Ruža pre nevestu 2 Sledujte bez reklám!

Trenčiansky hrad – otváracie hodiny, vstupné, program a parkovanie

Aktualizované:

Autor: Marcela

Trenčiansky hrad program

Trenčiansky hrad je dominanta Trenčína. Pozrite sa na to, ako sa na hrad dostanete, ale aj na to, aký program vás na hrade čaká. Toto sú otváracie hodiny trenčianskeho hradu, cena vstupného je primeraná a cez víkendy môžete využiť blízke parkovisko zdarma.

Trenčiansky hrad

Trenčiansky hrad patrí medzi najkrajšie hrady Slovenska, ktoré sa zachovali takmer v pôvodnom stave podobne ako Oravský hrad.

Hrad Trenčín leží nad centrom mesta Trenčín a pri prechádzke mesta ho určite neprehliadnete. Okrem toho, že je to historická majestátna stavba, často sa na hrade konajú rôzne podujatia a koncerty, ktoré lákajú návštevníkov.

Neďaleko Trenčianskeho hradu nájde aj zrekonštruovanú zrúcaninu hradu Beckov.

V článku nájdete

Ako sa dostať na Trenčiansky hrad

Na Trenčiansky hrad sa dostanete cez pešiu zónu mesta Trenčín. To znamená, že na hrad sa nedostanete priamo autom.

Na hrad vedie niekoľko ciest a všetky vám ponúkajú príjemný kultúrny zážitok.

Trenčiansky hrad trasa

Môžete použiť farské schody mesta Trenčín alebo sa napojiť na cestu po Matúšovej ulici. Obe varianty začínajú na Mierovom námestí v Trenčíne. Musíte počítať s tým, že vás čaká prechádzka do kopca.

Ďalšia možnosť, ako sa dostať na hrad je cez lesopark Brezina. Z hlavnej cesty po ulici Gen. M.R.Štefánika odbočíte smerom na lesopark Brezina a v blízkosti penziónu Veverica môžete nechať auto. Následne sa pešo cez lesopark dostanete až k hradu.

Trenčiansky hrad ponúka množstvo vyžitia napriek tomu, že nedisponuje tak veľkou rozlohou ako Spišský hrad.

Trenčiansky hrad vstupné

Trenčiansky hrad vstupné sa odvíja od toho, ktorý okruh hradu si vyberiete. Rovnako je cena závislá aj od vekovej skupiny návštevníkov, deti a dôchodci majú totižto zvýhodnené vstupné.

Okruhy hradov:

  • Malý okruh – 60 min
  • Veľký okruh – 90 min
  • Exteriéry hradu – voľný pohyb bez sprievodcu

Trenčiansky hrad lístky

KategóriaMalý okruhVeľký okruhExteriéry
Dospelí9 €12 €3 €
Deti do 6 rokovzdarmazdarmazdarma
Žiaci od 7 do 184 €5 €1,50 €
Študenti od 19 do 267 €7,50 €3 €
Dôchodcovia a
vojnoví veteráni
8 €9 €3 €
ZŤP a ŤZP-S3 €3 €3 €

Trenčiansky hrad otváracie hodiny

Otváracie hodiny na Trenčianskom hrade sú závislé od toho, kedy počas roka sa sem chystáte.

Počas hlavnej sezóny, ktorá prebieha v lete, je hrad otvorený denne od rána do večera. Pokiaľ neviete, čo robiť cez letné prázdniny, návšteva hradu je tak ideálnym riešením.

Hrad Trenčín otváracie hodiny

ObdobieVstup od mestaVstup od Breziny
december -januárdenne: 9:00-19:00zatvorené
február – marecvíkend: 9:00-19:00zatvorené
apríldenne: 9:00-19:00zatvorené
májzatvorenédenne: 9:00-19:00
júndenne: 9:00-19:00denne: 11:00 – 18:15
júl- augustdenne: 9:00-19:00denne: 11:00 – 18:15
septemberdenne: 9:00-19:00denne: 11:00 – 18:15
októberdenne: 9:00-19:00denne: 11:00 – 18:00
novemberdenne: 9:00-19:00zatvorené

Trenčiansky hrad program

Program na Trečianskom hrade je pestrý a môžete tu navštíviť rôzne koncerty, výstavy ale aj malé divadelné vystúpenia či ochutnávky vína.

Medzi obľúbené udalosti na hrade v Trenčíne patria trenčianske hradné slávnosti, ktoré môžete poznať pod oficiálnym názvom Matúšove hradné slávnosti, ktoré sa konajú pravidelne v auguste.

Okrem toho sú počas leta na hrade usporiadúvané aj nočné prehliadky hradu a dokonca sa na hrad môžete vybrať aj na letné kino.

Trenčiansky hrad akcie 2023

Trenčiansky hrad akcie 2023 nájdete uverejnené na internetovej stránke visit.trencin.sk, stačí ak si vo filtri zvolíte lokáciu Trenčiansky hrad. Následne sa vám zobrazia všetky podujatia, ktoré sa na hrade konajú.

