Ruža pre nevestu 2 Sledujte bez reklám!

Syndróm dráždivého čreva – príznaky, diagnsotika, liečba a fórum

Aktualizované:

Autor: Marcela

Syndróm dráždivého čreva príznaky

Syndróm dráždivého čreva vie poriadne potrápiť organizmus a znepríjemniť život. Existuje viacero spôsobov, ako s týmto problémom zabojovať. Liečba je individuálna, avšak toto sú tie najlepšie lieky, vitamíny a priobiotiká, ktoré naozaj pomáhajú.

Syndróm dráždivého čreva

Syndróm dráždivého čreva patrí medzi poruchy trávenia a často sa ako jeho názov používa aj skratka IBS z anglického Irritable Bowel Syndrom.

Tento problém vie spôsobiť nepríjemné pocity podobne ako alergia na slnko a na vývoj a liečbu tohto syndrómu vplýva veľmi veľa faktorov. Častokrát sa označuje aj za nevyliečiteľný problém.

V článku nájdete

Čo je syndróm hrubého čreva

Syndróm hrubého čreva je chronické funkčné ochorenie, ktoré sa týka tráviaceho traktu, čiže čreva. Jeho výskyt je spôsobený viacerými faktormi a skôr postihuje ženy ako mužov. U mnohých sa vyskytujú aj problémy so žlčníkom, na ktoré pomáha žlčníková diéta.

Toto ochorenie nepatrí medzi chronické, čo znamená, že črevo nemá narušenú stavbu ani štruktúru, ale narušená je jeho funkcia, preto sa nazýva aj funkčné ochorenie.

Existuje veľa spôsobov a rád, ako s touto chorobou bojovať, rovnako ako existuje veľa spôsobov ako vybrať kliešťa či ako znížiť hladinu cukru v krvi.

Syndróm dráždivého čreva u detí

Syndróm dráždivého čreva u detí funguje rovnako u dospelých. Vo väčšine prípadov je táto choroba detí spojená s baktériami z vonkajšieho prostredia.

Ide o to, že deti veľa vecí oblizujú a veľmi ľahko sa môže stať, že si zavedú infekciu do čriev. Našťastie IBS nie je závažná choroba a dá sa vyliečiť napríklad aj probiotikami.

Vo väčšine však tento syndróm postihuje skôr dospelých ako deti.

Syndróm dráždivého čreva príčiny

Príčiny syndrómu dráždivého čreva nie sú úplne jasné a vedecky potvrdené. Avšak je potvrdené, že sa jedná o multifaktoriálne ochorenie, to znamená, že jeho prítomnosť môže byť spôsobená viacerými faktormi.

Vo väčšine prípadov sa jedná o príčiny podobné ako pri zápache:

 • genetika
 • infekcia alebo zápaľ
 • stres
 • imunitná dysregulácia
 • poškodenie mikrobiómu (dysbióza)
 • psychické problémy
 • zlý životný štýl a nesprávne stravovanie

Syndróm dráždivého čreva príznaky

Syndróm dráždivého čreva príznaky môžu byť rôzne a sú veľmi individuálne. Častokrát sa stane, že sa príznaky objavia a po pár dňoch či týždňoch sa úplne stratia a objavia sa opäť až po dlhšom čase.

V prípade, že máte pocit, že vaše trávenie nefunguje v úplnom poriadku, mali by ste spoznornieť a venovať väčšiu pozornosť prejavom vášho organizmu.

Medzi najtypickejšie prejavy syndrómu dráždivého čreva patrí bolesť a kŕče brucha, hnačka, zápcha, nadúvanie, striedanie hnačky a zápchy.

Medzi menej časté syndrómy dráždivého čreva príznaky patrí bolesť chrbta, bolesť hlavy, únava a závraty.

Syndróm dráždivého čreva príznaky
Zdroj: unsplash.com

Syndróm dráždivého čreva diagnostika

Syndróm dráždivého čreva diagnostika nebýva zo začiatku úplne jednoznačná a istá. Je to z toho dôvodu, že toto ochorenie sa u každého človeka prejavuje inak, a tak lekári nemajú jasné príznaky, ktoré by IBS identifikovalo.

