EURO 2024 Bonus 70€ na stávky!

Spišský hrad – vstupné, otváracie hodiny, program, UNESCO

Aktualizované:

Autor: Denisa

Spišský hrad 2023

Spišský hrad je majestátny hrad nachádzajúci sa na východe Slovenska, ktorý od roku 1993 patrí do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Viac o programe, aké je vstupné a aktuálne otváracie hodiny sa dozviete v novom článku.

Spišský hrad

Spišský hrad vznikol v 12. storočí a leží na skalnatom hrebeni nad Spišským Podhradím. Rovnako ako Oravský hrad, aj tento hrad bol miestom, kde vznikli známe populárne filmy svetového filmového plátna.

Medzi najznámejšie filmy, ktoré boli nakrútené na Spišskom hrade, patrí kultový snímok Dračie srdce. Rovnako sa tu odohrávali aj scény z filmu Kull dobyvateľ či výpravný film Posledná légia.

V článku nájdete

Spišský hrad Slovensko

Spišský hrad je jeden z najväčších a najobľúbenejších hradov v Európe, ktorý je pýchou východného našej krajiny. Od roku 1945 je hrad verejne prístupný a stal sa významnou turistickou atrakciou Slovenska.

Ak máte radi archeologické nálezy, tak v tomto hrade si prídete na svoje. Nájdete tu historické poklady od doby kamennej až do stredoveku. Konkrétne ide o rímske mince, obnovenú hradnú kuchyňu, spálňu, toaletu, zbrojnicu, kaplnku a mučiareň.

Krásny pohľad na Spiš vás čaká v hradnej veži, z ktorej budete mať nielen vynikajúci výhľad, ale aj krásne fotografické zábery. V tesnej blízkosti hradu môžete s deťmi navštíviť aj Alex Park.

Ako sa dostať na Spišský hrad

Letné prázdniny sú ideálny čas na návštevu tohto hradu. Uvažujete, ako sa dostať na Spišský hrad? My vám poradíme!

Hrad má veľmi dobrú dostupnosť, pretože leží neďaleko hlavného ťahu diaľnice Prešov – Poprad. Nezabudnite však, že v tomto prípade je potrebná diaľničná známka. Parkovanie je bezplatné, pričom je od hradu vzdialené 10 minút pešej chôdze (príjazd smerom od Hodkoviec).

Rovnako si môžete urobiť aj malý výlet a ísť na hrad po turistickom chodníku. V tomto prípade pôjdete zo Spišského Podhradia po zelenej turistickej ceste, pričom približný čas trasy je 1 hodina do kopca. 

Spišský hrad vstupné

Spišský hrad je jednou z najpopulárnejších turistických atrakcií na Slovensku. Vstupné na hrad je rozdelené podľa návštevných sekcií.

Spišský hrad cenník

KategóriaStredné a dolné nádvorie
a horný hrad 
Nočná prehliadkaStredné
a dolné nádvorie
Dospelí10 € 10 € 6 € 
Študenti (19 – 26 rokov)7 € 8 € 4 € 
Seniori (60 – 80 rokov)7 € 8 € 4 € 
Deti (6 – 18 rokov) a invalidi5 € 8 € 4 € 
Deti do 6 rokovzdarmazdarmazdarma
Rodinná vstupenka (maximálne 4 osoby)19 € 25 € 
Foto a videozdarmazdarmazdarma
Poplatok za objednanie skupiny (skupina najmenej 10 osôb)20 € 

Pre držiteľov vstupenky na stredné a dolné nádvorie sa ponúka možnosť dokúpenia si vstupenky na horný hrad s múzejnými expozíciami v cene 3 €. Pri tomto druhu vstupu sa neposkytuje rodinná vstupenka ani iné zľavy.

Prvá streda v mesiaci je pre všetkých návštevníkov vždy zdarma. Na západnom Slovensku zase viete navštíviť hrad Beckov a Trenčiansky hrad, kde sa cena vstupného pohybuje v podobných sférach.

Spišský hrad otváracie hodiny

Otváracie hodiny Spišského hradu sa líšia na základe mesiacov, kedy chcete hrad navštíviť. Rovnako sa líši aj otváracia doba, pričom v letných mesiacoch je hrad otvorený najdlhšie.

Naopak v decembri až marci je hrad pre verejnosť úplne zatvorený.

Spišský hrad otváracie hodiny

Mesiac v rokuDni otvoreniaČas
Máj – september  Denne09.00 – 19.00 h (posledný
vstup do hradu o 18.00 h)
Október a apríl Denne09.00 – 17.00 h (posledný
vstup o 16.00 h) *
November Otvorené do odvolania9.00  – 16.00 h (posledný
vstup o 15.00 h)
December – marec ZatvorenéZatvorené
Nočné prehliadky Každú prázdninovú sobotu
(júl a august)
Začiatok o 20.30 h

* Hrad je otvorený od 14.4.2022. 

