Ruža pre nevestu Sledujte v predstihu!

Koľko stojí svadba – fotograf, DJ, svadobné menu, výzdoba, prenájom sály

Aktualizované:

Autor: Denisa

Koľko stojí svadba 2023

Čaká vás najkrajší a najdôležitejší deň v živote, a vy nemáte vôbec predstavu o tom, koľko stojí svadba? DJ, fotograf, menu, výzdoba či prenájom sály sú výdavky, s ktorými musíte pri plánovaní svadby rátať. Celkový prehľad o tom, koľko čo stojí, nájdete v článku.

Koľko stojí svadba 2024

Áno, beriem. Veta, ktorú chce počuť nejeden z nás, keď si pred oltárom berie lásku svojho života. Ešte predtým však treba vyriešiť, koľko stojí svadba a veci s ňou spojené. Či už sú to svadobné šaty snov, fotograf, DJ a ďalšie položky, ktoré niečo stoja.

V článku nájdete

Cena svadby

Pri plánovaní tohto významného dňa, každý rieši, aká je vlastne cena svadby a koľko peňazí si treba pripraviť nielen pre hostinu.

Svadobný rozpočet je zložený z viacerých položiek, pričom samotná cena sa odvíja od toho, koľko ľudí je na svadbu pozvaných, od vašich nárokov a dostupného budgetu. Preto by ste si mali v tomto prípade zobrať kalkulačku a poriadne si prerátať, koľko vás budú stáž jednotlivé položky.

Nižšie sme rozpísali oblasti, s ktorými musíte pri plánovaní svadby rátať a čo všetko zahŕňajú.

Cena svadby 2024 pre cca 60 hostí

PoložkySuma
Prenájom priestorov na obrad a oslavu800 – 5 000 €
Fotograf1 000 – 2 000 €
Kameraman700 – 1 500 €
Nápojecca 30 €/osoba
Oblek a doplnky pre ženícha500 – 600 €
Ostatné zákuskyod 450 €
Poplatky na matrike20 – 300 €
Svadobná hostina50 – 100 €/osoba
Svadobná kapela (večer)300 – 1 200 €/hod.
Svadobná tortaod 300 €
Svadobná výzdoba, pierka a kyticaod 1 500 €
Starejší200 – 400 €
Svadobné obrúčkyod 600 €
Svadobné šaty700 – 1 500 €
DJ600 – 1 000 €
Svadobný koordinátorod 400 €
Tlačoviny (svadobné oznámenia, menovky, menu,…)150 – 500 €
Topánky, doplnkyod 30 €
Svadobný účes a líčenieod 150 €

Ak vám svadba a manželstvo vyjde, tak vám ostane nielen krásna spomienka, ale aj dôvod na oslavu ďalšieho sviatku, ktorým je Svetový deň manželstva.

Koľko stojí DJ na svadbu

Hudba a zábava je dôležitou súčasťou každej svadby. Preto šetriť na DJ-ovi a kapele sa rozhodne nevypláca, aj keď niektorí hudobníci si pýtajú za jeden večer naozaj závratné sumy.

Ideálne je pri DJ-ovi zvoliť zlatú strednú cestu, pričom je dôležité mať aj referencie od ľudí, ktorí majú rovnaký štýl a vkus ako vy a ktorí ho už počuli niekde hrať. Takisto si overte, čo je zahrnuté v cene, ako napr.:

  • osvetlenie
  • svetelné efekty
  • hudba
  • doprava

Ak sa pýtate, koľko stojí DJ na svadbu, tak väčšinou sa to pohybuje v rozmedzí 600 – 1 000 €.

Čo sa týka kapely, tak tu sa ceny pohybujú od 1500 €/večer, záleží od toho, akú kapelu si vyberiete a na aké časové okno, či na celý večer alebo na hodinu až dve.

Koľko stojí svadobný fotograf

Svadobný fotograf a kameraman sú neoddeliteľnou súčasťou svadby, ktorí vám zaručia tie najlepšie spomienky na váš veľký deň.

Táto položka sa odrazí na tom, koľko stojí svadba, pretože ide o služby, ktoré je nutné zarezervovať výrazne dopredu. Cena tejto položky sa odvíja od toho, že čím je vyššia kvalita a blížiaci sa dátum, tým je vyššia aj suma.

Koľko stojí svadba
Zdroj: unsplash.com

Koľko stojí výzdoba na svadbu

Svadobná výzdoba predstavuje jednu z najnákladnejších položiek svadobného rozpočtu, pričom to výrazne ovplyvní to, koľko stojí svadba. Samozrejme cena výzdoby záleží aj od toho, ako honosnú svadbu plánujete mať a aké veľké priestory treba vyzdobiť.

Niekomu stačí jednoduchšia kvetinová výzdoba, iní preferujú honosnú a luxusnú výzdobu svadobnej sály a miesta obradu.

Čo zahŕňa výzdoba na svadbu:

  • svadobná sála
  • miesto obradu
  • svadobné auto
  • svadobná kytica
  • pierko pre ženícha

V tejto kategórií určite rátajte aj so svadobnou kyticou, ktorej cena sa odvíja od jej veľkosti a použitých kvetov. Čím drahšie a nesezónne kvety, tým stúpa aj cena samotnej kytice.

Čo by to bola dobrá svadba bez poriadnej hostiny? Koľko stojí svadba sa odráža aj od toho, koľko hostí je na svadbu pozvaných, tým pádom koľko jedla, pitia a koláčov budete musieť objednať.

Určite treba rátať s jedlom pre každú zúčastnenú osobu, vrátane DJ, kameramana, fotografa, občerstvenie pre čašníkov a kuchárov, rôzny personál, ktorý na vašej svadbe v tento deň pracuje.

