MS v hokeji semifinále Stavte si na víťaza!

Lurdy – história, zjavenie, mapa, live prenos a zájazdy

Aktualizované:

Autor: Lenka

Lurdy

Juhofrancúzske Lurdy sa považujú za najviac navštevované pútnicke miesto na svete, kde sa v roku 1858 zjavila Panna Mária. Prečítajte si zaujímavú históriu spojenú Lurdami a objavte tipy na zájazdy.

Lurdy

Lurdy pútnické miesto sa teší veľkej obľube najmä kvôli údajnému zjaveniu Panny Márie a v súčasnosti sa tomuto francúzskemu mestečku pripisujú zázračné schopnosti.

Okrem duchovnej cesty tu môžete navštíviť aj niekoľko zaujímavých pamiatok a atrakcií. Na to vám skvele poslúžia zájazdy, vďaka čomu môžete vidieť Lurdy aj počas prikázaných sviatkov.

Každoročne Lurdy navštívi takmer 3 a pol milióna pútnikov. Kresťania sa tu stretávajú, aby posilnili svoju vieru, chorí tu hľadajú pokoj, útechu a uzdravenie.

V článku nájdete

Lurdy mapa

Lurdy sa nachádzajú na juhu Francúzska. Nazývajú sa aj Lourdes a nájdete ich v departemente Hautes-Pyrénées v regióne Occitanie.

Mapa Lurdy
Zdroj: unsplash.com

Lurdy zjavenie

Pamätného dňa sa zjavila Panna Mária chudobnej dievčine Bernadette Soubirousovej, ktorá zbierala drevo spoločne so svojou sestrou a priateľkou na brehu Gávy.

Uvidela zlatistý oblak a nádhernú ženu oblečenú v bielom s modrou stuhou. Bez obáv ku nej podišla a spoločne sa začali modliť ruženec. Dokopy sa udialo až osemnásť zjavení. Zjavnie nastalo taktiež aj v mestečku Medžugorie.

Odvtedy na toto miesto Bernadetta chodila s väčším húfom zvedavcom, ale Pannu Máriu videla iba ona. Od Veľkej noci do augusta sa v Lurdách konajú denne dve procesies Najsvätejšou Sviatosťou a so zapálenými sviecami.

Lurdy live

Webkamera Lurdy a live vysielanie z tohto pútnického miesta môžete sledovať aj na YouTube, kde tsačí zadať TV Lourdes.

Prípadne si môžete vychutnať priamy prenos z Lúrd, aj keď do vyhľadávania Google zadáte Lourdes Live TV.

Lurdy zájazd

Pútnicke miesto Lurdy každoročne lákajú veriacich, aby oslávili svoju vieru, modlili sa a vyhľadávali duchovnú útechu a uzdravenie. Lurdy sú významným miestom náboženského turizmu a kultúrneho významu pre katolícky svet.

Každoročne sa konajú pútnické zájazdy a organizuje ich napríklad aj cestovná kancelária SATUR.

Ak máte záujem o Lurdy zájazd, možností máte niekoľko, či už uprednostníte:

Lurdy počasie
Zdroj: unsplash.com

Lurdy zájazd autobusom

Lurdy zájazd autobusom je jednou z najobľúbenejších možností, ktorú si turisti zvolia.

Lurdy zájazd autobusom ponukajú cestovné kancelárie:

  • DAKA
  • Paxtravel

V priemere zájazd do Lúrd aj s ubytovaním a bohatým programom stojí od 300 – 600 eur.

Lurdy letecky 2024

Letecky sa do Lúrd dostanete najrýchlejšie, a tento spôsob je zároveň aj najviac pohodlný.

Zájazd Lurdy letenky si môžete kúpiť napríklad na tatratour alebo ferrotour, kde môžete odletieť z Bratislavy alebo z Viedne.

Niekoľkodňový výlet do Lúrd vás môže vyjsť letecky aj s ubytovaní okolo 600 eur.

Lurdy zájazd vlakom

Lurdy vlakom 2024 nie je tak obľúbené ako vlakom do Chorvátska a táto možnosť je k dipozícií veľmi zriedkavo.

V minulosti dokonca premával mimoriadny vlak do Lúrd, dnes nádjete v ponuke skôr zájazdy autobusom alebo lietadlom.

Lurdy história

História Lúrd (francúzsky Lourdes) je úzko spojená s náboženskými zjaveniami a stala sa jedným z najvýznamnejších pútnických miest katolíckeho sveta.

Iba 14-ročná Bernadette Soubirous zažila zjavenia Panny Márie v jaskyni Masabielle. Panna Mária ju požiadala o modlitbu a pokánie, ukázala jej liečivý prameň a požiadala ju, aby ho vykopala.

Správy o týchto zjaveniach sa rýchlo rozšírili a priviedli do Lúrd tisíce pútnikov a veriacich. Vzhľadom k početným zázrakom a uzdraveniam, ktoré sa tu začali diať, sa Lurdy stali dôležitým pútnickým miestom. Kaplnka Panny Márie Lurdskej bola postavená na mieste zjavenia a stala sa stredobodom pútnickej činnosti.

Sväté miesta ľudia navštevujú aj počas najväčšieho moslimského sviatku – Ramadán.

Počasie Lurdy

V Lurdách prevláda atlantické podnebie, ktoré je ovplyvnené blízkosťou Atlantického oceánu. To znamená, že tu býva obvykle dosť veľa zrážok počas celého roka.

Zimy sú mierne a chladné, a teploty zvyčajne klesajú pod bod mrazu v zimných mesiacoch. Letá sú teplé, ale nie príliš horúce, s teplotami, ktoré zvyčajne nepresahujú 30 °C.

Ak si nie ste istí, aké počasie budete mať v Lurdách, pozrite si dopredu predpoveď počasia. Na základe toho budete môcť odhadnúť, aké počasie môžete pčakávať.

Počasie Lurdy 10 dní nájdete na internete. Počasie na Slovensku môžete sledovať vďaka ALADIN SHMU.

Zdroje: unsplash.com, wikipedia.org, lurdy.sk

Najnovšie články