Ruža pre nevestu 2 Sledujte bez reklám!

Pálenie čarodejníc – pôvod, oslavy, tradície, rituály a tradičné jedlá

Aktualizované:

Autor: Marcela

Pálenie čarodejníc Na Slovensku

Pálenie čarodejníc je pôvodom keltský sviatok, no neustále sa teší veľkej obľube vo viacerých krajinách. Viete, kedy sa oslavuje tento deň a aké rituály sa dodržiavajú? My vám prezradíme známe tradície, recepty ale aj to, ako si pripraviť čarodejnicu na upálenie.

Pálenie čarodejníc

Pálenie čarodejníc, inak nazývané aj filipojakubská noc, pochádza z ľudových tradícií starých Keltov. Podobne ako sviatok sv. Jozefa sa tento sviatok oslavuje pravidelne každý rok v rovnaký dátum.

Jedná sa o zvyk, pri ktorom sa ľudia tancom a očistnými ohňami zbavovali všetkého zla a temnoty nahromadených počas zimného obdobia. Dym z ohňa by mal vyhnať čarodejnice a temnotu ďaleko od ľudských príbytkov.

V článku nájdete

Kedy je pálenie čarodejníc

Sviatok pálenia čarodejníc, teda deň čarodejníc, sa pravidelne oslavuje poslednú aprílovú noc. Čarodejnice dátum je určený na 30. apríla.

Výhoodou je, že kalendár sviatkov ukazuje na druhý deň štátny sviatok, a teda aj deň pracovného pokoja, čo znamená, že oslavy a pálenie čarodejníc si môžete užiť naplno.

Sviatok pálenia čarodejníc pôvod

Pôvod sviatku pálenia čarodejníc pochádza z čias starých Keltov, tí túto noc nazývali aj Beltain. Počas tohto večera zapálili dva ohne vedľa seba – tie pre nich znamenali magickú bránu do nového obdobia. Kto pomyselnou bránou prešiel, ten sa očistil od zlých energií.

Vzhľadom na historické upaľovanie čarodejníc, sa počas týchto osláv upaľovali brezové prúty, ktoré mali čarodejnice zahnať preč. Ľudia verili v očistu, ale aj to, že popol z týchto ohňov je magický a sypali ho na polia.

Počas histórie bol tento sviatok v našich končinách niekoľkokrát zakázaný, najmä počas druhej svetovej vojny. Praktizoval sa v mnohých prípadoch aj počas Halloweenu.

Pálenie čarodejníc oslavy dnes

Dnešné oslavy pálenia čarodejníc sú skôr zábavného charakteru podobne ako, keď sa slávi sviatok sv. Patrika. Aj dnes sa zakladajú rituálne ohne na kopcoch alebo rozsiahlych rovinách. Pri ohňoch hrá muzika, ľudia tancujú, bavia sa, jedia a pijú.

Okrem toho sa upaľujú látkové čarodejnice. Upaľovanie čarodejníc na Slovensku má rovnaký zmysel ako v minulosti a teda ochranu pred zlými energiami a silami.

Taktiež je tento sviatok aj príjemnou zábavou pre deti. Chlapci aj dievčatá sa prezliekajú do kostýmov čarodejníkov a čarodejníc a súťažia medzi sebou o najlepší kostým.

Pálenie čarodejníc Slovensko

Pálenie čarodejníc na Slovensku nie je až tak populárnym sviatkom ako napríklad vedľa v Českej republike. Ide o to, že tento sviatok sa považuje za pohanský a Slováci ako katolícky veriaci národ nemajú tak zaužívanú tradíciu pálenia čarodejníc.

Zároveň čarodejnice na Slovensku boli zastúpené v menšom množstve ako inde vo svete.

Avšak nájdu sa mestá a obce, ktoré pálenie čarodejníc organizujú. Rovnako sa nájdu aj skupinky jednotlivcov, ktoré si pálenie čarodejníc organizujú v malom kruhu blízkych a známych, napríklad na dvore, či niekde na poli alebo najbližších kopcoch.

