Slovan v Lige Majstrov Bonus na stávky tu!

Svetový deň Downovho syndrómu – dátum, história, zaujímavosti a Ponožková výzva

Aktualizované:

Autor: Denisa

Svetový deň Downovho syndrómu dátum

Svetový deň Downovho syndrómu nájdete v kalendári 21. marca. Oficiálne sa tento deň oslavuje od roku 2012 a vznikol za účelom zvýšenia povedomia verejnosti o tomto ochorení. Aká je história a čo znamená „Ponožková výzva“ sa dozviete v článku.

Svetový deň Downovho syndrómu

Tento rok si pripomíname 18. rokov odo dňa, kedy bol Valným zhromaždením OSN ustanovený Svetový deň Downovho syndrómu. Jeho symbolom sa stali rozdielne ponožky.

A hoci tento deň nenájdete v kalendári štátnych sviatkov, Svetový deň Downovho syndrómu je rovnako dôležitý, pretože patrí ľuďom, ktorí by mali byť v centre záujmu spoločnosti a stali sa tak prirodzenou súčasťou našich životov.

V článku nájdete

Svetový deň Downovho syndrómu 2024

Hlavnou myšlienkou Svetového dňa Downovho syndrómu 2024 je širenie osvety, podobne ako v prípade Svetového dňa sklerózy multiplex.

Jeho cieľom je zvyšovanie povedomia o tom, čo Downov syndróm je, čo znamená mať Downov syndróm, a akú dôležitú úlohu majú títo ľudia v našich životoch a komunitách.

Ľudia s Downovým syndrómom majú jeden nadbytočný chromozóm, čiže trizómiu, ktorá patrí medzi najčastejšie genetické ochorenia. Trizómia sa vyskytuje u jedného zo 700 novorodencov.

Každý rok je Svetový deň Downovho syndrómu 2024 zameraný na inú tému, ktorá tvorí základ celosvetovej kampane. Tento rok je to téma Skončime so stereotypmi.

Svetový deň Downovho syndrómu témy

RokTéma
2023S nami, nie pre nás
2022Inklúzia znamená
2021Spojenie
2020My rozhodujeme
2019Nikoho nenechať za sebou
2018Čo prinášam svojej komunite
2017Môj hlas, moja komunita
2016Moji priatelia, moja komunita
2015Moje príležitosti, moje voľby
2014Zdravie a pohoda – prístup a rovnosť pre všetkých
2013Právo na prácu
2012Budovanie našej budúcnosti

Svoju každoročnú tému aj Svetový deň zdravia, ktorá tento rok znie Moje zdravie, moje právo.

Svetový deň Downovho syndrómu dátum

Každý rok si 21. marca pripomíname Svetový deň Downovho syndrómu. Oficiálne sa oslavuje od roku 2012, a to na základe rozhodnutia Organizácie spojených národov z 19. decembra 2011.

Ide o symbolický dátum, ktorý je odvodený z číslic 3 a 21, keďže pri uvedenej diagnóze ide o moment, kedy sa na 21. chromozómovom páre neobjaví očakávaná dvojica, ale ojedinelá trojica chromozómov. To znamená, že namiesto bežných 46 chromozómov ich ľudia s týmto postihnutím majú 47. 

Marec je takisto aj mesiacom knihy a vy tak môžete urobiť radosť svojim najbližším a kúpiť im jednu z najlepších kníh 2023 alebo náučnú literatúru o Downovom syndróme.

Svetový deň Downovho syndrómu význam

Svetový deň Downovho syndrómu a jeho význam spočívajú vo zvýšení povedomia verejnosti o Downovom syndróme vo všetkých členských štátoch OSN, a to formou písania a diskusie.

Tento medzinárodný svetový deň bojuje za zlepšenie podmienok ľudí s Downovým syndróm, a to napríklad v oblastiach ako:

  • vzdelanie,
  • zdravotná starostlivosť,
  • práca,
  • svojprávnosť,
  • rozhodovanie.

Svetový deň Downovho syndrómu je na internete označovaný hastagom #WorldDownSyndromeDay, ktorý môžete použiť aj na sociálnej sieti Threads alebo Mastodon a zvýšiť tak povedomie o tomto dni aj vo svojom okolí.

