Ruža pre nevestu 2 Sledujte bez reklám!

Vianočné trhy 2023 – mestá na Slovensku a v Európe, otváracie hodiny

Aktualizované:

Autor: Lenka

Vianočné trhy

Vianočné trhy 2023 jednoznačne patria do adventného obdobia. Prečítajte si v našom článku o najkrajších vianočných trhoch na Slovensku, ale aj v Európe. Prezradíme vám otváracie hodiny a konkrétne miesta vianočných trhov v jednotlivých mestách.

Vianočné Trhy 2023

Vianočné trhy 2023 svojich návštevníkov nadchnú jagotajúcimi svetielkami, vôňou vianočného pečiva a vareného vína spoločne s vianočnými koledami. To je pravá atmosféra Vianoc, ktorá sa spája aj s vianočnými tradíciami a zvykmi a môže si ju dopriať každý, či už na Slovensku alebo inde v Európe.

Koncom novembra až do začiatku januára mnohé mestá žijú tradíciami vianočných trhov. Nižšie nájdete tie najkrajšie vianočné trhy, ktoré môžete v roku 2023 navštíviť. Potešte seba ešte pred Vianocami taktiež aj vianočnými žrebmi či vianočnou lotériou.

V článku nájdete

New York Times najlepšie vianočné trhy

Denník New York Times si aj tento rok pripravil zoznam najlepších vianočných trhov v Európe, kde nájdete 24 zoradených miest, pričom prvé miesto patrí tým najkrajším a najlepším trhom v Európe.

Prekvapivé je, že tento som sa slovenské vianočné trhy v Bratislave umiestnili na lepšom mieste ako známe viedenské trhy.

Zoznam najlepších trhov podľa New York Times

 1. Cologne, Nemecko
 2. Salzburg, Rakúsko
 3. Berlín, Nemecko
 4. Budapešť, Maďarsko
 5. Praha, Česká republika
 6. Štrasburg, Francúzsko
 7. Göteborg, Švédsko
 8. Bratislava, Slovenská republika
 9. Bohemia, Česká republika – České Budejovice a Český Krumlov
 10. Viedeň, Rakúsko
 11. Kodaň, Dánsko
 12. Talin, Estónsko
 13. Brusel, Belgicko
 14. Bazilej, Švajčiarsko
 15. Edinburg, Škótsko
 16. Gdansk, Poľsko
 17. Méty, Francúzsko
 18. Krakow, Poľsko
 19. Esslingen, Nemecko
 20. Norimberg, Nemecko
 21. Sevila, Španielsko
 22. Zágreb, Chorvátsko
 23. Brugy, Belgicko
 24. Merano, Taliansko

Pri návšteve Poľska nemôžete vynechať ani známe trhy v Nowom Targu, kde nájdete všetko od oblečenia, až po tradičné poľské výrobky a nábytok do domu.

Vianočné trhy na Slovensku

Vianočné trhy na Slovensku ponúkajú jedinečnú atmosféru a tradične sa spájajú s adventným obdobím. Nenechajte sa zmiasť otváracími hodinami počas Vianoc a buďte dopredu pripravení.

Na vianočných trhoch si môžete vychutnať pravý vianočný punč. Mnohé vianočné trhy majú prispôsobený program pre deti na Svätého Mikuláša.

V zozname nižšie nájdete trhy, ktoré svojou atmosférou očarujú miestnych aj turistov už roky. Môžete ich spolu s deťmi navštíviť aj cez vianočné prázdniny.

Vianočné trhy Bratislava 2023

Vianočné trhy Bratislava 2023 patria jednoznačne medzi krásne vianočné trhy. Môžete zažiť neopakovateľnú atmosféru na františkánskom námestí, ktorú doplní kultúrny program (koncerty, čítanie slovenských hercov, divadielka pre deti).

Vianočné trhy v Bratislave pre svojich návštevníkov každoročne pripravujú aj klasické vianočné pochúťky, ako je varené víno, medovina, cigánska pečienka alebo kapustnica z domácej nakladanej kapusty.

