LOH 2024 Všetky info tu!

Najčastejšie mená na Slovensku – chlapci, dievčatá, najčastejšie priezviská

Aktualizované:

Autor: Lenka

Najčastejšie mená na Slovensku

Najčastejšie mená na Slovensku za uplynulý rok už sú známe. V článku vám prinášame zoznam najpoužívanejších mien nielen na Slovensku, ale i vo svete. Je medzi nimi aj to vaše?

Najčastejšie mená na Slovensku

Najčastejšie mená na Slovensku za rok 2023 sú známe. Jakub a Sofia sú najpoužívanejšími menami, ktoré dávame deťom. Pri menách je dôležité vedieť aj ich meniny. Zistite, kto má dnes meniny a nezabudnite na svojich blízkych!

Najčastejšie mená sa v mnohých prípadoch každý rok menia, ale niekedy sa stane, že sú natoľko obľúbené, že si držia prvenstvo aj niekoľko rokov. Pri narodení bábätka môžete potešiť aj blahoželaním k narodeninám.

V článku nájdete

Najpoužívanejšie mená na Slovensku

Najpoužívanejšie mená na Slovensku v posledných rokoch kopírujú aj tie zo zahraničia. Obľúbenosť mien sa samozrejme mení. Ale je pravdou, že na Slovensku už dlhšie vládnu v rebríčkoch rovnaké mená, ktoré iba menia svoje prvenstvo.

Najpoužívanejšie mená na Slovensku niekedy ostávajú aj také isté. Inak tomu nie je pri mene Jakub. Toto meno už niekoľko rokov stojí v rebríčku na prvom mieste. Avšak pri dievčenských menách sa to povedať nedá. Tie sa pravidelne menia.

Dať meno svojmu dieťaťu môže byť náročné, preto sa nechajte inšpirovať výberom tých najčastejších a najpoužívanejších mien. A keď sa stanete rodičom, oplatí sa vedieť, kedy je deň matiek a deň otcov – tieto dni sa pre vás stanú výnimočnými.

Dalo by sa povedať, že v posledných rokoch najčastejšie dievčenské mená sú rovnaké, jediné, čo sa mení je ich pozícia.
Zdroj: unsplash.com

V období tehotenstva vám môže byť nápomocná tehotenská kalkulačka.

Najčastejšie chlapčenské mená

V priebehu posledných troch rokov drží prvé miesto najčastejších chlapčenských mien Jakub, toto meno dalo za rok 2022 až 1078 rodičov. Meno Jakub drží prvenstvo už štvrtý rok po sebe.

Všetkým Jakubom môžete k meninám poslať originálny meninový pozdrav, ktorý si môžete vyrobiť aj sami, pričom návod na výrobu pohľadnice nájdete v tomto článku.

Medzi najčastejšie mená u chlapcov za rok 2023 sa považujú:

 1. Jakub
 2. Samuel
 3. Adam
 4. Šimon
 5. Michal
 6. Oliver
 7. Tomáš
 8. Filip
 9. Matej
 10. Martin

Najčastejšie dievčenské mená

Dalo by sa povedať, že v posledných rokoch najčastejšie dievčenské mená sú rovnaké, jediné, čo sa mení je ich pozícia. Ale Sofia už niekoľko rokov zastáva popredné pozície.

Medzi najčastejšie mená u dievčat za rok 2023 sa považujú:

 1. Sofia
 2. Eliška
 3. Viktória
 4. Nina
 5. Natália
 6. Ema
 7. Sára
 8. Nela
 9. Olívia
 10. Mia

Najčastejšie priezviská na Slovensku

Priezvisko tvorí identitu každého človeka. Dnes ho už každý považuje za našu neoddeliteľnú súčasť. Prečítajte si najčastejšie priezviská na Slovensku a zistite, či medzi ne nepatrí aj to vaše.

Na prvom mieste sa nachádza priezvisko Horváth a Horváthová. Na druhom mieste je Kováč a Kováčová a prvú trojku uzatvára Varga a Vargová. Medzi ďalšie najčastejšie priezviská patria aj Tóth a Tóthová, Nagy a Nagyová, Baláž a Balážová.

Najčastejšie mená na Slovensku sú známe. Jakub a Sofia sú najpoužívanejšími menami, ktoré dávame deťom.
Zdroj: unsplash.com

Najčastejšie mená v zahraničí

Trendy mien sa pravidelne menia. Mnohé mená sa kopírujú od známych spevákov, hercov, vrcholových športovcov a fantasy postáv. Moderní rodičia tiež chcú, aby mená ich detí boli medzinárodné a vysloviteľné v mnohých rôznych jazykoch.

Najčastejšie mená v zahraničí:

PoradieMeno chlapecMeno dievča
1.LiamOlivia
2.NoahEmma
3.OliverAmelia
4.ElijahAva
5.MateoSophia
6.LucasIsabella
7.LeviLuna
8.AsherMia
9.JamesCharlotte
10LeoEvelyn

Najčastejšie mená v Európe

Najčastejšie mená v Európe sú aj pre mnohých rodičov na Slovensku inšpiráciou. Veď sa sami pozrite, že mnohé sú používané aj u nás.

Najčastejšie mená v Európe:

PoradieMeno chlapecMeno dievča
1.LucasSophia
2.AlexanderHana
3.Oliver/OlivierMaria
4.MohamedIsabella
5.NoahAmelia
6.EliasJasmina
7.MatteoEmma
8.GabrielEmilia
9.DanielSara
10.LiamElizabeth

Najčastejšie mená v USA

Najčastejším menom v USA sa stalo meno Emma, po nej nasleduje Olivia a Ava. U chlapcov kraľuje Liam, za ktorým nasledujú Noah a William.

Všeobecne v USA platí, že medzi najpopulárnejšie mená patria tie, ktoré majú bohatú biblickú históriu. V minulosti sa tešili obľube mená, ako napríklad Ján (John) a Mária (Mary), v roku 2000 zase Jakub (Jacob) a Emília (Emily).

Najčastejšie mená v Austrálii

V Austrálii sa stal najčastejším chlapčenským menom Oliver, po ňom nasleduje William a Jack. Medzi rodičmi dievčatiek bola favoritom Charlotte, ktorá zosadila Oliviu z prvého miesta a na treťom mieste skončila Mia.

Najčastejšie mená v Afrike

Najobľúbenejším chlapčenským menom v Afrike sa stal Junior. Meno Junior sa aj v našich končinách často spája s prívlastkami „mladší“ alebo „benjamín“. A v Afrike to znamená to isté.

Pri dievčatách sa tešia obrovskej obľube mená Precious, Princess a Amahle.

Zdroje: unsplash.com, krstne-mena.eu

Témata:
Kalendár

Najnovšie články