Ruža pre nevestu Sledujte v predstihu!

Mesiace po česky – názvy, preklad, význam, kalendár českých mesiacov

Aktualizované:

Autor: Denisa

Mesiace po česky

Staršia generácia s prekladom kalendárnych mesiacov zo slovenčiny do češtiny nebude mať problém, avšak tej mladšej to môže spôsobiť mierne vrásky na čele. Pozrite sa, ako sa povedia české mesiace po slovensky a ako vznikli ich názvy.

Mesiace po česky

Mesiace po česky a ich názvy sú síce úplne odlišné od tých slovenských alebo anglických, ale sú založené na tradíciách a zvykoch, preto sa aj jednoduchšie zapamätajú.

A hoci v slovenskom kalendári názvy českých mesiacov nenájdete, môžete sa aspoň pozrieť, kto má dnes meniny na Slovensku a v Čechách, pričom oslávencovi nezabudnite kúpiť milý darček ako pozornosť.

V článku nájdete

Kalendárne mesiace po česky

Kalendárnych mesiacov u nás a v Česku je dokopy dvanásť, pričom ich názvy sa líšia v závislosti od toho, v ktorej krajine sa nachádzate. Takisto sa líšia aj prikázané sviatky, ktoré sú v každej krajine iné.

Napríklad na Slovensku je prvým mesiacov v kalendári január, ktorý sa v Čechách povie leden. Mesiace po česky preklad vznikol vyplyvom určitých tradícií a zvykov.

Ak si neviete rady, ako sa povie napríklad marec po česky, na preklad môžete využiť online prekladač Google translate, ktorý okrem češtiny preloží slovenské mesiace do všetkých jazykov sveta.

Mesiace po česky názvy

Názvy českých mesiacov nevznikli náhodne, ale stoja za nimi slovanské tradície a zvyky, ktoré sú typické pre danú krajinu. Naopak podobné zvyky majú Slováci a Česi napríklad na Vianoce.

Mesiace po česky vznikli na základe autonómneho lokálneho názvoslovia. Preto majú české mesiace úplne odlišné názvy od tých našich.

To znamená, že zatiaľ čo Slováci, Angličania, Nemci, Francúzi alebo Rusi vychádzali z názvom pre svoje kalendárne mesiace z latinských slov, tak Česi sa rozhodli vychádzať zo starobylých slovanských slov.

Kalendárne mesiace po česky

MesiacSlovenskyČesky
1.JanuárLeden
2.FebruárÚnor
3.MarecBřezen
4.AprílDuben
5.MájKvěten
6.JúnČerven
7.JúlČervenec
8.AugustSrpen
9.SeptemberZáří
10.OktóberŘíjen
11.NovemberListopad
12.DecemberProsinec

Mesiace po česky 2024 význam

Každý mesiac má svoje charakteristické a jedinečné pomenovanie podľa toho, čo sa v danom mesiaci práve deje. Názvy mesiacov väčšinou závisia od prírody a Bohov, ktorých ľudia uctievali.

Nižšie nájdete zoznam mesiacov po česky a ich význam podľa tradícií a zvykov.

Kalendárne mesiace po česky 2024

Leden | Únor | Březen | Duben | Květen | Červen | Červenec | Srpen | Září | Říjen | Listopad | Prosinec

Mesiace po česky leden

Prvým mesiacov v českom kalendári je leden, ktorý sa po slovensky povie Január.

Pomenovanie leden má podľa počasia, ktoré v tejto dobe ovplyvňovalo ľud, a teda podľa zimy. Nazývame ho aj mesiac snehu a ľadu, po česky ledu.

Únor mesiace po česky

Únor, po slovensky február, je druhým mesiacom v roku. Svoje pomenovanie takisto získal podľa počasia, ako aj ďalšie mesiace po česky.

V tomto období a počas druhého mesiaca v roku dochádza k odmäku, vďaka čomu vzniká blato a je mokro. Teda zem sa ponára a po česky sa unoří do blata a vody.

Mesiace po česky březen

Březen je tretím mesiacov v kalendári. Po slovensky sa březen povie marec.

