Casino adventný kalendár Peniaze ZDARMA!

Diaľničná známka – kúpa, cena, zahraničie, pokuta

Aktualizované:

Autor: Veronika

Dialničná známka online

Diaľničná známka, diaľničná nálepka či vineta slúži na označenie vozidla, ktoré môže používať vymedzené cesty, najmä diaľnice a rýchlostné cesty. Čítajte ďalej a zistite aké sú typy diaľničnej známky, kde ju kúpiť, čo je eznámka a ďalšie užitočné info.

Diaľničná známka 2023

Diaľničná známka predstavuje mnohokrát otáznik pre každého vodiča v situácii, kedy sa potrebuje po diaľnici prepraviť do cieľa.

Vymedzené cesty šetria čas a sú bez debaty pohodlnejšie a bezpečnejšie. Vďaka dialničnej známe sa rýchlejšie dostanete aj do Poľska a ich Energylandie.

Používajú sa v niektorých štátoch v Európe, okrem Slovenska napríklad aj v Česku, Švajčiarsku, Rakúsku, Maďarsku či Slovinsku.

V článku nájdete

Dialničná známka typ 

Poznáme hneď niekoľko typov diaľničnej známky.

Na Slovensku používame elektronickú diaľničnú známku, ktorá sa vždy viaže na konkrétny časový úsek.

Jej platnosť sa teda logicky zrkadlí na cene:

  • Ročná diaľničná známka – Platí od 1. januára kalendárneho roka, resp. odo dňa jej úhrady do 31. januára nasledujúceho kalendárneho roka,
  • 365 dňová diaľničná známka
  • Mesačná diaľničná známka
  • 10 dňová diaľničná známka

Dialničnú známku využijete napríklad aj pri ceste na:

Jednodňová dialničná známka

Jednodňová diaľničná známka zatiaľ neexistuje, no Európsky parlament už schválil jej zavedenie pre všetky členské štáty. 

Kým ju však budeme môcť využívať si ešte nejaký čas počkáme. Oficiálny termín zatiaľ stanovený nebol.

Kde kúpiť diaľničnú známku

Možností, kde kúpiť diaľničnú známku je veľa, no v podstate sa vzťahuje len na dva spôsoby – na čerpacej stanici alebo online.

Túto otázku budete riešiť aj v prípade, keď rozmýšľate, kam na Silvestra.

Online diaľničná známka

Diaľničná známka online sa dá zakúpiť na webe Národnej diaľničnej spoločnosti. Platnosť diaľničnej známky sa aktivuje okamžite po zaplatení, odporúča sa však uschovať vo vozidle doklad o kúpe.

Diaľničná známka predajné miesta

Ak pre vás elektronická diaľničná známka predstavuje z nejakého dôvodu problém, odporúčame pozrieť sa na zoznam predajných miest, kde kúpiť diaľničnú známku.

Eznamka online kúpiť
Zdroj: pexels.com

Diaľničná známka sa týka aj väčších vozidiel, preto nezabudnite, keď sa vyberiete do kempov na Slovensku s vašim karavanom, aby ste mali aj v tomto momente platnú známku, lebo inak vám hrozí pokuta.

Dialničná známka cena 

Cena diaľničnej známky sa odvíja od jej typu.

Prehľad cien za nálepku na Slovensku v roku 2023:

TypCena
Ročná 60 €
365 dňová60 €
Mesačná17 €
10 dňová12 €

ZŤP diaľničná známka

Je dobré vedieť, že držitelia parkovacích preukazov ZŤP sú oslobodení od platenia diaľničnej známky. Je však potrebné podať si o to žiadosť, čo je dnes možné už aj elektronicky.

Diaľničná známka overenie 

Overenie diaľničnej známky, resp. kontrola jej platnosti sa dá jednoducho vykonať na oficiálnych stránkach Národnej diaľničnej spoločnosti.

