LOH 2024 Všetky info tu!

Valentín – dátum, história, priania, darčeky a oslavy vo svete

Aktualizované:

Autor: Lenka

valentín

Sviatok Valentín je známy po celom svete ako sviatok lásky a zamilovaných. Zamilované dvojice si vymieňajú dary a prejavujú si vzájomnú náklonnosť. Viete, kedy sa tento deň oslavuje, aká je jeho história a zaujímavosti. Inšpirujte sa aj valentínskymi darčekmi.

Valentín 2024

Valentín, sviatok lásky a romantiky, oslavujeme každý rok. Je to deň, kedy partneri výmenou darčekov, kvetov a sladkostí vyjadrujú svoju lásku a oddanosť. Tipy na valentínsky darček vám pomôžu vybrať ten najlepší dar pre milovaných.

Sviatok, ktorý je známy pod rôznymi názvami po celom svet, Valentín, Día de San Valentín, Dia dos Namorados alebo Qixi Festival, má bohatú históriu a tradície, ktoré sa líšia v závislosti od kultúry a krajiny.

V článku nájdete

Čo to je svätý Valentín

Svätý Valentín je dňom zamilovaných, ktorý sa každoročne slávi v ten istý deň 14. februára. Každý rok na rovnaký deň pripadá aj Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu.

Postupom času sa tento sviatok stal príležitosťou pre partnerov vyjadriť si svoju lásku a oddanosť darčekmi, kvetmi a romantickými gestami. Okrem toho sa Valentín v katolíckej cirkvi a je považovaný za patróna ľubovníkov, manželov a zasnúbených párov.

Paradoxom je, že iba jeden deň po dni. sv Valentína oslavujú všetci nezadaní, kedy nájdete v kalendári Deň osamelých.

Valentín pre chlapa
Zdroj: unsplash.com

Vo februári oslavujeme takisto ďalší sviatok, ktorí praje zamilovaným, a to je Svetový deň manželstva.

Valentín história sviatku

I keď tento deň nepatrí medzi štátne ani prikázané sviatky, no aj napriek tomu je dôležitý a spája sa s rôznymi legendami. Tá najznámejšia sa týka kňaza Valentína, ktorý žil za vlády cisára Claudia II. Keďže rímskym mužom sa na front nechcelo ísť bojovať, Claudius ich nevôľu pripísal túžbe byť s manželkami a rodinami. Preto v celom Ríme zakázal nielen zásnuby, ale aj sobáše.

Kňaz Valentín tento zákaz porušil a tajne snúbencov sobášil, za čo bol následne uväznený a popravený v deň, kedy sa slávi sviatok zamilovaných – 14. februára 296.

Ešte pred svojou smrťou sa rozhodol napísať milostný list dcére väzenského dozorcu, do ktorej bol zaľúbený. Práve od tohto momentu sa začína tradícia posielania „valentíniek“.

Valentínske priania

Valentín prianie je pre mnohých tradíciou. Môžete vytvoriť aj vlastné valentínske kartičky so srdiečkami, kvetmi a romantickými odkazmi. Prípadne sa môžete inšpirovať tipmi na valentínske venovanie najkrajšími valentínskymi prianiami.

Len Teba v hlave mám, s Tebou v srdci zaspávam, s Tebou v duši celý deň, mám teraz život ako sen. Pekného Valentína, láska!

Miláčik, prajem Ti krásneho Valentína. Prajem si mať Ťa stále po svojom boku a prežiť s Tebou veľa šťastných rokov.

Valentín prianie
Zdroj: unsplash.com

Tipy na valentína

Valentínske prekvapenie dokáže vyčariť úsmev na tvári. Navyše Valentín je dňom, kedy si partneri dávajú rôzne dary ako prejav ich lásky. Inšpirujte sa darčekmi pre muža a ženu.

Svätý Valentín darčeky

Najdôležitejšie je, aby darček bol vybraný s láskou a pozornosťou k vašej partnerke alebo partnerovi a aby vystihoval to, čo cítite voči tejto osobe. Valentín je príležitosťou prejaviť svoju náklonnosť a oddanosť a vytvoriť nezabudnuteľnú atmosféru romantiky a lásky.

