Ruža pre nevestu Sledujte v predstihu!

ZOO na Slovensku – najznámejšie zoologické záhrady + kontaktná a mini zoo

Aktualizované:

Autor: Denisa

ZOO na Slovensku

Niektoré zvieratá ako napríklad levy alebo opice môžu Slováci stretnúť iba v zoologickej záhrade. Pozrite sa, kam zobrať vašu rodinu do najznámejších zoo na Slovensku. Obľúbené sú aj kontaktné zoologické záhrady a mini zoo pre najmenších.

ZOO na Slovensku

Na Slovensku máme niekoľko známych zoologických záhrad, pričom za najväčšiu je považovaná ZOO Košice. Takisto svojou rozlohou patrí aj medzi najväčšie v Európe.

Okrem klasických zoologických záhrad u nás nájdete aj populárne kontaktné zoo, v ktorých majú návštevníci možnosť pohladkať si leva alebo medveďa. Jedným z takýchto zariadení je aj ZOO Kontakt neďaleko Liptovského Mikuláša.

V článku nájdete

Koľko je ZOO na Slovensku

Na Slovensku máme štyri oficiálne zoologické záhrady, ktorými sú zoologická záhrada Bojnice, Košice, Bratislava a Spišská Nová Ves. Za zmienku stojí aj Park zvierat Stropkov, kde je povolený aj vstup so psom.

Zoologická záhrada je špecializované zariadenie, v ktorom sa chovajú a vystavujú cudzokrajné a domáce živočíchy, s vedeckovýskumnou, kultúrno-osvetovou a rekreačnou funkciou. Jej poslanie sa menilo s dobou a dnes tu nájdete aj také druhy zvierat, ktoré už vo voľnej prírode nežijú.

Okrem klasických zoologických záhrad Slovensko ponúka aj množstvo parkov so zvieratami ako je napríklad Malkia park, niekoľko kontaktných ZOO, zvieracích fariem či mini ZOO pre deti.

Najlepšia ZOO na Slovensku

Zoologické záhrady na Slovensku majú dlhoročnú tradíciu, pričom za najstaršiu ZOO u nás sa považuje Bojnická ZOO, ktorá bola otvorená v roku 1955.

Dnes nájdete zoologické záhrady a parky so zvieratami na západnom, strednom aj východnom Slovensku. To znamená, že na ich návštevu budete v niektorých prípadoch potrebovať aj platnú diaľničnú známku.

Medzi najznámejšie ZOO u nás patrí:

ZOO Bojnice

Zoologická záhrada Bojnice je najstaršou na Slovensku. Svoje brány pre verejnosť otvorila 1. apríla 1995 a ku dnešnému dňu ju navštívilo viac ako 20 miliónov návštevníkov.

Bojnická ZOO sa nachádza kúsok od Bojnického zámku. Návštevníci tu nájdu okrem opíc, levov, plazov a ďalších zvierat aj náučné atrakcie ako sú zmyslový chodník, veľké skladacie puzzle, informačné panely s rôznymi zaujímavosťami, či množstvo oddychových zón.

Čo sa týka otváracích hodín, tie sa menia v závislosti od toho, či sa chystáte ZOO navštíviť počas leta alebo v zime. 

ZOO Bojnice cenník

Typ vstupenkyCena
Dospelý10 €
Dieťa5 €
Študent5 €
Dôchodca5 €
Rodinná vstupenka26 €

Všetky potrebné informácie ako otváraciu dobu a novinky zo života Bojnickej zoologickej záhrady nájdete na oficiálnej stránke Zoobojnice.sk.

ZOO Bratislava

Zoologickú záhradu v Bratislave slávnostne otvorili 9. mája 1960 a ročne ju navštívi okolo 320 tisíc návštevníkov.

Aktuálne tu chovajú takmer 1277 zvierat, pričom k najvzácnejším patria adax núbijský, diviak visajanský, orangutan sumatriansky, kulan turkménsky, gibon zlatolíci, hrošík libérijský, leopard cejlónsky.

