Vybavenie pasu ÔÇô online, cena, pre deti, ako dlho to trv├í, ─Źo potrebujete

Aktualizovan├ę:

Autor: Lenka

vybavenie pasu

Vybavenie pasu je nutnos┼ąou, najm├Ą ak cestujete mimo Eur├│psku ├║niu. Ak v├ís zauj├şma, ko─żko trv├í vybavenie pasu, kde ho vybavi┼ą, ─Źi ko─żko tento cestovn├Ż doklad bude st├í┼ą, na v┼íetky tieto ot├ízky v├ím odpovieme v nasleduj├║com ─Źl├ínku.

Vybavenie pasu

Cestovn├Ż pas je jedn├Żm z najd├┤le┼żitej┼í├şch cestovn├Żch dokladov a vybavenie pasu je nutnos┼ąou, pokia─ż cestujete najm├Ą mimo E├Ü. Rovnako ako aj vy, aj die┼ąa mus├ş ma┼ą svoj platn├Ż cestovn├Ż pas, a to u┼ż od narodenia. Pri cestovan├ş sa v├ím ur─Źite z├şde aj medzin├írodn├Ż vodi─Źsk├Ż preukaz.

Cestovn├Ż pas vybavenie sa realizuje na oddelen├ş dokladov okresn├ęho riadite─żstva Policajn├ęho zboru v mieste trval├ęho alebo prechodn├ęho bydliska, pr├şpadne v mieste, kde sa zdr┼żiavate.

V ─Źl├ínku n├íjdete

Vybavenie pasu online

Vybavenie pasu online nie je mo┼żn├ę, ke─Ć┼że je nutn├í va┼ía osobn├í pr├ştomnos┼ą na okresnom riadite─żstve Policajn├ęho zboru. Av┼íak term├şn podania ┼żiadosti o vydanie cestovn├ęho pasu si m├┤┼żete dohodn├║┼ą aj elektronicky.

Pas vybavenie mus├ş prebehn├║┼ą osobne. Osoba, pre ktor├║ sa pas vybavuje, mus├ş by┼ą pr├ştomn├í. Jedinou v├Żnimkou je, ┼że by i┼ílo o nevl├ídneho ─Źloveka. Taktie┼ż aj od veku danej osoby sa ur─Źuje, ─Źi mus├ş by┼ą pr├ştomn├Ż rodi─Ź alebo in├Ż z├ístupca.

Vybavenie pasu sa realizuje na oddelen├ş dokladov okresn├ęho riadite─żstva Policajn├ęho zboru v mieste trval├ęho alebo prechodn├ęho bydliska, pr├şpadne v mieste, kde sa zdr┼żiavate.
Zdroj: unsplash.com

Pokia─ż cestujete lietadlom na dlh├ę vzdialenosti, nebudete potrebova┼ą len pas, ale takisto sa pripravi┼ą na jet leg, ktor├Ż nast├íva pri cestovan├ş u viacer├Żch ─żud├ş.

Vybavenie pasu cena

Z├íkladn├í cena za vybavenie pasu sa od 1. apr├şla 2024 zv├Ż┼íila na sumu 50 ÔéČ. T├║ zaplat├şte vtedy, ak ste dospel├Ż ┼żiadate─ż a vydanie pasu nepotrebujete s├║rne.

Spr├ívny poplatok za vystavenie pasu sa m├┤┼że l├ş┼íi┼ą v z├ívislosti od ┼ípecifickej situ├ície. Nov├Ż pas m├íte zadarmo vtedy, ak je st├íle platn├Ż a na┼íli ste v ┼łom chybu, ktor├í bola zapr├ş─Źinen├í v├Żrobcom pasu alebo org├ínom, ktor├Ż pas vydal (napr. chyba v niektorom z va┼íich ├║dajov, ku ktorej do┼ílo po─Źas v├Żroby).

Cena vybavenie pasu

Kateg├│riaDo 6 rokovDo 16 rokovNad 16 rokov
do 30 dn├ş12 ÔéČ20 ÔéČ50 ÔéČ
do 10 pracovn├Żch dn├ş24 ÔéČ40 ÔéČ100 ÔéČ
do 2 pracovn├Żch dn├ş36 ÔéČ60 ÔéČ150 ÔéČ

Poplatok sa m├┤┼że zvy┼íova┼ą aj vtedy, ak strat├şte pas v priebehu obdobia 2 rokov.

Cena za nov├Ż pas je ur─Źen├í nasledovne:

 • 2-n├ísobok pri prvej strate
 • 5-n├ísobok pri druhej strate
 • 10-n├ísobok pri tretej strate

Pas budete potrebova┼ą najm├Ą pri ceste lietadlom do zahrani─Źia alebo na dovolenku. Pozrite sa, ktor├ę leteck├ę spolo─Źnosti lietaj├║ z Bratislavy.

Vybavenie pasu pre deti

Vedeli ste o tom, ┼że die┼ąa potrebuje cestovn├Ż pas pri ka┼żdej ceste do zahrani─Źia, a to u┼ż od narodenia? Pri ┼żiadan├ş nezabudnite na potrebn├ę doklady na vybavenie pasu.

Za mlad┼íie die┼ąa ako 15 rokov pod├íva ┼żiados┼ą o vydanie cestovn├ęho pasu z├íkonn├Ż z├ístupca, pr├şpadne in├í osoba, ktorej je die┼ąa zveren├ę do osobne starostlivosti.