Bratislava má naozaj bohatú nádielku stánkov, vystúpení aj aktivít. Jednou zo zaujímavostí Slovenska je aj Ľadový dom alebo tanečný festival Bratislava v pohybe.

 • Kde: Hviezdoslavovo a Františkánske námestie
 • Kedy: 23.11.2023 – 23.12.2023
Vianočné trhy 2023 svojich návštevníkov nadchnú jagotajúcimi svetielkami, vôňou vianočného pečiva a vareného vína spoločne s vianočnými koledami.
Zdroj: unsplash.com

Vianočné trhy Košice 2023

Vianočné trhy Košice 2023 môžete obdivovať počas vianočného obdobia, kedy sa stánky prehýbajú od mnohých dobrôt. Netreba zabudnúť spomenúť medovinu, slané pečivo, víno, trdelníky, mäsité a bezmäsité grilované pochúťky.

Niektorých možno sklame, že mesto zakázalo predaj punču a jeho napodobenín. Ale to vám hádam na nálade neuberie – môžete si vychutnať iné dobroty a obdivovať krásy Košíc.

V Košiciach sa konajú aj iné zaujímavé podujatia ako napr. Biela noc. Ide o festival súčasného umenia, ktorý sa deje počas noci.

 • Kde: Hlavná ulica
 • Kedy: 1.12.2023 – 23.12.2023

Vianočné trhy Žilina 2023

Vianočné trhy Žilina 2023 si rozhodne získajú svojich návštevníkov nielen vďaka dobrotám, ale aj vďaka nádhernému vianočnému stromčeku, ktorý bude zdobiť až 240 dekoratívnych gúľ!

 • Kde: Námestie Andreja Hlinku, Mariánske námestie
 • Kedy: 23.11.2023 – 23.12.2023

Vianočné trhy Trnava 2023

Štedré vianočné trhy Trnava 2023 prekvapia svojou nezameniteľnou atmosférou. Pečené klobásky, chutné lokše, medovníky a hlavne punč, medovina a varené víno budú rozvoniavať naozaj po celom Trojičnom námestí.

Z hlavnej stanice sa na vianočné trhy do Trnavy dostanete ľavou zadnou – vysvietené ulice vás k nemu pritiahnu.

 • Kde: Trojičné námestie
 • Kedy: 24.11.2023 – 22.12.2023

Najlepšie vianočné trhy v Európe

Prinášame vám tie najlepšie a najkrajšie vianočné trhy v Európe a ich prehľad. Zaručene sa pre vás stanú skutočným zážitkom, na ktorý len tak nezabudnete. Okrem nižšie spomínaných sú unikátne aj vianočné trhy Krakow.

Vianočné trhy Praha 2023

Vianočné trhy Praha 2023 sú skutočne tými kúzelnými. Medzi najlepšie vianočné trhy v Prahe patria tie na Václavskom a Staromestskom námestí. Nie nadarmo sa považujú za najkrajšie vianočné trhy v Európe.

A nie sú to len trhy, ale Česko je známe aj svojimi nezabudnuteľnými vianočnými filmami a rozprávkami, ako napríklad Tri oriešky pre Popolušku alebo S tebou ma baví svet.

Čo sa týka trhov, tak na Staromestskom námestí je umiestnený hlavný vianočný stromček, ktorý je aj najväčším vianočným stromčekom. Na jeho slávnostné rozsvietenie do Prahy cestuje mnoho návštevníkov, ktorí si tento moment nechcú nechať ujsť.

Určite tu nájdete aj množstvo inšpirácií na vianočné darčeky a prekvapí vás aj široká ponuka ozdôb, hračiek, šperkov a rôzneho oblečenia a doplnkov.

