Ruža pre nevestu 2 Sledujte bez reklám!

Grécke ostrovy – zoznam ostrovov, dovolenka, najkrajšie pláže

Aktualizované:

Autor: Denisa

Grécke ostrovy Zakynthos

Grécke ostrovy sú ideálnou dovolenkovou destináciou pre všetkých tých, ktorí radi objavujú nové kultúry a miesta, a pritom milujú atmosféru slnečného Grécka. Objavte spoločne s nami tie najkrajšie grécke ostrovy, ktoré musíte aspoň raz za život vidieť.

Grécke ostrovy

Grécke ostrovy patria medzi najobľúbenejšie dovolenkové destinácie Európanov, pričom tento titul dostali vskutku zaslúžene. Dostanete sa na nich ako z bratislavského alebo košického letiska, tak aj zo susednej Viedne či Budapešti.

Vychýrená grécka kuchyňa, miestna kultúra, životný štýl domácich a očarujúce pláže sú to všetko, prečo sa oplatí si zabukovať vašu last minute dovolenku v Grécku ešte dnes a zažiť tak nezabudnuteľné leto, na ktoré budete ešte dlho spomínať!

V článku nájdete

Grécke ostrovy zoznam

V tejto krajine nájdete viac ako 2000 gréckych ostrovov, ktoré ležia prevažne v Egejskom mori a niekoľko ďalších dovolenkových letovísk na pevnine, ktoré každý rok navštívia tisíce turistov a milovníkov gréckej kultúry.

Preto ak rozmýšľate, kam vyraziť cez letné prázdniny, grécke ostrovy sú v tomto prípade jasnou voľbou!

Medzi najkrajšie grécke ostrovy rozhodne patria:

 • Zakynthos
 • Lefkada
 • Korfu
 • Rhodos
 • Karphatos
 • Kos
 • Kréta
 • Santorini
 • Paros
 • Chios

V zozname gréckych ostrov nájdete aj menej známe ostrovy, ktoré sú rovnako krásne ako vychýrené grécke destinácie, no stále tu nájdete aj nedotknutú prírodu a miesta, kde nenarazíte na dovolenkové davy turistov.

Grécke ostrovy 2023
Zdroj: commons.wikimedia.org

Najkrajšie Grécke ostrovy

Ako si vybrať z pestrej ponuky gréckych ostrovov ten najkrajší? My vám poradíme! Vybrali sme pre vás TOP 5 najkrajších ostrov, s ktorými stavíte vždy na istotu.

Plavba loďou cez grécke ostrovy a Grécko je takisto skvelá alternatíva, ako si toto miesto vychutnať z inej perspektívy. A ak vás to omrzí, môžete vyskúšať napr. aj zaoceánsku loď Icon of the Seas, ktorá vám naopak ukáže krásy ďalekého Karibiku.

Korfu

Korfu je druhým najväčším ostrovom v Grécku, ktorý sa nazýva aj „smaragdom Stredomoria a perlou Grécka“, či „zeleným ostrovom“ pre jeho olivové sady a cyprišové háje. Ide o grécky ostrov s letiskom, na ktorý kúpite letenku aj z Bratislavy.

Na svoje si prídu aj milovníci pláži, pretože tu nájdu najkrajšie kamienkové pláže na svete, ako napr. pláž Porto Timoni.

Medzi ďalšie známe a vyhľadávané pláže na korfu patrí aj Paleokastritsa, Sidari alebo Rovinia.

Pri návšteve Korfu nezabudnite aj na lákadlo ostrova, a to tzv. Kanál lásky alebo Canal D ‘Amour. Povesť hovorí, že páry, ktoré si tu spoločne zaplávajú, sa čoskoro zoberú a zostanú spolu až do smrti.

 • Rozloha: 585,3 km²
 • Počet obyvateľov: cca 107 879 
 • Priemerná letná teplota: 27 °C

Rhodos

Rhodos je najväčším ostrovom súostrovia Dodekanézy, ktorý láka turistov na prenádherné piesočnaté a skalnato-piesočnaté pláže, olivové háje i historické mestá a pamiatky, ktorých je na ostrove požehnane.

Tento ostrov je inak známy aj ako ostrov boha slnka Hélia, kedy v sezóne je tu naozaj horúco a slnko si tu užijete až 300 dní počas roka. To z neho robí jeden z najteplejších gréckych ostrovov.

Preto ak chcete spojiť návštevu ostrova aj s turistikou, odporúča sa tento grécky ostrov navštíviť radšej na jeseň.

Okrem nádherných pláži ako napr. Afanda a Faliraki tu nájdete aj rôzne vodné atrakcie, ako napr. zábavný park pre deti, ktorý leží priamo na vode.