Budete k tomu potrebovať len vašu ŠPZ a krajinu registrácie vozidla. Po vyplnení údajov nálepku jednoducho overíte online.

Pokuta diaľničná známka 

Tým, že bola v roku 2016 na Slovensku zavedená elektronická diaľničná známka, kontrolu na diaľnici nevykonávajú už len policajti ale aj kamerový systém, ktorý známku overí podľa evidenčného čísla vozidla.

Pokuta za jazdu bez diaľničnej známky je vo výške 150 eur. Pokuta môže byť znížená pre vodičov motorových vozidiel do 3,5 ton, pokiaľ ju uhradia do 15 dní.

Ak by sa vám stalo, že vojdete na diaľnicu omylom bez diaľničnej známky, nezastavujte a kúpte diaľničnú známku na najbližšej čerpacej stanici alebo cez mobilnú aplikáciu.

Pri kúpe diaľničnej známky určite odporúčame dávať si veľký pozor pri zadávaní / diktovaní ŠPZ. Nie je najjednoduchšie opraviť preklep v evidenčnom čísle vozidla.

Diaľničná známka zahraničie

Diaľničná známka v zahraničí býva niekedy mätúca záležitosť. Tak ako sú na Slovensku presne vymedzené ceny na odlišnú platnosť, je to aj v každom štáte špecifické.

Odporúčame sa preto pred cestou dostatočne informovať o pravidlách a jednotlivých cenách za diaľničnú známku.

Dialničnú známku využijete aj v zahraničí pri návšteve vianočných trhov v Budapešti.

Diaľničná známka Česko

Diaľničnú známku v Česku budete rovnako potrebovať pre jazdu na diaľniciach, rýchlostných cestách a vybraných úsekoch ciest I. triedy.

Aj česká dialničná známka od roku 2021 funguje elektronicky. Zakúpite ju taktiež elektronicky ale aj na čerpacích staniciach či samoobslužných kioskoch na hraničných prechodoch.

Ceny sú uvedené v českých korunách, avšak aktuálny kurz nájdete vždy na stránkach NBS kalkulačky.

Ceny za diaľničnú známku v Česku sú nasledovné:

TypCena
Ročná1500 Kč
Mesačná440 Kč
10 dňová 310 Kč

Je potrebné podotknúť, že aj pre slovenských držitelia preukazov ZŤP je kúpa diaľničnej známky povinná.

Bloková pokuta za chýbajúcu či neplatnú diaľničnú známku v Česku, siaha do 5 000 korún (196 eur) a v správnom konaní až do 100 000 korún (3 928 eur).

Diaľničná známka sa v Česku nevzťahuje na motocykle.

Diaľničná známka Rakúsko

Aj v Rakúsku budete potrebovať buď elektronickú alebo papierovú diaľničnú známku. Treba dbať na to, že v Rakúsku je spoplatnený prejazd aj niektorých tunelov a mostov.

Ceny za diaľničnú známku v Rakúsku sa pohybujú od 9,60 € do 94 €.

Rakúska dialničná známka je naozaj povinná aj na krátke úseky, pretože pokuta za jazdu bez dialničnej známky sa vie vyšplhať až do niekoľkých stoviek eur.

Rakúsku dialničnú známku využijete aj pri návšteve vianočných trhov vo Viedni.

Diaľničná známka Maďarsko

V Maďarsku už niekoľko rokov funguje len elektronická diaľničná známka. Ako doklad slúži pokladničný blok alebo doklad o zaplatení.

Maďarská diaľničná známka je k dispozícii online, na čerpacích staniciach a hraničných priechodoch. 

Ceny za diaľničnú známku v Maďarsku sa pohybujú od 12,96 € do 159,19 €.

Okrem dialničnej známky v Maďarsku využijete aj celoročné pneumatiky, vďaka ktorým nemusíte riešiť prezávanie gúm 2-krát ročne.

Zdroje: eznamka.sk, topspeed.sk

Témata:
Cestovanie

Najnovšie články