EURO 2024 Bonus 70€ na stávky!

Letné prázdniny 2024 – kedy sú na Slovensku a vo svete

Aktualizované:

Autor: Marcela

Kedy sú letné prázdniny

Vieme, kedy na Slovensku začínajú letné prázdniny. Pozrite sa na to, ako môžete zaujímavo tráviť prázdniny, aké miesta navštíviť a čo robiť, aby sa vaše deti nenudili.

Letné prázdniny

Letné prázdniny sú vopred stanovené Ministerstvom školstva podobne ako jarné prázdniny.

Tieto prázdniny spravidla začínajú po úspešnom ukončení školského roka potom, ako študenti dostanú do rúk koncoročné vysvedčenia.

Počas letných prázdnin sa oslavuje aj deň priateľstva a zároveň aj medzinárodný deň lavákov.

V článku nájdete

Letné prázdniny 2024

Letné prázdniny 2024 prichádzajú po riadnom ukončení školského roka. A znamená to dva mesiace voľna pre všetkých školákov a študentov. Pozrite sa na prehľad školských prázdnin 2023/2024.

Letné prázdniny ponúkajú aj skvelé možnosti na dobrodružstvá, ktoré môžu deti podniknúť, ako napríklad výlet do aquaparku Chocholowskie Termy, ktoré sa nachádzajú v Poľsku. Na Slovensku môžete zájsť napríklad na Bojnický zámok.

Kedy začínajú letné prázdniny 2024

Letné prázdniny v roku 2024 začínajú presne v pondelok 1. júla. A deti sa do školských lavíc vracajú v utorok 3. septembra.

Je to z toho dôvodu, že prvý september je v kalendári sviatkov zaradený ako štátny sviatok a deň pracovného pokoja.

Nezabudnite si skontrolovať otváracie hodiny 01.09., pretože väčšina prevádzok počas tohto dňa môže byť zatvorená.

Okrem toho majú školáci počas roka niekoľko prázdnin a všetky informácie o dátumoch jednotlivých dní bez vyučovania sú uvedené na stránkach Ministerstva školstva.

Letné prázdniny v materskej škole

Letné prázdniny v materskej škole nie sú konkrétne určené. V prípade materských škôl je prevádzka počas letných mesiacov závislá priamo na konkrétnej inštitúcii.

Najlepšie vám poskytnú informácie učiteľky alebo riaditeľka škôlky.

Vo väčšine prípadov sú škôlky otvorené jeden mesiac a jeden mesiac sú zatvorené. Rovnako sa zvyknú spájať viaceré škôlky dohromady.

Letné prázdniny patria horúcim mesiacom, pozor na alergiu na slnko.

Letné prázdniny vo svete
Zdroj: unsplash.com

Letné prázdniny vo svete

Prázdniny počas letných mesiacov nie sú vždy samozrejmosťou, niektoré krajiny majú nastavené prázdniny úplne inak.

Napríklad vo Francúzsku si deti užijú až 16 voľných týždňov, čo je dostatok času na návštevu Letných olympijskych hier 2024 v Paríži.

Letné prázdniny v Anglicku

Letné prázdniny v Anglicku sú priamo závislé aj na konkrétnej oblasti Anglicka, niektoré školy totižto začínajú prázdniny skôr ako iné.

Najčastejšie však prázdniny v Anglicku začínajú 24.7. a trvajú do 1.9. 2024. Avšak nájdu sa aj školy, ktorým prázdniny začínajú už 5.7. alebo až 27.7. 2024.

Pokiaľ chcete vedieť presné informácie je najlepšie si vyhľadať informácie priamo z oblasti, o ktorú sa zaujímate. Na preklad môžete využiť Google Translate.

Letné prázdniny v Nemecku

Letné prázdniny v Nemecku sú podobne ako v Anglicku závislé na konkrétnej oblasti, kde sa daná škola nachádza.

V Nemecku sú prázdniny približne jeden mesiac a jeden týždeň a môže sa stať, že niektoré oblasti s prázdninami už končia a iným prázdniny ešte len začínajú.

Ako prví nastupujú na prázdniny žiaci z oblastí Brémy, Dolné Sasko a Sasko-Anhaltsko. Týmto študentom začínajú prázdniny 6.7.2024 a končia 16.8.2024.

Žiakov z regiónu Bavorsko čakajú prázdniny ako posledné. Prázdniny im totižto začínajú až 31.07.2024 a končia 11.09.2024.

Letné prázdniny v Taliansku

Letné prázdniny v Taliansku patria medzi najdlhšie. V Taliansku si deti totižto užívajú prázdniny viac ako dva mesiace.

Rovnako, ako v Nemecku a Anglicku aj Taliani majú rozdelený začiatok a koniec prázdnin podľa oblastí. Vo všeobecnosti však prázdniny začínajú v polovici júna a končia až v polovici septembra.

Zaujímavosťou je, že dátumy začiatku a konca prázdnin sú ovplyvnené aj klimatickými podmienkami. V prípade, že je v krajine moc horúco, prázdniny začínajú skôr alebo končia neskôr, ako bolo oficiálne dané.

