EURO 2024 Bonus 70€ na stávky!

Prezidentské voľby USA 2024 – termín, prieskum, kandidáti, výsledky a kurzy na voľby

Aktualizované:

Autor: Lenka

Prezidentské voľby USA

Prezidentské voľby USA 2024 sa konajú už v novembri. Tieto voľby budú kľúčovým momentom pre budúcnosť krajiny a sveta. Pozrite sa bližšie na ich termín, prieskumy, kandidátov, očakávané výsledky a kurzy na voľby.

Prezidentské voľby USA

Prezidentské voľby v USA v roku 2024 sú nepochybne jedným z najdôležitejších politických udalostí tohto desaťročia. Výsledok týchto volieb bude mať významný dopad nielen na samotné Spojené štáty, ale aj na globálnu politiku rovnako ako prezidentské voľby na Slovensku.

Prezidentské voľby Amerika pozostávajú z niekoľkých fáz – tie zahŕňajú predvolebné kampane, primárne voľby, nominovanie kandidátov, oficiálnu kampaň a samotné hlasovanie. Všetky z uvedených fáz ovplyvňuje hlasovanie občanov a samotné výsledky volieb.

V článku nájdete

Prezidentské voľby USA 2024 prehľad

Prezidentské voľby USA sa konajú každé 4 roky a prebiehajú rovnakou demokratickou formou, ako je tomu aj na Slovensku.

Dátum volieb5. novembra 2024
Funkčné obdobie4 roky
Víťaz minulého obdobiaJoe Biden
PrieskumyRealClear Politics, FiveThirtyEight, ABC news
Kde si staviťTipsport, Fortuna

Voľby USA prezident termín

V Spojených štátoch sa uskutočnia prezidentské voľby v utorok 5. novembra 2024.

Dátum prezidentských volieb má svoju dlhdobú tradíciu. Podľa federálneho zákona z roku 1846 sa prezidentské voľby USA konajú vždy po 4 rokoch – utorok po prvom pondelku v novembri. To znamená, že voľby amerického prezidenta sa konajú pravidelne medzi 2. a 8. novembrom.

Prezidenstké voľby USA
Zdroj: unsplash.com

Kurzy na voľby USA

Stávkové kancelárie ponúkajú rôzne kurzy na prezidentské voľby, ktoré často odrážajú aktuálne politické dianie a výsledky prieskumov. Tieto kurzy sa môžu pravidelne meniť a sú dobrým indikátorom verejnej mienky.

V prípade, že neviete, ako tipovať prezidentské voľby, postup je rovnaký ako pri stávkach na športové udalosti.

Fortuna70€ bez rizikaZískať
Tipsport30€ zadarmoZískať
Doxxbet35€ bez rizikaZískať
Synottip40€ bez rizika Získať

Voľby USA Tipsport

Tipsport je jednou zo stávkových kancelárií, ktorá vypísala stávky na prezidentské voľby USA 2024. Môžete si tu staviť na víťaza a ďalšie udalosti súvisiace s prezidentskými voľbami.

Podľa Fortuna kurzov majú momentálne najväčšiu šancu na úspech obhájiť svoj post 2 kandidáti:

 • Joe Biden
 • Donald Trump

Okrem toho Tipsport ponúka aj stávky na športové prenosy, ktorým je napríklad aj finále Super Bowl.

Fortuna voľby USA

Vo Fortune môžete ako v ďalšej stávkovej kancelárií tipovať víťaza prezidentských volieb USA 2024.

Medzi najpravdepodobnejších víťazov na základe kurzov Tipsporst sú :

 • Joe Biden
 • Donald Trump

Kto vyhrá voľby USA

V prezidentských voľbách USA proti sebe zabojujú dvaja kandidáti – súčasný prezident Joe Biden, ktorý reprezentuje Demokratickú stranu a bývalý prezident Donald Trump, ktorý reprezentuje Republikánsku stranu. O Trumpovi koluje aj mrazivé proroctvo veštkyne Baby Vangy.