Spišský hrad vstup

Ak plánujete vstup na Spišský hrad v noci a zažiť tak úplne inú atmosféru, na výber máte aj nočné prehliadky. Tieto nočné prehliadky na Spišskom hrade sú realizované každú prázdninovú sobotu (júl a august) so začiatkom o 20.30 h. 

Spišský hrad prehliadka

Spišský hrad si môžete obzrieť aj sami, alebo zvoliť prehliadku so sprievodcom, pričom dĺžka takejto prehliadky je maximálne 60 minút. Na výber máte:

 • Voľný pohyb v celom hradnom areáli vrátane múzea a veže (vstup so psom je povolený do celého areálu okrem múzea)
 • Prehliadka hradu s audio sprievodcom SK/ GB/ D/ PL/ HU (po zložení zálohy 10,00 eur, ktorá bude pri odchode vrátená)
 • Prehliadka hradu so „živým“ sprievodcom SK/ GB/ D v pravidelných hodinových vstupoch (poplatok za rezerváciu 20,00 eur)

Spišský hrad program

Spišský hrad ponúka svojim návštevníkom bohatý program počas celého roka, pričom na svoje si prídu ako deti, tak aj dospelí. Obľúbený program je Leto na hrade, ktorý ponúka rôzne aktivity a zážitky pre všetkých návštevníkov hradu.

Tu je výber niektorých podujatí, ktoré môžete navštíviť na Spišskom hrade:

 • Tajomná noc so živými sochami
 • Škola princezien – divadlo
 • Páni Spiša – historický šerm
 • Dni Mučenia
 • Richard Müller – koncert
 • Natalis – Legenda o Spišskom hrade
 • Spišský hrad na tanieri
 • Alimah – Staroslovanské Bohyne
 • Deň pre všetky deti (podujatie organizované na Deň detí)
 • Hradohranie

Všetky aktuálne a pripravované podujatia nájdete na oficiálnej Facebookovej stránke Spišského hradu.

Spišský hrad história

Spišský hrad má bohatú históriu, ktorá siaha až do 12. storočia. Pôvodný hrad z drevených stavieb bol postavený v 12. storočí a slúžil ako obranná pevnosť na strategickom mieste na obchodných cestách.

V priebehu 13. storočia prešiel viacerými prestavbami, dostal kamennú podobu a stal sa dôležitým strediskom politického a správneho riadenia v regióne. V 14. storočí hrad nadobudol svoju charakteristickú podobu, pričom ho ovládali rôzne šľachtické rody.

V nasledujúcich storočiach hrad utrpel požiare a zemetrasenia, čo ho postupne zmenilo na ruinu. V 20. storočí sa začala konzervačná práca na obnove Spišského hradu. V konečnej stavebnej fáze patril k najväčším a najrozsiahlejším hradom na Slovensku.

Spišský hrad 2023
Zdroj: pixabay.com

Spišský hrad zaujímavosti

Medzi zaujímavosti Spišského hradu patrí napríklad jeho rozloha, ktorá sa rozprestiera na ploche 4 hektárov. Vďaka tomu sa stal najväčším hradným komplexom v strednej Európe a zároveň patrí aj medzi najrozsiahlejšie hradné ruiny zo stredoveku.

Rovnako ďalšou zaujímavosťou je aj časť hradu Veža Svätej Alžbety,  známa aj ako Dóžčianska veža. Ide o jednu z najvyšších kamenných hradných veží na svete, ktorá poskytuje nádherný výhľad na okolitú krajinu.

Ak chcete navštíviť aj iné hrady a zámky, pozrite si prehľad najkrajších hradov na Slovensku, ktoré sa oplatí vidieť. Rovnako môžete skočiť aj do susedného Česka a navštíviť najkrajšie české hrady.

Spišský hrad UNESCO

Rovnako ako Kalvária v Banskej Štiavnici, tak aj Spišský hrad  je od roku 1993 spoločne s kultúrnymi pamiatkami blízkeho okolia zapísaný v Zozname svetového dedičstva UNESCO.

UNESCO je organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru, ktorá má mandát na rozvoj vzdelávacieho, vedeckého a kultúrneho potenciálu svetového spoločenstva.

Dnes sú v hradnom komplexe umiestnené muzeálne expozície Spišského múzea o dejinách hradu, stredovekých zbraniach a feudálnej justícii.

Spišský hrad webkamera

Ak máte chuť pozrieť si Spišský hrad z druhej strany Slovenska, použite na to webkameru, ktorá prenáša obraz online. Priamo na Spišskom hrade webkameru nenájdete, ale môžete ju nájsť napríklad v meste Spišské Podhradie, z ktorého je krásny výhľad priamo na hrad.

Webkameru nájdete na webovej stránke Kukaj.se, kde si z dostupnej ponuky live prenosov vyberiete záznam s názvom Spišské Podhradie — výhľad na Spišský hrad. Kliknete na príslušné video a môžete mať aktuálny výhľad za pár sekúnd.

Zdroje: pixabay.com, youtube.com

Najnovšie články