EURO 2024 Bonus 70€ na stávky!

Železná studnička – parkovanie, lanovka, turistické trasy, reštaurácia a altánok

Aktualizované:

Autor: Marcela

Železná studnička Bratislava

Železná studnička je obľúbeným výletným miestom Bratislavčanov. Viete, ako sa sem dostanete s MHD a autom? Prezradíme vám, ako funguje parkovanie Železná studnička a kde nájdete reštauráciu, lanovku a altánok.

Železná studnička

Železná studnička je obľúbené oddychové miesto pre Bratislavčanov a ľudí z blízkeho okolia Bratislavy. Mnohí obľubujú aj vianočné trhy Bratislava. Názov tejto lokality je odvodený zo železitej vody, ktorá na tomto území pramenila.

Železná studienka má dôležité historické zázemie. Vďaka vyvierajúcemu prameňu tu bol postavený kúpeľný dom, neskôr prerobený na hotel. Tento hotel bol veľmi obľúbeným miestom pre organizovanie plesov, majálesov a svadieb.

Dnes kúpeľný dom a ani liečivú vodu na tomto mieste nenájdete. Rôzna stavebná činnosť a úpravy potoka Vydrica postupne narušili režim spodných vôd a liečivé pramene zanikli.

V článku nájdete

Železná studnička Bratislava

Bratislava Železná Studnička sa nachádza v závere Mlynskej doliny, na katastrálnom území mestskej časti Nové Mesto v okrese Bratislava III.

A dnes tu miesto Ferdinandových povestných kúpeľov nájdete miesto na oddych, stánky s občerstvením a kopec zelene. Je to ideálne miesto na piknik, ak sa vám nechce pripravovať jedlo doma, dovezie vám ho sem aj Food Panda.

Železná studnička MHD

MHD na Železnú studničku je jedna z možností, ako sa dostať na Železnú studničku. Vzhľadom na obľúbenosť tohto miesta sa Bratislava sa rozhodla zaradiť pravidelný spoj na Železnú studienku.

Zistite, ako premáva MHD Bratislava. Na Železnú studničku vás dovezie autobus číslo 43 a môžete naň nastúpiť z viacerých zastávok. Nastúpite na zastávkach:

  • Červený most
  • Partizánska lúka
  • Klepáč
  • Deviaty mlyn

Cieľová zastávka nesie názov Železná studnička a od zástavky autobusy to máte len pár minút do centra diania tohto oddychového miesta.

Ideálne je, ak si čas odchodu autobusu overíte cestovným poriadkom.

Železná studnička parkovanie

Železná studienka parkovanie je zabezpečené pomocou veľkého parkoviska za Červeným mostom.

Červený most Železná studnička parkovisko je rozdelené na dve časti, jedno menšie a druhé väčšie. Toto parkovisko je bezplatné.

Vzhľadom k tomu, že Železná studienka vjazd autom nedovoľuje, parkovisko sa nachádza úplne na začiatku oddychového miesta.

Veľká obľúbenosť Železnej studničky spôsobuje aj problémy s kapacitou parkovania, počas víkendov sa môže stať, že tu nenájdete voľné miesto.

V prípadoch vyťaženého parkoviska za Červeným mostom je možné využiť platené parkovisko pri vojenskej poliklinike alebo priľahlé uličky smerom na Kramáre.

Železná studnička lanovka

Lanovka Železná studnička je príjemným spestrením a atrakciou, ktorú v tejto oblasti môžete zažiť. Jedná sa o sedačkovú lanovku, ktorá premáva na trase Železná studnička – Kamzík.

Lanovka nepremáva každý deň, väčšinou je spustená počas víkendu a odchádza každú celú hodinu. Samozrejme ani toto nemusí byť platným pravidlom a prevádzka lanovky sa riadi podľa počtu záujemcov.

Lanovka poskytuje pekné výhľady a na vrchole si môžete dopriať občerstvenie v malej reštaurácii, ktorá je súčasťou vrcholovej stanici. Aj lanovka na Hrebienok ponúka nádherné výhľady a radí sa medzi najväčšie atrakcie vo Vysokých Tatrách.

Železná studnička mapa

Železná studnička mapa slúži na lepšiu orientáciu na tomto mieste. Mapa vyobrazuje dôležité body oddychovej zóny. Na mape nájdete napríklad Železná studnička bufet, Rotundu ale aj toalety.