 • Rozloha: 1 401 km²
 • Počet obyvateľov: cca 110 000
 • Priemerná letná teplota: nad 30ºC

Kréta

Najväčší grécky ostrov Kréta je jednou z najobľúbenejších dovolenkových destinácií, kde si prídu na svoje ako rodiny s deťmi, tak aj páry či skupiny mladých ľudí. Kréta je takisto považovaná za rodisko otca bohov Dia.

Ide o ostrov, ktorý si zakladá na tradíciách a zvykoch, preto tu môžete často vidieť ľudí oblečených v typickom oblečení, ktoré počas roka obmieňajú.

Turisti tu takisto môžu obdivovať počiatky minojskej civilizácie, a to napr. Minojský palác Knossos, ktorý je pre ňu typický.

Ak túžite zažiť aspoň kúsok raja na vlastné oči, odporúčame vám návštevu gréckeho klenotu v podobe rajskej pláže Elafonisi. Nájdete tu tyrkysovo sfarbené more, jemne ružovkastý piesok, malebné palmové háje aj očarujúci výhľad na horský masív. 

 • Rozloha: 8 450 km²
 • Počet obyvateľov: cca 630 000
 • Priemerná letná teplota: 35 – 40ºC

Zakynthos

Zakynthos je známy ako ostrov korytnačiek a vôní, a to vďaka eukalyptu, koreniu, olivovníkom a figám, ktoré cítite na každom rohu. Čo sa týka morských korytnačiek, tak tie môžete vidieť vo voľnej prírode na zlatistých plážach, kde si užívajú sýtomodré more a slnko.

Tento tretí najväčší ostrov Iónskeho mora leží asi 300 kilometrov od Atén. Vďaka príjemnej teplote mora ponúka svojim návštevníkom obzvlášť dlhú dovolenkovú sezónu od mája do októbra.

Najznámejšou plážou na ostrove je pláž Navagio, ktorá je preslávená ikonickým vrakom lode vyplaveným priamo v jej strede. 

Dokonalý obraz dotvárajú takisto aj vysoké biele útesy a žiarivo tyrkysové more, na ktoré máte výhľad z najznámejšej vyhliadky s označením Shipwreck View Point.

 • Rozloha: 411 km²
 • Počet obyvateľov: cca 40 759 
 • Priemerná letná teplota: okolo 30ºC

Santorini (Thira)

Zvažujete dovolenku na Gréckych ostrovoch? V tom prípade je pre vás ostrov Santorini jasnou voľbou! Ide o najkrajší grécky ostrov, ktorý je typický svojimi bielymi domčekmi a kostolmi s modrou kupolou.

Avšak aj napriek tomu, že väčšina ľudí prezýva ostrov Santorini, v toto prípade ide o názov regiónu, pričom skutočný názov samotného ostrova je Thira.

Ide o grécky ostrov, ktorý každý rok zaplaví štyri a pol milióna turistov. Vášniví turisti tu môžu obdivovať niekoľko kultúrnych atrakcií, ako je Námorné múzeum, Múzeum prehistorickej Théry či Kultúrny inštitút Megaron Gyzi spolu s Kultúrnym centrom Bellonio.

Santorini je aj symbolom luxusu, drahých butikov, rušného nočného života či špičkových reštaurácií. Takisto nemôžete vynechať aj návštevu slávnej Červenej pláže či starovekého mesta Akrotiri, ktoré je najvýznamnejším archeologickým náleziskom ostrova.

 • Rozloha: 76,19 km²
 • Počet obyvateľov: cca 12 000
 • Priemerná letná teplota: okolo 30ºC

Grécke ostrovy dovolenka

Grécke ostrovy patria k dlhodobo najvyhľadávanejším letným dovolenkovým destináciám v Európe. Je to aj z toho dôvodu, že sa tu nachádza až okolo 2000 ostrovov a ďalších destinácií na pevnine, ktoré ponúkajú dovolenkárom úžasnú rôznorodosť.

A ak by ste sa rozhodli ísť toto leto na dovolenku autom, určite si nezabudnite vybaviť medzinárodný vodičský preukaz.

Grécke ostrovy najkrajšie pláže

Grécke ostrovy sú známe aj svojimi plážami, kde sa miešajú biele kamienky s piesočnatými dunami a ktoré obdivuje celý svet.

Tieto ostrovy sú takisto ideálnou dovolenkovou destináciou aj z toho dôvodu, že sa nachádzajú priamo v Európe, a preto vám nehrozí veľký časový posun, tzv. jet leg.

Grécke ostrovy dovolenka 2023

OstrovPláž
KrétaMatala
Elafonisi
Balos
LefkadaPorto Katsiki
KefaloniaMyrtos
SantoriniČervená pláž
ZakynthosNavagio
IosMylopotas
RhodosPrasonisi

Zdroj: youtube.com, unsplash.com, commons.wikimedia.org

Témata:
Cestovanie

Najnovšie články