SURVIVOR 2024 už DNES Všetci účastníci tu!

Výstup na Gerlach – cena, horský sprievodca, trasa, náročnosť

Autor: Lenka

výstup na Gerlach

Gerlachovský štít je najvyšším vrcholom Slovenska a práve výstup na Gerlach sa považuje za najväčšie turistické úspechy. Zistite, aká je cena výstupu na Gerlach, jeho náročnosť a možnosti trasy.

Výstup na Gerlach

Gerlachovský štít je so svojou výškou 2.655 m najvyšším štítom Vysokých Tatier a zároveň najvyšším miestom na Slovensku. Jeho názov je odvodený od obce Gerlachov. V súčasnosti je výstup na Gerlach možný iba s horským sprievodcom.

Gerlach je obľúbenou turistickou trasou pre skúsenejších turistov, rovnako ako výstup na Kriváň.

V článku nájdete

Výstup na Gerlachovský štít

Výstup na Gerlach a na jeho majestátny vrchol predstavuje nezabudnuteľný zážitok pre každého turistu. Svojou polohou v samotnom strede Vysokých Tatier, v náručí Tatranského národného parku, ponúka nádherný výhľad na všetky svetové strany.

Výstup na Gerlachovský štít nezvládne každý – jedná sa o podstatne náročnejšiu túru, než je turistika na Vodopád Skok či Zbojnícku chatu.

Výstup na Gerlach so sprievodcom

Momentálne je výstup na Gerlach so sprievodcom jedinou možnosťou, ako zdolať tento vrchol. Dôvod je jednoduchý – Gerlach je obrovský masív a hlavne za zlých podmienok, ako je vietor, hmla či sneženie, môžete ľahko zablúdiť.

Navyše počet úrazov a smrti patrí na tomto štíte k najvyšším. Okrem toho Gerlach nebol nikdy značkovaný pre turistov, preto je horský vodca na Gerlach nutnosťou.

Ak sa nachádzate vo Vysokých Tatrách a chcete zvoliť menej náročnejšiu túru, skvelým nápadom je vyskúšať lanovku na Hrebienok. Alebo si môžete užiť jeden pohodový deň v Zookontakt Liptovský Mikuláš.

Výstup na Gerlach cena

Cena za výstup na Gerlach sa líši v závislosti od zvolenej trasy a počtu osôb. Každý sprievodca však môže mať iné podmienky a preto sú nižšie uvedené ceny len orientačné.

Cenník výstupu na Gerlach

Počet osôbCena
1 osoba330 eur
2 osoby370 eur
3 osoby400 eur

Výstup na Gerlach bez sprievodcu

Je prísne zakázaný akýkoľvek výstup na Gerlach bez sprievodcu. Teda ak nie ste členom nejakého autorizovaného klubu horolezcov alebo nezískate zvláštne povolenie.

Výstup na Gerlachovský štít bez sprievodcu sa trestá vysokými pokutami a navyše riskujete nielen svoje zdravie ale i život.

Výstup na Gerlach trasa

Gerlachovský štít túra nie je v žiadnom prípade pre začiatočníkov. Jednotlivé trasy sa odlišujú svojou dĺžkou, náročnosťou, ale aj počtom osôb, ktoré smie horský vodca zobrať so sebou.

Počas návštevy Tatier môžete vyskúšať aj ferratu Priečne sedlo, ktorá patrí k najkrajším ferratam na Slovensku.

Klasický výstup

Klasický výstup na Gerlach začína na Sliezskom dome vo výške 1670 m n. m. Je v horolezeckej obtiažnosti II. stupňa. Výstup sa realizuje len v sprievode horského vodcu, ktorý vás vyvedie Velickou próbou, nádherným traverzom ponad Kotol až ku krížu na samotný vrchol štítu.

Ako zostupová trasa sa využíva cesta cez Batizovskú próbu, ktorá vás dovedie až k Batizovskému plesu a naspäť na tatranskú magistrálu.

  • Trvanie: 8-10 hodín
  • Max. počet: 3 osoby (v prípade dobrých podmienok, keď sú suché skaly)
  • Prevýšenie: 1035 metrov
Gerlachovský štít je so svojou výškou 2.655 m najvyšším štítom Vysokých Tatier a zároveň najvyšším miestom na Slovensku.
Zdroj: Wikimedia

Výstup Tatarkovou próbou

Výstup Tatarkovou próbou alebo inak nazývané aj Gipsyho ferratou je technicky náročnejším výstupom. Skalnatý terén v Gipsyho ferrate je II.-III. stupeň horolezeckej obtiažnosti.

Z turistického chodníka cez Velickú dolinu je potrebné odbočiť pri Dlhom plese. Nasleduje výstup Tatarkovou próbou, ktorý je zaistený reťazami a umelými pomôckami. Postupujete pravou stranou Tetmajeroveho žľabu, stúpate smerom ku Gerlachovskému sedlu a vyjdete na Zadný Gerlach.

Zo Zadného Gerlachu prechádzate exponovaným hrebeňom cez Gerlachovské sedlo na vrchol Gerlachu. Zostup spravidla prebieha Batizovskou próbou.

  • Trvanie: 9 hodín
  • Max. počet: 2 ľudia

Výstup Martinovou cestou

Výstup Martinovou cestou je technicky najnáročnejší. Martinovka na Gerlach je túra v III. stupni horolezeckej obtiažnosti, čiže budete používať ruky ešte o niečo častejšie aj na náročnejších miestach.

Výstup začína Velickou dolinou, kde prejdete do Litvorového sedla – tu začína lezenie. Po naviazaní stúpate priamo hrebeňom cez vrcholy Malá Litvorová veža, Veľká Litvorová veža, Lavínová veža, Lavínový štít, Zadný Gerlach a ďalej až na vrchol Gerlachovského štítu.

  • Trvanie: 8-10 hodín
  • Max. počet: 2 ľudia
  • Prevýšenie: 1055 m

Túra na Gerlach náročnosť

Túra na Gerlach nie je vhodná pre začiatočníkov a v žiadnom prípade deti. Vyžaduje sa dobrá kondícia a lezecká koordinácia. Celý výstup prebieha s naviazaním na lano.

Výstup na Gerlach netreba podceňovať. Gerlach nemá jasný vrchol a tak trištvrte cesty neviete, kam idete. Keď je zatiahnuté, tak na západnej strane veľmi rýchlo môžete stratiť smer.

Pri túre na Gerlach musíte preliezať aj skalnaté rebrá a zostupovať strmými zrázmi. Ak sú tieto úseky mokré, tak aj pre skúsených turistov je to naozaj náročné.

Výstup na Gerlach darček

Gerlach výstup ako darček môže byť skvelým nápadom pre turistu, čo má niečo „v nohách“ a ktorý je nadšencom adrenalínu.

Darčekový poukaz na Gerlach môžete nájsť na rôznych stránkach, ktoré ponúkajú výstup s profesionálnym horským vodcom.

Zdroj: horsky-vodca.com, youtube.com, Wikimedia

Témata:
Cestovanie

Najnovšie články