 • Kde: Staromestské námestie, Václavské námestie
 • Kedy: 1.12.2023 – 6.1.2024
 • Otváracie hodiny: 10:00-22:00
Vianočné trhy na Slovensku ponúkajú jedinečnú atmosféru a tradične sa spájajú s adventným obdobím.
Zdroj: unsplash.com

Vianočné trhy Viedeň 2023

Vianočné trhy vo Viedni ponúkajú skutočne rozprávkovú atmosféru. Vianoce vo Viedni sú mágia, ktorá sa deje len raz ročne, a preto by ste o to rozhodne nemali prísť!

Vianočná atmosféra v tomto meste je skutočne dokonalá. Nájdete tu aj rôzne atrakcie, ako napríklad klzisko, kde sa môžete so svojimi ratolesťami alebo s priateľmi korčuľovať.

Medzi jedny z najkrajších vianočných trhov vo Viedni sú tie na Radničnom námestí „Rathausplatz“. Očariť vás môže najkrajšia výzdoba a stovky stánkov.

 • Kde: na Námestí Rathausplatz (Wiener Christkindlmarkt am Rathausplatz)
 • Kedy: 11.11.2023 – 26.12.2023

Vianočné trhy Budapešť 2023

Slávne vianočné trhy v Budapešti patria k najväčším a k najkvalitnejším vianočným trhom v Európe. Každoročne ich navštívi niekoľko stoviek tisíc návštevníkov.

Vianočné trhy nie sú len vianočné, ale tiež novoročné, lebo sa konajú až do 1. januára 2023. Tieto trhy sú najmä o výbornom tradičnom maďarskom jedle. Taktiež nenarazíte ani na gýč, pretože predajcovia sú starostlivo vyberaní.

Tie najnavštevovanejšie vianočné trhy v Budapešti sa nachádzajú na  Vörösmartyho námestí (Vörösmarty tér) pred známou kaviarňou a cukrárňou Gerbeaud a na námestí Szent István (Svätého Štefana), pred rovnomennou bazilikou.

 • Kde: Vörösmartyho námestie (Vörösmarty tér), námestie Szent István (Svätého Štefana)
 • Kedy: 24.11.2023 – 31.12.2023

Vianočné trhy Salzburg 2023

Rodné mesto Mozarta je stvorené pre rozprávkovú atmosféru (pred)vianočného obdobia. Vianočné trhy Salzburg 2023 majú stánky, ktoré sa podobajú na tie, ktoré tu stavali v minulosti v 15. storočí.

Organizátori vianočných trhov v Salzburgu sa sústreďujú hlavne na kvalitu a nie na kvantitu.Toto miesto jednoducho spája turistov z celého sveta ale taktiež tu obľubujú chodiť aj domáci.

 • Kde: Salzburská katedrála, Rezidenčné námestie
 • Kedy: 23.11.2023 – 1.1.2024

Vianočné trhy 2023 otváracie hodiny

Otváracie hodiny vianočných trhov v roku 2023 či už na Slovensku alebo v Európe nájdete vypísané nižšie.

 • Vianočné trhy Bratislava: každý deň od 10:00 do 22:00 hod.
 • Vianočné trhy Košice: každý deň od 10:00 do 20:00 hod.
 • Vianočné trhy Trnava: každý deň od 9:00 do 22:00 hod.
 • Vianočné trhy Praha: každý deň od 10:00 do 22:00
 • Vianočné trhy Viedeň: každý deň od 10:00 do 21:30 hod.
 • Vianočné trhy Budapešť: pondelok až štvrtok od 10:00 do 20:00 hod a od piatku do nedele od 10:00 do 22:00 hod.
 • Vianočné trhy Salzburg: Po – Št 10 – 20:30, Pia 10:00 – 21:00, so 9:00 – 21:00, Ne a sviatky 9:00 – 20:30 hod.;

Tradičné vianočné trhy nájdete aj v poľskom meste Zakopané, kde okrem trhov na vás čakajú aj lyžiarske strediská, turistické trasy či atrakcie pre deti.

Zdroje: youtube.com, bkis.sk, unsplash.com, thetimes.co.uk

Najnovšie články