SURVIVOR 2024 už DNES Všetci účastníci tu!

Vznik Slovenskej republiky – dátum, história, zaujímavosti a tradície

Aktualizované:

Autor: Marcela

Vznik slovenskej republiky

Vznik Slovenskej republiky patrí medzi štátne sviatky Slovenska. Pozrite sa na to, kedy sa oslavuje tento deň, aké historické udalosti viedli k rozpadu Československa a vzniku samostatnej Slovenskej republiky. O týchto zaujímavostiach, ste možno ani len netušili.

Vznik Slovenskej republiky

Vznik Slovenskej republiky je dôležitým míľnikom v histórii Slovenska a podobne, ako Deň vzniku Československa je aj tento deň štátnym sviatkom.

Vznik samostatnej Slovenskej republiky bol sprevádzaný rôznymi udalosťami, rokovaniami a zaujímavosťami. Jednou z prvých udalostí, ktoré sa radia medzi tie, vďaka ktorým sa zrodila myšlienka rozdelenia Československa na dve krajiny, patrí Nežná revolúcia.

V článku nájdete

Vznik Slovenskej republiky dátum

Dátum, kedy vznikla samostatná Slovenská republika je označovaný aj ako Nový rok, keďže prichádza deň po Silvestri.

Deň vzniku Slovenskej republiky sa totižto oslavuje 1. januára a tento deň patrí medzi štátne sviatky a dni pracovného pokoja.

Deň vzniku SR obchody

Vzhľadom na to, že kalendár sviatkov radí 1. január medzi štátne sviatky, musíte počítať s tým, že v tento deň nenájdete bežné potravinové reťazce a iné obchody otvorené.

Pozmenené otváracie hodiny 1.1. sú totižto takmer vo všetkých prevádzkach. Otvorené môžu mať len súkromníci a častokrát sú otvorené aj reštaurácie či iné gastro podniky.

Medzi otvorenými predajňami nájdete aj čerpacie stanice alebo letiskové obchody.

Vznik Slovenskej republiky história

Vznik Slovenskej republiky 1993 je dôležitým momentom v histórii Slovenska. Sametová revolúcia v roku 1989 viedla k pádu komunistickej vlády v Československu, otvárajúc cestu k demokracii a slobodným voľbám.

V priebehu nasledujúcich rokov však začali vznikať napätia medzi českými a slovenskými politikmi ohľadom ekonomických otázok a rozdeľovania kompetencií medzi republikami.

V roku 1992 došlo k politickým dohodám o rozdelení federácie, ktoré boli dohodnuté bez použitia násilia, aj napriek existujúcim napätiam.

Dňa 1. januára 1993 bola Slovenská republika vyhlásená za nezávislý štát. Tento deň sa stal oficiálnym dňom vzniku samostatného slovenského štátu. Na základe dohody bol rozdelený štátny majetok a nastolená samostatná slovenská vláda.

Vznik Slovenskej republiky 1918

Vznik Slovenskej republiky v roku 1918 bol spojený s rozpadom Rakúska-Uhorska po prvej svetovej vojne a vytvorením nových národných štátov.

Po páde Rakúska-Uhorska v novembri 1918 bola vyhlásená Československá republika, ktorá zahŕňala české a slovenské územia.

Dňa 30. októbra 1918 vyhlásil slovenský politik Milan Hodža v Martine tzv. Martinskú deklaráciu. Slovensko sa tak stalo súčasťou nového demokratického štátu, ktorý sa zaviazal k zásadám demokracie a ochrane menšín.

Tento štát existoval až do roku 1939, keď bol rozdelený a okupovaný nacistickým Nemeckom.

Vznik Slovenskej republiky 1939

Vznik Slovenskej republiky v roku 1939 bol súčasťou udalostí spojených s rozpadom Česko-Slovenska a nástupom doby, kedy sa nacistické Nemecko rozširovalo v strednej Európe.

V dôsledku toho vyhlásil Adolf Hitler Nezávislý štát Slovensko, ktorý bol de facto satelitným štátom Nemecka. S druhou svetovou vojnou je spojený aj Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu.

Jozef Tiso sa stal prezidentom tohto nového štátu, ktorý sa aktívne zapojil do nacistických politík a vojenských operácií.

Toto obdobie v histórii Slovenska bolo ťažkým obdobím pod nemeckým vplyvom.

1.1.1993 vznik Slovenskej republiky prezident

Prvým prezidentom Slovenskej republiky po jej vzniku v roku 1993 bol Michal Kováč.

Zastával túto funkciu od 2. marca 1993 do 2. marca 1998. Predtým, počas existencie Česko-Slovenskej federácie, bol Michal Kováč od roku 1993 do 1994 prezidentom celého Česko-Slovenska.

Po rozdelení federácie a vzniku samostatných štátov – Českej republiky a Slovenskej republiky – sa stal prezidentom samostatného Slovenska.

Slovenská republika prezident

Od vtedy sa na prezidentskom poste Slovenska vystriedali viaceré osobnosti a na jar 2024 sú naplánované ďalšie prezidentské voľby.

Prezidenti SR

Hlava SRObdobie
Michal Kováč1993-1998
Rudolf Schuster1999-2004
Ivan Gašparovič2004-2014
Andrej Kiska2014-2019
Zuzana Čaputová2019-2024

 Vznik Slovenskej republiky zaujímavosti

Vznik Slovenskej republiky v roku 1993 bol historickým momentom s niekoľkými zaujímavosťami a osobitými aspektmi.

Medzi najznámejšie fakty a zaujímavosti sa radí to, že rozdelenie Česko-Slovenska a vznik samostatnej Slovenskej republiky prebehol mierovým spôsobom. Na rozdiel od iných historických udalostí, ktoré často súvisia s násilím.

Okrem toho medzi zaujímavosti o vzniku SR patrí aj:

  • Napriek vzniku samostatnej republiky sa Slovensko stalo pokračovaním kultúrneho a historického dedičstva Česko-Slovenska.
  • Po vyhlásení nezávislosti musela Slovenská republika rýchlo vyriešiť otázky štátnych symbolov. Nová vlajka a hymna boli prijaté v priebehu veľmi krátkeho času po vzniku.
  • Po vzniku Slovenskej republiky bola prijatá nová ústava v septembri 1992, ktorá stanovila základné zásady štátu.

Vznik Slovenskej hymny

Slovenská hymna „Nad Tatrou sa blýska“ vznikla v 19. storočí a bola výsledkom spolupráce viacerých autorov. Text napísal básnik Janko Matúška a melódia hymny je použitá zo známej slovenskej ľudovej piesne Kopala studienku.

Vznik Slovenskej republiky dejepis

Vznik Slovenskej republiky je súčasťou vyučovania dejepisu, kedy sa venujú udalostiam po roku 1945. Vzhľadom na dôležitosť tohto dňa sú referáty na túto tému častým školským zadaním práve na hodinách dejepisu.

Vznik Slovenskej republiky referáty

V prípade, že máte referát vypracovať na tému Vznik SR, je dôležité, aby ste pracovali s overenými faktami a relevatnými zdrojmi.

Množstvo informácií nájdete na školskom internetovom portáli zones.sk a rovnako sa k tejto téme vyjadrujú aj oficiálne dokumenty Slovenskej republiky.

Nezabudnite, že v referáte by ste mali spomenúť dôležité body, a to napríklad:

  • Dátum vzniku
  • Udalosti, ktoré viedli k vzniku SR
  • Prvý prezident
  • Štátne symboly
  • Zaujímavosti

Zdroje: zones.sk, youtube.com, nrsr.sk

Témata:
Kalendár

Najnovšie články