Ruža pre nevestu 2 Sledujte bez reklám!

Santiago de Compostela – pešia púť, cesta v 2024, dĺžka trasy, zo Slovenska, film

Aktualizované:

Autor: Veronika

Púť Santiago de Compostela

Púť Santiago de Compostela resp. Camino de Santiago je sieť pútnických trás, ktoré začínajú na rôznych miestach v celej Európe a končia v španielskom meste Santiago de Compostela. Všetko o púti, dĺžke trasy, cene a ceste zo Slovenska nájdete v článku.

Santiago de Compostela

Santiago de Compostela alebo Svätojakubská cesta, bola v pôvodnom ponímaní náboženskou púťou, no dnes majú ľudia z celého sveta pre jej absolvovanie rôzne dôvody.

Pre niekoho je to duchovný či cestovateľský zážitok, pre iného výzva posunúť svoje fyzické limity či spôsob, ako na pár dní uniknúť od hektického spôsobu života. Napríklad rovnako ako legendárna cesta vlakom Orient express.

V článku nájdete

Púť Santiago de Compostela

Santiago de Compostela púť pre niektorých znamená fitness výpravu a naplnenie osobného cieľa na ceste k lepšiemu fyzickému zdraviu.

Iní sa rozhodnú vydať na Camino de Santiago kvôli mentálnemu odpojeniu z reality, čo im prináša pokoj, uvoľnenie a dávku sebadôvery. Pre mnohých je to zasa šanca si jednoducho vyčistiť hlavu a cítiť spojenie s prírodou.

Síce tých, čo kráčajú po ceste Santiago de Compostela z náboženských dôvodov ubúda, všetci, ktorí sa na trať vydajú, sú nazývaní ako pútnici alebo „Peregrinos“.

Púť je značná aj zmyslom pre komunitu a spoločenskú atmosféru. Pútnici, ktorí tade prechádzajú, sa navzájom zdravia „Buen Camino!“.

Pešia púť do Santiago de Compostela 2024

Aj v 2024 môžete uskutočniť vašu vytúženú pešiu púť do Santiago de Compostela.

Pozrite si preto, kedy je najlepšie na cestu sa vydať.

  • December – Február: Zimy v Galícii sú mierne, ale môže byť zamračené, daždivo a veterno.
  • Marec – Máj: Marec môže byť chladný a daždivý, no apríl a máj patria medzi najlepšie časy na výlet.
  • Jún – August: Leto je vrcholná sezóna a najhorúcejšie obdobie v roku, najlepšie je ísť pred alebo po lete.
  • September – November: Rovnako ako jar, jeseň je ďalším skvelým časom pre púť.

Čo sa týka počasia na púti Santiago de Compostela, vhodné je si dopredu pozrieť, či vás na vašej pešej túre nezastihnú napríklad búrky. Všetko o búrkach na Slovensku a v Európe nájdete v tomto článku.

Santiago de Compostela trasy 

Trasy do Santiaga de Compostela sa líšia a nájdeme ich niekoľko. Najčastejšie ľudia začínajú svoje putovanie na Pyrenejskom polostrove.

Ako bolo Camino čoraz populárnejšie, prispôsobila sa mu aj infraštruktúra okolo trás a teda pribudli hostely, hotely, gastro prevádzky a obchody.

Pri voľbe tej najlepšej trasy pre vás, určite odporúčame zvážiť si obdobie v roku, vašu fyzickú zdatnosť, koľko času na putovanie budete mať, financie a ako veľmi chcete po ceste stretávať ďalších pútnikov.

Trasy a mapu nájdete na oficiálnej stránke.

Cesty do Santiago de Compostela

Najpopulárnejších je v dnešnej dobe 8 trás, ktoré prechádzajú rôznymi terénmi a majú rôzne dĺžky.

Púť Santiago de Compostela je možné prejsť naraz alebo je možné ju rozdeliť do niekoľkých dní.

Ak však raz túto trasu prejdete, získate certifikát pútnika (musíte prejsť minimálne 100 km a získať aspoň 2 pečiatky za deň).

Pečiatky získate napríklad v kostoloch alebo reštauráciách v mestách, cez ktoré prechádzate.

