EURO 2024 Bonus 70€ na stávky!

Hromnice – dátum, význam, zvyky a tradície, pranostiky, história a film online

Autor: Denisa

Sviatok Hromnice

Hromnice sú cirkevný sviatok, ktorý kresťania oslavujú každý rok 2. februára. Pozrite sa, aké tradície a zvyky sa dodržujú na Hromnice, čo hovoria pranostiky a aká je história kresťanského sviatku Obetovania Pána.

Hromnice

Obetovanie Pána alebo Hromnice sú sviatkom svetla, s ktorým sa zvyknú spájať viaceré ľudové zvyky a tradície. V tento deň sa oslavuje prinesenie Ježiša do chrámu po jeho narodení. Takisto sa zvyknú posväcovať sviečky, ktoré sa nazývajú hromničky.

A hoci sviatok Hromnice nepatrí medzi prikázané sviatky, pre kresťanov má tento deň veľký význam.

V článku nájdete

Obetovanie Pána Hromnice

Význam kresťanského sviatku Obetovanie Pána Hromnice spočíva v tom, že v katolíckych kostoloch sa v tento deň koná obrad posviacky sviec a liturgia svetla ako symbol očisty.

Ich podobu formovali antické očistné rituály, staroslovanské oslavy boha Perúna aj židovsko-kresťanské zvyky. 

U predkresťanských Slovanov bol rok rozdelený len na dve časti – zimnú a letnú, s predelom v polovici dnešného zimného obdobia, čiže 2. februára na Hromnice.

Z tohto pohľadu išlo o zmenu v prírodnom cykle, keď sa započínali dôležité veštby a magické rituály súvisiace s budúcou úrodou. Hromnice takisto ohlasovali návrat vlády Perúna, boha hromu a blesku.

Sviatok Hromnice 2024

Sviatok Obetovania Pána veriaci oslavujú 40. deň po narodení Ježiša, kedy si v tento deň pripomínajú udalosť, keď Panna Mária s Jozefom priniesli svoje dieťa Ježiša do chrámu v Jeruzaleme, aby ho zasvätili Bohu.

K tomuto dňu patria aj zaujímavé Hromnice casino bonusy, s ktorými môžete vyhrať peniaze.

Kedy sú Hromnice

Sviatok Hromnice dátum pripadá na 2. februára 2024. V tento deň sa v katolíckych kostoloch konajú obrady požehnania sviec, liturgia svetla ako symbol očisty a procesia. V Evanjelickej cirkvi sa Hromnice nazývajú Predstavenie Pána Ježiša.

Ak nemáte možnosť prísť do kostola osobne, využite možnosť pustiť si svätú omšu online z pohodlia vášho domova.

Hromnice história

História sviatku Obetovanie Pána má veľmi dlhú tradíciu a slávil sa ešte pred príchodom kresťanstva. V tom čase bol spájaný s oslavou boha hromu Peruna, ktorý sa mal práve v tento deň prebúdzať zo zimného spánku a priniesť so sebou prvú búrku po zime. 

Druhý pôvod sviatku je uvádzaný okolo 5. storočia nášho letopočtu. Pôvodne sa tento sviatok volal Očisťovanie Panny Márie a spočíval v rituálnom očisťovaní matky Ježiša Krista. Neskôr dostal christologický charakter.

V Ríme bol sviatok slávený od 7. storočia. Počas sprievodu od Rímskeho fóra do Baziliky Santa Maria Maggiore ľudia niesli v rukách sviece, ktoré boli znakom pokánia, ale aj očisty. Zvyk niesť sviece zaviedol pápež Geláz I. v roku 494 po Kr.

Kresťanský názov Hromnice je odvodený od posvätených sviečok, ktoré veriaci považovali za symbol Ježiša Krista a dávali ich do okien, a spolu s modlitbou mali ochrániť domácnosť počas búrky.

V cirkvi sa obvykle konal aj sprievod okolo kostola s horiacimi sviecami.

Hromnice zaujímavosti

S Hromnica je spojených nielen veľa dlhoročných tradícií, zvykov a pranostík, ale aj niekoľko zaujímavostí.

Zaujímavosti Hromnice

 • Hromnice majú svoje pevné miesto v štyridsiaty deň po zimnom slnovrate.
 • Tradičné jedlo tohto dňa sú palacinky a preto sa označuje aj ako „Deň palaciniek“.
 • Sviatok sa pôvodne volal Očisťovanie Panny Márie.
 • Deň Obetovanie Pána prepája slovanské, rímske a izraelské zvyky.
 • Hromnice sa v minulosti považovali za prechodné obdobie medzi zimou a jarou.

