Farma 16 Sledujte v predstihu!!

Vianočné tradície a zvyky – na Slovensku, vo svete, vianočné povery

Aktualizované:

Autor: Lenka

Vianočné tradície a zvyky

S Vianocami sa spájajú rôzne vianočné tradície a zvyky, ktoré väčšina dodržiava aj v súčasnosti. I keď je pravdou, že v každom kúte sveta vyzerajú typické Vianoce trošku inak. Prečítajte si o najznámejších vianočných zvykoch a tradíciách, ktoré sa slávia na Slovenku alebo vo svete.

Vianočné tradície a zvyky

Vianočné tradície a zvyky sa slávia po celom svete a vždy sa niečím líšia. I keď sa nájdu aj mnohé podobnosti, či už v hlavnej myšlienke Vianoc alebo v príprave jedál.

Nie je tajomstvom, že Vianoce patria k najväčším sviatkom, ktoré obľubujú nielen tí najmenší, ale aj väčšina dospelých. Vianočnú atmosféru si môžete užiť aj na vianočných trhoch, ktoré začínajú koncom novembra alebo začiatkom decembra.

V článku nájdete

Vianočné tradície na Slovensku

Na Slovensku sa na Vianoce pripravujete už 4 týždne dopredu – toto obdobie sa nazýva Advent. Je to tak trochu príprava na sviatky a aj čas na vianočné nákupy. Zistite, aké sú otváracie hodiny cez Vianoce 2023.

Vianočné tradície na Slovensku sa odlišujú v každom kúte. Typickou tradíciou vo všetkých domácnostiach je obdarovávanie blízkych milými darčekmi. Rôzne tradície sa spájajú aj so sviatkom Traja králi.

Prečítajte si o najznámejších vianočných tradíciách a zvykoch a možno sa vám natoľko zapáčia, že niektoré z nich zavediete aj do svojej rodiny.

Na Slovensku sa na Vianoce pripravujete už 4 týždne dopredu - toto obdobie nazývame Advent.
Zdroj: unsplash.com

Vianoce sú sviatkom spoločných chvíľ v kruhu najbližších, ktoré môžete spolu stráviť aj pri pozeraní vianočných rozprávok alebo vianočných filmov.

Šupina z kapra

Medzi najznámejšie zvyky na Vianoce vo všetkých regiónoch Slovenska patrí vložiť pod obrus na štedrovečernom stole šupinu z kapra. Tá má symbolizovať peniaze a hojnosť a mala by zabezpečiť to, aby vám počas nasledujúceho roka nechýbali peniaze.

Niektorí ľudia tento vianočný zvyk poznajú vo forme, že si šupinu z kapra vložia do peňaženky.

Hádzanie orechov

Hádzanie orechov do rohov izieb patrí medzi veľmi rozšírené vianočné tradície a zvyky. Tento zvyk má symbolizovať hojnosť v rodine po celý rok. Skúsiť šťastie môžete aj vo vianočnej lotérií a vianočných žreboch.

Cesnak, med a oblátka na stole

Vianočné tradície pri stole by sa nezaobišli bez oblátky potretej cesnakom a medom. Cesnak by mal zabezpečiť zdravie po celý rok a med slúži na to, aby sme boli dobrí „ako med“.

Hviezdička v jablku

Pred štedrou večerou sa náhodne vybralo jedno jablko, ktoré sa rozkrojilo na polovicu. Ak bola uprostred hviezda, znamenalo to pre rodinu šťastie a zdravie. Pokiaľ sa však na jablku vytvoril krížik, značí to, že rodinu postihne choroba alebo smrť.

Medový krížik na čelo

Tak isto, ako to platí pri oblátke s medom a cesnakom, aj medový krížik na čele má symbolizovať zdravie, pokoru a dobrotu. Vianočné zvyky a tradície na Slovensku hovoria, že matka má namočiť strúčik cesnaku do medu a na čelách ostatných členov rodiny má urobiť krížik.

Tanier navyše

Tradície Vianoc sa pre niektorých nemôžu zaobísť bez taniera navyše pri prestieraní štedrovečerného stola. Tento tanier je určený pre náhodného hosťa. Jedná sa o symbol spolupatričnosti a milosrdenstva. V niektorých rodinách je tanier navyše určený pre zosnulých členov rodiny.

