EURO 2024 Bonus 70€ na stávky!

Kalvária Banská Štiavnica – vstupné, trasa, parkovanie a otváracie hodiny

Aktualizované:

Autor: Marcela

Kalvária Banská Štiavnica trasa

Pokiaľ vás zaujíma Kalvária Banská Štavnica, poradíme vám po akej trase sa sem máte vydať. Zároveň vám prezradíme aká je cena vstupného a aké sú otváracie hodiny. Na tieto podujatia sa môžete tešiť.

Kalvária Banská Štiavnica

Kalvária Banská Štiavnica je súbor samostatných sakrálnych stavieb. A pre verejnosť je sprístupnený Dlhý kostol, kde nájdete aj rôzne expozície.

Zároveň toto miesto slúži aj ako liturgické miesto a napríklad aj počas prikázaných sviatkov sa tu môžete vybrať na svätú omšu.

V článku nádete

Čo je Kalvária

Vo všeobecnosti je Kalvária považované za miesto ukrižovania Ježiša Krista v Jeruzaleme. V prenesenom význame sa toto pomenovanie používa na pútnické miesto so zastaveniami krížovej cesty.

Kalvária Banská Štiavnica môže byť považovaná za napodobeninu pôvodnej Kalvárie. Bánskoštiavnická kalvária sa nachádza na vrchu nad Banskou Štiavnicou a tvorí ju dvadsaťtri samostatných stavieb.

A to konkrétne:

  • 3 kostoly
  • 19 kaplniek
  • 1 súsošie Ukrižovaného Ježiša a Sedembolestnej Panny Márie

Neďaleko Banskej Štiavnice si môžete vyskúšať aj luxusné kempovanie v stanoch Glamping Slovensko.

Kalvária Banská Štiavnica trasa

Trasa na Kalváriu Banská Štiavnica sa odlišuje od toho, či ste sa sem vybrali pešo alebo pôjdete autom. Prístup priamo na Kalváriu Banská Štiavnica je možný len pešo, auto budete musieť nechať o niečo nižššie.

Pešo je najlepšie začať  z Trojičného námestia. Odtiaľ sa vyberiete smerom na Botanickú záhradu a potom budete pokračovať po Lesníckej ulici. Celá trasa je vyznačená informačnými tabuľami a šípkami.

Ak sa na Kalváriu vyberiete autom je dôležité, aby ste sa od Starej Belej držali smerom na Sv. Anton. Následne budete pokračovať po Lesníckej ulici, z ktorej odbočíte na Ulicu Pod Kalváriou. Po tejto ceste sa dostanete až k parkovisku pri infocentre.

Koľko trvá cesta na Kalváriu Banská Štiavnica

Cesta na Kalváriu v Banskej Štiavnici pešo trvá približne hodinu až hodinu a pol. Jedná sa približne o dva kilometre dlhú trasu s miernym stúpaním do kopca.

Kalvária Banská Štiavnica parkovanie

Parkovanie pri Kalvárii v Banskej Štiavnici sa nachádza približne 10 minút od samotnej pamiatky. Je umiestnené v tesnej blízkosti Infocentra.

Toto parkovisko má kapacitu 25 parkovacích miest a výšku poplatku vám upresnia na infocentre.

Kalvária Banká Štiavnica vstupné

Vstupné na Kalváriu Banská Štiavnica sa neplatí. Toto historické miesto, ktoré sa považuje za najkrajšie kalvárie v Európe, si môžete pozrieť úplne zdarma.

Kalvária Bánska Štiavnica vstupné
Zdroj: usnplash.com

Kalvária Banská Štiavnica otváracie hodiny

Otváracie hodiny na Kalvárii v Bánskej Štiavnici sú závislé od obdobia, kedy sa sem chystáte. Počas letných mesiacov nájdete Kalváriu sprístupnenú verejnosti permanentne a mimo sezóny len počas víkendov.

Kalvária Baská štiavnica otváracie hodiny

ObdobieDni otvoreniaČas
jún – septemberpondelok – nedeľa10:00-16:00
október- májpiatok – nedeľa10:00-16:00

Kalvária Banská Štiavnica v noci nie je návštevníkom sprístupnená. V noci je sprístupený napríklad Oravský hrad a Bojnický zámok.

