SURVIVOR 2024 už DNES Všetci účastníci tu!

Liturgické čítania – na dnes, na zajtra, na najbližšiu nedeľu, gréckokatolícke, do mobilu

Aktualizované:

Autor: Marcela

Liturgické čítania na dnes

Liturgické čítania sú texty, ktoré slúžia ako posolstvo Božie. Zaujíma vás, ako znejú liturgické čítania na dnes, na zajtra a na najbližšiu nedeľu? Gréckokatolícke liturgické čítania si môžete prečítať aj v mobile pomocou aplikácie. Viac o liturgii v článku.

Liturgické čítanie

Liturgické čítania sú súčasť svätej omše. Môžete ich chápať ako slovo Božie, ktorým sa Boh prihovára veriacim prostredníctvom omše. Toto čítanie interpretuje kňaz, ktorý sa snaží posolstvo rozvinúť a dodať veriacim silu a inšpiráciu, ako sa podľa čítania správať.

Ide o posolstvo a odkazy, cez ktoré sa Boh snaží naznačiť ľudom správnu cestu a ukázať, ako by sa mali chovať jeden k druhému. Cestu môžete aj ako silne veriaci nájsť na známej púti Santiago de Compostela.

V článku nájdete

Liturgické čítania na dnes

Liturgické čítania na dnes je možnosť, ako si prečítať liturgické čítania v pohodlí domova.

Božie slovo na každý deň online nájdete na lc.kbs.sk, kde je na každý deň zverejnené aktuálne liturgické čítania a liturgické čítania prosby.

Liturgické čítania na dnes na stránke lc.kbs.sk obsahujú zverejnené Čítanie z listu Hebrejom, responzóriový žalm a Čítanie zo svätého Evanjelia podľa daného svätca na obdobie čítania. Alebo si čítanie môžete vypočuť na TV Lux.

Okrem liturgie na dnes a čítania tu nájdete zverejnené aktuálne žalmy a taktiež farbu charakterizujúcu dané obdobie.

liturgické čítanie na dnes
Zdroj: co-to-je.sk

Liturgické čítania na zajtra

Liturgické čítania na zajtra si pozriete na identickej webovej stránke, ktorú sme spomínali vyššie. Výhodou tejto webovej platformy je jej prehľadnosť a intuitívnosť.

Rovnako ako čítanie na dnes, aj čítanie na zajtra online obsahuje všetky dôležité čítania, žalmy, listy a posolstvá, ktoré by ste sa inak dozvedeli na svätej omši v kostole.

Liturgické čítania slúžia ako posolstvo Božie, rovnako ako najlepšie kresťanské filmy.

Liturgické čítanie na najbližšiu nedeľu

Liturgické čítania na najbližšiu nedeľu, a teda božie slovo na každý deň online rovnako nájdete na webovej platforme lc.kbs.sk.

V prípade, že nemáte možnosť zúčastniť sa svätej omše, toto je možnosť ako si môžete prečítať nedeľné posolstvo aj doma online.

Nedeľa je deň, ktorý by sa mal svätiť a o to špeciálnejšie sú aj sväté omše a liturgické čítania. Liturgické čítania na nedeľu okrem bežných posolstiev, žalmov a čítaní obsahujú jedno liturgické čítanie naviac.

Liturgické čítania na nedeľu patria medzi tradície, ktoré sú súčasťou nedeľnej omše. Takisto ako napríklad tanier navyše pri štedrovečernej večeri, ktorý je zasa súčasťou vianočných zvykov a tradícií.

Liturgické čítania gréckokatolícke

Liturgické čítania gréckokatolícke sú určené pre Gréckokatolícku cirkev.

Gréckotalícke liturgické čítania sa značne rozlišujú v posolstve a forme. Čítania nie sú rozdelené na žalmy a počas svätej omši je ich interpretovaných oveľa viac.

Rovnako ako rímskokalotícke liturgické čítania, aj gréckokatolické čítania nájdete online na stránke lc.kbs.sk.

Podobne je na tom aj katolícky kalendár, ktorý je takisto pre ľudí dostupný online. Tento kalendár slúži ako kompletný prehľad všetkých katolíckych udalostí a prikázaných sviatkov.

Liturgické čítania katolícke noviny

Liturgické čítania katolícke noviny je ďalšia z možností, ako sa dostať k božiemu posolstvu. Musíte počítať s tým, že katolické noviny nie sú zdarma a musíte si platiť predplatné.

Na výber máte z dvoch verzií katolíckych novín. Môžete si vybrať predplatné klasických tlačených novín, ktoré vám budú doručené k vám domov, alebo z digitálnej verzie, ktorá vám bude doručená do vašej emailovej schránky.

Ak si vyberiete digitálnu verziu je dôležité, aby ste poznali vaše údaje a vedeli zrealizovať Gmail prihlásenie či prihlásenie do inej platformy, kde máte váš emailový účet.

Tlačené katolícke noviny si môžete zaobstarať v ročnom predplatnom za 66,30 €.

liturgické čítania katolícke noviny
Zdroj: unsplash.com

Liturgické čítania do mobilu

Liturgické čítania do mobilu si stiahnete vďaka šikovnej mobilnej aplikácii. Vďaka tomu budete mať možnosť si prečítať božie slovo kedykoľvek a kdekoľvek.

Liturgické čítanie na stiahnutie nájdete na Google Play alebo na App store, záleží od toho aký operačný systém využívate.

Pre užívateľov s operačným systémom Android je tu práve Google play a pre iOS App store.

Liturgické čítanie aplikácia

Liturgické čítania aplikácia je možnosť ako mať liturgické čítania v mobile. Jej používanie je naozaj jednoduché a prehľadné.

  1. Stiahnite si aplikáciu s názvom Liturgické čítania
  2. Po otvorení aplikácie sa vám zobrazí konkrétny deň
  3. Otvoríte si čítanie na daný deň a môžete čítať
liturgické čítania aplikácia
Zdroj: co-to-je.sk

Liturgické čítania podcast

Liturgické čítania podcast je ďalšou z verzií ako sa dostať k aktuálnemu liturgickému čítaniu. Tento podcast pre vás čítajú študenti a členovia tímu Kolégia Antona Neuwirtha.

Stačí, ak do Google vyhľadávania zadáte Liturgické čítania podcast, otvoríte webovu stránku a kliknete na tlačidlo play. Potom ako stlačíte play sa vám prehrajú čítania na aktuálny deň.

Môžete si prehrať aj čítania z predošlých dní. Každý deň stránku aktualizujú a pridávajú čítania na daný konkrétny deň.

Podcasty na rôzne témy, ako sú napríklad ZAPO zábava v podcastoch, nájdete už dnes na Spotify alebo ZAPO tour.

Liturgický kalendár

Liturgický kalendár je tradičná metóda, ktorú cirkev využíva na organizáciu kresťanského roka. Každý jeden deň v liturgickom kalendári je spojený s jedným alebo viacerými svätcami .

Na základe liturgického kalendára sú priraďované liturgické čítania na daný deň.

Zdroje: wikipedia.sk, lc.kbs.sk, youtube.com

Najnovšie články