Pálenie čarodejníc vo svete

Pálenie čarodejníc vo svete je populárnejším zvykom ako u nás. Oslavuje sa napríklad aj v Nemecku, odkiaľ sa sviatok dostal aj na územie Českej republiky a neskôr k nám. Tento deň sa v Nemecku nazýva aj Valpružina noc.

Okrem Nemecka sa tento sviatok oslavuje aj v severských krajinách a rovnako si ho uctievajú aj novodobí Kelti.

Okrem zábavy a spoločenskej aktivity si krajiny tento sviatok uctievajú aj ako sviatok, ktorý je úzko prepojený s prírodou. Podobne sa aj na Slovensku aj vo svete oslavuje Svetový deň hier.

Pálenie čarodejníc rituály

Pálenie čarodejníc rituály sa spájajú aj s prvým májom, ktorý po pálení čarodejníc nasleduje. Posledný aprílový a prvý májový deň sa považujú z histórie za magické, od čoho sa odvíjajú aj rôzne rituály, ktoré sa počas tejto nocí a dní vykonávajú.

Medzi najčastejšie tradičné zvyky patrí :

  • pálenie rituálnych ohňov a látkových čarodejníc
  • preskakovanie menších ohňov
  • stavanie a stráženie májov

Pálenie čarodejníc tradičné jedlá

Medzi tradičné jedlá a suroviny spájané s pálením čarodejníc patrí napríklad cibuľa a cesnak. O cibuli a cesnaku sa vraví, že odháňajú zlé sily a sami o sebe by mali čarodejnice odstrašiť.

Taktiež sú pre tento večer typické aj iné špeciality ako napríklad:

  • opekané špekačky
  • makové koláče
  • kura s bylinkami

Typickým nápojom pre tento deň je medovina, ktorá sa dá piť teplá aj studená. Tá poriadne zahreje v prípade, že posledná aprílová noc je stále chladná. Medovinu dnes častokrát nahrádza vychladené čapované pivo, ako napríklad holíčsky Wywar pivovar, či východňársky Kaltenecker pivovar.

pálenie čarodejníc pokrmy
Zdroj: unsplash.com

Pálenie čarodejníc ako vyrobiť čarodejnicu

Čarodejnice si môžete najčastejšie vyrobiť zo starých handier a slamy. Pozrite si na krátky návod, podľa ktorého si môžete čarodejnicu vyrobiť aj vy:

  1. Nachystajte si staré oblečenie, handry, návliečky a horľavý materiál ako slama či seno.
  2. V prvom rade si naplňte väčší kus oblečenia slamou, to bude telo čarodejnice.
  3. Vytvarujte hlavu, ruky a nohy zo slamy.
  4. Na hlavu previažte šatku a vlasy urobte zo starej vlny a dokreslite jej tvár.
  5. Hotovú čarodejnicu poriadne priviažte na drevenú palicu.

FAQ: Najčastejšie odpovede o sviatku Pálenie čarodejníc

Pozrite si najčastejšie otázky a odpovede o pálení čarodejníc

Kedy sa oslavuje sviatok Pálenie čarodejníc?

Sviatok Pálenie čarodejníc sa oslavuje vždy poslednú aprílovú noc.

Odkiaľ pochádza pôvod osláv pálenia čarodejníc?

Pálenie čarodejníc a oslavy spojené s týmto dňom začali už starí Kelti, na naše územie sa tieto tradície dostali najmä z Nemecka.

Aké tradícke sa dodržujú počas Pálenia čarodejníc?

Pálenie čarodejníc tradície sa spájajú najmä s pálením ohňov a látkových čarodejníc. Preskakovanie ohňov a spievanie ľudových piesní je tiež súčasťou osláv.

Zdroje: wikiepedia.sk, kafkadesk.org, youtube.com, thetravelbugbite.com

Témata:
Kalendár

Najnovšie články