Kalvária Banská Štiavnica infocentrum

Infocentrum pri Kalvárii v Banskej Štiavnici je otvorené podľa otváracích hodín Kalvárie.

V infocentre vám poskytnú všetky dôležité informácie, čo sa tejto náboženskej pamiatky týka. Zároveň však všetky dôležité informácie nájdete aj na ich oficiálnych webových stránkach.

V priestoroch si zároveň môžete zakúpiť rôzne suveníry, náboženskú a turistickú literatúru.

Súčasťou infocentra je aj reštaurácia s detským ihriskom.

Kalvária Banská Štiavnica zaujímavosti

Kalvária Banská Štiavnica bola postavená v rokoch 1744 – 1751 a patrí medzi najkrajšie barokové kalvárie aké môžete vo svete vidieť. Jej zakľadateľom je František Perger, ktorý v tomto období pôsobil ako kňaz v Banskej Štiavnici.

Vďaka svojej výnimočnosti a kráse je táto pamiatka zapísaná do zoznamu UNESCO.

Ďalšou zaujímavosťou je, že banskoštiavnická kalvária má až 17 krížových zastavení, pričom ostatné kalvárie ich majú väčšinou len 14.

Do roku 2007 bola táto stavba zaradená na Zoznam stovky najohrozenejších pamiatok sveta. Vzhľadom na túto skutočnosť sa skupina dobrovoľníkov v roku 2008 pustila do jej rekonštrukcie. Tieto rekonštrukcie trvajú až do dnes.

Kalvária Banská Štiavnica omše

Na Kalvárii v Banskej Štiavnici sa v súčasnoti slúžia omše pravidelne. Každý rok sa sem môžete vybrať počas sviatku Povýšenia svätého Kríža. Tento sviatok sa v katolickom kalendári oslavuje 14. septembra.

Sväté omše sa na Kalvárii konajú aj pri iných príležitostiach ako je napríklad Veľká noc či na sviatok Premenenia pána.

Omše z Kalvárie si môžete pozrieť aj online na TV Lux.

Prípadne ako pútnická skupina si môžete zorganizovať vlastnú omšu na Kalvárii. Dlhý kostol je plne vybavený k sláveniu sv. omše, to znamená, že k vlastnej omši na Kalvárii potrebujete len kňaza, ktorý omšu odslúži a konzultáciu so správcami Kalvárie.

Kalvária Banská Štiavnica webkamera

Na Kalvárii v Banskej Štiavnici je nainštalovaná webkamera, ktorá zachytáva mesto Banská Štiavnica.

Zábery z kamery sú dostupné počas celého dňa aj noci. Webkameru nájdete na internetových stránkach Kalvárie, prípadne je dostupná aj na oficiálnych stránkach mesta.

Kalvária Banská Štiavnica virtuálna prehliadka

Kalvária Banská Štiavnica virtuálna prehliadka je pre vás dostupná na oficiálnych stránkach Kalvárie.

Virtuálna Kalvária funguje na princípe mapy. Na mape môžete kliknúť na určitý bod, ktorý vás zaujíma. Automaticky sa vám zobrazí 360° fotografia, kde si môžete danú časť podrobne prezrieť.

Okrem fotografie máte k dispozícii krátky popis s najdôležitejšími faktami k danej časti.

Kalvária Banská Štiavnica virtuálna prehliadka
Zdroj:co-to-je.sk

Kalvária Banská Štiavnica kontakt

Kalvária Banská Štiavnica kontakt slúži napríklad na to, ak si chcete zorganizovať vlastnú svätú omšu na tomto mieste. Rovnako môžete kontakt využiť na rezerváciu sprievodcu.

Kontaktovať túto kultúrnu pamiatku môžete nasledujcimi spôsobmi:

  • mailom : kalvaria@kalvaria.org
  • telefonicky : +421 905 360 307

Zdroj: kalvaria.org, banskastiavnica.travel, youtube.com

Témata:
Cestovanie

Najnovšie články