Dĺžka trasy Santiago de Compostela

Názov trasyDĺžka
Camino Portuguese z Lissabonu616 km
Camino Francés790 km
Camino del Norte825 km
Vía de la Plata1000 km
Camino Portuguese z Porta260 km
Camino Primitivo321 km
Camino Inglés110 km
Camino Finisterre118 km

Trasa pútnikov do Santiago de Compostela

Svätojakubské púte zažili najväčší rozmach v 14. storočí, s miliónom pútnikov ročne.

Tradícia sa však pomaly takmer vytratila, no opätovný rozkvet nastal v 60. rokoch minulého storočia a to aj vďaka púti pápeža Jána Pavla II. v roku 1982. Vtedy začal počet pútnikov do Compostely prudko narastať.

Počas stredoveku kráčali zo svojich domovov tisíce pútnikov do mesta Santiago de Compostela, čím sa vytvorilo mnoho rôznych trás po celej Európe. Čo sa týka samotných trás, tak sú dobre značené a symbol pútnikov je mušľa a žlté šípky.

Pútnický zájazd Santiago de Compostela
Zdroj: pexels.com

Santiago de Compostela zo Slovenska

V súčasnosti je možné nastúpiť na púť do Santiaga de Compostela zo všetkých miest Európy od Poľska po Sicíliu, od Švédska po Rumunsko.

Vzdialenosť do Santiaga de Compostela je asi 3000 km a Košice sú najvýchodnejšie miesto Európy, kde je možné začať Svätojakubskú cestu.

Zo Slovenska sa samozrejme môžete vydať aj priamo do Santiaga, no v tomto prípade by bolo lepšie ísť na bicykli a to cez Česko, Rakúsko, Nemecko, Švajčiarsko, Francúzsko a nakoniec cez Španielsko.

Púť Santiago de Compostela
Zdroj: pexels.com

Pri ceste zo Slovenska si nezabudnite pozrieť aj aktuálne počasie, ktoré bude mať veľký vplyv na to, či aký budete mať z pešej púti zážitok.

Pútnický zájazd Santiago de Compostela

Pokiaľ by ste sa radi vydali na pútnický zájazd do Santiago de Compostela, ktorý bude organizovaný agentúrou, v dnešnej dobe už máte skutočne skvelý výber možností.

Cestovné kancelárie dnes ponúkajú organizované zájazdy do tohto mesta s pešou púťou, ktorá sa líši v náročnosti a dĺžke. Podobné zájazdy nájdete aj do Medžugoria.

Napríklad cena zájazdu Pešia Púť do Santiaga de Compostela a navšteva hrobu sv. Jakuba od CK Slavtour vyjde na osobu 649 €.

Častokrát natrafíte aj na poznávacie výlety s obhliadkou iných miest alebo pamiatok, ako je napríklad Katedrála sv. Jakuba v Santiago de Compostela, a to aj s výkladom.

Najčastejšie budete cestovať zo Slovenska do Portugalska, kde Vašu cestu začnete.

Púť Santiago de Compostela film

Púť Santiago de Compostela film, ktorý ju reprezentuje sa nazýva Cesta (The way). Inšpiratívny príbeh o rodine, priateľoch a predovšetkým výzvam, ktorým musíme čeliť počas našich životov.

Tom (Martin Sheen) je americký lekár, ktorý prichádza do francúzskeho mesta St. Jean Pied de Port, aby prevzal pozostatky svojho syna, ktorý zomrel počas svojej cesty do Santiaga.

Tom sa však rozhodne dokončiť túto púť na počesť svojho syna. Nemá potuchy, ako to ovplyvní jeho typický život v Kalifornii, ktorý skôr pripomína bublinu.

Na tejto ceste však nebude sám, čoskoro sa stretne s pútnikmi z celého sveta, z ktorých každý rieši svoje vlastné problémy a každý hľadá nejaký vyšší význam v živote.

Ďalšie filmy o púti Santiago de Compostela:

  • Walking the Camino: Six Ways to Santiago (2013)
  • Footprints: The Path of Your Life (2016)
  • Road to Santiago (El final del Camino) (2009)

Zdroje: letenkyzababku.sk, caminodesantiago.sk, nadosah.sk, followthecamino.com

Najnovšie články