Pri niektorých ochoreniach a zdravotných problémoch môže pomôcť aj detoxikácia organizmu. Avšak v každom prípade by ste sa mali dopredu vždy poradiť so svojim lekárom.

Syndróm dráždivého čreva test

Neexistuje žiadny jednotný test alebo laboratórny test, ktorý by mohol jednoznačne potvrdiť prítomnosť IBS.

Test na zistenie syndrómu dráždivého čreva prebieha rovnako veľmi individuálne. Vo väčšine prípadov je konkrétny pacient testovaný na rôzne druhy potravín, ako je napríklad vláknina, lepok či laktóza.

Pokiaľ sa po vylúčení alebo pridaní týchto potravín zdravotný stav pacienta zhorší, je zjavné, že to bude mať súvis a pacient môže mať potravinovú intoleranciu.

Vyhľadať lekársku pomoc by ste mali pri akýchkoľvek zdravotných problémoch, nielen pri bolestiach brucha, napríklad aj vtedy, keď pociťujete brnenie v ruke, môže to byť príznak karpálneho tunela.

Syndróm dráždivého čreva čo jesť

V prípade, že vám bol diagnistikovaná IBS, je dôležité upraviť vaše stravovacie návyky a nastoliť diétny režim. Samozrejme úprava jedálnička je individuálna pre každého pacienta.

Vo všeobecnosti platí, že pri syndróme dráždivého čreva je dôležité vyhýbať sa jedlám, ktoré vám spôsobujú ťažkosti. Môžu to byť napríklad jedlá, ktoré obsahujú veľké množstvo korenín, smažené a olejové jedlá, potraviny s obsahom laktózy či lepku.

Syndróm dráždivého čreva strava

Strava hrá dôležitú úlohu pri IBS. Pre niektorých ľudí môžu určité potraviny spôsobiť alebo zhoršiť symptómy IBS, zatiaľ čo iné potraviny môžu prispieť k uľahčeniu a zmierneniu týchto symptómov

A preto je dôležité, aby ste príznaky podrobne sledovali a pozorovali, kedy pre vás nastáva zhoršenie. Na základe týchto poznatkov, by ste mali upraviť váš jedálniček.

V prípade, že by pozorujete nepríjemné zmeny v trávení zamerajte sa na príjem vlákniny, a jedzte dostatok ovocia a zeleniny. Vynechať by ste mali alkohol, kofeín a ťažké nezdravé jedlá.

Pri IBS je dôležité, aby ste pili dostatok tekutín. Pomôcť vám môže aj nápoj z huby Kombucha, ktorý skvele pomáha k podpore imunitného systému.

Syndróm dráždivého čreva liečba

Liečba syndrómu dráždivého čreva spočíva v tom, aby sa čo najviac zmiernili príznaky, ktoré tento problém spôsobujú. Mnohokrát len malá zmena vie úplne odstrániť tento problém.

Pri liečbe je dôležité, aby ste sa okrem zmeny stravovacích návykov zamerali aj na psychické zdravie. Zredukujte napätie a stres a doprajte si emočný kľud.

Syndróm dráždivého čreva lieky

Lieky pri IBS nie sú prvou variantou liečby, avšak niekedy sa nedá vyhnúť ani tejto forme liečby.

Existuje niekoľko liekov, ktoré môžu byť použité na liečbu IBS, avšak účinnosť a vhodnosť liečby sa môžu líšiť u každého jednotlivca. Dôležité je, aby ste sa poradili s vašim lekárom, on vám na základe vášho zdravotného stavu predpíše e recept na ten najvhodnejší liek.

Medzi často využívané lieky na IBS patrí napríklad:

 • Duspatalin
 • Buscopan
 • Amitiza
 • Linzess
 • Vitango

Vhodné sú na syndróm dráždivého čreva aj probiotiká. Pokiaľ priobiotiká prijímate v adekvátnom množstve sú veľmi prospešné pre organizmus.