Takisto ako jediná ZOO na Slovensku má šimpanzy, žirafy či nosorožce.

Okrem bežných prehliadok pripravuje ZOO Bratislava aj rôzne výstavy, aktivity pre deti, programy pre školy, či záujmové krúžky. Súčasťou zoologickej záhrady je aj Dinopark. 

Cenník ZOO Bratislava

Typ vstupenkyCena
Dospelý10 €
Dieťa7 €
Študent, dôchodca, ŤZP7 €
Rodina 2+227 €
Rodina 2+434 €

Bratislava ZOO otváracie hodiny a všetko o zvieratkách nájdete na stránke Zoobratislava.sk.

ZOO Košice

Na východnom Slovensku sa nachádza najväčšia zoologická záhrada u nás – ZOO Košice. Vznikla v roku 1979. Nachádza sa v okrajovej časti Košíc, v miestnej časti Kavečany a je otvorená celoročne od pondelka do nedele 9:00h – 19:00h.

ZOO Košice chová približne 1500 zvierat a nachádza sa tu jediný areál kozorožcov sibírskych na Slovensku. Rovnako je jedinou ZOO u nás, kde môžu návštevníci vidieť tulene obyčajné, tučniaky jednopáse alebo kondory veľké.

Čo sa týka vstupného, to je rozdelené podľa mesiacov v roku a či chcete lístok do ZOO aj Dinoparku, alebo len do ZOO samostatne. Cena takisto záleží aj od toho, kto si lístok kupuje.

ZOO Košice bez Dinoparku apríl-október

Typ vstupenkyCena
Dospelý8 €
Dieťa 2 – 6 r.3,50 €
Žiak, študent, dôchodca5 €
ZŤP dospelý4 €
ZŤP dieťa2,50 €

V Zookosice.sk nájdete aj Dinopark a náučný botanický chodník, ktorého súčasťou je aj Vtáčí chodník, Včelársky chodník či Geologický chodník.

Okrem toho nezabudite v Košiciach navštíviť aj botanickú záhradu, v ktorej môžete mať aj netradičný svadobný obrad.

ZOO Spišská Nová Ves

Zoologická záhrada Spišská Nová Ves je najmenšia a zároveň najmladšia zoologická záhrada na Slovensku, ktorá bola pre verejnosť otvorená v máji v roku 1989.

Okrem klasických výbehov môžu návštevníci ZOO navštíviť aj pavilón AQUATERRA, v ktorom si môžu pozrieť akváriové a terárijné živočíchy ako agamy, leguány, chameleóna, pavúky, škorpióny, žabky, korytnačky, krokodíly, morské aj sladkovodné ryby a podobne.

ZOO je otvorená pre verejnosť aj počas niektorých štátnych sviatkov. Viac info na Zoosnv.sk.

V rámci ZOO funguje aj pavilón AQUATERRA, v ktorom si môžu návštevníci pozrieť akvarijné a terárijné živočíchy, napr. agamy, leguány, chameleóna, pavúky, škorpióny, korytnačky, krokodíly, kosmáče, tamaríny, surikaty, morské aj sladkovodné ryby a pod.

Cenník ZOO Spišská Nová Ves

Typ vstupenkyCena
Dospelý4 €
Dieťa 2 €
ZŤP, študent, dôchodca3 €
Permanentka (20 vstupov)40 €

Súčasťou ZOO Spišská Nová Ves je aj Monkeyland lanový park, služby ako jazda na koni, trampolínové centrum, dve detské ihriská, či požičovňa detských vozíkov.  

Kontaktná ZOO Slovensko

Chcete si pohladkať leva, hrať sa s medveďom, prípadne škrabkať lamu? Takúto možnosť a bezprostredný kontakt so zvieraťom zažijete iba v kontaktnej ZOO, ktoré nájdete aj u nás.