Ak máte namierené cez leto do Talianska, nezabudnite si pozrieť takisto aj výhodné last minute dovolenky, ktoré ponúkajú pobyty v Taliansku za výhodné ceny.

Počas horúcich dní si môžete aj na drinkoch, ako sú:

Letné prázdniny v Amerike

Letné prázdniny v Amerike sú závislé od konkrétneho školského obvodu, v ktorom deti školu navštevujú. Obdodov je v Amerike veľmi veľa a prázdniny tu začínajú a končia rôzne.

Spravidla však prázdniny trvajú desať až jedenásť týždňov. Prázdniny zvyčajne začínajú koncom mája alebo začiatkom júna a končia už v auguste.

Tipy na letné prázdniny

Tipy na letné prázdniny môžu byť rôzneho charakteru. Kvalitné letné prázdniny si môžete užiť na Slovensku alebo môžete využiť ponuky Satur cestovky a vycestovať do zahraničia. Nezabudnite, že pri cestovaní do krajín mimo Európskej únie je potrebné vybavenie pasu.

Ideálne pre deti sú rôzne športové či vzdelávacie aktivity. Obľúbené sú najmä letné tábory alebo turistiky po Slovensku, kde sa môžete vybrať napríklad na Zbojnícku chatu alebo do Valčianskej doliny.

Kam s deťmi cez letné prázdniny

S deťmi môžete navštíviť cez prázdniny rôzne miesta, záleží od vekovej kategórie. S najmenšími ratolesťami sa môžete vybrať napríklad do:

Väčšie deti si užijú aj známe slovenské festivaly, ako je napríklad Pohoda festival alebo menší festival Atmosféra.

Počas letných mesiacov sú obľúbené aj zahraničné destinácie. Vyberte sa vlakom do Chorvátska a nezbierajte kopec zážitkov už pri cestovaní. Navštíviť môžete aj talianske Alpy a rakúske Alpy.

Pokiaľ vaše deti radi spoznávajú históriu a majú radi hrady a zámky, odporúčame vám navštíviť Oravský hrad, kde si môžete počas leta užiť kopec zábavy, vďaka sprievodnému programu.

Tipy na letné prázdniny
Zdroj: unsplash.com

Skvelou voľbou, kam s rodinou v lete, je aj návšteva kúpalísk a aquaparkov na Slovensku.

Pokojne sa môžete ísť vyblázniť do:

Ak máte radi adrenalínové zážitky, potom vám odporúčame poľský zábavný park Energylandia alebo Rabkoland zábavný park.

Čo robiť cez letné prázdniny

Program na letné prázdniny môže byť naozaj rôznorodý, pokiaľ neviete, čo robiť, možností máte naozaj veľa.

Voľný čas je vhodné využiť čítaním kníh. E knihy získate aj zadarmo. Alebo voľný čas môžete stráviť pozeraním filmov napríklad na Voyo alebo Kukaj to.

Vzhľadom na horúce letné noci sú prázdniny ideálne aj na aktivity, ako je stanovanie, opekanie v prírode či večerné hry na schovávačky. Netreba však zabúdať na to, že počasie v lete môže byť zradné a preto je dobré sledovať radar búrok.

Leto je vhodné aj na vzdelávanie alebo sa môžete inšpirovať hrami, ktoré sa hrajú na Svetový deň hier.

Takisto je to obdobie festivalov a koncertov, kde si môžete dopriať aj známe letný koktejly, ako napr. Aperol Spritz, Cosmopolitan alebo Piňa Coladu.

Doučovanie cez letné prázdniny

Doučovanie cez letné prázdniny sa stalo bežnou záležitosťou. Deti počas prázdnin majú dostatok času na to, aby dohnali vedomosti, ktoré im počas školského roka chýbali.

Pokiaľ vaše dieťa potrebuje doučovanie, môžete zvoliť pohodlnú online formu a využiť rôzne portály, ako napríklad:

  • skolapopulo.sk
  • doucma.sk
  • domelia.sk
  • kvalitnedoucovanie.sk
  • fermeria.sk

Ak vám nevyhovuje online doučovanie, môžete osloviť pedagógov z vašej školy a dohodnúť si doučovanie na priamo.

Doučovať cez letné prázdniny môžete vaše deti aj zábavnou formou, ako napr. návštevou v čarovnej dedinke Habakuky. Táto dedinka je inšpirovaná rozprávkami Pavla Dobšinského, ktorého rozprávky deti milujú!

OČR cez letné prázdiny

OČR cez letné prázdniny je možná. Ošetrovné člena rodiny skrátene OČR si môžete aplikovať aj počas letných prázdnin.

Jedná sa totižto o starostlivosť o choré dieťa alebo iného rodinného príslušníka. Potrebu OČR diagnostikuje lekár, ktorý vám zároveň vystaví všetky potrebné doklady pre zamestnávateľa a Sociálnu poisťovňu

Lekár rovnako vystavuje aj elektronickú PN, v prípade, že zostanete chorý aj vy ako dospelá osoba.

Zdroje: school.-holiday.info, minedu.sk, youtube.com, socpoist.sk

Témata:
Kalendár

Najnovšie články