Ruža pre nevestu Sledujte v predstihu!

Starejší na svadbe – kto je to, úlohy, cena, skúsenosti, kde ho nájsť, história

Aktualizované:

Autor: Denisa

Svadobný starejší

Zábavu na svadbe môže okrem DJ rozprúdiť aj niekto povolanejší, ktorým je už po stáročia starejší. Pozrite sa, aké úlohy má na starosti a aká je jeho cena. Rovnako si prečítajte skúsenosti od neviest, ktoré si na svoj veľký deň starejšieho zaplatili.

Starejší na svadbe

Aby ste mali istotu, že váš svadobný deň dopadne na jednotku a hostia sa budú zabávať, nenechajte nič na náhodu a zaplaťte si služby starejšieho, ktorý na svadbu prináša nové tradície, usmerňuje svadobčanov a stará sa o hladný priebeh celého dňa.

V článku sa dozviete, koľko stojí starejší na svadbu a kde zoženiete toho najlepšieho. Takisto si prečítajte, koľko stojí svadba a jednotlivé položky ako DJ, hostina, šaty, obrúčky, výzdoba a fotograf.

V článku sa dozviete

Kto je starejší

Starejší na svadbe zohráva významnú rolu, pretože zodpovedá za hladký a bezproblémový priebeh svadobnej veselice.

To znamená, že moderuje celú udalosť, organizuje svadobné hry, má na starosti tradície spojené so svadbou, víta hostí a sprevádza ich svadobným programom.

Svadobný starejší má takisto na starosti príhovor, prípitok a odobierku, kde slovne zabezpečuje polnočné čepčenie, počas ktorého sa spievajú neveste ľudové piesne.

Osoba starejšieho rozprúdi zábavu a vytvorí uvoľnenú a nezameniteľnú svadobnú atmosféru.

Príhovor na svadbu starejší

Jednou z úloh starejšieho je príhovor na svadbu, ktorý môže byť vtipný, krátky, vážny, alebo môže obsahovať citáty o láske.

Rovnako príhovor na svadbe môže okrem starejšieho hovoriť aj otec alebo mama nevesty či ženícha, družičky alebo družbovia, rodinný príslušníci či kamaráti.

Starejší na svadbe text

Milí mladomanželia, milí svadobčania, drahí priatelia, málokedy má človek príležitosť prihovoriť sa k Vám novomanželom pri takejto slávnostnej a rozhodujúcej chvíli, akú teraz prežívate. Ťažko sa vyberajú slová a skladajú myšlienky, ktorými by sme Vás chceli osloviť. Som rád, že ako váš starejší, môžem za všetkých svadobných hostí povedať niekoľko slov pri príležitosti tejto milej slávnosti, ktorej sme dnes svedkami…

Starejší na svadbe úlohy

Starejší na svadbe je investíciou, ktorá sa jednoznačne oplatí. A to z toho dôvodu, že sa nemusíte báť o hladký priebeh vášho veľkého dňa a môžete si ho užiť naplno.

Pozrite sa, aké sú najčastejšie úlohy starejšieho na svadbe.

Starejší úloha č.1: Koordinovanie zábavy

Hlavnou úlohou starejšieho na svadbe je koordinácia priebehu celej svadby. To znamená, že moderuje celú udalosť, organizuje svadobné hry, po obrade zabezpečuje uvítanie pri vstupe do sály.

Takisto má na starosti tradície, ako napríklad rozbíjanie taniera, ochutnávku medu či polievky.

Ak ide v blízkej dobe ako hosť na svadbu, nelámte si hlavu s tým, čo darovať novomanželom. Pozrite si naše tipy na svadobné dary od rodičov, kamarátov, kolegov alebo súrodencov.

Starejší úloha č.2: Odobierka

Súčasťou svadobbných zvykov je aj odobierka, ktorú má takisto v réžií práve starejší a trvá cca 15 minút.

Svadobný starejší spoločne so ženíchom a jeho rodičmi prichádzajú do domu nevesty, kde ich čaká nastávajúca spoločne so svojimi rodičmi, prípadne s družičkami, krstnými rodičmi alebo inými príbuznými.

Úlohou starejšieho je v tomto prípade povedať text odobierky, po ktorom sa snúbenci poďakujú svojim rodičom a žiadajú ich o požehnanie. Tento akt sa uzatvára prípitkom a pohostením, ktoré je vo forme sladkých koláčov a slaného pečiva. Následne sa všetci poberú priamo do kostola.

Starejší úloha č.3: Čepčenie

Pri čepčení starejší sprevádza „staršie ženy“, ktoré už vedia ako to po svadbe chodí a prídu nevestu zasvätiť. Odoberú ju od mamky a odovzdávajú jej mužovi, kedy venček na hlave ako symbol panenstva vymení za čepiec. Svadobný účes zostáva rovnaký.