Najznámejšou kontaktnou zoologickou záhradou na Slovensku je ZOO Kontakt Liptovský Mikuláš. Od klasických ZOO sa líši tým, že niektoré zvieratá si môžete pohladkať, nakŕmiť ich krmivom zakúpeným v pokladni, odfotiť sa alebo sa povoziť na koňoch a poníkoch.

Ďalšími kontaktnými ZOO na Slovensku sú:

 • FarmaPARK (Lubina)
 • Mobilná kontaktná ZOO s papagájmi Arakovo (Bojnice)
 • Salaš Syrex (Zázrivá)

Mini ZOO Slovensko

Medzi ZOO Slovensko si prídu na svoje aj tí najmenší, pre ktorých sú ako stvorené mini ZOO.

Väčšinou v nich nájdete milé hospodárske zvieratká ako ovečky, kozičky, sliepky alebo prasiatka, medzi ktoré môžu ísť aj tie najmenšie deti a vy nebudete mať obavy z toho, že by sa im mohlo niečo stať.

Takáto mini ZOO umožňuje časovo neobmedzený vstup do ohrady medzi krotké zvieratká. Tie môžete hladkať i kŕmiť. V areáli nájdete aj oddychové časti či atrakcie pre deti.

Kam ísť do mini ZOO Slovensko:

 • MiniZOO – Gazdovský zverinec (Žiar nad Hronom)
 • AJAX farma (Mýto pod Ďumbierom)
 • Sokoliareň a Mini Zoo (Devín)
 • Gazdovský dvor Náš sen (Pusté Úľany)
 • Detská farma Humanita (Kráľová nad Váhom)

Ostatné ZOO Slovensko

Medzi ostatné ZOO Slovensko môžete zaradiť súkromné zoologické záhrady, parky so zvieratami alebo zariadenia, kde môžete pozorovať zvieratá v ich prirodzenom prostredí, podobne ako na stránke Kukaj.sk.

Príklady ostatných ZOO na Slovensku:

 • Malkia Park (Orechá Potôň)
 • Park zvierat (Stropkov)
 • Ranč pod Babicou (Bojná)
 • Zveropark (Revištské Podzámčie)
 • Oáza sibírskeho tigra (Kostolná pri Dunaji)
 • Farma New Zeeland (Modrová)
 • Ranč pri Žiline (Brodno)

ZOO história

Skoro každé väčšie mesto na svete má svoju vlastnú ZOO. Väčšina moderných zoologických záhrad sa snaží držať zvieratá v prostredí čo najpodobnejšom prostrediu, v akom žijú vo voľnej prírode. 

Prvé zoologické záhrady boli súkromné zverince, zvyčajne patriace kráľom. Napríklad kráľ Karol I. začínal so ZOO s obrovským pytónom ako hlavnou atrakciou.

Prvá verejná zoologická záhrada bola založená vo Viedni v roku 1752, keď Habsburgovci sprístupnili verejnosti súkromný zverinec patriaci k zámku Schönbrunn, dnes známa ako Tiergarten Schönbrunn.

Vo Francúzsku bola prvá ZOO otvorená pre verejnosť po skončení Francúzskej revolúcie. Konkrétne išlo o zoologickú záhradu v Paríži, kde sa tento rok konajú aj letné olympijské hry.

ZOO Slovensko
Zdroj: unsplash.com

Prvá vedecká zoologická záhrada v modernom svete bola založená v Londýne v roku 1828. V tom istom roku bola otvorená pre verejnosť, ako spôsob podpory jej vedeckej práce.

Na Slovensku je najstaršou zoologickou záhradou Bojnická ZOO, ktorá bola otvorená 1. apríla 1955. 

Medzi najznámejšie ZOO na svete patrí San Diego Zoo, Loro Parque či Singapore Zoo.

Zdroje: wikipedia.org, zoobojnice.sk, zookosice.sk, zoobratislava.sk, youtube.com

Najnovšie články