Slovan v Lige Majstrov Bonus na stávky tu!

Karpálny tunel – príznaky, prejavy, liečba, operácia a babské recepty

Aktualizované:

Autor: Marcela

karpálny tunel príznaky

Nepríjemné mravčanie, tŕpnutie či brnčanie ruky môže znamenať aj karpálny tunel. Odhaľte prejavy čo najskôr a pozrite sa na to, ako najlepšie tento problém dokážete vyriešiť aj bez operácie. Toto sú najúčinnejšie cviky, masáže a lieky na karpálny tunel.

Karpálny tunel

Karpálny tunel, karpál alebo aj syndróm karpálneho tunela je čoraz častejším zdravotným problémom ako aj syndróm vyhorenia. Ochorenie postihuje čoraz viac ľudí, ktorí majú sedavé zamestnanie pri počítači a často pracujú s počítačovou myškou.

Tento zdravotný problém našťastie nie je životu nebezpečný a dá sa odstrániť viacerými spôsobmi. Pozrite sa, aká je najúčinejšia liečba karpálneho tunela a ktoré lieky vám pomôžu zmierniť príznaky.

V článku nájdete

Čo je karpálny tunel

Karpálny tunel na ruke je malý a úzky priechod v zápästí, ktorý je však dostatočne veľký na to, aby v ňom mali dostatočný priestor šľachy a nervy, ktoré ním prechádzajú

Syndróm karpálneho tunela totižto označuje tlak na stredný nerv, ktorý prechádza cez zápästie. Tento tlak následne spôsobuje nepríjemnú bolesť a brnenie v zápästí.

Ako vzniká karpálny tunel

Syndróm karpálneho tunela je spôsobený prílišným tlakom na nerv a šľachy, ktoré prechádzajú cez túto úzkostnú štruktúru v zápästí, ktorá sa nazýva karpálny tunel.

Vo väčšine tento tlak spôsobuje nadmerná záťaž a presilenie, ale môže to byť spôsobené aj anatómiou či rôznymi zápalovými ochorenia.

Pri tlaku sa priestor karpálneho tunela zmenší a šľachy a nervy, ktoré cez tunel prechádzajú, nemajú dostatok priestoru a vytvárajú na postihnutého nepríjemnú odozvu v podobe rôznych príznakov.

Existuje viacero syndrómov, ktoré vznikajú nadmernou záťažou alebo stresom, medzi ne patrí aj syndróm dráždivého čreva.

Karpálny tunel príznaky

Medzi najčastejšie príznaky karpálneho tunela patrí pocit tŕpnutia v rukách či v konkrétnych prstoch, avšak toto je len jeden z typických príznakov.

Toto sú ďalšie karpálny tunel prejavy:

  • brnenie či mravčenie v ruke alebo v prstoch
  • bodavý pocit v končekoch prstov
  • bolesti v prstoch, zápästí, či na vnútornej strane dlane
  • pocit slabej dlane, respektíve pocit toho, že nemôžete dlaň pevne zovrieť do päste
  • citlivosť v oblasti zápästia
  • opuch zápästia
  • pálenie prstov
  • znížená obratnosť prstov a ruky
  • znecitlivenie

Ak sa ochorenie vyvinie do nepriaznivého štádia, môžete pociťovať aj bolesť v krčnej chrbtici alebo sa môže preniesť až do lokťa.

karpálny tunel príznaky
Zdroj: unsplash.com

Karpálny tunel test

Na zistenie prítomnosti syndrómu karpálneho tunela existuje viacero testov a diagnostických prvkov.

Tu je niekoľko bežných testov, ktoré sa často používajú na detekciu tohto syndrómu:

  • Phalenov test – Zohnite zápästie a stlačte dlane do seba smerom k sebe tak, aby palce ukazovali nadol. Ak sa prejaví bolesť, môže to byť karpál.
  • Tinelov test – Lekár jemne poklepáva alebo stlačí oblasť karpálneho tunelu. Ak sa prejaví bolesť, môže to byť karpál.
  • Nerve conduction study – Špeciálne vyšetrenie, ktoré meria rýchlosť vedenia nervových impulzov cez mediánový nerv. Znížená alebo oneskorená rýchlosť, môže to byť indikátor.
  • Elektromyografia – špeciálne vyšetrenie, ktoré meria elektrickú aktivitu svalov. EMG môže pomôcť identifikovať, či je slabosť svalov ruky spojená s poškodením mediánového nervu.

