EURO 2024 Bonus 70€ na stávky!

Kandidáti na prezidenta SR 2024 – informácie, zoznam a kurzy

Aktualizované:

Autor: Marcela

Kandidáti na prezidenta SR 2024

Všetci kandidáti na prezidenta SR 2024 sú známi. Pozrite sa na to, kto v aktuálnych prezidentských voľbách kandidoval a získajte prehľad informácií, o bývalých kandidátoch na prezidenta.

Fortuna70€ bez rizikaZískať
Tipsport30€ zadarmoZískať
Doxxbet35€ bez rizikaZískať
Synottip40€ bez rizika Získať

Kandidáti na prezidenta SR 2024

Kandidáti na prezidenta SR 2024 medzi sebou zabojovali v prezidentských voľbách o dôležitý prezidentský post už 24.3.2024 v prvom kole a v 6.4.2024 v druhom kole. Víťaz volieb, Peter Pellegrini, sa stal hlavou Slovenskej republiky na ďalších 5 rokov.

V prezidentských voľbách 2024 si v prvom kole zmeralo sily až 9 kandidátov.

V článku nájdete

Prezidentské voľby Slovensko 2024

Prezidentské voľby Slovensko 2024 sa konajú po piatich rokoch, kedy sa končí volebné obdobie súčasnej prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá sa rozhodla v ďalších voľbách nekandidovať. Jej mandát sa končí 15. júna 2024.

Narozdiel od parlamentných volieb prezidentských volieb sa musíte zúčastniť osobne. To znamená, že prezidentské voľby zo zahraničia nie sú dostupné. Osobne sa musíte dostaviť na obidve kolá volieb.

Ak neviete, ako voliť, pozrite si podrobný manuál.

Kandidáti na prezidenta SR 2024

Kandidáti na prezidenta SR 2024 museli oznámiť svoju kandidatúru na konci januára, oficiálne sa prihlásilo 9 kandidátov. Takmer každá politická strana, ktorá tvorí NR SR, poslala za seba do volieb kandidáta.

Najúspešnejší dvaja sa dostanú do druhého kola, ktoré rozhodne o budúcom prezidentovi SR. V prípade, že by jeden z kandidátov získal viac ako 50 % už v prvom kole, prezidentom sa stáva aj bez druhého kola. Do druhého kola sa dostal Ivan Korčok a Peter Pellegrini.

Kandidáti na prezidenta zoznam

Zoznam kandidátov na prezidenta v prezidentských voľbách 2024 je kompletný a vybrať si môžete z nasledujúcich kandidátov:

Medzi prvými oficiálnymi kandidátmi bol Ivan Korčok, ktorý sa rozhodol kandidovať potom, ako súčasná prezidentka Zuzana Čaputová ohlásila, že v ďalších voľbách kandidovať nebude.

Ivan Korčok kandidát na prezidenta SR

Ivan Korčok je bývalý minister zahraničných vecí a skúsený diplomat, ktorý pôsobil na viacerých postoch v zahraničí ako veľvyslanec či tajomník.

V politickej sfére sa pohybuje od roku 1993 a je absloventom Obchodnej fakulty Vysokej školy ekonomickej a Univerzity Komenského v Bratislave.

Do volieb vstupuje ako občiansky kandidát, čo znamená, že ku kandidatúre potreboval získať viac ako 15 000 podpisov od občanov Slovenskej republiky.

Korčok v druhom kole nezvíťazil a skončil druhý s počtom 46,87% hlasov.

Peter Pellegrini kandidát na prezidenta SR 2024

Kandidáti na prezidenta SR 2024 zahrňajú aj kandidáta za stranu HLAS Petra Pellegriniho, ktorý je súčasne aj predsedom parlamentu. Podľa jeho slov, by sa funkcie predsedu parlamenu po víťazstve volieb vzdal.

Peter Pellegrini patrí medzi favoritov na víťaza spolu s Ivanom Korčokok. Pellegrini sa začal politike venovať v roku 2006 a skúsenosti má len z domáckej politickej scény na rôznych postoch, ako napríklad predseda vlády a poslanec NR SR.

V druhom kole Pellegrini zvíťazil s 53,12% hlasov a stal sa prezidentom SR.

Andrej Danko kandidát na prezidenta SR 2024

Andrej Danko bol spočiatku ďalším kandidátom na prezidenta SR. Momentálne vykonáva funkciu predsedu Slovenskej národnej strany (SNS) a podľa jeho slov ho ku kandidatúre motival „mediálny lynč“.

Mnohí kandidáti na prezidenta SR 2024 sa vyznačujú rôznymi mediálnymi škandálmi a prešlapmi, medzi nich patrí aj Andrej Danko, potom, ako začiatkom roka 2024 nabúral do semaforu v Bratislave a z miesta nehody ušiel.

Okrem toho v roku 2003 absolvoval advokátske skúšky a získal akademický titul JUDr. za rigoróznu prácu, u ktorej sa neskôr ukázalo, že išlo o plagiát. Politike sa venuje od roku 2006, kde začínal ako asistent poslancov a neskôr sa stal predsedom SNS.

Nakoniec sa 18.3. Danko rozhodol odstúpiž z prezidentských volieb, vzdal sa kandidatúry v prospech Harabína, ktorý je v prieskumoch na treťom mieste.

Patrik Dubovský kandidát na prezidenta SR 2024

Patrik Dubovský je historik, archivár a politik. Je to stranícky kandidát a jeho účasť na kandidatúre podporila strana Za ľudí, Kresťanská únia a hnutie Slovensko.

