Ruža pre nevestu 2 Sledujte bez reklám!

Robert Fico – premiér a politik za stranu SMER: životopis a kariéra

Aktualizované:

Autor: Lenka

premiér a politik za stranu SMER

Robert Fico je jednou z najvýraznejších postáv v slovenskej politike. Prečítajte si všetky dôležité informácie, ktoré by ste o našom súčasnom premiérovi mali vedieť – Robert Fico životopis, kariéra, osobný život a kontakt.

Robert Fico

Robert Fico sa považuje za najdlhšie slúžiacieho predsedu vlády v histórii Slovenska s celkovou dĺžkou pôsobenia viac ako desať rokov.

I keď sa spočiatku špekuľovalo o tom, či bude Fico kandidovať v prezidentských voľbách, nakoniec prehlásil, že sa nechce stať novým prezidentom. Zároveň vyjadril plnú podporu jednému z 10 kandidátov na prezidenta – Petrovi Pellegrinimu.

V článku nájdete

Prehľad o Robertovi Ficovi

V prípade, že vás o Robertovi Ficovi zaujímajú základné informácie, môžete si pozrieť tabuľku nižšie.

Robert Fico vek59 rokov
Dátum narodenia15. septembra 1964
Robert Fico vzdelaniePrávnicka fakulta Univerzity Komenského
(Judr. trestné právo + docent)
Aktuálna funkciapredseda vlády

Robert Fico životopis

Fico sa narodil 15. septembra 1964 v Topoľčanoch. Keď mal 6 rokov spolu s rodinou sa presťahovali z dediny Hrušovany do mesta Topoľčany. Po ukončení základnej školy sa zapísal na Gymnázium v Topoľčanoch.

V štúdiu pokračoval na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde získal titul doktor práv. Na vysokej škole ho ostatní vnímali ako ambiciózneho študenta so zmyslom pre logiku a systémové myslenie. Hovorili o ňom, že bol sebavedomý a rád sa zapájal do diskusií.

Neskôr absolvoval študijné pobyty na tému „Ľudské práva a trestné právo“ v USA (1990), Veľkej Británii (1991), Fínsku, Belgicku, Francúzsku. Taktiež absolvoval školenie Akadémie európskeho práva v Trevíri.

Po štúdiu absolvoval základnú vojenskú školu a pracoval ako asisent vojenského vyšetrovateľa. V roku 2002 si dokončil aj docentúru, ktorú ukončil knižnou publikáciou „Nutná obrana“.

Následne pracoval v Právnickom inštitúte ministerstva spravodlivosti, odtiaľ jeho kroky viedli rovno do politiky.

Robert Fico - premiér a politik za stranu SMER
Zdroje: unsplash.com

Robert Fico kariéra

Fico sa po ukončení štúdia na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave v roku 1986 zapojil do politiky.

V roku 1992 bol Fico prvýkrát zvolený za poslanca, čím sa odštartovala jeho dlhoročná kariéra v slovenskej politike. Jeho vplyv a popularita rástli a v roku 1999 založil politickú stranu Smer, ktorá sa neskôr premenovala na Smer – sociálna demokracia a stal sa jej lídrom.

Ficova politická kariéra zaznamenala výrazný vzostup, keď sa po parlamentných voľbách v roku 2006 stal premiérom Slovenskej republiky. Jeho prvé obdobie vo funkcii premiéra trvalo do roku 2010. Po krátkom období v opozícii sa Fico opäť stal premiérom v roku 2012 a zastával túto funkciu až do roku 2018.

Negatívnym miľníkom v jeho kariére bol rok 2018, kedy kvôli tlaku verejnosti musel odstúpiť a premiérsku pozíciu prenechať Petrovi Pellegrinimu. Následne sa k moci dostal znova v roku 2023.

  • 2006 vyhral v parlamentných voľbách.
  • 2010 ho na premiérskom poste vymenila Ivana Radičová a Fico sa stal podpredsedom vlády.
  • 2012 sa druhýkrát stal predsedom vlády.
  • 2014 neúspešne kandidoval na prezidenta a porazil ho v druhom kole 44,41 % Andrej Kiska.
  • 2016 sa Fico stal tretíkrát premiérom a vládu zložil Smer – zisk 28,28 % hlasov všetkých voličov.
  • 2018 vyšiel investigatívny článok o prepojení talianskej mafie a Úradu vlády SR a 15. marca podal demisiu (necelý mesiac po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej).
  • 2018 podal prihlášku na ústavný súd, ktorú o mesiac stiahol.
  • 2020 získal Smer-SD v parlamentných voľbách 18,29 % hlasov a ocitol sa v opozícii.
  • 2023 Smer-SD získlal 681 017 hlasov a po štvrtýkrát zložil vládu.

Robert Fico a jeho rodina

Jeho otec, Ľudovít Fico, pracoval ako vodič vysokozdvižného vozíka. A jeho matka, Emília Ficová, pracovala v obchode s obuvou.

Fico má dvoch súrodencov: brata Ladislava, ktorý je stavebný podnikateľ a o štrnásť rokov mladšiu sestru Luciu Chabadovú, ktorá je prokurátorkou.

Je ženatý so Svetlanou Ficovou, ktorá je právničkou a docentkou. Spoznali sa počas štúdia na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde obaja študovali právo, a vzali sa v roku 1988. Spolu majú syna Michala Fica, ktorý študoval na Ekonomickej univerzite v Bratislave.

So svojou manželkou ho už spája iba syn Michal a sobášny list. Aktuálnou priateľkou Roberta Fica je podľa informácií Katarína Szalayová.

Robert Fico bývanie

Náš súčasný premiér si niekoľko rokov prenajímal byt v bratislavskom komplexe Bonaparte, ktorý vlastnil už právoplatne odsúdený daňový podvodník Ladislav Bašternák. No v septembri 2019 sa odsťahoval.

Potom býval v hoteli Hilton, či v kaštieli vo Vinohradoch. Predseda vlády pred Vianocami v roku 2023 začal vlastniť byt. Jeho rozľahlá nehnuteľnosť je umiestnená na najvyššom poschodí novostavby Sokolská Residence. Fico ho kúpil od svojho straníckeho kolegu Dušana Muňka.

Robert Fico majetok

K hodnote majetku sa smeráci neradi vyjadrujú, no približný odhad za rok 2021 bol u Roberta Fica 600-tisíc eur. Dnes by jeho hodnota mohla dosiahnuť až milión eur.

Robert Fico tlačovka dnes

Robert Fico tlačovka dnes live môžete nájsť na YouTube, prípadne na jeho facebookovom profile.

Robert Fico kontakt

Robert Fico telefónne číslo nenájdete. Fico tvrdí, že telefón nemá, i keď nárok na služobný telefón samozrejme má. Na oficiálnej stránke Úradu vlády nájdete zverejnené telefónne číslo na sekretariát Kancelárie predsedu vlády.

Robert Fico kontakt email: robert.fico@nrsr.sk 

Robert Fico Facebook

Roberta Fica nájdete aj na Facebooku. Na tejto platforme pôsobí pod svojim menom Robert Fico.

Nájdete tu prevažne politické dianie, jeho osobný život tu nezdieľa.

Ak sa neviete prihlásiť na Facebook, mali by ste skúsiť zistiť vaše heslo na Facebook, prípadne si ho obnoviť.

Zdroje: wikipedia.org, sita.sk, sme.sk

Témata:
Politika

Najnovšie články