Zdroj: co-to-je.sk

Na hrade nájdete zaujímavé akcie aj mimo leta. Napríklad v októbri sa v areáli hradu koná Winefest, kde môžete ochutnať vína od skvelých slovenských vinárov podobne ako na Vinobraní v Modre.

Trenčiansky hrad parkovanie

Parkovanie pri Trenčianskom hrade nenájdete v tesnej blízkosti. Pokiaľ sa sem chystáte autom, na parkovanie môžete využiť parkoviská v centre mesta.

Medzi najobľúbenejšie parkoviská patrí parkovisko pri Kolibe, kde dokonca cez víkendy môžete parkovať úplne zadarmo. Z tohto parkoviska to máte na hrad len kúsok, stačí, ak podchodom prejdete z parkoviska do centra mesta.

Jednoduché parkovanie je aj na hrade Strečno, kde môžete nechať auto priamo pdo hradom.

Trenčiansky hrad mapa

Mapu Trenčianskeho hradu si môžete zakúpiť priamo na pokladni pri vstupe na hrad.

Mapa vyobrazuje všetky dôležité budovy a body, ktoré by ste si nemali nechať ujsť. Pomôže vám najmä vtedy, keď sa chystáte pozrieť pamiatku bez profesionálneho sprievodcu.

Trenčiansky hrad história

História hovorí, že dnešný Trenčiansky hrad vznikol v 11. storočí a vystriedal niekoľko panovníkov, no najviac ho však preslávil Matúš Čák Trenčiansky.

V 14. storočí sa stal majetkom uhorského kráľa Karola Roberta, ktorý ho prestaval na reprezentatívne sídlo. Neskôr v 16. storočí hrad prešiel do rúk známej šľachtickej rodiny Zápoľských.

Počas celého svojho státia hrad slúžil, ako pri obrane proti rôznym inváziám a vojnám a bol svedkom mnohých historických udalostí a konfliktov. A zároveň bol významným miestom, ktoré strážilo dôležité obchodné cesty.

Počas 18. a 19. storočia upadol do zániku a stratil svoju pôvodnú funkciu. V 20. storočí boli vykonané rozsiahle rekonštrukcie. Dnes hrad slúži najmä ako atrakcia a kultúrna pamiatka podobne ako Bojnický zámok.

Trenčiansky hrad povesti

Povesti o Trenčianskom hrade sú rôzne a založené na historických udalostiach či panovníkoch, ktorí na hrade žili. Medzi najznámejšie povesti patria povesť o tajnej chodbe na Trenčiansky hrad alebo povesť o hrobe Matúša Čáka Trenčianskeho.

Avšak úplne najznámejšou povesťou o Trenčianskom hrade je povesť o Omarovi a Fatime.

Povesť o Omarovi a Fatime

Povesť uvádza, že Štefan Zápoľský uväznil Fatimu a ako bohatý veľmož nestál o Omarovo zlato. Aby Omar Fatimu vyslobodil, prisľúbil, že vykope na Trenčianskom hrade v tvrdej skale studňu.

Po tri roky kopal so svojimi druhmi, až skala skutočne vydala vodu, prežilo však len málo kopáčov. Prvú čašu vody Omar podal Zápoľskému so slovami: „Vodu máš Zápoľský, ale srdce nemáš“.

Keď Omar odvážal oslobodenú Fatimu na koni z hradu, zachytil sa jej závoj na šípovom kríku. Na tomto mieste dodnes stojí najstarší hostinec v Trenčíne, nazývaný „Fatima“, ktorý sa spomína už v roku 1568.

Zaujímavé povesti charakterizujú aj ďalšie známe hrady a zámky na Slovensku, pričom zoznam najkrajších hradov s príbehmi nájdete v tomto článku.

Trenčiansky hrad zaujímavosti

Trenčiansky hrad ponúka množstvo zaujímavostí. Väčšina z nich sa viaže k stavbe hradu. Avšak množstvo z nich pochádza aj zo života hradných pánov a historických faktov.

Toto sú najlepšie zaujímavosti o trenčianskom hrade:

  • Hradnú studňu kopali vojaci viac ako 40 rokov, napriek tomu sa im nikdy nepodarilo naraziť na vodný prameň
  • Na Dolnom nádvorí sa počas vykopávok našla zlatá keltská minca.
  • V 17. storočí bol Trenčín známy aj ako miesto čarodejníckých procesov a častokrát na hrade upaľovali čarodejnice a bosorky
  • Delová bašta slúžila v minulosti ako obranný objekt, dnes slúži ako miesto svadobných obradov
  • Schodisko, ktoré vedie k hradu je pôvodné, prešlo len minimálnymi úpravami

Trenčiansky hrad recenzie

Recenzie na Trenčiansky hrad sú veľmi pozitívne, návštevníci opisujú návštevu hradu ako veľmi atraktívny zážitok.

Okrem samotnej historickej stavby, ktorá ohúri svojou krásou, sú návštevníci nadšený aj z cesty, ktorá na hrad vedie.

Jediné, čo návštevníci hradu tejto pamiatke vytýkajú, že cesta na hrad nie je poriadne označená.

Zdroj: visit.trencin.sk, trencianskyhrad.sk, youtube.com

Témata:
Hrady a zámky

Najnovšie články