Ruža pre nevestu 2 Sledujte bez reklám!

Jet leg – preklad, čo to je, príčiny a časové pásma

Aktualizované:

Autor: Marcela

Jet leg význam

Cestovanie je príjemný kultúrny zážitok. Častokrát je však spojený aj s menšími nepríjemnosťami ako je jet leg. Prezradíme vám, čo vlastne tento syndróm znamená a ako s ním môžete bojovať.

Jet leg

Jet leg je syndróm, ktorý reaguje na zmeny časových pásiem a následne vplýva na organizmus rôznymi prejavmi. Tento syndróm môžete pociťovať pri cestovaní napríklad z východu na západ alebo naopak.

V prípade, že si v cestovke Satur vyberiete dovolenku v ďalekej Ázii alebo v Amerike, mali by ste počítať s tým, že pravdepodobne vás tento syndróm zastihne.

Do krajín mimo Európskej Únie si nezabudnite vybaviť medzinárodný vodičský preukaz, aby ste tma mohli riadiť motorové vozidlo.

V článku nájdete

Čo je jet leg syndróm

Jet leg syndróm je komplikácia, ktorá vzniká narušením a zmenou biorytmu pri dlhších cestách lietadlom.

Do nedávna bol tento syndróm považovaný ako stav mysle, ktorú si pasažier navodil sám, podobne ako pocit deja vú.

Avšak najnovšie štúdie naozaj potvrdili, že sa jedná o zmenu, ktorá značne vplýva na organizmus a jeho fungovanie.

Syndróm sa u každého jedinca môže prejavovať inak, podobne ako syndróm dráždivého čreva.

Jet leg príčiny

Príčinou jet legu je rýchle prekonanie viacerých časových pásiem a môže trvať niekoľko dní, až do kým si telo nezvykne na nové podmienky. Jet leg vám však nehrozí pri dovolenke na gréckych ostrovoch, kde je iba o jednu hodinu viac ako u nás.

Ľudský organizmus je nadstavený na stav rovnováhy, funguje na určitom 24 hodinovom cykle, ktorý sa nazýva cirkadiánov rytmus. Ten pomáha a určuje telu kedy zaspať a kedy sa zobudiť.

Svet je zase rozdelený na 24 rôznych časových pásiem a automaticky je biorytmus narušený po prelete viacerých týchto pásiem.

Rýchlosť, akou sa telo dokáže adaptovať na zmenu časových pásiem, určuje viacero faktorov, ako je vek alebo fyzická kondícia. Tento nepríjemný syndróm môžete mať po prílete na dovolenku, ale aj po prílete späť z dovolenky.

Jet leg prejavy

Jet leg prejavy môžu byť rôzne. Vždy záleží od každého jedinca individuálne.

Medzi najčastejšie prejavy tohto syndrómu patria:

  • poruchy spánku
  • únava
  • dezorientácia
  • porucha koncetrácie
  • nevoľnosť
  • bolesť hlavy
  • dehydratácia
  • poruchy trávenia
  • podráždenosť

Okrem toho, človek môže pociťovať aj rýchle zmeny v telesnej teplote alebo ľahkú depresiu. Všetko je to naozaj individuálne.

Ako prekonať jet leg

Jet leg môžete prekonať viacerými spôsosbmi, dokonca sa mu dokážete aj vyhnúť. Znova platí, že jednotlivé postupy sú veľmi individuálne a nemusia priniesť všetkým rovnaký účinok.

Pred dlhým letom cez viacero časových pásiem sa odporúča prispôsobiť denný rytmus na čas destinácie ešte pred odletom. Nastavte si hodiny na miestny čas, podvedome si na tento čas zvyknete. Upravte si režim spánku a vstávania, aby sa podobal tomu, čo vás čaká.

Pokiaľ máte tú možnosť, zvoľte si nočný let, tak aby ste prišli do novej destinácie ráno. Lepšie sa tak prispôsobíte na nový čas.

Pred letom sa neprejedajte a nepite priveľa kofeínu. Počas letu pite dostatok tekutín a vyhnite sa alkoholu, ten by mohol narušiť vás biorytmus už úplne.

jet leg prejavy
Zdroj: unsplash.com

Počas letu si skúste pospať, zmiernite tak únavu a telo plné energie bude oveľa ľahšie prekonávať zmeny, ktoré ho čakajú.

Po prílete nechoďte hneď spať, snažte sa prispôsobiť časovému pásmu. Doprajte si prechádzku na čerstvom vzduchu, prípadne si choďte zacvičiť. Telo sa fyzicky unaví a následne sa vám bude lepšie spať.

Prípadne môžete požiadať vášho lekára, aby vám predpísal na e recept tabletky na spanie alebo si zakúpte hormón melatoním.

Jet let preklad

Jet leg sa do slovenčiny prekladá ako pásmová choroba alebo syndróm pásmovej choroby.

Tentp preklad je odvodený od toho, že ide o chorobu spôsobenú prekonaním viacerých časových pásiem.

Pri cestovaní do ďalekých slnečných krajín, si dajte pozor okrem pásmovej choroby aj na alergiu na slnko, tá vie podobne znepríjemniť pobyt.

Časové pásma

Časové pásma sú zóny, kde pre určitú oblasť platí rovnaký štandardný čas.

Hlavným dôvodom pre používanie časových pásiem je fakt, že Zem rotuje okolo svojej osi, čo spôsobuje striedanie dňa a noci. Každé časové pásmo má svoj vlastný stredný slnečný čas, ktorý slúži ako referenčný čas pre danú oblasť.

Jednotlivé časové pásma môžete sledovať na mape, ktorá vyobrazuje konkrétny čas pre danú krajinu.

Časových pásiem je veľa, avšak všeobecne sú hlavné časové pásma definované ako:

  • Greenwichský stredný čas (GMT)
  • Stredoeurópsky čas (CET)
  • Východoamerický čas (EST)
  • Západoamerický čas (PST)
  • Stredný americký čas (CST)

Rovnako je všeobecne definovaný aj letný čas, kedy sa čas posúva o hodinu. Dajte si pozor na to, kedy sa mení letný čas, aby ste nezmeškali dôležité stretnutia.

Zdroj: everydayhealth.com, nhs.uk timeanddate.com, 24timeszone.com, youtube.com

Témata:
Cestovanie

Najnovšie články