Karpálny tunel liečba

Pokiaľ neviete, čo pomáha na karpálny tunel na ruke, najlepšie urobíte, ak sa poradíte s vašim lekárom, ktorá vám nastaví najvhodnejšiu liečbu na syndróm karpálneho tunela.

Liečba syndrómu karpálneho tunela závisí od závažnosti príznakov a môže zahŕňať rôzne metódy.

Základom liečby je odpočinok a zmena v každodenných aktivitách. To znamená, že by ste mali zvoľniť a poskytnúť rukám dostatok odpočinku. Snažte sa minimalizovať pohyby, ktoré môžu spôsobovať nadmerné zaťaženie.

Veľmi častým spôsobom liečby je bandažovanie alebo nosenie dlahy. Vďaka tomuto spôsobu dokážete zápästie udržať v stabilnej polohe a znižujete tak tlak na nerv v karpálnom tuneli. Bandážovanie sa odporúča najmä na noc počas spánku.

Je vhodné pri syndróme karpálneho tunela vymeniť myš za vertikálnu ergonomickú myš. Okrem toho sa odporúča aj fyzikálna liečba, cvičenie, lieky na karpálny tunel a v prípade vážneho stavu je častým spôsobom liečby tohto ochorenia aj operácia.

Domáca liečba na karpálny tunel

Domáca liečba na karpálny tunel vie zmierniť bolesť a je najmä môže byť účinná len v miernejších prípadoch syndrómu karpálneho tunela.

Doma si doprajte oddych a bolestivú ruku používajte, čo najmenej. Pomôžu vám aj obklady a nezabúdajte cvičiť. Karpálny tunel bolesť dokážete totižto zminimalizovať aj cvikmi a rozťahovaním ruky.

Nezabúdajte, že ak máte vážne príznaky alebo sa vaše príznaky nezlepšujú, je dôležité vyhľadať odbornú lekársku pomoc. Podobne je to aj vtedy, keď neviete ako znížiť diastolický tlak, najlepšie vám pomôže lekár.

Cviky na karpálny tunel

Cviky na karpálny tunel súvisia najmä s rozťahovaním, posilňovaním a uvoľňovaním svalov v oblasti zápästia a rúk môžu byť veľmi užitočné pri zmierňovaní príznakov syndrómu karpálneho tunelu.

Cviky na zmiernenie syndrómu karpálneho tunelu sú veľmi jednoduché a skôr sa jedná o naťahovanie ruky a prstov.

Prsty do protipólu

Predpažte ruku pred seba, tak ako keby ste sa chceli oprieť o stenu, no ostane s rukou pevne vo vzduchu.

Druhou rukou si chyťte prsty a ťahajte ich smerom k predlaktiu, avšak spodok predpaženej dlane pravej ruky tlačte pred seba. Opakujte niekoľkokrát na obe ruky.

Stlačenie a uvoľnenie loptičky

Stlačte gumovú loptičku v dlaniach a potom ju uvoľnite. Opakujte niekoľkokrát, týmto cvičením posilňujete svaly v rukách

Pevné stlačenie päste

Položte si ruku pevne na stôl. Pomalým pohybom uzavrite dlaň do päste a znova uvoľnite. Opakujte niekoľkokrát. Cvik je dobrý na prekrvenie oblasti zápästia.

Lieky na karpálny tunel

Konkrétne lieky na karpálny tunel neexistujú. Existuje však množstvo pridružených liekov, ktoré vám vedia pri bolestiach pomôcť a uvoľniť.

Vo väčšine prípadov sa však používajú bežné protizápalové lieky alebo lieky proti bolesti.

Ako doplnková liečba na karpálny tunel sa využíva Milgamma. Tento liek môžete užívať až 3-4 kapsuly denne a malo by vám prispieť k rýchlej úľave. Rovnako sa tento liek podáva aj pri bolesti chrbta, stačí, ak zavoláte vášmu lekárovi a on vám vystaví e recept.

Masť na karpálny tunel

Masť na karpálny tunel pomáha zmierniť opuch a uvoľňuje od bolesti.