Syndróm dráždivého čreva probiotiká vedia potlačiť a zminimalizovať príznaky. Je to z toho dôvodu, že podporujú procesy trávenia a podporujú črevný mikrobióm.

syndróm dráždivého čreva probiotiká a lieky
Zdroj: unsplash.com

 Vitamíny na Syndróm dráždivého čreva

 Vitamíny na syndróm dráždivého čreva sú ďalšou možnosťou, ako s týmto problémom bojovať. Môžete ich prijímať napríklad z ovocia a zeleniny alebo môžete siahnuť po doplnkoch stravy.

V zozname vitamínov a doplnkov, ktoré by mohli byť užitočné pri IBS, nájdete určite vitamín D, B12, omega 3 mastné kyseliny, horčík a vápnik.

Dostatok vitamínov je dôležité aj vtedy, keď potrebujete znížiť diastolický tlak.

Syndróm dráždivého čreva bylinky

Bylinky na syndróm dráždivého čreva môžu mať blahodárne účinky. Existuje totižto viacero bylín, ktoré podporujú trávenie a majú pozitívny účinok pri IBS.

Prírodná liečba na syndróm dráždivého čreva je teda ďalšou možnosťou, ako s IBS bojovať. Dôležité je, aby ste sa poradili s vašim lekárom a voľbu byliniek s ním konzultovali.

Medzi obľúbené a účinné bylinky na IBS patrí:

 • rumanček
 • mäta
 • fenikel
 • koreň sladkého drievka
 • harmanček
 • brest
 • aloe vera
 • výťažok z listov artičoky
 • rebarbora

Syndróm dráždivého čreva chudnutie

Syndróm dráždivého čreva na chudnutie nemá priamy vplyv. Strata váhy pri IBS môže byť spôsobená zmenou stravovacích návykov.

Totižto ľudia s IBS môžu mať sklon k obmedzovaniu určitých potravín alebo zmenám stravovacích návykov kvôli symptómom IBS. To môže viesť k zníženiu príjmu kalórií a môže mať vplyv na hmotnosť.

Avšak pri syndróme dráždivého čreva môže nastať aj opačný efekt, priberanie. Ak si všimnete nezmyselnú alebo nezvyčajnú stratu alebo získanie hmotnosti a máte podozrenie na IBS, je dôležité konzultovať so svojím lekárom.

Zdroj: unsplash.com

Syndróm dráždivého čreva fórum

Syndróm dráždivého čreva fórum je dobrá voľba, pokiaľ sa chcete dozvedieť rady a tipy od iných ľudí, ktorí s týmto problémom bojovali.

Fórum väčšinou slúži na to, aby ste si navzájom s neznámymi ľuďmi vedeli vymeniť skúsenosti, názory a prípadne druhej osobe ponúkli vhodný spôsob liečby, ktorý vám pomohol.

Syndróm dráždivého čreva Modrý koník

Syndróm dráždivého čreva Modrý koník patrí medzi najobľúbenejšie fóra, ktoré na Slovensku nájdete. Na Modrom koníku zvyčajne nájdete najviac názorov, rád a tipov.

Podobne ako Modrý koník funguje aj portál Modrá strecha, kde zase nájdete tipy a inšpirácie na prerábku domu a jeho okolia.

Syndróm dráždivého čreva skúsenosti

Skúsenosti so syndrómom dráždivého čreva sa medzi ľuďmi veľmi líšia, pretože IBS je individuálne ochorenie a prejavuje sa rôznymi spôsobmi.

Niektorí ľudia môžu mať miernu formu tohto syndrómu s občasnými a mierne nepohodlnými symptómami, zatiaľ čo iní môžu trpieť závažnými a narušujúcimi symptómami, ktoré ovplyvňujú ich každodenný život.

Zdroj: nccih.nih.gov, youtube.com, nhs.uk, healthline.com, mayoclicin.org, zdravovek.eu

Témata:
Zdravie

Najnovšie články