Hromnice zvyky a tradície

Druhého februára je presne polovica zimy, kedy sa stretáva magická zimná sila s jarnou.

V minulosti sa verilo, že ženy nemajú v tento deň šiť, pretože ich dom by mohol zasiahnuť blesk a mohli by vyhorieť. Takisto sa na Hromnice nemali konať žiadne zábavy, ani tancovať.

Ďalšou poverou bolo, že ak na Hromnice zo strechy tečie, zima sa dlho povlečie, ale ak je silný mráz, treba sa ponáhľať so zimnými prácami, lebo jar je predo dvermi. Všeobecne platilo, že čím väčšia zima na Hromnice, tým lepšia úroda, teplejšie leto a skorá jar.

Pozornosť ľudí sa v tomto čase sústreďovala hlavne na pestovanie konope a ľanu. Každá gazdiná sa mala na Hromnice kĺzať na ľade, aby mala dlhý ľan a konope. S rovnakým cieľom sa mnohé rodiny vybrali v tento sviatok na sánkovačku.

Na Slovensku sa v niektorých oblastiach v minulosti jedli v tento deň dlhé rezance posypané jemnou praženicou. To preto, aby konope a ľan vyrástli čo najdlhšie.

V Čechách a na Morave zase niektorí jedávali špeciálne medové bonbóny, ktoré si môžete doma pripraviť aj dnes.

Hromnice sviatok
Zdroj: unsplash.com

Hromničná svieca

Názov Hromničné sviečky je odvodený od pomenovania sviatku – Hromničky. Posväcovanie sviečok počas sviatočnej liturgie a obchádzanie kostola je považované za najznámejšiu a najdôležitejšiu súčasť hromničných zvykov kresťanskej tradície.

Tieto sviečky boli dôležitým ochranným prostriedkom pred búrkou a hromom. Chránili nielen obydlie, ale aj úrodu a ľudí uviaznutých vonku v búrke. Posvätenú hromničku mávali obyčajne v každej domácnosti.

Takisto sa zapaľovali aj pri umierajúcom, aby sa mu ľahšie odchádzalo na druhý svet, a pri mŕtvom ako ochrana pred nečistými silami a aby mu svietili počas cesty na druhý svet.

Hromničné sviečky sa uplatnili aj v ľudovom liečiteľstve, ako pomôcky pri liečbe ochorení, najmä proti bolesti hrdla.

Hromnice pranostiky a porekadlá

So sviatkom Obetovanie Pána sú spojené rôzne ľudové pranostiky. Išlo o dôležitý deň pri predpovediach počasia a úrody.

Teplé počasie na Hromnice bolo neželané, pretože signalizovalo dlhú zimu, slabú úrodu a chudobu. Naopak, zima znamenala skorý príchod jari.

Najznámejšou a najzákladnejšou charakteristikou tohto dňa je porekadlo Na Hromnice o hodinu více. To znamená, že noci sa skracujú a na Hromnice by mal byť deň o hodinu dlhší ako v deň zimného slnovratu 21. decembra.

S príchodom jari sa mení aj zimný čas za letný. V tomto článku sa dozviete, kedy sa mení čas.

Hromnice pranostiky a porekadlá

 • Raduje sa gazda, keď na Hromnice, musí obliekať dve kabanice
 • Keď slnko svieti na Hromničku, zbieraj aj slamu na chodníčku. 
 • Hromnice, zimy polovice. 
 • Ak svieti slnko na Hromnice hojnosť žita a pšenice.
 • Ak je na Hromnice mráz, bude ich ešte päťdesiat ráz.
 • Keď sú na Hromnice snežné povetrice, objaví sa skoro usmievavé líce.
 • Keľo je na Hromnice odmek, teľo po Hromnici tuhá zima.
 • Keď sa vtáčik na Hromnice z koľaje napije, tak v marci zmrzne.
 • Ač na Hromnice mrzne, bude dobrô leto.

Na Hromnice o den více film online

Na Hromnice o den více je americká filmová komédia z roku 1993, ktorú si môžete pozrieť online zadarmo na Kukaj.to.

Dej filmu na Hromnice o den více hovorí o samoľúbom hlásateľovi počasia Philovi, ktorý cestuje nakrútiť reportáž o každoročných oslavách Hromníc. Túto záležitosť chce mať čo najskôr za sebou, avšak cestou domov dopravu ochromí snehová kalamita.

Phil odmietne pozvanie na večierok v miestnom hoteli a ide spať. Keď sa ráno prebudí, je opäť 2. februára a oslavy začínajú od začiatku.

Hodnotenie filmu Hromnice na CSFD.sk je 85%.

Zdroje: wikipedia.org, csfd.sk, youtube.com

Najnovšie články