LOH 2024 Všetky info tu!

Kedy prezuť pneumatiky – letné a zimné, zákon

Aktualizované:

Autor: Lenka

prezutie pneumatík

Kedy prezuť pneumatiky na letné a zimné je dôležitou informáciou, vďaka ktorej môžete predísť mnohým nepríjemnostiam. Zistite, aké sú rozdiely medzi letnými a zimnými pneumatikami, kedy je vhodné ich prezuť a čo hovorí zákon.

Kedy prezuť pneumatiky

Kedy prezuť gumy v 2024 je pri zimných pneumatikách zákonom stanovené. Vhodný čas prezutia pneumatik zabezpečuje bezpečnosť na ceste a komfort pri jazde.

Kedy meniť pneumatiky závisí okrem zákonom daných pravidiel a presných termínov aj od počasia. Z toho dôvodu by ste mali sledovať predpoveď počasia aj niekoľko dní dopredu vďaka Aladin SHMÚ.

V článku nájdete

Kedy prezuť pneumatiky na zimu

Ak neviete, kedy prezuť na zimné pneumatiky 2024, podľa zákona o cestnej premávke č. 8/2009 Z.z. by ste mali zimné pneumatiky prezuť v určitých prípadoch, ktoré si môžete prečítať nižšie.

Kedy prezuť zimné pneumatiky

 • keď sa na vozovke udržuje súvislá vrstva námrazy, ľadu a snehu
 • keď viete predpokladať že sa povrch ciest zmení na poľadovicu

Kedy je povinnosť mať zimné pneumatiky podľa zákona je jasne dané – zákonom je daný termín zimných pneumatík od 15. novembra až do 31. marca. Avšak platí to najmä vtedy, keď je na vozovke súvislá vrstva snehu alebo ľadu.

Prezutie zimných pneumatík
Zdroj: unsplash.com

Ak to nestihnete, hrozí vám pokuta 60 eur. A keď by ste v nevhodných pneumatikách spôsobili dopravnú nehodu, poisťovňa by vám mohla krátiť poistné plnenie alebo by vám ho nemusela uznať.

Keď premýšľate, do kedy treba prezuť zimné pneumatiky určite netreba podceniť to, keď klesne teplota pod 7 °C po dobu 3 dní.

Kedy prezuť letné pneumatiky 2024

Kedy prezuť na letné pneumatiky nie je zákonom stanovené. Je to na každého uvážení, kedy sa rozhodne prezuť gumy na aute. Väčšinou sa prezúvajú začiatkom apríla, niekedy trošku neskôr.

Kedy sa prezúvajú letné pneumatiky závisí taktiež od počasia. I keď podľa zákona by zimné pneumatiky mali ostať na kolesách do posledného dňa v marci, ak je vonku nepriaznivé počasie a nie je nad 7 °C, nie je dobrým nápadom prezúvať gumy zo zimných na letné.

Ale ak je teplota dlhodobejšie nad 7 °C, zvážte výmenu pneumatík. Nenechávajte zimné pneumatiky aj cez leto, pretože tie strácajú svoje vlastnosti.

Rozdiel medzi zimnými a letnými pneumatikami

Rozdiely medzi zimnými a letnými pneumatikami sú výrazné, pretože sú prispôsobené na rôzne potreby jazdy v zimných a letných mesiacoch.

Pozrite si tabuľku, ktorá predstavuje zhrnutie niektorých rozdielov:

RozdielZimné pneumatikyLetné pneumatiky
Materiálmäkší a pružnejší kaučuktvrdší a menej pružný kaučuk
Dezénhlbšie a agresívnejšie dezénové vzory pre lepšiu trakciu na snehu a ľademenej hlboké dezénové vzory pre lepšiu trakciu na suchom a mokrom povrchu
Lamelyviac lamel (rozrezaných drážok) pre zvýšenú trakciu na klzkých povrchochmenej lamel pre lepšiu stabilitu na suchom povrchu
Tuhosťmäkšie a pružnejšietvrdšie a menej pružné
Tepelná stabilitamenšia tepelná stabilita, rýchlejšia opotrebovanie pri vyšších teplotáchväčšia tepelná stabilita, menej náchylné na opotrebovanie pri vyšších teplotách
Hlučnosťhlučnejšie kvôli hlbšiemu dezénumenej hlučné kvôli menšiemu dezénu
Spotreba palivavyššia spotrebamenšia spotreba na suchom povrchu

Vyhnite sa celoročnej jazde na zimných pneumatikách, pretože to je nielen nebezpečné, ale aj neekonomické. Z toho dôvodu je dôležité vedieť, kedy prezuť pneumatiky. Na takúto jazdu si prispôsobené celoročné pneumatiky.

