Ruža pre nevestu 2 Sledujte bez reklám!

Talianske Alpy – mapa, počasie, lyžovanie, turistika, ubytovanie a dolomity

Aktualizované:

Autor: Lenka

Talianske Alpy

Nie nadarmo sa Talianske Alpy nazývajú najkrajšími horami na svete. Navyše ponúkajú aj veľa možností – od nádhernej prírody, cez jedinečné Dolomity, lyžovačku a turistiku. Zistite všetky potrebné informácie o talianskych Alpách na jednom mieste.

Talianske Alpy

Talianske Alpy sú súčasťou pohoria Álp, ktoré zasahuje takmer 10 krajín. Avšak najviac pozoruhodných miest nájdete práve v Taliansku.

V Taliansku si môžete naplno užiť jedinečné spojenie kulinárskych špecialít a prvotriedneho športového vyžitia. Veľkou výhodou je, že ceny v lyžiarskych strediskách sú lacnejšie ako v Rakúsku a Švajčiarsku. Na Slovensku zas môžete využiť Jasná Skipas a lyžovať výhodne.

V článku nájdete

Talianske Alpy mapa

Ak by bolo potrebné talianske Alpy nejakým spôsobom rozdeliť, potom by sa členil na dve časti. Do talianskej časti celého Alpského pohoria patrí celá ich južná polovica, na ktorej sa nachádzajú najvyššie hory.

Do východotalianskej časti Álp sa zaraďujú Julské Alpy  najvyššou horou Jôf di Montasio, ktorá meria 2 753 metrov a Brent s hlavným, 3 173 metrov vysokým, vrcholom Cima Tossa. Medzi nimi môžete nájsť aj Grajské Alpy s vrcholom Gran Paradiso – 4 061 metrov.

Mapa talianske Alpy
Zdroj: mapy.sk

Talianske Alpy počasie

Počasie v talianskych Alpách je premenlivé a líši sa každý deň. Aktuálnu predpoveď alebo predpoveď na niekoľko dní si môžete nájsť na Googli. Na Slovensku najpresnejšie počasie na tri až desať dní dopredu prináša Aladin SHMU.

Ale keďže Taliansko leží na juhu Európy a prevažuje tu subtropické stredomorské počasie. Môžete tu očakávať v lete teploty okolo 27 °C a v zime okolo 6 °C. Pred návštevou talianskych Álp v zime, nezabudnite na to, kedy prezuť pneumatiky.

Postupne k severu Talianska prechádza klíma k miernemu podnebiu a v horách je typicky drsné vysokohorské počasie.

Ubytovanie Talianske Alpy
Zdroj: unsplash.com

Dovolenka talianske Alpy

Dovolenka na horách je dokonalým nápadom nielen počas vianočných prázdnin, ale i počas letných prázdnin.

Dovolenku v talianskych Alpách si užijú milovníci zimných športov, cyklistiky, turizmu, horolezci aj fanúšikovia historických pamiatok.

Najkrajšie miesta v talianskych Alpách

 • Lago di Carezza
 • Lago di Braies
 • Marmolada
 • Piz Boe
 • Val di Funes – Puez Odle
 • Sassolungo a Sassopiatto
 • Monte Cristallo
 • Monte Lagazuoi (Passo Falzarego)
 • Nuvolau a Averau (Passo Giau)
 • Lago di Sorapis

Lago di Garda

Lago di Garda je obľúbenou dovolenkovou destináciou, ktorá má 25 malebných dedín. Ale najväčším lákadllom je práve smaragdové jazero.

Jazero Lago di Garda sa nachádza v hornatej oblasti, ktorá hraničí s prekrásnym pohorím Dolomity. Považuje sa zároveň aj za najväčšie jazero v Taliansku. Počas letných mesiacov tu sú prevažne slnečné dni, no treba dbať na to, že počasie na horách sa veľmi rýchlo mení.