Nemusíte polovičke darovať len materiálne dary, ale investovať môžete aj do zážitkov, ako je romantický víkendový pobyt alebo večera.

Valentín pre chlapa

Valentín je sviatkom lásky a nie je určený iba pre ženy. Aj muži si zaslúžia pozornosť a prekvapenia v podobe darčekov, ako sú hodinky, kvalitný alkohol, retiazka alebo špeciálny pohár na pivo.

Valentín darčeky pre mužov môžete nájsť aj na Heureke, kde si môžete porovnať ceny a vybrať si to najlepšie.

Valentín pre ženu

Valentín je špeciálny deň pre prejav lásky a pozornosti voči vašej partnerke. Prekvapiť ju môžete kvetami, šperkom, personalizovaným darčekom, romantickou večerou, obľúbenou voňavkou alebo kozmetikou.

Valentín vo svete

Svätý Valentín je sviatkom lásky a romantiky, ktorý sa oslavuje po celom svete, aj keď sa spája s rôznymi zvykmi a tradíciami.

Japonsko

Valentín v Japonsku je veľmi jedinečný. Počas tohto dňa, 14. februára, sú stredobodom pozornosti muži, ktorých ženy rozmaznávajú darčekmi.

Odmenou im za to bude 14. marec, kedy sa u nich oslavuje tzv. Biely deň. Vtedy muži obdarovávajú ženy, no podľa tradícií ich dar musí mať aspoň dvakrát vyššiu hodnotu ako ten, ktorý na Valentína dostali oni.

Filipíny

Západné zvyky sú prítomné aj vo Filipínach. No popri klasických daroch, ako sú kytice a sladké balíčky si krajina zachováva svoju vlastnú tradíciu.

Počas tohto dňa sa 14. februára organizujú hromadné svadobné obrady pre desiatky až stovky párov. Tie sa konajú na námestiach, v kultúrnych domov, ale i v nákupných centrách.

Juhoafrická republika

Valentín sa v Juhafrickej republike oslavuje trošku rozdielne. Mladé ženy si pripínajú alebo vyšívajú meno muža, za ktorého sa chcú vydať, na rukách oblečenia.

Pre muža s menom na rukáve je to odkaz, ktorý vyjadruje lásku a náklonnosť ženu. Muž ju následne prekvapí kvetmi a po spoločnej večeri idú spolu von na niektorý z valentínskych festivalov.

Brazília

Keďže v Brazílií v polovici februára prebiehajú karnevaly, sviatok zaľúbených sa oslavuje inokedy. Podľa tradície Valentín pripadá na 12. februára, kedy si nielen zaľúbené páry dávajú rôzne darčeky, ale i priatelia a členovia rodín.

Taktiež sa počas Valentína organizujú aj spoločné večere, po ktorých sa ide do ulíc na hudobné, divadelné alebo iné podujatia.

Veľká Británia

Aj vo Veľkej Británií sa oslavuje Svätý Valentín iný deň ako je u nás zvykom. Tento deň pripadá na 25. januára na sv. Dwynwena, ktorý sa oslavuje namiesto Valentína.

Niektoré slobodné ženy si pripínajú na vankúš 5 vavrínových lístkov, vďaka čomu sa im má snívať o ich budúcom partnerovi. Mnohé páry si navzájom dávajú aj dekoratívne lyžičky, väčinou z dreva.

Slovinsko

Svätý Valentín sa v Slovinsku nazýva Zdravko. Ten je pre nich patrónom jari a s jeho príchodom začínajú s poľnohospodárskymi prácami.

Na rozdiel od väčšiny tento deň netrávia so svojimi milovanými, ale dodržiavajú starý zvyk, podľa ktorého pracujú 14. februára bosí na poliach.

Zdroje: unsplash.com, wikpedia.org, britannica.com

Témata:
Kalendár

Najnovšie články