EURO 2024 Bonus 70€ na stávky!

E recept – ako funguje, predpis, online, doba platnosti

Aktualizované:

Autor: Veronika

Erecept online

E recept od svojho uvedenia do zdravotníckeho systému uľahčil život nielen lekárom, ale aj pacientom aj lekárnikom. Samozrejme prechod z papierového klasického receptu na e recept. Čítajte ďalej a zistite, aké sú jeho výhody, akú dlhú má platnosť a ako funguje pre jednotlivé zdravotné poisťovne.

E recept online

E recept online je forma receptu od lekára, ktorý vám v elektronickej podobe umožňuje vybrať si v podstate akýkoľvek predpis bez toho, aby ste so svojim lekárom prišli do osobného kontaktu.

Klasická pečiatka od lekára a podpis sú nahradené elektrickým preukazom zdravotníckeho zariadenia. Napríklad vám lekár predpíše krém alebo lieky na karpálny tunel na diaľku a vy si ich len vyzdvihnete v lekárni. Nezabúdajte na to, že erecept platnosť sa líši.

V článku nájdete

Ako funguje erecept

Erecept funguje v podstate rovnako ako klasický papierový recept. Bol zavedený v rámci elektronizácie zdravotníctva, a teda pečiatka od lekára a podpis už sú v elektronickej podobe. Ten môžete využiť aj pri kliešťoch a chorobách spojených s nimi – viete, ako vybrať kliešťa?

Na jeho využívanie nie je potrebná žiadna registrácia, cez informačný systém ho vystaví ošetrujúci lekár, ktorý e-recept odošle do lekárne. Pokiaľ si chcete zarezervovať lieky, ktoré lekár nahral do systému eHealth, môžete tak urobiť prostredníctvom aplikácie FastRecept.

E recept predpis

To že má e recept predpis v elektronickej podobe je jeho najväčšou výhodou, keďže nám dáva možnosť vystavenia bez osobnej návštevy lekára.

Predpis e receptu teda nie je nič zložité. Stačí sa riadiť nasledujúcimi krokmi:

 1. Navštívite webovú stránku ecasenka.sk
 2. Vyhľadáte lekára, od ktorého potrebujete predpis
 3. Prejdete do záložky „Objednanie receptov“ 
 4. Zadáte svoje osobné údaje a napíšete želané lieky

Lekár následne po získaní a overení žiadosti lieky predpíše a pacientovi príde SMS o spracovaní e-receptu.

Proces je tým pádom kompletný a lieky je možné v lekárni vybrať. Pacient potrebuje kartičku poistenca alebo elektronický občiansky preukaz.

O svoje osobné údaje nemusíte mať starosť, stránka eČasenka podlieha kontrole GDPR.

Ako objednať erecept online

Ak potrebujete objednať recept online postupujte podľa nasledovného postupu:

 1. Na stránkach Ečasenky kliknite na „vyhľadať lekára“.
 2. Vpíšte meno, mesto a jeho špecializáciu.
 3. Kliknite na vstúpiť.
 4. Vyberte Eshop, recept, výsledok.
 5. Kliknite na eRecep.t
 6. Vyplňte požadované údaje a odošlite lekárovi.
Ak potrebujete objednať erecept online postupujte podľa nasledovného postupu:
Zdroj: ecasenka.sk

Ako skontrolovať e recept

Elektronický recept a jeho stav skontrolujete cez aplikáciu svojej poisťovne, kde uvidíte napríklad predpísaný recept na zápchu.

Platnosť receptu 2024

Elektronický recept platnosť je rozdielna podľa druhu receptu, preto dbajte na čas expirácie a skontrolujte si v prehľadnej tabuľke nižšie ako dlho platí.

Pozrite si prehľad, ako dlho platí elektronický recept.

Platnosť elektronického receptu

Každý recept, či klasický alebo elektronický má platnosť 7 dní. Do celkovej platnosti sa deň predpisu nezapočítava. Zistite, elektronický recept koľko platí, aby vás nič neprekvapilo.

PredpisDoba platnosti
Všeobecný recept7 dní
Recept s antibiotikami3 dni
Omamné a psychotropné látky5 dní
Pohotovostná služba1 deň
Zdravotnícka pomôcka/ lekársky poukaz1 mesiac
Individuálne zhotovenie ortopedicko-protetickej / stomatologickej zdravotníckej pomôcky na mieru3 mesiace

Prepadnutý recept

V prípade, že elektronický recept prepadne, potrebné bude opäť sa spojiť s lekárom pre nové predpísanie.

Ak však nie je daný liek vôbec možné v lekárni zohnať, je možné ho objednať cez emergentný systém.

Opakovaný erecept

Opakovaný eRecept umožňuje lekárovi predpísať liek resp. zdravotnícku pomôcku na rok dopredu, čo je veľkým benefitom pre ľudí, ktorí berú lieky dlhodobo.

Opakovaný eRecept je vložený do systému vrátane predpísanej dávky liekov, periódou opakovania, počtom možných výberov a samozrejme s platnosťou až do 365 dní.

Elektronický recept VŠZP

Elektronický recept VŠZP funguje už pár rokov a celkový prehľad poskytuje pacientovi v rámci svojej aplikácie, ktorú si môžete stiahnuť do svojho mobilného telefónu.

Pacienti tam nájdu aj informácie o platbách, ako aj preukaz poistenca v digitálnej podobe. Taktiež si do nej môžete pridať členov svojej rodiny – deti a budete mať prehľad o ich poistení a aktivitách spojených s nimi.

Ako funguje erecept
Zdroj: pexels.com

Erecept Dôvera

Takisto aj zdravotná poisťovňa Dôvera ponúka pacientom skvelý prehľad o ereceptoch vo svojej aplikácii.

Vždy, keď je vystavený elektronický recept upozorní vás notifikáciou. V aplikácii nájdete aj zdravotné záznamy, preukaz poistenca a platby poistného.

Erecept Union

Recept e nájdete aj v aplikácii zdravotnej poisťovne Union. Vďaka tejto aplikácií budete mať kompletný prehľad o predpísaných e receptoch.

Aplikácia Union ponúka aj čiarový kód receptu, na základe ktorého si môže poistenec vyzdvihnúť predpísané elektronické recepty.

Zoznam lekárov erecept

Na stránkach Ečasenka nájdete svojho ošetrujúceho lekára v zozname lekárov. Pokiaľ máte problém ho nájsť, skúste sa informovať v ordinácii, či túto službu využívajú.

Vášho lekára môžete požiadať o vydanie eReceptu, objednať sa do čakárne, na online konzultáciu, alebo môžete dostať výsledky vyšetrení pomocou SMS.

 1. Zadáte meno lekára.
 2. Následne vpíšte mesto a jeho špecializáciu.
Na stránkach Ečasenka nájdete svojho ošetrujúceho lekára v zozname lekárov. Pokiaľ máte problém ho nájsť, skúste sa informovať v ordinácii, či túto službu využívajú.
Zdroj: ecasenka.sk

Pokiaľ máte problém s nájdením vášho ošetrujúceho lekára, skúste sa informovať v ordinácii, či službu Ečasenka využíva.

Zdroje: dovera.sk, union.sk, vszp.sk

Témata:
Zdravie

Najnovšie články