Kandidáti na prezidenta SR 2024 takmer s kandidatúrou Patrika Dubovského takmer nepočítali, pretože ju odovzdal len niekoľko minúť pred posledným možným termínom.

S Patrikom Dubovským sa nespájajú žiadne veľké politické kauzy a práve on o sebe tvrdí, že je konzervatívnym kandidátom.

Kristián Forró kandidát na prezidenta SR 2024

Kristián Forró je predseda strany Aliancia, ktorá zároveň podporila jeho kandidatúru, čo znamená, že je to stranícky uchádzač o post prezidenta. Je to slovenský podnikateľ a politik maďarskej národnosti.

Kristián Forró má najväčší potenciál v oslovení voličov najmä maďarskej národnosti.

Štefan Harabin kandidát na prezidenta SR 2024

Štefan Harabin je opätovným kandidátom na prezidenta. Kandidatúru podal aj v roku 2019, kedy vo voľbách neuspel a nedostal sa ani do druhého kola. Vtedajších voľbách získal 14,34% hlasov a skončil na 3. mieste.

Štefan Harabin je slovenský právnik, bývalý sudca, bývalý predseda Najvyššieho súdu SR, bývalý podpredseda vlády a bývalý minister spravodlivosti.

Marián Kotleba kandidát na prezidenta SR 2024

Marián Kotleba je neonacistický politik a bývalý pedagóg, predseda Kotlebovcov – Ľudovej strany Naše Slovensko, bývalý poslanec Národnej rady Slovenskej republiky.

Kotleba bol Špecializovaným trestným súdom odsúdený za trestný čin založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd.

Marián Kotleba kandidoval aj v posledných prezidentských voľbách, ktoré sa konali v roku 2019, kde získal 10,4% hlasov.

Ján Kubiš kandidát na prezidenta SR 2024

Ján Kubiš je slovenský diplomat a politik, ktorý pôsobil pôsobil vo funkcii ministra zahraničných vecí vo vláde Roberta Fica.

Kubiš oznámil záujem kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2024 ako občiansky kandidát.

Igor Matovič kandidát na prezidenta SR 2024

Kandidáti na prezidenta SR 2024 do poslednej chvíle nevedeli o účasti Igora Matoviča, ktorý sa rozhodol podať kandidatúru v posledných minútach.

Igor Matovič je bývalý premiér a minister financií a v politickom svete je s ním spojených množstvo káuz a v mediálnom svete je častokrát kritozvaný za svoje pôsobenie vo vláde, ale aj za prejav na sociálnych sieťach.

Sám tvrdí, že si nemyslí, že by mohol vyhrať prezidentský post, no napriek tomu sa rozhodol kandidovať.

Milan Náhlik kandidát na prezidenta SR 2024

Milan Náhlik je podporovateľ myšlienky, aby Slovenská republika vystúpila z Európskej Únie. Okrem toho je príslušník policajného zboru a v parlamentných voľbách 2020 kandidoval za stranu HLAS ĽUDU.

Do prezidentských volieb vstupuje ako občiansky kandidát, to znamená, že sa mu podarilo vybrať podpisy od viac ako 15 000 občanov. Napriek podpore občanov sa neočakáva, že by jeho kandidatúru podporila akákoľvek politická strana.

Róbert Švec kandidát na prezidenta SR 2024

Róbert Švec je slovenský národno-konzervatívny politik a zároveň predseda politickej strany Slovenské Hnutie Obrody.

Aj v roku 2019 kandidoval v prezidentských voľbách ako nezávislý kandidát na prezidenta SR s výsledkom 0,3 % hlasov.

Robert Švec 1 deň pred konaním volieb oznámil odstúpenie z volieb a podporil Harabina rovnako ako Andrej Danko.

Kandidáti na prezidenta SR 2024 prieskumy

Prezidentské voľby prieskumy slúžia na to, aby občania vedeli monitorovať preferencie jednotlivých kandidátov. Robia ich známe agentúry, ako napríklad AKO, Focus či Ipsos.

Agentúry vyberú vzorku zvyčajne 1000 občanov z rôznych kútov Slovenska, ale aj z rôznych sociálnych vrstiev a na základe nej vyhodnocujú, ktorý kandidát má akú šancu na víťaztvo.

Prieskumy vám môžu pomôcť aj pri rozhodovaní, v prípade, že si chcete staviť na potencionálneho víťaza.

Prezidentské voľby 2024 prieskumy Focus

KandidátJanuár FebruárMarec
Peter Pellegrini38,1 %39%35,2 %
Ivan Korčok35,6 %37,2 %34 %
Štefan Harabin10,9 %8,1%11 %
Ján Kubiš4,9 %3 %4,3 %
Kristián Forró2,3 %2,4 %3,1 %
Marián Kotleba0,9 %2,4 %
Igor Matovič4,2 %5 %
Patrik Dubovský1,9 %1,3 %
Milan Náhlik0,6 %0,5 %

Prezidentské voľby rozhovory

Kandidáti na prezidenta SR 2024 sa pravidelne stretávali v politických diskusiách a rozhovoroch, jednou z nich je relácia v O 5 minút 12.

Podobne si môžete pozrieť rozhovory kandidátov v relácii Braňo Závodský naživo.

Zdroje: stavkynavolby.sk, tipsport.sk, fortuna.sk, wikipedia.sk

Najnovšie články