Ob─Źan mlad┼í├ş ako 18 rokov je a┼ż do nadobudnutia sp├┤sobilosti na pr├ívne ├║kony v plnom rozsahu povinn├Ż pripoji┼ą k ┼żiadosti o vydanie cestovn├ęho dokladu p├şsomn├Ż s├║hlas z├íkonn├ęho z├ístupcu, in├Żch os├┤b uveden├Żch ni┼ż┼íie s ich osved─Źen├Żm podpisom. 

─îo je potrebn├ę na vybavenie pasu pre die┼ąa:

 • rodn├Ż list die┼ąa┼ąa
 • ob─Źiansky preukaz alebo cestovn├Ż pas osoby, ktor├í pod├íva ┼żiados┼ą
 • spr├ívny poplatok za vydanie pasu

Za ob─Źana, ktor├Ż je mlad┼í├ş ako 15 rokov pod├íva ┼żiados┼ą o vydanie cestovn├ęho pasu:

 • z├íkonn├Ż z├ístupca
 • in├í fyzick├í osoba ako rodi─Ź, ktorej die┼ąa je zveren├ę do osobnej starostlivosti
 • pest├║n alebo bud├║ci osvojite─ż
 • poru─Źn├şk alebo opatrovn├şk
Vybavenie pasu je nutnos┼ąou, najm├Ą ak cestujete mimo Eur├│psku ├║niu.
Zdroj: unsplash.com

Die┼ąa sa k podaniu ┼żiadosti o vydanie cestovn├ęho pasu mus├ş dostavi┼ą s rodi─Źmi. Zamestnanci oddelenia nasn├şmaj├║ jeho tv├ír a ak m├í die┼ąa viac ako 12 rokov, zober├║ aj odtla─Źky prstov. Deti, ktor├ę s├║ u┼ż schopn├ę sa podp├şsa┼ą, sa aj podp├ş┼íu.

Ko─żko trv├í vybavenie pasu

Na ot├ízku, ako dlho trv├í vybavenie pasu v├ím v├Ą─Ź┼íinou ka┼żd├Ż odpovie, ┼że 30 kalend├írnych dn├ş. Ak ┼żiadate skor┼íie dodanie pasu, r├ítajte s t├Żm, ┼że si priplat├şte. Pod─ża v├Ż┼íky poplatku sa t├íto lehota m├┤┼że zmeni┼ą na dobu do 30 dn├ş, 10 alebo 2 pracovn├ę dni.

Na to, ko─żko trv├í vybavenie pasu vpl├Żva viac faktorov ako len v├Ż┼íka poplatku. Ak ┼żiados┼ą o vydanie cestovn├ęho pasu pod├íte v ─Źase, ke─Ć je m├ílo z├íujemcov o nov├ę doklady, pas v├ím m├┤┼żu vyda┼ą pokojne aj po 15 d┼łoch, aj ke─Ć ste platili za 30-d┼łov├║ lehotu. Po─Źas letn├Żch pr├ízdnin r├ítajte s t├Żm, ┼że vybavenie pasu nebude r├Żchle.

Vybavenie pasu do 24 hod├şn

Vybavenie pasu do 24 hod├şn nie je mo┼żn├ę. Priplati┼ą si m├┤┼żete za vystavenie pasu do 48 hod├şn. Cestovn├Ż pas sa v├ím nepochybne z├şde vtedy, ke─Ć chcete ├şs┼ą na last minute dovolenky, ktor├ę s├║ ─Źastokr├ít ve─żmi v├Żhodn├ę.

─îo treba na vybavenie pasu

Na vybavenie pasu sa treba osobne dostavi┼ą na okresn├ę riadite─żstvo policajn├ęho zboru a prinies┼ą so sebou v┼íetky potrebn├ę doklady.

─îo potrebujem na vybavenie pasu:

 • ob─Źiansky preukaz
 • rodn├Ż list (ak ob─Źan nie je dr┼żite─żom ob─Źianskeho preukazu)
 • pr├şslu┼ín├Ż matri─Źn├Ż doklad, ak do┼ílo k matri─Źnej udalosti (sob├í┼í, zmena menaÔÇŽ)
 • predo┼íl├Ż cestovn├Ż pas (ak bol vydan├Ż)
 • spr├ívny poplatok za vydanie pasu

Cestovn├Ż pas budete potrebova┼ą aj vtedy, ak pl├ínujete za┼żi┼ą jazdu najv├Ą─Ź┼íiu v├Żletnou lo─Ćou na svete Icon Of The Seas.

Platnos┼ą cestovn├ęho pasu

Platnos┼ą cestovn├ęho pasu sa l├ş┼íi vzh─żadom na vek ┼żiadate─ża.

Vek ┼żiadate─żaDoba platnosti pasu
Do 6 rokov2 roky
Do 16 rokov5 rokov
Od 16 rokov10 rokov

Vyzdvihnutie cestovn├ęho pasu

Ke─Ć do ┼żiadosti o vydanie cestovn├ęho pasu uvediete va┼íe kontaktn├ę ├║daje, dostanete SMS spr├ívu alebo e-mail, vtedy ke─Ć bude pas pripraven├Ż na vyzdvihnutie na pr├şslu┼ínom Okresnom riadite─żstve policajn├ęho zboru.

Stav spracovania si m├┤┼żete overi┼ą aj na ofici├ílnej str├ínke Ministerstva vn├║tra SR, kde sta─Ź├ş iba zada┼ą ─Ź├şslo ┼żiadosti.

Zdroj: minv.sk, slovensko.sk, unsplash.com

T├ęmata:
Cestovanie
Voyo.sk program na dnes

Najnov┼íie ─Źl├ínky