Vianočné prázdniny 2023 – kedy sú zimné prázdniny a kam ísť na výlet

Autor: Lenka

Vianočné prázdniny

Vianočné prázdniny 2023 sú druhými v poradí, z ktorých majú deti extra radosť a taktiež sú aj druhé najdlhšie po letných prázdninách. Viete, na aké dni vychádzajú v tomto roku? Ak nie, my vám to prezradíme. Taktiež vám prinesieme množstvo nápadov, ako si môžete spoločne s deťmi užiť zimu.

Vianočné prázdniny 2023

Vianočné prázdniny sú najdlhšie školské prázdniny počas školského roku, ak nerátame letné. Niekedy sa natiahnu vďaka sviatku Zjavenia Pána (hovorovo Traja králi 6.1.) až na tri týždne.

Vianočné prázdniny 2023 nasledujú pár týždňov po jesenných prázdninách. Vianoce tento rok pripadnú na nedeľu, rovnako tak Silvester a Traja Králi na sobotu.

Posledný deň vyučovania pred začiatkom vianočných prázdnin bude 22.decembra 2023, čo je piatok.

V článku nájdete

Kedy sú Vianočné prázdniny

Vianočné prázdniny sú obľúbené nielen kvôli svojej dĺžke, ale aj kvôli tomu, že deti čakajú darčeky pod stromčekom a iné prekvapenia. Najmä keď nasneží a môžu sa vyblázniť na guľovačke alebo lyžovačke.

Posledný deň pred prázdninami sa ide do školy v piatok 22.decembra 2023. Avšak počas posledných dní je vyučovanie voľnejšie a pozerajú sa vianočné filmy a vianočné rozprávky.

Prázdniny Vianočné 2023 tradične začínajú už deň Štedrým dňom. Začínajú sa 23. decembra 2023 a končia sa 7. januára 2024. Keďže tento deň vychádza na nedeľu, vyučovanie sa opäť začína na ďalší deň 8. januára.

Kedy sú Vianočné prázdniny

PrázdninyPosledný deň v školeTermín prázdninZačiatok vyučovania
Vianočné 22.12.2023 (piatok)23.12.2023 – 7.1.20248.1.2024 (pondelok)

Vianočné prázdniny Slovensko

Školáci si tento rok užijú až šestnásť dní vianočných prázdnin. A keďže časť sviatočných dní opäť pripadne na víkend, prázdniny budú opäť pomerne krátke.

Zdroj: unsplash.com

Vianočné prázdniny v škôlke

Vianočné prázdniny v škôlke nie sú povinné ako pri školských deťoch. Samozrejme trvajú pár dní, ale nemusia trvať až 16 dní. Konkrétne termíny záležia individuálne od každej jednej škôlky, ako sa rozhodne.

Ak chcete mať istotu, informujte sa u učiteliek alebo zodpovedného personálu, či bude vaša škôlka otvorená a kedy presne.

Kam cez Vianočné prázdniny

Vianoce patria medzi najkrajšie sviatky roka, ktoré najviac vnímajú tí najmenší. Počas tohto obdobia je skvelým nápadom navštíviť vianočné trhy, kde si môžete naplno užiť vianočnú atmosféru.

Ak rozmýšľate, kam cez Vianočné prázdniny inšpirujte sa našimi nápadmi!

Zdroj: unsplash.com

Nádych histórie

Na Slovenku si môžete vďaka hradom a zámkom užiť očarujúce výhľady s nádychom histórie, ktoré celej vašej rodine prinesú nezabudnuteľný zážitok.

Pozrite sa na prehľad najkrajších hradov na Slovensku. Unikátom je Bojnický zámok, kde si počas vianočného obdobia môžete užiť Mikuláša a Vianoce na zámku. Súčasťou Bojnického zámku sú aj strašidlá, ktoré skrývajú prekvapenia a strašidelné motívy z historických udalostí, legiend a povestí.

Za návštevu stojí aj nádherný Oravský hrad, Trenčiansky hrad alebo Hrad Beckov.

Kúsok histórie na vás čaká aj v druhom najväčšom meste Slovenska Košiciach, kde okrem Dómu Sv. Alžbety môžete s deťmi navštíviť festival súčasného umenia Biela noc.

Lyžovačka a sneh

Za skutočne rozprávkovou zimou nemusíte chodiť ďaleko. Ak si chcete zimné počasie a sneh užiť naplno, skvelým nápadom je lyžovačka alebo prechádzka nádhernou zimnou prírodou.

Poriadnu lyžovačku môžete zažiť vo Valčianskej doline. V zimných mesiacoch si môžete užiť aj zážitok lanovkou na Hrebienok. Rovnako aj Tatranský ľadový dom je jednou zo zaujímavostí Slovenska.

Oddych pri vode

Aj v zimných mesiacoch si môžete užiť oddych pri vode v aquaparkoch. Ak nechcete cestovať ďaleko a uprednostníte návštevu aquaparkov a kúpalísk na Slovensku.

Navštíviť môžete aquapark Lipany, aquapark Oravice, Thermalpark Šírava, Kováčová kúpalisko alebo aquapark Dolný Kubín.

Ak vám cestovanie nevadí, môžete sa ísť okúpať k susedom. Napríklad Chocholowskie Termy sú skvelý aquapark, kde si zábavu užijú deti i dospelí.

Zábava pre deti

Aj počas vianočných prázdnin môžete s deťmi zájsť dnu a spoločne sa spolu zabaviť.

Dokonalými miestami na Slovensku, kde sa deti vybláznia do sýtosti je Strachankovo family park, Alex Park SNV, Tatrapolis Ostrov Fantázie, Tricklandia Starý Smokovec a Kráľovstvo Hrabovo.

Len kúsok od Slovenska nájdete skvelú zábavu nielen pre tých najmenších, ale aj pre celú rodinu. Príkladom je Rabkoland zábavný park či Energylandia.

Zdroj: minedu.sk, unsplash.com

Témata:
Ostatné

Najnovšie články