Ru┼ża pre nevestu 2 ÔľĚ Sledujte bez rekl├ím!

Hrad Stre─Źno – trasa, vstupn├ę, otv├íracie hodiny a zauj├şmavosti

Aktualizovan├ę:

Autor: Marcela

Hrad Stre─Źno zauj├şmavosti

Pokia─ż pl├ínujete nav┼ít├şvi┼ą hrad Stre─Źno, mali by ste vedie┼ą tie najd├┤le┼żitej┼íie inform├ície. Pozrite si v nasleduj├║com ─Źl├ínku program na hrade, otv├íracie hodiny, ak├ę je vstupn├ę a ako sa dosta┼ą na hrad autom ─Źi vlakom.

Hrad Stre─Źno

Hrad Stre─Źno je zrekon┼ítruovan├í zr├║canina p├┤vodne mohutn├ęho stredovek├ęho hradu, podobne ako hrad Beckov. S├║─Źas┼ąou tohto majest├ítneho hradu je stredovek├í dedina Paseka, ktor├í vyobrazuje sp├┤sob ┼żivota na┼íich predkov.

Stre─Źniansky hrad je dobre vidite─żn├Ż u┼ż z dia─żky, podobne ako Tren─Źiansky hrad. Je to z toho d├┤vodu, ┼że tento hrad le┼ż├ş na 103 m vysokom brale nad riekou V├íh.

V ─Źl├ínku n├íjdete

Ako sa dosta┼ą na hrad Stre─Źno

Na hrad Stre─Źno sa podobne ako na hrady v ─îesku dostanete viacer├Żmi sp├┤sobmi. Najpohodlnej┼í├ş sp├┤sob je autom, pri─Źom cesta vedie rizikov├Żm ├║sekom ┼Żilina ÔÇô Stre─Źno ÔÇô Vr├║tky, kde b├Żva ve─ża dopravn├Żch neh├┤d. Pozrite sa, ako je na tom Stre─Źno dnes.

─Äal┼íia mo┼żnos┼ą ako sa dosta┼ą na hrad Stre─Źno je vlakom.

Pri cestovan├ş vlakom sa nemus├şte b├í┼ą, ┼że by ste to nezvl├ídli, n├íkup l├şstka na vlak je jednoduch├Ż. D├┤le┼żit├ę je, aby ste vyst├║pili v susednej obci Nezbudsk├í L├║─Źka. Z tejto obce prejdete pe┼í├şm mostom cez V├íh. Alebo z Nezbudskej L├║─Źky m├┤┼żete vyu┼żi┼ą kompu.

Hrad Stre─Źno parkovanie

Parkovanie pri hrade Stre─Źno je mo┼żn├ę na parkovisku pod hradom Stre─Źno hne─Ć ved─ża hlavnej cesty sp├íjaj├║cej Martin so ┼Żilinou.

Rovnako m├┤┼żete zaparkova┼ą v Nez├íbudskej L├║─Źke pri pe┼íom moste, ktor├Ż sp├íja t├║to obec s obcou Stre─Źno.

Hrad Stre─Źno vstupn├ę

Vstupn├ę na hrad Stre─Źno sa pohybuje v podobnej cenovej kateg├│rii ako vstupn├ę na Spi┼ísk├Ż hrad.

Okre z├íkladn├ęho l├şstka pre dospel├Żch v┼íak viete u┼íetri┼ą na vstupnom pokia─ż ste d├┤chodcovia ─Źi ┼ítudenti. Rovnako maj├║ zv├Żhodnen├ę vstupn├ę aj deti.

Hrad Stre─Źno l├şstky

Kateg├│riaCena
Dospel├ş6 ÔéČ
Deti, ┼ítudenti, seniori a Z┼ĄP3 ÔéČ
Deti do 6 rokovzadarmo
Rodinn├ę vstupn├ę (2+1)18 ÔéČ

Hrad Stre─Źno otv├íracie hodiny

Otv├íracie hodiny na Stre─Źniansky hrad s├║ z├ívisl├ę od obdobia, kedy sa sem chyst├íte a najlep┼íie si je ich overi┼ą na ich ofici├ílnych str├ínkach. Hrad je toti┼żto po─Źas ur─Źit├Żch mesiacoch v roku ├║plne zavret├Ż.

Najv├Ą─Ź┼íiu istotu m├íte vtedy, ke─Ć sa sem vyberiete po─Źas letnej sez├│ny, hrad je toti┼żto ide├ílnym program ako zabavi┼ą va┼íe deti cez letn├ę pr├ízdniny.

