Jarné prázdniny 2023 – kam ísť na výlety a kedy sú jarné prázdiny

Aktualizované:

Autor: Marcela

jarné prázdniny 2023

Viete, kedy sú jarné prázdniny 2023? Nezabudnite, že nie všetky kraje majú prázdniny rovnako. Prezradíme vám, kedy má prázdniny Bratislavský, Prešovský či Žilinský kraj. Toto sú skvelé miesta, kam ísť cez jarné prázdniny na výlet.

Jarné prázdniny 2023

Jarné prázdniny 2023 budú školákom dopriate podobne ako jesenné prázdniny aj v tomto roku.

Napriek špekuláciám o zrušení prázdnin, tieto školské prázdniny budú. Dĺžka prázdnin je stanovená na 5 dní a ich dátum je závislý na tom, v ktorom kraji vaše dieťa chodí do školy.

Jarné prázdniny začínajú vo februári a tak ich bez problémov môžete ešte využiť na lyžovačku. S Gopass SK kartou si viete zakúpiť skipasy za výhodnejšie ceny, výhodne napríklad nakúpite aj Jasná skipass.

V článku nájdete

Kedy sú jarné prázdniny 2023

Jarné prázdiny 2023 sú definované na rôzne časové obdobia podľa konkrétnych krajov. Neznamená to, že každý kraj má svoj dátum jarných prázdnin, ide o to, že dátum nie je spoločný pre celé Slovensko.

Jednotlivé kraje sú rozdelené do troch skupín a každá skupina má stanovený vlastný dátum jarných prázdnin. Skupiny krajov, ktoré majú rovnaký dátum jarných prázdnin sú :

  • Bratislavský kraj, Nitriansky kraj a Trnavský kraj
  • Trenčiansky kraj, Žilinský kraj a Bánskobystrický kraj
  • Košický kraj a Prešovský kraj

Jarné prázdniny Slovensko

Jarné prázdniny Slovensko sú stanovené na tri rôzne dátumy, pričom prvý dátum začína 20. februára a posledný šiesteho marca.

Tento rozpis prázdnin oficiálne uverejnilo Ministerstvo školstva Slovenskej republiky. Pozrieť si môžete aj prehľad školských prázdnin 2023/2024.

Rozdelenie prázdnin podľa krajov zabezpečuje menšiu fluktuáciu obyvateľstva a menej preľudnené napríklad lyžiarske strediská či aquaparky ako Aquapark Lipany.

Jarné prázdniny podľa krajov

KrajDátum prázdnin
Bratislavský kraj20.2.-24.2.2023
Nitriansky kraj20.2.-24.2.2023
Trnavský kraj20.2.-24.2.2023
Trenčiansky kraj27.2.-03.3.2023
Žilinský kraj27.2.-03.3.2023
Bánskobystrický kraj27.2.-03.3.2023
Košický kraj06.3.-10.3.2023
Prešovský kraj06.3.-10.3.2023
Jarné prázdniny Slovensko
Zdroj: unsplash.com

Jarné prázdniny materské školy

Jarné prázdniny pre materské školy nie sú povinné. Záleží osobitne od každej jednej škôlky ako sa rozhodne. Môže sa stať, že vaša materská škola nechá prevádzkové hodiny nezmenené. Iné škôlky však môžu úplne zavrieť.

Častokrát tieto situácie materské školy riešia zlúčením žiakov z rôznych vekových kategórií do jednej triedy. Je to z toho dôvodu, že mnoho rodičov cestuje s deťmi na výlety a dovolenky a počas prázdnin do materskej školy nechodí toľko žiačikov.

Aby ste mali istotu, či bude vaša materská škola otvorená, je potrebné sa informovať u pani učiteliek alebo zodpovedného personálu.

Kam ísť na výlety cez jarné prázdniny

Jarné prázdniny sú ideálnym obdobím, kedy sa môžete s rodinou vybrať na dlhšiu dovolenku.

Jarné prázdniny trvajú päť dní a keď k nim prirátate dva víkendy, vznikne vám až deväť voľných dní. To je dostatok času na podniknutie výletov alebo dovolenky.

Napriek tomu, že prázdniny nesú názov jarné, býva počas nich vhodné počasie na lyžovanie alebo zimné vysokohorské výlety.

Navštíviť môžete krásny tatranský ľadový dom alebo si pozrieť krásy Lomnického štítu, keď viete ako kúpiť lístok na lanovku na Lomnický štít, tento výlet vás nebude stáť ani veľa energie.

Okrem lyžovania a horských výletov, si prázdniny na Slovensku môžete užiť v aquaparkoch alebo si dopriať oddych aj s deťmi vo wellnesse.

Jarné prázdniny zahraničie

Jarné prázdniny sú ideálnym časom na zahraničie. Zahraničie cez jarné prázdniny ponúka množstvo destinácií, kde môžete vycestovať za teplom. Deväť dní je dostatok času nato, aby ste zvládli aj vzdialenejšie destinácie.

Počas jarných prázdnin sú populárne krajiny ako Egypt, Kanárske ostrovy alebo naozaj vzdialené ázijské krajiny či prázdniny na americkom kontinente.

Pokiaľ máte pocit, že z Bratislavy veľa toho nelieta, nemajte strach využiť viedenské letisko. Pohodlne vás tám dovezie Slovak lines.

jarné prázdniny zahraničie
Zdroj: unsplash.com

Jarné prázdniny Česko

Jarné prázdniny Česko fungujú obdobne ako v slovenskom školskom systéme. Rozdiel je v tom, že Česká republika nemá rozdelené prázdniny podľa jednotlivých krajov ale podľa okresných miest.

Avšak väčšie mestá ako je Praha či Brno majú prázdniny naviac rozdelené podľa metských častí. To znamená napríklad to, že Praha 1 má iný dátum prázdnin ako Praha 6.

Pokiaľ vás zaujímajú konkrétne dátumy pre konkrétne mestá a oblasti, všetky prázdniny nájdete v rozpise prázdnin pre Českú republiku. Prvá várka prázdnin v ČR začína už štvrtého februára a posledná začína jedenásteho marca.

Jarné prázdniny v Česku sú stanovené až na desať školských dní.

Zdroj: zones.sk, wikipedia.sk, minedu.sk

Témata:
Kalendár

Najnovšie články