EURO 2024 Bonus 70€ na stávky!

Győr ZOO – trasa, otváracia doba, vstupné, atrakcie a program, história, recenzie

Aktualizované:

Autor: Denisa

Győr ZOO

Ďalšou zoologickou záhradou, ktorú môžete v Maďarsku navštíviť, je Xantus János ZOO. Okrem prehliadky expozícií zvierat vás tu čakajú aj zaujímavé kultúrne a športové podujatia. Pozrite sa, ako sa dostanete do Győr ZOO a koľko je vstupné.

Győr ZOO

Len pol hodinu od slovenských hraníc môžete pozorovať leňochody, kengury či levy v obľúbenej ZOO Xantus János v meste Győr. Táto zoo je ideálna na strávenie príjemného doobedia s rodinou, pretože tu nájdete aj dostatok tieňa v teplom letnom období.

Blízko Slovenska v Maďarsku sa okrem zoologickej záhrady nachádzajú aj známe aquaparky.

V článku nájdete

ZOO Xantus János

Maďarská ZOO Xantus János v meste Győr nie je veľká, ani malá, preto vám jej prehliadka zaberie približne 3 hodiny. Nájdete tu viac ako 500 zvierat zo 100 druhov.

Zoologická záhrada neďaleko Slovenska bola otvorená 1. mája 1967.

Hoci jej hlavným poslaním zostala aj naďalej prezentácia domácich zvierat, dnes tu uvidíte aj netradičné zvieratá ako mravčiara, tapíra či kapybaru.

Xantus János zoologická záhrada si v priebehu desaťročí prešla významnými zmenami. Jednou z nich bola aj zmena názvu. Od 1. mája 2009 sa nazýva ZOO Jánoš Xantus, nezisková organizácia s.r.o.

Aby ste mali prehľad o tom, ako to v zoo vyzerá, na webe zoogyor.com nájdete interaktívnu mapu s jednotlivými expozíciami a pavilónmi zvierat.

Győr ZOO zvieratá

V zoologickej záhrade sa nachádza napríklad rozsiahly výbeh pre slony, výbeh lemurov, expozícia žiráf či aquárium s tučniakmi, ktoré zamestnanci pod dozorom v určitých hodinách vypúšťajú do areálu.

Čo sa týka zvierat v ZOO Győr, tak tie sú na webe zoologickej záhrady rozdelené nasledovne:

  • Predátori: ázijský medveď čierny, jaguar, tiger…
  • Bylinožravce: capybara, kôň, ťavy, žirafy…
  • Primáti: šimpanz, lemur, kočkodan husarský…
  • Vtáky: papagáj, pelikán, emu, páv…
  • Plazy: had, korytnačka, krokodíl…

Súčasťou Győr ZOO je aj atraktívna kontaktá ZOO, kde sa môžete dotknúť takých zvierat, ako sú ťavy, lamy, hady či prasiatka. Zvieratá je možné dokonca kŕmiť aj zakúpeným krmivom. Podobne to funguje aj v ZOOKONTAKT v Liptovskom Mikuláši.

Győr ZOO trasa

Xantus János ZOO sa nachádza v maďarskom meste Győr, ktoré je od slovenských hraníc vzdialené približne pol hodinu. Presná adresa je Kiskuti liget, Győr 9027.

Do Győru ZOO žiaľ nevedie diaľnica, takže z obočky R1 pri Dolnej Strede pôjdete cez dediny. Avšak čo sa týka slovenskej strany, tak tu je potrebná diaľničná známka.

Do Maďarska sa ďalej dostanete cez priechod Medveďov neďaleko Dunajskej Stredy. 

Do zoologickej záhrady sa dostanete aj autobusovým spojom priamo z Bratislavy do Győru, jazda trvá 1 hodinu. Vlakom z Bratislavy to ide s prestupom v Parndorfe alebo vo Viedni. Cesta trvá asi 2 hodiny.

Xantus János ZOO parkovanie

Parkovisko sa nachádza priamo pred vstupom do zoo a je úplne zdarma. Aby sa vám ušlo parkovacie miesto, odporúčame vám prísť na začiatok otváracej doby.

Ak by ste tu nenašli voľné miesto, ďalšia možnosť, kde zaparkovať, je v neďalekom ETO parku. Prvé 3 hodiny sú zdarma, následne sa tu platí 200 Ft na hodinu. 