Stre─Źno hrad otv├íracie hodiny

ObdobieOtváracie hodiny
December – Mareczatvoren├ę
Apr├şl – Septemberdenne 9:00-17:00
Okt├│berdenne 9:00-15:00
Novemberv├şkendy 9:00-15:00

Hrad Stre─Źno podujatia

Podujatia na hrade Stre─Źno sa stali be┼żnou s├║─Źas┼ąou hradu a organiz├ítori ich uverej┼łuj├║ na ofici├ílnych str├ínkach Pova┼żsk├ęho m├║zea, ktor├Ż hrad spravuje.

Medzi najob─ż├║benej┼íie podujatia na hrade Stre─Źno patria napr├şklad no─Źn├ę prehliadky hradu, rytierske s├║boje, ale aj prezent├ícia sokoliarov ─Źi napr├şklad uk├í┼żka star├Żch remesiel.

Bohat├Ż program pon├║kaj├║ aj ─Ćal┼íie zn├íme hrady a zr├║caniny, ktor├ę rovnako patria k najkraj┼í├şm hradom na Slovensku.

Hrad Stre─Źno akcie

Okrem sprievodn├Żch aktiv├şt na hrade Stre─Źno usporiadavaj├║ akcie k r├┤znym pr├şle┼żitostiam. Napr├şklad ob─ż├║ben├ę je podujatie na De┼ł det├ş, kedy na hrade prebieha hradn├í ┼íkola pre deti s v├Żukou historick├Żch remesiel.

Rovnako medzi popul├írne akcie patr├ş aj udalos┼ą pod n├ízvom Kuti, ─Źo je vlastne stretnutie kov├í─Źov.

A medzi najpopul├írnej┼íie akcie na hrade Stre─Źno s├║ bezpochyby Hradn├ę hry ┼Żofie Bosniakovej. Hradn├ę hry sa konaj├║ pravidelne na za─Źiatku augusta a prin├í┼íaj├║ zauj├şmav├ę ochutn├ívky stredovek├ęho jedla a bohat├Ż program.

Okrem toho sa na hrade Stre─Źno pravidelne kon├í Noc duchov, tekv├şc a stra┼íidiel. Toto podujatie b├Żva ku koncu okt├│bra.

hrad Stre─Źno program
Zdroj: unsplash.com

Hrad Stre─Źno hist├│ria

Prv├í p├şsomn├í zmienka o hrade poch├ídza z roku 1316, kedy sa po prv├Żkr├ít za─Źalo spom├şna┼ą Stre─Źnianske panstvo. Vznik a zalo┼żenie hradu sa pripisuje rodine Bala┼íovcov a postupne sa neust├íle roz┼íiroval.

Hrad v─Ćaka svojej polohe sl├║┼żil najm├Ą ako ako ochranca m├Żtnej stanice, ktor├í sa nach├ídzala pri brode cez rieku V├íh pod hradom.

Za─Źiatkom 15. storo─Źia z├şskala hrad kr├í─żovn├í Barbora Celjsk├í. T├í nechala vybudova┼ą severn├Ż pal├íc a hradn├║ kaplnku. Hrad prestriedal ─Ćal┼í├şch panovn├şkov, medzi nimi sa presl├ívili najm├Ą Pavol Kini┼żi, J├ín Z├ípo─żsk├Ż, Mikul├í┼ía a Petra Kostkovci ─Źi Mikul├í┼í a Franti┼íka Dersffy.

V roku 1974 za─Źala rekon┼ítrukcia hradu, ktor├í trvala viac ako dvadsa┼ą rokov. Zvolen├ę bet├│nov├ę materi├íly a ve─żk├Ż z├ísah do hradu mal za n├ísledok celkov├║ zmenu charakteru hradu.

Povesti o hrade Stre─Źno

Medzi najzn├ímej┼íie povesti o hrade Stre─Źno patr├ş poves┼ą s n├ízvom Margita a Besn├í.

Poves┼ą Margita a Besn├í

 Ke─Ć sa ist├Ż vdovec o┼żenil s mladou ┼żenou, takmer vo veku jeho dc├ęry. Zanedlho ale zomrel a zanechal po sebe dc├ęru ÔÇô pastorky┼łu. Do tej sa zah─żadel kr├ísny ml├ídenec a ─Źasom si z├şskal jej srdce.

Medzit├Żm v┼íak padol do oka mladej vdovici. T├í za─Źala na mlad├║ pastorky┼łu tak ┼żiarli┼ą, ┼że ju napokon vrhla do chladn├Żch v├┤d V├íhu. Telo diev─Źiny zachytilo sa o jednu zo sk├íl, ktor├║ na jej po─Źes┼ą pomenovali Margita.

