LOH 2024 Všetky info tu!

Ako zabaliť vianočné darčeky – pre deti, originálne, ekologicky, z celofánu

Aktualizované:

Autor: Lenka

Vianočné balenie darčekov

Pokiaľ neviete,ako zabaliť vianočné darčeky, pozrite sa na osvedčené triky a tipy na balenie darčekov. Pozrite sa aj na originálne a kreatívne spôsoby, ktorými môžete prekvapiť ešte pred samotným otvorením darčeka.

Ako zabaliť vianočné darčeky

Vianočné balenie darčekov nemusí byť len nepríjemnou každoročnou rutinou. Čaro Vianoc nespočíva len v ich nakupovaní, ale aj balení. Poradíme vám, ako jednoducho a kreatívne zabaliť darčeky, aby urobili radosť aj vám.

Tipy na balenie darčekov vám môžu uľahčiť predvianočný zhon a taktiež to, aby darčeky boli zabalené podľa vašich predstáv. Nie je to len praktická záležitosť, ale občas aj umenie samé o sebe.

V článku nájdete

Originálne balenie darčekov

Kreatívne balenie darčekov docieli to, že prekvapíte svojich blízkych už na prvý pohľad. Ak ste ešte nestihli nakúpiť darčeky, pozrite sa na tipy na vianočné darčeky.

Inšpirácie na balenie darčekov môžete čerpať z rôznych zdrojov, využiť môžete aj Youtube a video návody. Sťahovanie z Youtube je bezplatné, video si môžete stiahnuť do vášho zariadenia a pozrieť aj bez prístupu na internet.

Tipy na originálne balenie darčekov

 • baliaci papier s vlastným vzorom (vyrobte ho z vodoviek, fixiek, akrylových farieb)
 • noviny ako baliaci papier
 • balenie do šatky (furoshiki)
 • balenie vo vintage štýle
Balenie vianočných darčekov
Zdroj: unsplash.com

Balenie darčekov postup

Balenie darčekov na Vianoce nie je žiadna veda, rovnako ako aj príprava vianočných koláčov. Pred tým, ako prejdete k samotnému baleniu darčekov si nájdite rovné miesto, napríklad stôl alebo podlahu.

Dopredu si rozdeľte darčeky podľa toho, komu patria a dávajte pozor, aby ste ich nepomiešali. Nezabudnite odstrániť cenovky alebo cenu zaškrtnite. Ale ak aj vy potrebujete na balenie darčekov návod, čítajte ďalej.

Budete potrebovať

 • baliaci papier
 • lepiacu pásku
 • stužky/špagát
 • nožničky
 • dierovačku

Balenie darčekov postup

 1. Nastrihajte si malé útržky lepiacej pásky.
 2. Baliaci papier rozprestrite na rovnú plochu vnútronou časťou hore a do prostriedku položte darček.
 3. Papier by mal mať približne dvojnásobne väčšiu dĺžku ako má darček. Ale myslite aj na to, že darček musí byť zababelý zo všetkých strán, preto je dobré si nechať rezervu aj na bokoch a hornom i dolnom okraji baliaceho papiera.
 4. Ak máte nachystanú vhodnú veľkosť papiera, ustrihnite ho.
 5. Darček obaľte zo všetkých strán a prelepte zostávajúci lem baliaceho papiera lepiacou páskou.
 6. Na hornej strane preložte zostávajúcu kratšiu stranu baliaceho papiera smerom dovnútra tak, aby obopla oba rohy krabičky, čím vytvoríte ostrý špicatý koniec na oboch stranách.
 7. Oba tieto špicaté konce prehnite naproti sebe a pripevnite lepiacou páskou. Pokračujte rovnako aj na protiľahlom konci. 
 8. Ak baliaci papier niekde presahuje, odstrihnite ho.
 9. Ak balíte darček nepravidelného tvaru, postupujete podľa návodu vyššie, len s tým, že namiesto zabalenia rohov baliaci papier zakončíte jemným zatočením oboch koncov. Tvarom sa to podobá na „cukrík“.
 10. Pridajte stužku, napíšte venovanie a máte hotovo.

Ako zabaliť darček v krabici

Darčeky v krabici sú na balenie najjednoduchšie, pretože majú pravidelný tvar, vďaka čomu ľahko docielite elegantné balenie. Dokonca si môžete na Heureke kúpiť krabice na balenie darčekov.