Medzi najvyužívanejšie masti na syndróm karpálneho tunela patria:

  • DOLGIT
  • DOLAREM
  • Karpal Akut
  • KARPAlex
  • Konopná masť

Využiť môžete aj rôzne chladivé maste alebo dobrou alternatícou je aj chladivý sprej 3M Nexcare ColdHot COLD SPRAY.

Karpálny tunel operácia

Operácia karpálneho tunela sa odborne nazýva karpálna tunelová dekompresia a je to chirurgický zákrok.

Cieľom tejto operácie je uvoľniť tlak na stláčaný nerv v karpálnom tuneli, vďaka tom u sa zmierni bolesť, brnenie a slabosť v ruke a prstoch.

Nižšie si prečítate aj o tom, ako dlho sa maroduje po operácii na karpálny tunel.

Priebeh operácie karpálneho tunela:

  1. Lekár pacientovi podá miestnu anestéziu, ktorá umŕtvi oblasť ruky a zápästia.
  2. Chirurg urobí malý rez na dlani v blízkosti karpálnych tunelov. Týmto rezom získa jednoduchý prístup ku karpálneho tunela.
  3. Potom, ako chirug získa prístup ku karpálnemu tunelu, uvoľní prebytočné tkanivo a väzy, ktoré spôsobujú stláčanie nervu. Týmto krokom sa zmierni tlak na nerv.
  4. Po dokončení dekompresie chirurg uzavrie rez v ruke. A je hotovo.

Po operácii sa nezľaknite, opuch po operácii karpálneho tunela je bežný a očakávaný jav. Je to z toho dôvodu, že operácia znamená manipuláciu s tkanivami, čo môže spôsobiť mierny a dočasný opuch.

karpálny tunel operácia
Zdroj: unsplash.com

Nevydarená operácia karpálneho tunela je situácia, kedy operácia nepriniesla očakávané zlepšenie alebo príznaky sa po zákroku ešte zhoršili. Táto situácia môže byť spôsobená nesprávnou diagnózou alebo komplikáciami počas operácie.

Vo väčšine prípadov sa však operácia vydarí, keďže sa jedná o jednoduchú operáciu.

Operácia na karpálny tunel cena

Operácia karpálneho tunela je preplácaná zdravotnými poisťovňami. To znamená, že cena operácie karpálneho tunelu je nulová.

O prípadných doplatkoch vás bude informovať lekár. Doplatky sa môžu vzťahovať napríklad na súkromné kliniky alebo na určité druhy špeciálnej starostlivosti.

Ako dlho sa maroduje po operácii na karpálny tunel

Po operácii vás do pár hodín prepustia do domácej liečby, ktorá trvá minimálne 2 týždne. To znamená, že PN budete minimálne 14 dní, následnú dĺžku liečby stanoví lekár na kontrole.

Váš lekár vám automaticky vystaví elektronickú PN a vy tak nemusíte nikam chodiť ani doručovať žiadne tlačivo.

Počas domácej liečby je dôležité, aby ste s rukou cvičili špeciálne cviky a dodržiavali kľudový režim. Po ukončení domácej liečby je takisto dôležité sa 2 až 3 mesiace vyhýbať akémukoľvek záťažovému používaniu operovanej ruky.

Karpálny tunel masáž

Masáž pri karpálnom tuneli môže byť súčasťou liečby. Masáž totižto pomáha uvoľňovať svaly a tkanivá v oblasti karpálneho tunela a zlepšuje prietok krvi a môže pomôcť zmierňovať bolesť.

Pred tým ako začnete s masážou je dobré absolvovať konzultáciu s lekárom. Ten vám prípadne poradí jednotlivé kroky masáže, aby ste si uľavili od bolesti, no na druhú stranu ešte viac neublížili.

Babské recepty na karpálny tunel

Babské recepty na karpálny tunel sú rôzne a väčšinou vychádzajú zo skúseností pacientov.

Medzi najčastejšie babské recepty na syndróm karpálny tunel patria rôzne špeciálne bylinky a maste z nich. Medzi obľúbené bylinky na karpálny tunel patrí Ľubovník bodkovaný.

Ďalej medzi babskými receptami nájdete aj používanie arnikovej masti, ale aj užívanie bromelínu a kurkumínu a konzumácia ľanových semiačok.

Zdroj: infomedica.sk, lekar.sk, healthline.uk, milgamma.sk

Témata:
Zdravie

Najnovšie články