Modlidba

Vianočné tradície pri stole nie sú tým pravým bez modlidby, teda aspoň pre väčšinu slovenských rodín. Netýka sa to len kresťanov, ale tradície na Vianoce hovoria, že by sa všetci mali aspoň raz do roka pred štedrou večerou pomodliť a poďakovať za bohatý stôl a zdravie.

Zákaz odbiehania

Počas štedrej večera by sa nemalo odchádzať od stola. Toto má zakázané dokonca aj gazdiná, preto by všetky vianočné jedlá a potrebné veci mali byť pripravené už na stole. Pokiaľ by sa tak stalo, človek, ktorý by sa postavil by do roka zomrel.

Vianočné zvyky vo svete sú pre Slovákov záhadou.
Zdroj: unsplash.com

Vianočné zvyky vo svete

Vianočné zvyky vo svete sú pre Slovákov záhadou. Naše vianočné tradície a zvyky poznáme, ale zaujíma vás, ako trávia Vianoce v iných krajinách? Pozrite sa na pár zaujímavých vianočných zvykov a tradícií naprieč svetom.

Anglicko vianočné tradície a zvyky

V Anglicku podľa vianočnej tradície roznáša darčeky Father Christmas (otec Vianoc), čo je synonymom pre Santa Clausa. Vianoce sú prísne rodinným sviatkom a oslavujú sa 25. decembra. Ráno si rozbaľujú darčeky a rodina sa stretáva pri veľkom obede alebo väčšinou večeri.

Hlavným jedlom je pečený moriak so zemiakmi a zeleninou. Tradičným dezertom v Anglicku je vianočný puding – malý koláč so sušeným ovocím, orieškami a hrozienkami.

Rusko vianočné tradície a zvyky

V Rusku nosí darčeky Dedo Mráz, ktorého sprevádza Snehulienka. Vianoce sa v kresťanských rodinách oslavujú na Nový rok. V pravoslávnych rodinách sú Vianoce až na sviatok Troch kráľov.

Tradičným jedlom je pšeničný nákyp s mandľami, hrozienkami, slivkami a cukrom. Na novoročnom stole nechýba pečené bravčové mäso s chrenom a perníkom.

Taliansko vianočné tradície a zvyky

Talianske vianočné zvyky a tradície sú veľmi podobné tým slovenským. 24. decembra sa koná večera, ale dôležitejší je pre nich 25. december. Darčeky nosí Babbo Natale (Otec Vianoc) a rozbaľujú sa po polnoci z 24. na 25. decembra.

Talianske vianočné menu nedá dopustiť na typickú taliansku kuchyňu. Pripravujú si ryby, morské plody a cestovinu. Tradičným pokrmom je vianočný koláč panettone s ovocím.

Amerika vianočné tradície a zvyky

Americké vianočné tradície a zvyky poznáme najmä z filmov. Typické pre Američanov je hojné zdobenie exteriérov a interiérov. Darčeky nosí Santa Claus, ktorý sa do domov dostáva cez komín. Tie si rozbaľujú až 25. decembra.

Nechýba u nich tradičný puding a tekvicový koláč. Na večeru podobne ako vo Veľkej Británii podávajú pečeného moriaka s plnkou.

Vianočné povery

Vianočné povery mali v minulosti veľký význam. I keď v súčasnosti nie sú tak známe, mnohí niektoré z nich dodržiavajú dodnes.

Vianočné povery vo väčšine prípadov prikazovali oddych cez Vianoce, za prácu cez sviatky hrozila nepriazeň osudu. Gazdiná nemohla šiť, pretože by sa jej vykrútili prsty. Kto sa pozrel na niť na Vianoce, mal počítať s tým, že oslepne. Ak niekto stupil na niť, v ďalšom roku mu hrozilo, že bude krívať.

Iná známa vianočná povera hovorí, že kto na Vianoce vešia prádlo, prihodí sa mu niečo zlé. Od Vianoc do svätého Jána Apoštola sa nesmelo v dome zametať smerom von, aby sa nevymietlo šťastie von z domu. Na Vianoce sa neodporúčalo jesť hydinu, aby z domu neodletelo šťastie.

Ďalšie povery sa týkajú zdravia. Kto dá na Vianoce prednosť málo slaným jedlám, v ďalšom období ho bude bolieť hlava. Kašeľ na Vianoce vraj prináša smrť na tuberkulózu a koho svrbia oči, v budúcom roku môže očakávať nejakú chorobu.

Zdroj: unsplash.com

Najnovšie články