Starejší celý priebeh moderuje a sprevádza rituál príslušnými replikami. Takisto má na starosti priebeh klobúkového alebo redového tanec, ktorý nastáva po tomto tradičnom ceremoniáli.

Starejší na svadbu cena

DJ a starejší na svadbu sú osoby, ktoré by na vašej veselici rozhodne nemali chýbať a na ktoré by ste si mali nechať dostatočné financie.

Priemerná cena za profesionálneho starejšieho sa pohybuje v rozmedzí 200 – 400 €.

Táto cena sa odvíja od toho, odkiaľ starejší na svadbu cestuje, či si dopravu rieši sám a kde bude spať. Služby vo väčších mestách sú drahšie ako na dedine, čo je spôsobené drahšími nákladmi na život.

Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje cenu starejšieho, je jeho obsadenosť a skúsenosti. Ak je po starejšom väčší dopy, jeho cena bude vyššia ako v prípade, ak by nemal dostatok svadobných ponúk.

Starejší na svadbe
Zdroj: unsplash.com

Svadobný starejší skúsenosti

Keď ste sa už pre starejšieho na svadbe rozhodli, je dôležité vedieť, aké všetky služby máte od tejto osoby podľa zmluvy očakávate.

Rovnako by ste si mali dopredu ujasniť, či hľadáte skôr tradičnejší prístup alebo dáte prednosť modernému starejšiemu, ktorý ide s dobou. Tento výber aplikujte aj pri výbere svadobného priania, ktoré môže byť takisto moderné alebo tradičné.

Na našej svadbe sme mali skvelého starejšieho. Zaujal, pobavil, dokonca aj z neho si strieľali a bolo to fakt vtipné. Bola som ale aj na svadbe bez starejšieho – tým, že sme sa s ľuďmi nepoznali, tak to bolo také studene… (recenzia Modrý koník)

Čo sa týka samotných skúseností so starejšími na svadbe, niektoré sú pozitívne, ale niektoré zasa negatívne. Ako pozitívum ľudia hodnotia najmä hladký priebeh svadby, koordináciu, spestrenie, pobudenie k zábave a tancu a menej starostí pre novomanželov.

Negatívom môže byť v tomto prípade zlý výber starejšieho, dôraz kladený na menšiu intímnejšiu svadbu, kde sú medzi pozvanými len rodina a priatelia. Rovnako nemusí humor starjšieho sadnúť každému, ako napríklad mladšej generácií, ktorá už nedodržiava svadobné zvyky tak, ako ľudia v minulosti.

Svadba je o tom, aby si si ty užila svoj veľký deň v spoločnosti tvojich priateľov a ľudí tebe blízkych. Bol som na veľa svadbách a vždy keď tam bol starejší, bolo to úplne ak zabáva ROH . Cudzí chlap strúha šialene otrepané vtipy ak z roháča a každý sa na silu a zo slušnosti smeje, hry ktoré nikto nechce hrať a tak ďalej. Svadba má byť intímna a prijemná záležitosť, a nie nejaká povinná estráda. (recenzia Modrý koník)

Najlepší starejší na svadbu

Ak sa pýtate, kde zoženiete najlepšieho starejšieho na svadbu, ideálne je sa v tomto prípade spýtať na tipy svojej rodiny a známych, ktorí už majú svoju svadbu úspešne za sebou a budú vám vedieť poradiť.

V opačnom prípade si môžete pozrieť webové stránky ako napríklad Mojasvadba.sk alebo Svadobny-kameraman.sk, kde nájdete zoznam starejších aj podľa miesta vášho bydliska.

Takisto stoja za zmienku aj rôzne Facebookové skupiny zamerané na svadby, kde nájdete odporúčania na najlepších starejších od samotných svadobčanov, ale aj tipy na DJ, kameramana alebo miesto svadby.

Starejší história

Kedysi na tradičných dedinských svadbách úloha starejšieho zväčša prischla krstnému otcovi nevesty alebo ženícha, ktorý mal na starosti koordináciu celej svadby.

Takisto zohrávali aj úlohu svedkov, ktorí v niektorých prípadoch dokonca hlásali po dedine, že sa bude konať svadba.

Dnes sa táto tradícia už málokedy dodržiava, a to aj z toho dôvodu, že nie každý rodinný príslušník je práve výrečným typom človeka, ktorému nerobí problém vystupovať na verejnosti.

V modernej dobe plní túto funkciu profesionálny starejší, ktorý sa týmto povolaním živí.

Zdroje: mojasvadba.sk, svadobny-kameraman.sk, youtube.com, unsplash.com

Témata:
Ostatné

Najnovšie články