EURO 2024 Bonus 70€ na stávky!

Jarné prázdniny 2024 – kam ísť na výlety a kedy sú jarné prázdniny

Aktualizované:

Autor: Marcela

jarné prázdniny 2023

Viete, kedy sú jarné prázdniny 2024? Nezabudnite, že nie všetky kraje majú prázdniny rovnako. Prezradíme vám, kedy má prázdniny Bratislavský, Prešovský či Žilinský kraj. Toto sú skvelé miesta, kam ísť cez jarné prázdniny na výlet.

Jarné prázdniny 2024 Slovensko

Jarné prázdniny 2024 budú školákom dopriate podobne ako jesenné prázdniny aj v tomto roku.

Napriek špekuláciám o zrušení prázdnin, tieto školské prázdniny budú. Dĺžka prázdnin je stanovená na 5 dní a ich dátum je závislý na tom, v ktorom kraji vaše dieťa chodí do školy.

Jarné prázdniny začínajú vo februári a tak ich bez problémov môžete ešte využiť na lyžovačku. S Gopass SK kartou si viete zakúpiť skipasy za výhodnejšie ceny, výhodne napríklad nakúpite aj Jasná skipass.

V článku nájdete

Kedy sú jarné prázdniny 2024

Jarné prázdniny 2024 sú definované na rôzne časové obdobia podľa konkrétnych krajov. Neznamená to, že každý kraj má svoj dátum jarných prázdnin, ide o to, že dátum nie je spoločný pre celé Slovensko.

Jednotlivé kraje sú rozdelené do troch skupín a každá skupina má stanovený vlastný dátum jarných prázdnin. Skupiny krajov, ktoré majú rovnaký dátum jarných prázdnin sú :

  • Bratislavský kraj, Nitriansky kraj a Trnavský kraj
  • Trenčiansky kraj, Žilinský kraj a Bánskobystrický kraj
  • Košický kraj a Prešovský kraj

Jarné prázdniny Slovensko

Jarné prázdniny Slovensko sú stanovené na tri rôzne dátumy, pričom prvý dátum začína 19. februára a posledný štvrtého marca.

Tento rozpis prázdnin oficiálne uverejnilo Ministerstvo školstva Slovenskej republiky. Pozrieť si môžete aj prehľad školských prázdnin 2023/2024.

Rozdelenie prázdnin podľa krajov zabezpečuje menšiu fluktuáciu obyvateľstva a menej preľudnené napríklad lyžiarske strediská, medzi najznámejšie patria Ski Bachelová a Ski Tále či aquaparky ako Aquapark Lipany.

Jarné prázdniny podľa krajov

KrajDátum prázdnin
Banskobystrický kraj19.2. – 23.2.2024
Žilinský kraj19.2. – 23.2.2024
Trenčiansky kraj19.2. – 23.2.2024
Košický kraj26.2. – 1.3.2024
Prešovský kraj26.2. – 1.3.2024
Bratislavský kraj4.3. – 8.3.2024
Nitriansky kraj4.3. – 8.3.2024
Trnavský kraj4.3. – 8.3.2024
Jarné prázdniny Slovensko
Zdroj: unsplash.com

Jarné prázdniny sú tento rok počas priestupného roka aj 29. feburára.

Jarné prázdniny materské školy

Jarné prázdniny pre materské školy nie sú povinné. Záleží osobitne od každej jednej škôlky ako sa rozhodne. Môže sa stať, že vaša materská škola nechá prevádzkové hodiny nezmenené. Iné škôlky však môžu úplne zavrieť.

Častokrát tieto situácie materské školy riešia zlúčením žiakov z rôznych vekových kategórií do jednej triedy. Je to z toho dôvodu, že mnoho rodičov cestuje s deťmi na výlety a dovolenky a počas prázdnin do materskej školy nechodí toľko žiačikov.

Aby ste mali istotu, či bude vaša materská škola otvorená, je potrebné sa informovať u pani učiteliek alebo zodpovedného personálu.

Jarné prázdniny vysoké školy

Zlou správou pre vysokoškolákov je, že jarné prázdniny na vysokej škole nie sú. Avšak ak spravíte skúšky skôr, užijete si viac dní voľna.

Kam ísť na výlety cez jarné prázdniny

Jarné prázdniny sú ideálnym obdobím, kedy sa môžete s rodinou vybrať na dlhšiu dovolenku. Inšpirujte sa tipmi, kam s deťmi na výlet na Slovensku.

Jarné prázdniny trvajú päť dní a keď k nim prirátate dva víkendy, vznikne vám až deväť voľných dní. To je dostatok času na podniknutie výletov alebo dovolenky.

Napriek tomu, že prázdniny nesú názov jarné, býva počas nich vhodné počasie na lyžovanie alebo zimné vysokohorské výlety.

Navštíviť môžete krásny tatranský ľadový dom alebo si pozrieť krásy Lomnického štítu, keď viete ako kúpiť lístok na lanovku na Lomnický štít, tento výlet vás nebude stáť ani veľa energie.

Okrem lyžovania a horských výletov, si prázdniny na Slovensku môžete užiť v aquaparkoch alebo si dopriať oddych aj s deťmi vo wellnesse.

Jarné prázdniny zahraničie

Jarné prázdniny sú ideálnym časom na zahraničie. Zahraničie cez jarné prázdniny ponúka množstvo destinácií, kde môžete vycestovať za teplom. Deväť dní je dostatok času nato, aby ste zvládli aj vzdialenejšie destinácie.

Počas jarných prázdnin sú populárne krajiny ako Egypt, Kanárske ostrovy alebo naozaj vzdialené ázijské krajiny či prázdniny na americkom kontinente.

Pokiaľ máte pocit, že z Bratislavy veľa toho nelieta, nemajte strach využiť viedenské letisko. Pohodlne vás tam dovezie Slovak lines.

Ak chcete zamieriť bližšie, môžete napríklad navštíviť Chocholowskie Termy alebo Goracy Potok.

jarné prázdniny zahraničie
Zdroj: unsplash.com

Jarné prázdniny Česko

Jarné prázdniny Česko fungujú obdobne ako v slovenskom školskom systéme. Rozdiel je v tom, že Česká republika nemá rozdelené prázdniny podľa jednotlivých krajov ale podľa okresných miest.

Avšak väčšie mestá ako je Praha či Brno majú prázdniny naviac rozdelené podľa metských častí. To znamená napríklad to, že Praha 1 má iný dátum prázdnin ako Praha 6.

Pokiaľ vás zaujímajú konkrétne dátumy pre konkrétne mestá a oblasti, všetky prázdniny nájdete v rozpise prázdnin pre Českú republiku. Prvá várka prázdnin v ČR začína už štvrtého februára a posledná začína jedenásteho marca.

Jarné prázdniny v Česku sú stanovené až na desať školských dní.

Zdroje: zones.sk, wikipedia.sk, minedu.sk

Témata:
Kalendár

Najnovšie články