EURO 2024 Bonus 70€ na stávky!

Svetový deň manželstva – význam, dátum, história, zaujímavosti a citáty o manželstve

Aktualizované:

Autor: Denisa

Svetový deň manželstva dátum

Svetový deň manželstva pripadá vždy na druhú februárovú nedeľu. V tento deň si svoju lásku pripomínajú všetci, ktorí sú v manželskom zväzku. Históriu a zaujímavosti o tomto dni, či tie najkrajšie citáty o manželstve sa dozviete v článku nižšie.

Svetový deň manželstva

Svetový deň manželstva oslavujeme každú druhú februárovú nedeľu už od roku 1981. Tento nápad vznikol ako reakcia manželských párov, ktorí chceli vyzdvihnúť výnimočnosť manželského zväzku a prejaviť úctu všetkým manželkám a manželom.

Svoju lásku a náklonnosť partnerovi môžete takisto prejaviť aj na sv. Valentína. Prekvapte ho niečím naozaj výnimočným, na čo len tak ľahko nezabudne! Inšpirujte sa tipmi na valentínske darčeky.

V článku nájdete

Svetový deň manželstva význam

Myšlienka oslavovať Svetový deň manželstva sa zrodila v meste Baton Rouge v USA. V tento deň si pripomíname krásu, vernosť, obeť a radosť v manželskom živote.

Manžel a manželka sú symbolicky videní ako dve sviečky, ktoré dávajú životu svetlo. Pár je spojený srdcom a ich láska je sila, vďaka ktorej sú úspešní, životodarní a inšpiráciou pre ostatných.

Svetový deň manželstva je takisto vhodným dňom na to pokľaknúť a požiadať vašu polovičku o ruku. Ešte predtým sa pozrite na to, koľko stojí svadba v roku 2024.

Svetový deň manželstva 2024 dátum

Aj v roku 2024 si pripomíname Svetový deň manželstva. Má sa oslavovať druhú februárovú nedeľu, čiže dátum sa každý rok mení. 

To znamená, že tento rok pripadá Svetový deň manželstva dátum na 11. februára 2024.

Ak neviete, ako v tento deň prekvapiť vašu milovanú polovičku, malý šperk alebo darček od srdca potešia vždy. Alebo si urobte večer vo dvojici a pozrite si romantický film.

Na Slovensku takisto oslavujeme aj Národný týždeň manželstva. Ide o iniciatívu na podporu manželstva, ktorá prebieha v týždni osláv sv. Valentína.

Tento rok dátum osláv Národného týždňa manželstva pripadá na 12. – 18. februára 2024.

Svetový deň manželstva história

História Svetového dňa manželstva siaha do roku 1981, kedy bol tento nápad vytvorený americkou organizáciou v Baton Rouge, štáte Louisiana.

Podnetom sa stala reakcia párov a verejných predstaviteľov, ktorí mali snahu prezentovať Deň sv. Valentína ako niečo viac než len sviatok zaľúbených. Verili totiž v silu a veľký význam manželstva. 

Ide o pomerne mladý sviatok, ktorého myšlienka sa stretla s úspechom a v roku 1993 dokonca pápež Ján Pavol druhý udelil tomuto dňu apoštolské požehnanie. Od tohto času sa rozšíril do celého sveta a jeho význam stále rastie.

Na Slovensku je Valentínsky týždeň už od roku 2010 prepojený s Národným týždňom manželstva. O rok neskôr odštartoval v niekoľkých mestách prvý ročník kampane pod záštitou vtedajšej prvej dámy Silvie Gašparovičovej.

Odvtedy sa kampaň na podporu manželstva rozšírila do mnohých miest a obcí Slovenska.

Svetový deň manželstva zaujímavosti

Samotné manželstvo a Svetový deň manželstva je obklopený rôznymi zaujímavosťami, o ktorých ste určite nevedeli.

Napríklad manželský zväzok ako ho poznáme dnes, existuje od druhej polovice 13. storočia. Dovtedy sa uzatvárali zväzky, ktoré mali skôr obchodný charakter. Väčšinou z toho obom stranám plynuli určité ekonomické výhody.

O ďalších zaujímavostiach si prečítate nižšie.

Manželstvo zaujímavosti

  • Manželstvá uzatvárané z lásky sa začali znova pečatiť až v období medzi dvoma svetovými vojnami. 
  • Najstarší manželský pár pochádza z Ekvádoru a má dokopy neuveriteľných 214 rokov.
  • V Las Vegas sa každý rok zosobáši okolo 100 000 párov.
  • Americký pár z Tennessee si opätovne obnovil manželský sľub až 109-krát.
  • Najdlhšie zosobášený pár spolu prežil 86 rokov, 9 mesiacov a 16 dní. 
  • Najdrahšia svadba na svete stála dokopy neuveriteľných 100 miliónov dolárov.
  • Najstarší rozvedený pár mal v čase rozvodu manželstva 98 rokov. 
Svetový deň manželstva význam
Zdroje: unsplash.com

Ak sa pripravujte na svadbu, môžu sa vám hodiť inšpirácie na účesy na svadbu.

Svetový deň manželstva citáty

S manželstvom sú spojené aj najkrajšie citáty o láske, ktoré nám pripomínajú, prečo sa oplatí do manželstva vstúpiť aj v 21. storočí.

Nájdete tu pravdivé slová o manželstve, ktoré vás chytia za srdce.

„Manželstvo je plné starostí a tŕňov, ale nesie ovocie, ktoré sa inde nerodí.“ (Charles Augustin Sainte-Beuve)

„Šťastné manželstvo je stavba, ktorú je potrebné stavať každučký deň znova.“ (André Maurois)

„Manželstvo je prístrešok, do ktorého pri každej búrke trochu zatečie.“ (Buddha)

„Šťastné manželstvo je priateľstvo medzi mužom a ženou, udržiavané zmyselnosťou a nenarušované žiarlivosťou.“ (René Descartes)

„Veľké tajomstvo každého dobrého manželstva spočíva v tom, že sa považuje každý problém za epizódu – a nie každá epizóda za problém.“ (Harold Nicolson)

Zdroje: aktuality.sk, citaty-slavnych.sk, youtube.com

Témata:
Kalendár

Najnovšie články