Svadobné menu cena na osobu

V prípade svadobného menu treba rátať cenu na osobu, pričom zahŕňa prípitok, predjedlo, polievka, hlavné jedlo, večerné bufety, polnočná kapustnica alebo guláš, káva, koláče, alkohol a ďalšie položky.

Cena za menu sa podľa kraja, miesta konania a náročnosti pohybuje okolo 30 – 70 € / osoba.

Do svadobného menu určite rátajte aj svadobnú tortu a výslužky, ktoré budete dávať hosťom pri odchode. Cena svadobnej torty závisí od toho, kde si ju budete dať robiť a od jej veľkosti, pričom štandardne sa ceny pohybujú v prepočte od 12 € / kilo.

Koľko stojí svadobný obrad

To, koľko stojí svadba, môže ovplyvniť v konečnom dôsledku aj miesto, kde sa rozhodnete povedať si svoje áno. Na výber máte kostol, radnicu, úrad, alebo niektorí svadobčania preferujú aj iné netradičné miesta, ako napr. svadbu v prírode alebo zahraničí.

Krásny svadobný obrad si tento rok užili aj účastníci reality šou Love Island, ktorí našli lásku na ostrove a povedali si tak svoje áno. Viac o reality šou, ktorá vám tiež môže zmeniť život, nájdete v tomto článku.

Koľko stojí svadba na úrade

PoložkyCena
Povolenie uzavrieť manželstvo 20 €
Uzavretie manželstva20 €
Svadobný obrad mimo úradne doby200 €
Obrad mimo úradne určenej miestnosti70 €
Príspevok na úhradu nákladov za sobáš mimo úradne siene200 €
Svadba s cudzincom70 € + 35 € na povolenie
Svadba na SVK bez trvalého pobytu200 €

A keď už budete plánovať vašu svadbu na miestnom úrade, nezabudnite sa informovať aj ohľadom rodičovského príspevku, na ktorý máte v prípade narodenia dieťaťa nárok.

Koľko stojí svadba v kostole

V prípade svadby v kostole je sviatosť manželstva oficiálne zdarma, býva však dobrým zvykom prispieť vami určenou čiastkou na kostol, v ktorom máte svadbu.

V niektorých kostoloch majú stanovenú pevnú výšku dobrovoľného príspevku, tieto ceny sa zväčša pohybujú okolo 30 – 50 €.

Prenájom sály na svadbu cena

Koľko vyjde svadba záleží aj od toho, aký priestor si na svoj deň D vyberiete.

Medzi najobľúbenejšie miesta na svadbu bezpochyby patria hotely a hotelové sály, ktoré sú obvykle vybavené vlastným zariadením, cateringom a ubytovaním pre hostí.

Naopak kaštieli alebo zámky sú vynikajúce miesta pre luxusné svadby, ktoré ponúkajú historickú atmosféru a elegantné prostredie pre veľké svadby. Ide však o veľký finančný náklad, ktorý je potrebné poriadne zvážiť.

Ak nemáte čas a chuť si tieto miesta hľadať a vyberať sami, môžete navštíviť napr. stránku Bookwedding.eu, ktorá vám ponúka služby v oblasti plánovania celej svadby, ktoré zahŕňajú výber miesta, svadobný obrad na mieru, koordináciu dňa či výzdobu.

Svadobné šaty a oblek cena

Koľko stojí svadba sa odráža aj od toho, či si necháte svadobné šaty a oblek ušiť na mieru, alebo zvolíte v tomto prípade požičanie šiat a doplnkov zo svadobného salónu.

Čo sa týka nevesty, tak prenájom svadobných šiat na váš veľký deň vyjde v prepočte medzi 700 – 1 500 €. Keď sa rozhodnete si dať svadobné šaty ušiť na mieru, ich cena sa bude líšiť v závisloti od použitého materiálu, dizajnu alebo návrhára, ktorý vám ich navrhne a ušije.

V prípade ženícha sa požičanie obleku a doplnkov na svadobný deň pohybuje medzi 500 – 600 €, pričom v prípade ušitia obleku na mieru je táto suma o dosť vyššia.

Cenu svadobných šiat si môžete porovnať online na webovej stránke Heureka.sk.

Koľko stoja svadobné obrúčky

Svadobné obrúčky vás budú sprevádzať po celý život, preto by ste mali v tomto prípade vyberať naozaj zodpovedne a rozumne. Ich výber samozrejme záleží od vášho rozpočtu, materiálu a štýlu, ktorý sa vám páči.

Snúbenci si môžu vybrať z mnohých variantov od volfrámových obrúčok za 30 €, až po platinové s gravírovanými odtlačkami a množstvom drahých kameňov, pričom cena týchto obrúčok je o dosť vyššia.

Koľko stojí ubytovanie svadobných hostí

Ak pochádzate z východu a váš partner zo západu, niekedy býva zvykom uskutočniť svadobný obrad niekde v strede tak, aby to bolo na pol cesty pre všetkých hostí, ktorí sa chystajú vašej svadby zúčastniť.

V tomto prípade teda treba myslieť na to, koľko stojí svadba aj po zahrnutí výraznej položky ako je ubytovanie ženícha a nevesty, svadobných hostí či dokonca kapely.

Čoraz častejšie však býva, že hostia dostanú možnosť zarezervovať si zľavnené ubytovanie, ktoré si potom hradia sami.

V prípade plánovania svadobného rozpočtu však netreba zabudnúť aj na dopradu, ktorej súčasťou býva autobus pre svadobčanov, ktorý ich odvezie na obrad a hostinu, prípadne ďalší večerný odvoz z hostiny na ubytovanie.

Zdroj: youtube.com, unsplash.com, pribehsvadby.sk, mojasvadba.zoznam.sk

Témata:
Financie

Najnovšie články