EURO 2024 Bonus 70€ na stávky!

Tehotenská kalkulačka – týždeň po týždni

Aktualizované:

Autor: Lenka

tehotenská kalkulačka

Tehotenská kalkulačka slúži na orientačný výpočet termínu pôrodu. Ak vás zaujíma, v ktorom ste týždni, pozrite sa na možné spôsoby, ako to vypočítať a ako môžete zistiť približný termín pôrodu.

Tehotenská kalkulačka

Tehotenská kalkulačka je jednoduchým programom, ktorý vám po zadaní potrebných údajov vypočíta deň, kedy ste približne otehotneli spolu s približným termínom pôrodu. Pripravte sa dopredu a pozrite si, aké sú najčastejšie mená na Slovensku.

Tehotenská kalkulačka je len orientačná a všetky termíny pôrodu je potrebné brať iba s rezervou. Každá žena aj bábätko sú jedinečné a dieťa si vyberie svoj správny čas, kedy sa narodí.

V článku nájdete

Dĺžka tehotenstva a výpočet týždňov tehotenstva

Výpočet týždňa tehotenstva sa počíta od prvého dňa poslednej menštruácie. Dokopy trvá 10 lunárnych mesiacov, teda 40 týždňov. Odchýlky môžu byť plus minút 2 týždne.

Ak sa bábätko narodí skôr ako v 37. týždni a má menej ako 2500 g, ide o predčasný pôrod. Ak tehotenstvo trvá dlhšie ako 42 týždňov, ide o prenášanie. Ak prenášate viac ako 12 dní, väčšinou sa po tomto termíne pôrod vyvoláva.

Z lekárskeho hľadiska sa nekomplikované tehotenstvo končí obyvkle medzi 38. – 42. týždňom tehotenstva.

Zdroj: unsplash.com

Tehotenská kalkulačka podľa termínu pôrodu

Termín pôrodu lekár určuje na základe prvého dňa poslednej menštruácie a ultrazvukového vyšetrenia v 13. týždni.

Pri návšteve lekára sa už v prvých týždňoch zisťuje, či je žena naozaj tehotná a odhaduje sa termín pôrodu pomocou odborných výsledkov:

  • ultrazvukom s meraním obvodu hlavičky, hrudníku, dĺžky kostí,..
  • zisťovaním hormónov v krvi a v moči matky
  • cytologickým nálezom zo sterov z pošvy

Výpočet termínu pôrodu podľa menštruácie

Výpočet termínu pôrodu podľa menštruácie býva najbežnejším spôsobom, ktorý používa väčšina nastávajúcich mamičiek.

Termín pôrodu podľa menštruácie

Dĺžka cykluPrvý deň poslednej menštruáciePrvý deň poslednej menštruáciePrvý deň poslednej menštruáciePrvý deň poslednej menštruácie
28+7 dní-3 mesiace+1 rok+0
32+7 dní-3 mesiace+1 rok+4
26+7 dní-3 mesiace+1 rok-2

Výpočet termínu pôrodu podľa ovulácie

Otehotnieť sa dá len v čase dozretia vajíčok, čo je asi 12-24 hodín. K oplodneniu vajíčka dochádza len počas ovulácie, ktorá je u každej ženy daná menštruačným cyklom. Vo väčšine prípadov je to na 14. – 21. deň od začiatku menštruácie.

Termín pôrodu podľa ovulácie

Dátum ovulácie-7 dní-3 mesiace+1 rok

V prípade, ak máte dostatok vajíčok a chcete pomôcť neplodným párom k vlastnému dieťatku, môžete svoje vajíčka darovať na klinikách asistovanej reprodukcie

Výpočet termínu pôrodu podľa prvých pohybov bábätka

Výpočet termínu pôrodu podľa prvých pohybov bábätka nie je najpresnejšou metódou, pretože ženy cítia prvé pohyby s odchýlkou pár týždňov. Obvykle to býva okolo 20. týždňa.

Pri druhom a ďalších tehotenstvách žena rozozná prvé pohyby skôr (väčšinou o 2 týždne skôr).

Výpočet termínu pôrodu podľa ultrazvuku predstavuje úplne najpresnejšiu metód
Zdroj: unsplash.com

Tehotenská kalkulačka podľa ultrazvuku

Výpočet termínu pôrodu podľa ultrazvuku predstavuje úplne najpresnejšiu metódu. Preto ak sa výpočty líšia v porovnaní s ultrazvukom, prikláňa sa k výsledkom ultrazvuku.

Tehotenská kalkulačka podľa CRL

Tehotenskú kalkulačku podľa CRL môžete nájsť na mnohých stránkach, kde CRL stačí zadať do tehotenskej kalkulačky spolu s dátumom merania. CRL sa získava ultrazvukovým meraním – ide o vzdialenosť temena hlavičky po kostrč/zadok plodu.

Tehotenská kalkulačka po IVF

Obvykle sa termín pôrodu počíta podľa poslednej menštruácie, ale v prípade umelého oplodnenia to neplatí. Niektoré ženy nemeštruujú vôbec, niektoré boli na trasfere skôr alebo naopak neskôr, ako sa predpokladá ovulácia.

Ak ste zvedavá, môžete na to použiť web dvecarky.cz. Zadáte tam dátum transferu a koľko denné embryo vám bolo zavádzané.

Kedy si robiť tehotenský test

Najvhodnejším obdobím, kedy si robiť tehotenský test je až od meškania menštruácie. Keďže tehotenský test funguje na princípe zistenia dostatočnej hladiny hormónu hCG, ktorý sa začína tvoriť až keď dôjde k uhniezdeniu vajíčka.

Následne hladina prudko stúpa a už po pár dňovom meškaní menštruácie by vám mal vyjsť jednoznačný výsledok. Ak si test robíte skoro, môže sa objaviť slabá druhá čiarka (tzv. duch), tento výsledok sa považuje za pozitívny a ak test zopakujete o pár dní neskôr, čiarka by mala silnieť.

Po pôrode má muž nárok aj na otcovskú dovolenku.

Najpresnejšia tehotenská kalkulačka

Najpresnejšie tehotenské kalkulačky dokonca vedia spočítať aj to, koľko asi vaše bábätko v brušku meria alebo váži. Zistite, čo vás za pár mesiacov čaká a prečítajte si aj o daňovom bonuse na dieťa.

Aplikácia tehotenská kalkulačka

Môžete si nainštalovať množstvo tehotenských kalkulačiek, ktoré vám vďaka vašej poslednej menštruácií vypočítajú približný termín pôrodu. Lekár vám ho s určitosťou potvrdí po prvom ultrazvuku v 13. týždni, kedy prebehnú potrebné merania.

Zdroje: unsplash.com, pixabay.com, dvecarky.cz

Témata:
Zdravie

Najnovšie články