EURO 2024 Bonus 70€ na stávky!

Hrad Beckov – trasa, otváracie hodiny, vstupné, program a zaujímavosti

Aktualizované:

Autor: Marcela

Hrad Beckov história

Hrad Beckov ponúka množstvo historických zaujímavostí a určite sa ho oplatí navštíviť. Pozrite sa na otváracie hodiny, aké je vstupné a ako sa dostať na hrad. Okrem historickej pamiatky tu na vás čaká aj bohatý program.

Hrad Beckov

Beckovský hrad je dnes už zrúcaninou, avšak táto zrúcina prebehla kompletnou rekonštrukciou, vďaka čomu vie návštevníkom ponúknuť naozaj zaujímavý historický zážitok, aký vám ponúkne na Slovensku napríklad aj Oravský hrad.

Kedysi hrad patril medzi mohutné stavby západného Slovenska, podobne ako Trenčiansky hrad.

V článku nájdete

Kde sa nachádza hrad Beckov

Hrad Beckov sa nachádza na 60 metrov vysokom brale nad obcou Beckov, pričom obec Beckov je vzdialená približne 12 min autom od Nového Mesta nad Váhom a 20 minút autom od Trenčína.

Vďaka jeho polohe je viditeľný už z diaľky. Jeho poloha ho robí naozaj výnimočným a je skvele vidieť aj pri cestovaní priamo z diaľnice. Pri cestovaní po diaľnici nezabúdajte na diaľničnú známku, inak by ste mohli dostať pokutu.

Hrad Beckov trasa

Najjednoduchšia trasa na Hrad Beckov je autom. Z diaľnice zídete na výjazd Nové Mesto nad Váhom a vyberiete sa smerom do Rakoľúb po ceste číslo 515. Následne odbočíte na cestu číslo 507 a dostanete sa do obce Beckov, kde vás k hradu nasmerujú navigačné tabule.

Dobrý prístup je na hrad aj vlakom či autobusom. Ideálne je z diaľky pricestovať do Nového Mesta nad Váhom a odtiaľ prímestkou dopravou do Beckova. Prípadne si zoberte so sebou bicykel, cyklotrasy na Považí vás z Nového Mesta dostanú až k hradu.

Hrad Beckov vstupné

Vstupné na Hrad Beckov sa mení počas roka, podľa sezóny, kedy sa na hrad chystáte. Počas letnej sezóny je vstupné o niečo drahšie.

Hlavná sezóna je definovaná na obdobie od 1.4.2024 do 31.10.2024.

Rovnako aj cez víkendy je vstupné o niečo vyššie. Avšak počas víkendov na vás na hrade čaká sprievodný program, za ktorý si už nebudete musieť na mieste priplácať. Medzi obľúbený sprievodný program v cene vstupného patrí napríklad lukostreľba.

Hrad Beckov lístky

KategóriaCena mimo sezónyCena v sezóneCena víkendy
Dospelí5,00 €7,00 €8,00 €
Seniori, ZŤP a študenti3,50 €5,00 €6,00 €
Deti 6-15 rokov3,00 €4,00 €4,50 €
Deti 3-6 rokov0,50 €0,50 €0,50 €
Rodinné vstupné13,50 €18,50 €21,00 €
ZŤP do 15 rokovzdarmazdarmazdarma

Výška vstupného na Beckovskom hrade je polovičná v porovnaním so vstupným na Spišský hrad.

V prípade, že sa na hrade koná špeciálne podujatie, v tomto prípade, môže byť cena vstupného zmenená. Informácie vždy získate u usporiadateľov podujatia.

Hrad Beckov otváracie hodiny

Otváracie hodiny na hrade Beckov sa menia niekoľkokrát počas roka a vždy ich nájdete aktualizované na oficiálnej stránke hradu.

Dokonca v decembri a januári je hrad úplne zatvorený. Počas týchto mesiacov je hrad prístupný jedine pre skupinové návštevy a po dohode.

Hrad Beckov otváracie hodiny

ObdobieOtváracie hodiny
December – Januárzatvorené
Február víkendy 9:00 – 16:00
Marecvíkendy 9:00 – 17:00
Apríl – Septemberdenne 9:00 – 18:00
Októberutorok – nedeľa 9:00 – 17:00
Novembervíkendy 9:00 – 16:00

Dôležité je vedieť, že posledný vstup na hrad je možný 30 minút pred záverečnou.

Hrad Beckov program

Hrad Beckov ponúka bohaté kultúrne a historické vyžitie pre deti aj dospelých. Počas celého roka nájdete na hrade množstvo kultúrnych podujatí.

Program hradných akcií môžete sledovať na oficiálnej stránke hradu, kde nájdete prehľadný kalendár so všetkými podujatiami. Najčastejšie na hrade bývajú rôzne nočné prehliadky, divadelné predstavenia, historické prednášky a koncerty.

Bohatý program ponúkajú aj ďalšie známe hrady a zrúcaniny, ktoré rovnako patria k najkrajším hradom na Slovensku.

Hrad Beckov akcie

Medzi najobľúbenejšie hrad Beckov akcie patria Beckovské slávnosti, ktoré sa konajú pravidelne ku koncu júla. Slávnosti ponúkajú počas 3 dní historicko – kultúrne aktivity a množstvo hudobných vystúpení.