Zimné pneumatiky majú úplne inú konštrukciu ako letné a boli vyvinuté na jazdu v úplne iných podmienkach. Akonáhle sa oteplí, strácajú svoje jazdné vlastnosti. A čo je najhoršie, ich brzdná dráha sa môže navýšiť až o 20%.

Ako prezuť pneumatiky

Pri prezúvaní pneumatík si môžete vybrať z dvoch možností – môžete si gumy na svojom aute prezuť sami alebo necháte túto činnosť na odborníkov v servise.

Prezutie pneumatík v servise

Na prezúvanie pneumatík sa môžete objednať telefonicky alebo online na niektorú zo špecializovaných prevádzok. Tu okrem prezutia pneumatík skontrolujú ich kvalitu, vyvážia kolesá alebo ponúknu uskladnenie pneumatík do ďalšej sezóny.

Cena za prezutie pneumatík sa odvíja od konkrétnej prevádzky. V priemere ceny prezúvania pneumatík aj s vyvážením kolies vychádzajú od 30 € vyššie.

Prezutie pneumatík svojpomocne

Keď plánujete prezuť gumy svojpomocne, vyhraďte si na to aspoň hodinu. Následne sa stačí držať 5 krokov:

 1. Pneumatiky prezúvajte vonku na rovnom povrchu (betóne) za pekného počasia. Pripravte si náradia, pracovné oblečenie a podložku, aby ste všetko mali na dosah ruky.
 2. Zatiahnite ručnú brzdu a zaraďte 1. rýchlostný stupeň alebo spiatočku, aby sa auto nečakane nepohlo. Ak máte automat, zaraďte parking.
 3. Nájdite požadované miesto na bočnom prahu auta, kam umiestnite zdvihák. Skrutky povoľte o pol otáčky a ak sú kolesá na zemi zasuňte zdvihák. Auto mierne zdvihnite a odstráňte skrutky.
 4. Odmontujte prvé koleso a položte ho pod auto. Jedná sa o poistku, ak sa auto zošmykne zo zdviháku. Vždy prezúvajte len jednu gumu, nikdy nie viac naraz.
 5. Nasaďte zimnú alebo letnú pneumatiku, to isté urobte aj na zvyšných kolesách. Na koniec vyberte pneumatiku spod auta a spustite ho na zem. Skrutky na pneumatike pevne dotiahnite a skontrolujte tlak vzduchu v namontovaných pneumatikách a v prípade potreby ich dofúkajte.

Pneumaticky uschovajte do ďalšieho prezutia na suchom mieste, najlepšie vo svojej garáži.

Kedy prezuť pneumatiky v zahraničí

Ešte pred tým, ako sa vyberiete na výlet alebo lyžovačku do zahraničia, napríklad do talianských Álp alebo rakúskych Álp, mali by ste vedieť, ako je to s povinnosťou zimných pneumatík.

 • Rakúsko: Všetky osobné vozidlá musia mať od 1.11. do 15.4. pneumatiky s hĺbkou dezénu viac ako 4 mm a/alebo snehové reťaze.
 • Česká republika: Zimné pneumatiky nie sú povinné.
 • Nemecko: Na zľadovatelých a zasnežených cestách sú povinné zimné pneumatiky.
 • Taliansko: Zimné pneumatiky nie sú povinné.
 • Rumunsko: Na zľadovatelých cestách a počas snehu sú povinné zimné pneumatiky.
 • Srbsko: Sezónne pneumatiky sú povinné počas celej zimy.
 • Maďarsko: Zimné pneumatiky nie sú povinné.
 • Slovinsko: Zimné pneumatiky sú povinné od 15.11 do 15.3.
 • Švajčiarsko: Zimné pneumatiky nie sú povinné.

Hĺbka dezénu

Nezabudnite tiež na pravidelnú kontrolu pneumatík a hĺbku dezénu.

Staré, opotrebované pneumatiky s nízkou hĺbkou dezénu majú horšie vlastnosti a nie sú bezpečné, bez ohľadu na sezónu.

Ako skontrolovať hĺbku dezénu

Legislatíva Európskej únie nariaďuje, že minimálna hĺbka dezénu by mala byť minimálne 1,6 mm. Avšak skúsení vodiči vedia, že táto hodnota nestačí.

Bezpečné minimum sú 4 mm – to môžete odmerať meračom dezénu alebo jednoduchým zasunutím striebornej hrany 2-eurovej mince, ktorá meria presne 4 mm. Keď sa vám strieborný pások dvojeurovky ponorí do dezénu, máte šťastie.

Hĺbku dezénu merajte v 3/4 strednej časti pneumatiky.

Zdroje: unsplash.com, youtube.com, pneumatiky.sk

Témata:
Rady a tipy

Najnovšie články