EURO 2024 Bonus 70€ na stávky!

Valčianska dolina – turistika, snowland, ubytovanie, zľavomat

Aktualizované:

Autor: Denisa

Valčianska dolina

Valčianska dolina je známa najmä lyžiarskym strediskom Snowland, kde sa môžete v zime dosýtosti vyblázniť na niekoľko kilometrových lyžiarskych zjazdovkách. Avšak aj počas leta ponúka svojim návštevníkom turistiku a atrakcie, ktoré musíte jednoznačne vyskúšať!

Valčianska dolina

Valčianska dolina predstavuje nielen vstupnú bránu k populárnemu lyžiarskemu stredisku Snowland, ale aj skvelé východisko pre cykloturistiku, výlet Gaderskou a Blatnickou dolinou či prechod Via ferrata Martinské hole. 

Rovnako ako Čutkovská dolina, aj Valčianska dolina v sebe skrýva viacero historických pamiatok, ako napríklad hrady Zniev a Blatnica či pamätné gymnázium v Kláštore pod Znievom.

V článku nájdete

Valčianska dolina

Pokiaľ vás zaujíma, kde je Valčianska dolina, tak Valča sa nachádza na východnej strane Lúčanskej Malej Fatry, pričom touto dolinou preteká Valčiansky potok. Celou dolinou takisto prechádza turistický chodník z Valče na sedlo Majbíková, z kadiaľ ďalej pokračuje do Kuneradu. 

Do Valčianskej doliny sa dostanete pohodlne autom. V zime sa tu však kvôli lyžiarskemu stredisku v doline zvyknú tvoriť dopravné zápchy, preto si vždy pred návštevou lyžiarskeho strediska pozrite aktuálnu dopravnú situáciu.

A ak si nájdete počas leta ešte jeden voľný víkend, zoberte celú rodinu na výlet do Bachledovej doliny, kde ich čaká nezabudnuteľný chodník korunami stromov.

Valčianska dolina turistika

Valčianska dolina je plná turistických chodníkov, ktoré vás zavedú do tých najkrajších zákutí tejto malebnej časti Slovenska.

Okrem turistiky tu nájdete aj niekoľko cyklotrás, ktoré sú takisto zaujímavou voľbou pre všetkých nadšencov bicyklovania.

Valčianska Javorina – Pivnica

Valčianska Javorina je ideálna turistika aj pre rodiny s deťmi. Okruh začína vo Valčianskej doline, ďalej pokračuje Pod Skalkou – Šindelná dolina, ústie – Valčianska dolina.

Dĺžka trasy je 8,9 km, pričom túto turistickú trasu zvládneme aj s deťmi za približne 3 hodiny.

Súčasťou Valčianskej doliny je aj sedačková lanovka, ktorá je na trase Valčianska dolina – Javorina. Lanovka je momentálne mimo prevádzku, pričom počas zimnej sezóny stojí lístok pre dospelého 4 €, a pre deti a seniorov 3 €.

Via ferrata Martinské hole

Via ferrata je obľúbeným miestom všetkých nadšencov adrenalínu a dobrodružstva, kde nájdete stúpačky, reťaze a rebríky. Ferrata smeruje z mestskej časti Martina Stráne kaňonom Pivovarského potoka do rekreačnej oblasti Martinské hole.

V jednej z jej častí si môžete zvoliť z dvoch trás, ktoré sa neskôr spájajú. Z tých je trasa B ľahšej a trasa A ťažšej náročnosti. Zoznam Via ferrat na Slovensku nájdete v článku.

Cyklotrasa Tanková cesta

Ako lepšie stráviť letné prázdniny, ako na bicykloch v krásnej prírode. Vyberte sa preto na cykloturistiku vo Valči, ktorá je skvelou turistickou alternatívou pre všetkých členov rodiny!

Špecifickosť tejto trasy spočíva v tom, že má vlastnú vozovku, ktorú prevažne tvorí asfaltová cesta a tá je ideálna pre cykloturistiku.

Trasa je dlhá 15 km, pričom prechádza cez Malú Fatru, obec Bystrička, Trebostovo, Trnovo, Turčiansky Peter až do Valče. 