Pôvod tohto názvu nie je na 100 % istý, ako to bolo pri predošlých dvoch mesiacoch.

Jedni hovoria, že sa volá podľa toho, že v tomto období sú kravy teľné, teda po česky březí. Iní zase tvrdia, že podľa toho, že v tomto období brezy začínajú „vyháňať“ prvé listy.

Duben mesiace po česky

Mesiac duben svoje pomenovanie dostal podľa majestátneho stromu dubu. Rovnako je jeho názov spojený s príchodom jari, kedy sa začína príroda prebúdzať a stromy sú zelené.

Duben je štvrtým mesiacov a po slovensky sa povie apríl.

Mesiace po česky květen

Květen je štvrtý mesiac v roku a po slovensky sa povie máj. Je to obdobie, kedy kvitnú kvety a preto je názov tohto mesiaca práve květen, kedy všechno kvete, čiže kvitne.

Mesiace po česky červen

Červen sa po slovensky povie jún a je to šiesty mesiac v roku.

Jeho názov je odvodzovaný od toho, že sa začínajú červenať plody ovocia bohatého na červené farbivo, ako napríklad čerešne, jahody, maliny, višne a podobne. Niektorí však hovoria, že svoje meno dostal podľa hmyzu červec, ktorý slúžil v minulosti ako farbivo.

Iní zase tvrdia, že práve v tomto období začali červy napádať zdravé ovocie. To znamená, že možností, ako vznikol názov červen, je naozaj niekoľko.

Kalendárne mesiace po česky
Zdroj: unsplash.com

Červenec mesiace po česky

Po slovensky sa tento mesiac povie júl, a teda ide o letný mesiac, kedy majú deti letné prázdniny.

Červenec je siedmy mesiac v poradí kalendárneho roku. V tomto mesiaci sú plody ovocia už dozreté a teda úplne červené. Čiže taktiež výstižné pomenovanie.

Mesiace po česky srpen

Srpen teda august je ôsmym mesiacom v roku, kedy sa chodí na pole kvôli žatve, pri ktorej sa v dávnej minulosti používal kosák, s ktorým sa žalo.

Kosák sa povie po česky srp a teda preto názov srpen.

Září mesiace po česky

Deviatym mesiacom v roku je září, po slovensky september. Teórií, ako mohlo vzniknúť pomenovanie září, je hneď niekoľko.

Prvá teória hovorí o tom, že začína babie leto, a teda slnko viacej žiarilo, po česky zářilo. Ďalšia teória hovorí o tom, že začína jelenia ruja a jelene začínajú ručať, teda zarujú – po česky zařijí.

Říjen mesiace po česky

Říjen je po slovensky október a je to v poradí desiaty mesiac v kalendárnom roku.

Október je obdobie ruje, po česky říje, ktorú začínajú mať aj ostatné zvieratá okrem jeleňa. To znamená, že ruju začína mať aj iná vyššia zver, a to napríklad daniel a srna.

Mesiace po česky listopad

Listopad je jedenásty mesiac, ktorý na Slovensku poznáme ako november. Jeho názov po česky je pomenovaný podľa opadávania listov zo stromov.

V novembri takisto oslavujeme aj sviatok všetkých strašidiel – Halloween.

Mesiace po česky prosinec

Prosinec je posledným mesiacov v roku a na Slovensku ho poznáme pod názvom december. Jeho pomenovanie v češtine má viacero významov.

Prvý význam je od slova prosinoti, čo znamená presvitať, svietiť. Slnko presvitá pomedzi mraky a začína zimný slnovrat. Druhý význam je od slova proso, lebo sa v tomto chladnom období často jedla prosná kaša. Ďalší význam je vraj od slova prasa, keďže sa v zime robilo veľa zabíjačiek.

Posledným významom mesiaca prosinec je pomenovanie od slova prosit. Toto slovo súvisí s oslavou Vianoc a prosením detí o darčeky pod stromčekom.

Zdroje: ceskemesiace.sk, youtube.com

Témata:
Kalendár

Najnovšie články