Postup ako zabaliť darček v krabici

 1. Uistite sa, že rozmery vášho baliaceho papiera pokryjú celú krabicu, ale papier ešte nestrihjate. Dajte ho pod krabicu lícom nadol.
 2. Koniec papiera potiahnute až k prednej strane krabice a prichyťte ho lepiacou páskou. Hrany môžete jemne ohnúť prstami, aby papier nikde netrčal.
 3. Baliaci papier odstrihnite, tak aby pokryl celú prednú časť a mal ešte 2-3 cm naviac.
 4. Tento presah zohnite tak, aby koniec papiera dosiahol presne po hranu krabice. Tam ho prilepte lepiacou páskou.
 5. Boky zabalíte jednoducho – pretŕčajúci baliaci papier stlačte po stranách dovnútra tak, že hrany vytvoria 45° uhol, ktorý prstami zohnite, aby papier držal.
 6. Najskôr zohnite vrchnú časť papiera, pričom prstami ohnite papier na vrchnej a spodnej strane. Pretŕčajúcu časť papiera odstrihnite a baliaci papier prilepte ku krabici.
 7. Spodnú časť papiera ohnite tak, aby siahala do polovice strany krabice a papier prilepte ku krabici.
 8. Na druhej strane krabice postupujte rovnako.
Balenie darčekov
Zdroj: unsplash.com

Netradičné balenie darčekov

Netradičné balenie darčekov láka stále viac a viac ľudí, ktorí už nechcú siahnuť po baliacich papieroch. Nižšie si môžete prečítať o alternatívnych možnostiach, ako zabaliť darčeky bez baliaceho papiera originálne.

Tipy na netradičné balenie darčekov

 • šatky, látky a textilné vrecká
 • darčekové tašky a krabice
 • novinový papier a papierové tašky

Ako zabaliť darček do celofánu

Ak sa aj vy pýtate, ako zabaliť darček bez baliace papiera, môžete použiť celofán. Papier na balenie darčekov nie je nevyhnutnosťou.

Balenie do celofánu je ideálne pre darčekové koše i neforemné darčeky. Ale aj na darčeky, ktoré chcete ukázať – to môžete vyžiť aj na Svätého Mikuláša.

Ako zabaliť darček do celofánu postup

 1. Z celofánu si vystrihnite dostatočne veľký štvorec tak, aby pokryl celý darček a bol ešte o približne 15 centimetrov väčší.
 2. Darček položte do stredu celofánu, vezmite okraje a spojte ich. Na vrchu darčeka vám vznikne pekná mašľa.
 3. Ostatné nerovnosti alebo vyčnievajúce rohy zastrčte postupne dovnútra a hornú časť celofánu stiahnite farebnou mašľou.
 4. Tento darček môžete ozdobiť ešte aj vianočnými ozdobami, čím mu pridáte nádych originality.

Ekologické balenie darčekov

V prípade, že chcete zabaliť darčeky ekologicky a ešte k tomu aj originálne, vezmite noviny. Ak chcete mať istotu, že darček bude poriadne zabalený, môžete použiť aj dve vrstvy.

Stačí darček zabaliť (najlepšie ten hranatý) a uviazať ho môžete špagátom, s tým, že urobíte mašľu. Dozdobiť ho môžete aj sušenými pomarančami a vetvičkou. Originálne balenie novinami je minimalistické a zároveň jednodiché.

Ako zabaliť darček pre deti

Ak chcete zabaliť darček pre deti kreatívne, aby sa im rozžiarili očká, inšpirujte sa.

Ozdobné balenie darčekov pre deti postup

Na výrobu môžete použiť neutrálny papier alebo nepotlačené papierové tašky a vrecká. Ďalej budete potrebovať ešte pár farebných papierov, lepidlo, stužku alebo kúsky starej látky a fixu.

Fantázií sa medze nekladú – môžete si vymyslieť akékoľvek zvieratko. Na medvedíka vám stačí vystrihnúť nožičky, ručičky a ušká z papiera, krúžky na oči a líčka a podklad pod ňufáčik.

Ak sa vám nechce časti vystrihovať, môžete ich pokojne aj pokresliť fixou. Na dotvorenie balenia môžete použiť čokoľvek – vetvičky, oriešky, mašle alebo šípky.

Zdroje: unsplash.com, youtube.com, countryliving.com

Najnovšie články