Okrem Beckovských slávností sa na hrade konajú akcie, ako napríklad Pivný festival, Hrad plný kúziel, Škola učeného pána Stibora, Beckova škola remesiel a podobne. Medzi veľmi obľúbené udalosti patrí medový víkend na hrade Beckov.

Tradíciou býva aj oslava na Deň detí, kedy na hrade čaká na deti množstvo zábavných aktivít a prekvapení. Dokonca každoročne pribúdajú nové podujatia, napríklad počas júla 2023 ste na hrade mohli zažiť japonský víkend.

V prípade, že vám nevyhovuje hrad Beckov môžete navštíviť napríklad hrad Strečno, kde nájdete počas leta rovnako zaujímavý program.

Hrad Beckov mapa

Mapa Beckovského hradu slúži na lepšiu orientáciu po tejto historickej pamiatke. Na mape nájdete vyobrazené jednotlivé časti hradu s krátkym popisom.

Mapu hradu Beckov si môžete zakúpiť na pokladni spolu so vstupným.

Hrad Beckov parkovanie

Parkovanie na hrade Beckov je pomerne pohodlné. Auto môžete nechať pod hradným bralom pri Lipovom sade. Lipový sad je malý parčík a vedľa neho je asfaltová plocha, práve tu môžete nechať auto. Parkovanie tu je zdarma.

V prípade, že je naplnená kapacita parkoviska, auto môžete nechať na platenom parkovisku na námestí.

Hrad Beckov história

História hradu Beckov siaha až do čias za vlády uhorského kráľa Bela III. Beckovský hrad bol v tomto období nazývaný Blundus a patril medzi dôležité obranné body na Považí.

Na prelome 11. a 12. storočia bola dobudovaná značná časť hradu a hrad bol značne rozšírený. Dĺžka hradu z tohto obdobia bola stanovená na 100 m.

Hrad Beckov v minulosti patril rôznym šľachtickým rodinám, vrátane Matúša Čáka Trenčianskeho, ktorý ho v 14. storočí vlastnil. Matúš Čák vlastnil aj Bojnický zámok.

Počas 18. a 19. storočia hrad postupne stratil svoju vojenskú funkciu a začal chátrať. Avšak v 20. storočí prešiel rekonštrukciami, ktoré mu obnovili časť jeho pôvodného vzhľadu a môžete ho obdivovať aj dnes.

Povesti o hrade Beckov

Povestí o Beckovskom hrade je viacero. Všetky majú samozrejme historický námet, ktorý sa viaže k udalostiam, ktoré sa na hrade stali.

Toto sú najznámejšie povesti o hrade Beckov:

 • Legenda o Štefanovi a Beatrixe
 • Povest o zlatom poklade
 • Legenda o Bielom kríži
 • Povest o Beckovskom prsten
 • Povesť o smrti Ctibora na Beckove
 • Povesť o vzniku hradu

Povesť o vzniku hradu

Na ľavej strane Váhu, neďaleko Nového Mesta, oproti vrchu Turecko menovanému, vo sboreninách leží hrad Beckov.

Povesť jedna vraví, že Štibor, vojvoda za časov kráľa Žigmunda, mal vraj domového blázna, ktorý sa Becko menoval a pána svojho on na poľovke tak znamenite zabával, že sa ho Štibor spýtal, čo by si za tú zábavu požiadal: na čo blázon – na jedno končité bralo ukáže, odpovedal – aby za jeden rok a deň na tom brale pekný zámok bol vystavený.

A Štibor vraj sa slovom zaručil, že vyplní žiadosť bláznovu; i vystaviac za rok a deň krásny zámok, pomenoval ho podľa mena blázna svojho Beckovom.

Hrad Beckov zaujímavosti

Okrem tradičných architektonických prvkov hrad v sebe skrýva niekoľko zaujímavostí.

Tieto fakty ste možno o hrade Beckov netušili:

 • V priestoroch horného hradu sa nachádza hradná knižnica. V priestoroch si môžete knihy v kľude prečítať, prípadne si ich za poplatok aj zobrať domov.
 • V jednotlivých miestnosťach horného hradu sa nachádzajú draci ako spestrenie prehliadky. Títo draci vydávajú strašidelné zvuky.
 • Pred vstupom do hradu sa po oboch stranách nachádzajú zvyšky židovského cintorína.

Hrad Beckov vstup so psom

Vstup so psom na hrad Beckov je povolený.

Avšak je potrebné, aby ste psa mali uviazaného na vôdzke. V prípade, že nebudete mať vôdzku so sebou, vstup so psom vám nemusí byť povolený.

Hrad Beckot kontakt

Hrad Beckov kontakt môžete využiť v prípade, že si chcete naplánovať skupinovú prehliadku hradu. Ďalej môžete využiť kontakt aj vtedy, ak by ste si chceli na hrade Beckov zorganizovať sobáš.

Na kontaktovanie máte viacero možností:

 • e-mail: info@hrad-beckov.sk
 • telefón: 032/774 27 27

Zdroj: hrad-beckov.sk, youtube.com

Najnovšie články