Po daždi je voda väčšinou chladnejšia. Aktuálnu teplotu jazera si viete pozrieť na internete. Mimo sezóny by si do vody trúfol asi len otužilec.

Talianske Alpy turistika

Talianske Alpy v lete sú magnetom pre turistov. Turistika v Taliansku láka mnohých práve kvôli Dolomitom. V Dolomitoch máte na výber snáď z tisícov rôznych trás. Na svoje si prídu horolezci, milovníci ferrát, ale i klasickí turisti.

Talianske Alpy ľadovec je taktiež súčasťou Dolomitov. Pri zložitých túrach si nezabudnite vhodné vybavenie, ktoré je na via ferratách povinné.

Lákadlom pre väčšinu turistov je najvyššia hore Marmolada (stredná až vysoká náročnosť). Skvelou voľbou je aj absolvovať vyhliadkovú cestu Sentiero geologic Araba, ktorá vedie po hrebeni naproti Marmolade, takže si celý jej masív môžete prezrieť aj z diaľky.

Počasie Talianske Alpy
Zdroj: unsplash.com

Talianske Alpy lyžovačka

Taliansko ponúka pre milovníkov adrenalínu, tak aj rekreačným lyžiarom dlhé a široké zjazdovky. Práve tu si môže každý naplno užiť dni na zjazdovkách s nádherným výhľadom, výbornými snehovými podmienkami a teplými slnečnými lúčmi.

Zjazdovky v Taliansku sa radia medzi jedny z najupravenejších. Lyžuje sa tu až do výšok okolo 2 500 m n.m. Pre rodiny s deťmi sú tu vytvorené ideálne podmienky, rovnako ako v lyžiarskych strediskách Ski Bachledová a Ski Tále.

Talianske Alpy lyžiarske strediská nájdete v šiestich regiónoch. Avšak najviac lanoviek sa nachádza v Dolomitoch.

Najkvalitnejšie a najobľúbenejšie lyžiarske strediská

 • Bormiom
 • Tonale
 • Livigno
 • Folgarida – Marilleva

Talianske Alpy ubytovanie

Alpskú príjemnú atmosféru a tradičné horské chatky nájdete najmä v lyžiarskych strediskách Južného Tirolska.

Ale ubytovanie talianske Alpy je veľmi rôznorodé a pestré. Vybrať si môžete z horských chatiek, apartmánov, hotelov, privatov alebo penziónov. Výber máte vo svojich rukách.

Ubytovanie viete nájsť aj za zvýhodnené ceny na Zľavomate alebo na stránke Booking.

Najobľúbenejšie ubytovanie v talianskych Alpách

 • Residence Caffè Maya
 • Habitat Guest House
 • Curt di Clement Eco Mobility Hotel
 • HOODY ACTIVE & HAPPINESS HOTEL
 • Casa Diverio
 • Be Place 

Talianske Alpy dolomity

Dolomity sú časťou južných Álp. Tieto nádherné hornaté kraje každému návštevníkovi poskytnú únik pred zaľudnenými miestami. Vedeli ste o tom, že Dolomity sa považujú za najkrajšie hory sveta?

Po západe slnka sa Dolomity sfarbia krásnou ohnivo červeno až tmavo fialovou farbou, kým sa neponoria do tmy. Toto sa považuje za jedinečný prírodný úkaz, ktorý len ťažko nájdete niekde inde.

Región je obľúbenou destináciou pre outdoorových nadšencov a ponúka celý rad aktivít, ako je turistika, lyžovačka v Taliansku a horolezectvo. Talianske Alpy Dolomity navyše ponúkajú aj stovky kilometrov zjazdoviek v nadmorskej výške od 1500 do 2300 metrov.

Obľúbenou základňou je Bolzano, ktoré sa nachádza v srdci regiónu Južné Tirolsko. Z neho sa dá ľahko dostať do mnohých destinácií v Dolomitoch.

Zdroje: unsplash.com, wikipedia.org, whc.unesco.org

Témata:
Cestovanie

Najnovšie články