Nepotrebujete špeciálnu mapu, stačí, ak použijete klasické dostupné online mapy. Najlepšie urobíte, keď do vyhľadávača mapy zadáte Bratislava, Železná studnička turistická mapa.

Skvelým miestom na túru je aj Zbrojnícka chata na Hrebienku alebo Ľadový dóm.

Železná studnička mapa
Zdroj: co-to-je.sk

Železná studnička turistické trasy

Železná studnička trasy ponúkajú kratšie aj dlhšie prechádzky. Hlavnými trasami, ktorými sa môžete vybrať sú dve hrebeňové červeno značené značky. Medzi ne patria trasy Železná studnička Biely Kríž a Železná studnička Kačín.

Prvá trasa začína priamo na Železnej studničke a pokračujete podľa červených značiek smerom na Kačín, Marianku, Borinku, cez Pajštún až na Košarisko.

Druhá trasa vedie priamo z Kamzíka a táto trasa patrí medzi hlavné hrebeňové trasy Malých Karpát. Túto trasu môžete poznať ako cestu hrdninov SNP a vedie naprieč celým Slovenskom.

Tieto dve hlavné turistické trasy Železnej studničky sú navzájom prepojené žltými turistickými chodníkmi. Prípadne turistiku môžete spojiť s pobytom na Seneckých jazerách a využiť moderné kempy na Slovensku.

Železná studnička turistické trasy
Zdroj: unsplash.com

Železná studnička program

Železná studienka program je naozaj bohatý a ponúka množstvo variácií, ako tu môžete tráviť váš voľný čas.

Medzi najobľúbenejšie aktivity na Železnej studienke patrí člnkovanie na jazere alebo chytanie rýb. Pre športovcov sú tu vyznačené bežecké trasy a nachádza sa tu aj veľké množstvo chodníkov pre cyklistov.

S rodinou sa sem môžete zažiť jedinečné Železná studnička opekanie a k dispozícii je aj Železná studnička detské ihrisko, taktiež ihriská pre rôzne športy a ping-pong.

Železná studienka akcie

Železná studienka akcie sú organizované rôznymi inštitúciami počas celého roka. Pravidelne si tu pozriete napríklad divadlo, ktoré je organizované pod záštitou Teatrotatro.

Železná studnička altánok

Železná studnička altánok je možnosť ako si užiť s priateľmi skvelú opekačku v prírode.

Na Železnej studničke nájdete niekoľko altánkov, niektoré môžete využívať bezplatne, iné sú spoplatnené.

Spoplatnené altánky sú veľkokapacitné a prispôsobené na opekačku alebo grilovačku s priateľmi. Kapacita altánkov má od dvadsaťpäť ľudí až po päťdesiat.

Spoplatnené altánky sú uzavreté a budú otvorené až po rezervácií a zaplatení poplatku.

Prenájom altánku Železná studnička

Prenájom altánku Železná studnička môžete urobiť telefonicky na správe metských lesov, kde vám altánok zarezervujú.

Počas letných mesiacov bývajú altánky plne obsadené, preto je dobré volať s časovým predstihom.

Správa metských lesov vám poskytne informácie o aktuálnej cene prenájmu. Cena sa odlišuje od veľkosti altánku. V cene však máte všetko potrebné na grilovanie. Samozrejme okrem občerstvenia.

Železná studnička opekačka
Zdroj: unsplash.com

Železná studnička reštaurácia

Železná studnička reštaurácia rodinného typu sa nachádza hore na Kamzíku. Nájdete tu príjemné posedenie a kvalitnú kuchyňu.

Pokiaľ nemáte záujem o výstup hore na Kamzík, v areáli nájdete stánky s občerstvením a rôzne bufety.

Železná studnička byty

Železná studnička byty sú novým rezidenčným projektom, ktorý ponúka bývanie v blízkosti tejto rekreačnej lokality.

Rezidenčné bývanie pri Železnej Studienke je ideálnou voľbou náročného klienta. Táto stavba je súhrou luxusu, prináša so sebou pocit veľkomesta a krásu prírody.

Zdroje: wikipedia.sk, bratislavskenoviny.sk, kamnavylet.sk, youtube.com, planetslovakia.sk, zelezna.sk

Témata:
Cestovanie

Najnovšie články