Otváracie hodiny ZOO Győr

Otváracia doba zoologickej záhrady v Győr sa líši v závislosti od toho, v ktorom mesiaci ju chcete navštíviť, pričom podobne to funguje aj v ZOO na Slovensku.

Győr ZOO otváracie hodiny

MesiacČas
1. január – 28. február10:00 – 16:00h
1. – 30. marec10:00 – 18:00h
31. marec – 30. september10:00 – 19:00h
1. – 31. október10:00 – 18:00h
1. – 30. november10:00 – 17:00h
1. december – 28. február10:00 – 16:00h

ZOO Győr vstupné

Vstupné do Győr ZOO je v maďarských forintoch, na prepočítanie na eurá použite NBS kalkulačku.

Győr ZOO vstupné je rozdelené na kategórie ako dospelí, deti, študenti, rodina a skupina.

Cenník ZOO Győr

KategóriaCena
Dospelí5 300 Ft
Dieťa, senior3 800 Ft
Študent3 900 Ft
Rodina 2+113 700 Ft
Rodina 2+216 400 Ft
Rodina 2+319 800 Ft
Skupina detí3000 Ft

ZOO Győr program a atrakcie

ZOO Győr program ponúka vzdelávacie prehliadky pre skupiny a školy, tematické prehliadky so sprievodcom, komentované kŕmenie, či priamy kontakt so zvieratami v kontaktnej zoo.

Ďalším lákadlo je tzv. Zoo Show, ktorá je v cene vstupného a prebieha každý deň od 11:00 do 15:00 hod.

Čo sa týka atrakcií pre deti v ZOO Xantus János, tak k dispozícií napríklad tematické ihrisko či samostatná budova, kde sú nafukovacie hrady v cene vstupného.

V zoo Győr nájdete takisto aj bufet, reštauráciu, suveníry a piknikové altánky.

Počas letných prázdnin sa tu koná aj denný letný tábor ZOO-CAMP pre deti od 9 do 14 rokov. Počas tábora je pripravený program v podobe úzkeho kontaktu so zvieratkami, prednášok, hravých súťaží, remeselných dielní a výletov do prírody.

Na Slovensku existuje takisto množstvo zaujímavých letných táborov, ako napríklad jazdecký, anglický či športový pobytový tábor.

Győr ZOO program
Zdroj: pixabay.com

História ZOO Győr

Predchodcom győrskej zoologickej záhrady bol park divokých zvierat v lese Püspök, vedľa lesného závodu, ktorý bol založený v roku 1959. Jeho pôvodným cieľom bola prezentácia maďarskej divokej prírody, avšak v roku 1966 bol park zničený záplavami.

Nový park postavili v roku 1967 na pozemku o rozlohe 6 ha, pričom na polovici sa nachádzal park divokej prírody a na druhej polovici bol vybudovaný zábavný park.

Až v roku 1985 sa z prírodného parku stala zoologická záhrada. Ako prvé bolo v pôvodnej zoo zriadené akvárium a terárium, kde sa vystavovali ryby, obojživelníky a plazy.

Neskôr v roku 1997 prešla zoologická záhrada radikálnou zmenou a zbavila sa viacerých druhov zvierat, aby poskytla priestrannejšie výbehy pre ostatné zvieratá, ktoré zoo otvárala v priebehu ďalších rokov.

Svoj terajší názov Xantus János ZOO Győr získala zoologická záhrada až v roku 2009.

Recenzie Győr ZOO

Maďarská ZOO Győr môže návštevníkov ponúknuť pekný, udržiavaný areál, nechýbajú vodné fontánky, výsadba kvetov, smetné koše či zauijímavé zvieracie sochy.

Plusom je určite aj blízka vdialenosť od Slovenska, dostatok bezplatných parkovaních miest, množstvom stromov a tienistých miestečiek, či originálne a hravé detské ihrisko, kde sa vaše deti do sýtosti vybláznia.

Hlavným mínusom zoologickej záhrady je bufet, ktorý je v zoo iba jeden a návštevníkom ponúka len obmedzeným počet jedál.

Zdroje: zoogyor.com, wikipedia.org, youtube.com

Najnovšie články