Zlo─Źin v┼íak zo┼żieral mlad├║ vdovicu, a tak napokon pod ┼ąarchou svedomia sko─Źila do rieky. Druh├║ nebezpe─Źn├║ skalu teda pomenovali Besn├í. Zloba sa v┼íak z nej nevytratila a pod─ża ─żudov├ęho rozpr├ívania top├ş pltn├şkov. A to a┼ż dovtedy, k├Żm sa macochina zloba neupokoj├ş. A┼ż potom sa obe skaly prepadn├║ a koryto V├íhu sa uvo─żn├ş.

Hrad Stre─Źno zauj├şmavosti

Hrad Stre─Źno okrem svojej skvele lok├ície skr├Żva mno┼żstvo ─Ćal┼í├şch zauj├şmavost├ş. Toto s├║ niektor├ę z nich:

  • Stre─Źno je pova┼żovan├ę za jeden z najromantickej┼í├şch hradov na Slovensku.
  • V 18. a 19. storo─Ź├ş hrad postupne za─Źal ch├ítra┼ą a pre┼íiel do stavu zr├║caniny.
  • Hrad Stre─Źno je ├║zko spojen├Ż s legend├írnym slovensk├Żm zbojn├şkom Jurajom J├íno┼í├şkom. Pod─ża povesti, J├íno┼í├şk sa tu narodil a ─Źasto sa tu ukr├Żval pred prenasledovate─żmi.
  • Jednou z najzauj├şmavej┼í├şch ─Źast├ş hradu je tzv. Skaln├í br├ína. Je to pr├şrodn├Ż skaln├Ż ├║tvar.
  • Z hradu je v p├┤vodnom stave zachovan├í hradn├í ve┼ża, ktor├í pon├║ka ├║chvatn├Ż v├Żh─żad na okolit├║ krajinu a V├íh.
  • Stre─Źno sa nesl├ívne zap├şsalo aj do dej├şn 2. svetovej vojny, ke─Ć ho vyu┼ż├şvali nacistick├ş vojaci na svoju obranu
  • Pozostatky panovn├ş─Źky hradu ┼Żofie Bosniakovej uchov├ívali v Tepli─Źke nad V├íhom. V roku 2009 jej telo v┼íak polial benz├şnom psychicky naru┼íen├Ż mu┼ż a podp├ílil ho.

Hrad Stre─Źno kontakt

Kontakt na Hrad Stre─Źno sl├║┼żi najm├Ą na to, ke─Ć si chcete napl├ínova┼ą skupinov├║ prehliadku, pr├şpadne ho m├┤┼żete vyu┼żi┼ą aj vtedy, ke─Ć na hrade chcete zorganizova┼ą historick├ę podujatie a podobne.

Kontakt samozrejme m├┤┼żete vyu┼żi┼ą aj vtedy, ke─Ć sa chcete informova┼ą o v┼íeobecn├Żch faktoch a podobne. Na v├Żber m├íte z viacer├Żch mo┼żnost├ş:

  • Email: repanova@pmza.sk
  • Telef├│n: +421 41 569 74 00

Hrad Stre─Źno dopravn├í situ├ícia

Dopravn├í situ├ícia pri hrade Stre─Źno b├Żva ─Źasto komplikovan├í. Je to z toho d├┤vodu, ┼że je to ├║sek, kde sa ve─żmi ─Źasto tvoria kol├│ny a ├║sek ─Źast├Żch dopravn├Żch neh├┤d.

V pr├şpade, ┼że sa chyst├íte na hrad Stre─Źno alebo na okolo hradu prech├ídza┼ą odpor├║─Źame v├ím si dopravn├║ situ├íciu skontrolova┼ą.

Ako je na tom Stre─Źno

V pr├şpade, ┼że si chcete skontrolova┼ą dopravn├║ situ├íciu pod hradom Stre─Źno, m├┤┼żete na to vyu┼żi┼ą str├ínku akojenatomstrecno.sk.

Na tejto str├ínke n├íjdete aktualizovan├Ż prejazd vozovky z oboch smerov. Tieto ├║daje s├║ pravidelne aktualizovan├ę.

Dopravn├í situ├ícia na Stre─Źne sa v├ím oplat├ş skontrolova┼ą, ke─Ć sa vyberiete na v├Żlet do Tatier, aby ste sa dlho nezdr┼żali a pr├şpadne zvolili in├║ trasu. V Tatr├ích m├┤┼żete nav┼ít├şvi┼ą Zookontakt alebo sa vybra┼ą na v├Żstup na Kriv├í┼ł.

Zdroj: pmza.sk, hradstrecno.sk, akojenatomstre─Źno.sk, youtube.com

T├ęmata:
Hrady a zámky
Voyo.sk program na dnes

Najnov┼íie ─Źl├ínky