Obaja kandidáti už získali v primárkach dostatočný počet delegátov pre oficiálnu nomináciu svojimi politickými stranami. Očakáva sa medzi nimi napínavý a tesný súboj.

Prezidentské voľby Amerika kandidáti

Aj keď volebné prieskumy predpovedajú súboj medzi súčasným prezidentom Joe Bidenom a Donaldom Trumpom, v hre sú aj ďalší.

Demokratická kandidáti

 • Joe Biden
 • Marianne Williamsonová
 • Dean Phillips

Republikánski kandidáti

 • Donald Trump

Nestranní kandidáti a Strana zelených

 • Robert F. Kennedy Jr.
 • Cornel West
 • Jill Stein

Prezidentské voľby Amerika volebný systém

Volebný systém pre prezidentské voľby Amerika je iný ako na Slovensku. V USA na voľbu prezidenta využívajú elektorálny systém. Vo voľbách nevyhráva kandidát s najväčším počtom hlasov od občanov, ale ten, ktorý získa najviac elektorálnych hlasov.

Každý štát má určitý počet elektorov, ktorý závisí od jeho počtu obyvateľov. Celkovo je 538 elektorov, a preto kandidát potrebuje aspoň 270 elektorálnych hlasov na to, aby vyhral prezidentské voľby.

Vo väčšine USA štátov platí pravidlo, že víťaz berie všetko a teda kandidát, ktorý získa najväčší počet hlasov v danom štáte, získa všetky elektorské hlasy tohto štátu.

Príkladom je scenár, kedy v roku 2016 kandidátka Hillary Clintonová získala o 3 milióny hlasov viac ako jej súper, Donald Trump, ale získala menej elektorských hlasov, kvôli čomu prehrala vo voľbách.

Voľby USA
Zdroj: unsplash.com

Voľby USA online

Voľby USA online sú sledovanou udalosťou nielen pre Ameriku, ale aj celý svet. Počas volebnej noci situáciu sledujú všetky významné americké médiá, ktoré postupne zverejňujú sčítavanie hlasov v jednotlivých štátoch.

Volebnú noc a americké voľby môžete sledovať kdekoľvek na svete.

Voľby USA prieskum

Prieskumy verejnej mienky sú dôležitým nástrojom na sledovanie preferencií voličov. V roku 2024 sú prieskumy obzvlášť napínavé, pretože ukazujú tesné súboje medzi hlavnými kandidátmi – Bidenom a Trumpom.

Väčšina voličov v USA by volila Donalda Trumpa za prezidenta. Joe Biden by dostal o pár percent hlasov menej. Vyplýva to z výsledkov celoštátneho prieskumu Siena College Research Institute pre denník New York Times (NYT)

Väčšina registrovaných voličov v USA (48 %) by zvolila za prezidenta bývalého republikánskeho šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa. Jeho nástupcovi v tejto funkcii, demokratovi Joeovi Bidenovi, by dalo svoj hlas 43 % voličov.

Prezidentské voľby USA výsledky

Prezidentské voľby USA výsledky budú známe po sčítaní všetkých hlasov. O výsledkoch vás budeme informovať a aktualizujeme ich pre vás.

Kto vyhral voľby USA

Prvým americkým prezidentom bol v roku 1789 George Washington. Od tej doby sa na poste prezidenta vystriedalo ďalších 41 kandidátov.

Pozrite si v tabuľke prehľad posledných 10 víťazov.

Prezidenti USA od roku 1969

Meno prezidentaVolebné obdobie vo funkciíPolitická strana
Richard Milhous Nixon1969-1974 (odstúpil)Republikán
Gerald R. Ford1974-1977Republikán
Jimmy Carter1977-1981Demokrat
Ronald Wilson Reagan1981-1989Republikán
George Herbert Walker Bush1989-1993Republikán
Bill Clinton1993-2001Demokrat
George W. Bush2001-2009Republikán
Barack Obama2009-2017Demokrat
Donald Trump2017-2021Republikán
Joe Bidenod 2021Demokrat

Zdroje: morningconsult.com, abcnews.go.com, wikipedia.org, stavkynavolby.sk

Témata:
Politika Voľby

Najnovšie články