Snowland Valčianska dolina

Snowland Valčianska dolina je od mesta Martin vzdialené 12,5 km. Ide o zimné lyžiarske stredisko, ktoré ponúka zábavu a atrakcie pre celú rodinu s vysokou úrovňou doplnkových služieb.

Snowland Valčianska dolina
Zdroj: snowland.sk

Ski Valčianska dolina ponúka:

  • Bezplatné parkovacie plochy pre 1200 aút a 10 autobusov
  • 8 zjazdoviek s celkovou dĺžkou 5600 m s ľahkou a miernou obtiažnosťou
  • Nová moderná 4-sedačková lanovka
  • YETI PARK s detským vlekom a dopravníkovým pásom
  • Minivlek s lyžiarskou a snowboardovou školou
  • Novozrekonštruovanú reštauráciu HUMNO
  • SKi bar s krbom a ďalšie

Snowland Valčianska dolina v lete

Hoci je Snowland zameraný primárne na zimnú sezónu, aj v lete ponúka svojim návštevníkom rôzne atrakcie a zábavu pre celú rodinu.

Nájdete tu napríklad det­ské ihrisko s veľkou pirátskou loďou, bungee trampolíny, nafukovací hrad a ďalšie atrakcie.

Valčianska dolina Yetiland

Valčianska dolina pre deti ponúka zábavný park Yetiland, v ktorom vaši najmenší nájdu rôzne zábavné atrakcie a zažijú super zážitky, na ktoré budú ešte dlho spomínať.

Nájdete tu napríklad Dúhovú dráhu, Veľký nafukovací vankúš, Traktor dráhu, Spider wall a veľa ďalších. Preto ak neviete, kam zobrať vaše deti na Deň detí, zábavný park Yetiland vo Valči je karta na istotu.

Yetiland cenník

KategóriaCena
Dieťa 12 – 15 r. neobmedzený vstup9 €
Dieťa 12 – 15 r. po 15:00 h6 €
Dieťa 0 – 2 r. Zadarmo
Doprovod dieťaťaZadarmo
Ďalšia dospelá osoba3 €
TUBING (3 jazdy)3 €
AQUAZORBING (5minút)3 €

Yetiland vo Valčianskej doline je otvorený v sobotu až nedeľu od 10:00 h do 18:00 h, a to vrátane sviatkov.

Valčianska dolina ubytovanie

Valčianska dolina ponúka svojim návštevníkom rôzne možnosti ubytovania, od luxusných hotelov so službami na vysokej úrovni, až po penzióny a zariadenia strednej cenovej kategórie.

Ubytovanie vo Valči nájdete napríklad cez ubytovací portál Booking.com, alebo si môžete rezervovať izbu priamo v SKI rezorte Snowland v apartmánoch HUMNO. Nájdete tu ubytovanie s kapacitou 44 lôžok, pričom väčšina izieb má balkón a poskytuje výhľad na stredisko. 

Ak hľadáte cenovo výhodne ponuky, odporúčame vám zľavový portál Zľavomat.sk alebo Zľava dňa, kde nájdete ubytovanie vo Valči so zľavou.

Spartan race Valčianska dolina

Valčianska dolina je takisto známa aj náročnými pretekmi Spartan race, v ktorej si súťažiaci zmerajú svoje sily v 5 náročných disciplínach. Podujatie sa koná v dátume 23. – 24.9.2023 vo Valči.

Podujatie odštartuje pretekmi Beast, potom bude nasledovať Trail21 a den ukončí Hurricane Heat.

Valčianska dolina kamera

Ak sa chystáte na výlet do Valčianskej doliny a nie ste si istý, aké počasie tam na vás čaká, využite možnosť pozrieť si online kameru, ktorá sníma aktuálnu poveternostnú situáciu v danej lokalite.

Online prenos z Valčianskej doliny nájdete na stránke Holidayinfo.sk, kde si takisto môžete pozrieť aktuálnu situáciu aj v ostatných horských strediskách a kúpaliskách na Slovensku.

Zdroj: youtube.com, snowland.sk, unsplash.com


Najnovšie články