Svetový deň Downovho syndrómu Ponožková výzva

Symbolom Svetového dňa Downovho syndrómu sú rozdielne ponožky, ktoré boli symbolicky vybrané preto, lebo pri troche fantázie pripomína ich tvar chromozómy.

S touto symbolikou je spojená tzv. „Ponožková výzva“, do ktorej sa zapájajú ľudia po celom svete.

V tento deň si na každú nohu obúvame ponožky, ktoré na prvý pohľad spolu nesúvisia – líšia sa farbou, vzorom či veľkosťou. Tým dávame najavo, že si uvedomujeme odlišnosť týchto ľudí, ale aj to, že ich podporujeme a ich inakosť chápeme.

Napríklad v roku 2021 sa podarilo masívnou informačnou kampaňou „Ponožková výzva“ zasiahnuť viac ako 700 000 ľudí, sumou 8 000 € podporiť Spoločnosť Downovho syndrómu na Slovensku a ďalších 2 533 € venovať spoločnosti Down Syndrome International.

Podporovateľom tejto výzvy je aj známa spoločnost Dedoles, ktorá z každého páru, ktorý sa predá v mesiaci marec, venuje finančný príspevok Spoločnosti Downovho syndrómu.

Svetový deň Downovho syndrómu
Zdroj: unsplash.com

Ponožková výzva 2024

Aj v roku 2024 sa môžete zapojiť do „Ponožkovej výzvy 2024“ a podporiť tak Svetový deň Downovho syndrómu. Stačí si 21. marca obuť ponožky rôznych veľkostí a farieb, ktoré sú symbolom toho, že každý sme iný, no práve to robí náš svet pestrejším a lepším.

Svetový deň Downovho syndrómu história

Svetový deň Downovho syndrómu má rovnako ako Medzinárodný deň žien svoju históriu. Jeho uzákoneniu predchádzali rôzne historické udalosti, ako napríklad rezolúcia, ktorá bola prijatá konsenzom v roku 2011 počas plenárneho zasadnutia tretieho výboru Valného zhromaždenia OSN.

Skupiny a združenia s Downovým syndrómom na celom svete viedli kampaň za to, aby sa ich vlády podieľali na podpore tejto rezolúcie. Rezolúciu nakoniec podporilo 78 členských štátov OSN.

Okrem toho organizácia DSi spustila medzinárodnú petíciu za prijatie Svetového dňa Downovho syndrómu v OSN. Tá získala viac ako 12 000 podpisov v priebehu dvoch týždňov a bola predložená predsedovi tretieho výboru.

Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo 19. decembra 2011 21. marec za Svetový deň Downovho syndrómu.

Svetový deň Downovho syndrómu zaujímavosti

S Downovým syndrómom a jeho svetovým dňom sú spojené rôzne zaujímavosti a fakty, ktoré nájdete aj na oficiálnej stránke worlddownsyndromeday.org.

Zaujímavosti Svetový deň Downovho syndrómu

  • Ročne sa na Slovensku narodí v priemere 30 až 50 novorodencov s diagnózou Downovho syndrómu.
  • Každý rok je s týmto dňom spojená iná téma, ktorá tvorí základ celosvetovej kampane. Tento rok je to téma Skončime so stereotypmi.
  • Downov syndróm nie je choroba alebo ochorenie, je to genetický stav spôsobený prítomnosťou ďalšieho 21. chromozómu. 
  • Mnoho dospelých s Downovým syndrómom navštevuje vysokú školu, má prácu, partnera, dokonca sa vydá, či ožení.
  • Downov syndróm je najčastejší z vrodených syndrómov.

Čo je Downov syndróm

Downov syndróm je najčastejšie genetické ochorenie na Slovensku, ktoré spôsobuje nadmerný počet 21. chromozómu (trizómia), ktorý vzniká najčastejšie nesprávnym delením buniek. Na Slovensku sa ročne narodí asi 45 detí s Downovým syndrómom.

Pre ľudí s Downovým syndrómom sú typické fyzické črty a mentálna retardácia v rôznej miere.

Downov syndróm prejavy

  • vrodená katarakta
  • vrodené anomálie tráviaceho traktu
  • vrodené srdcové choroby
  • zvýšené riziko Alzheimerovej choroby
  • typický vzhľad tváre (menšia hlava, sploštené záhlavie, úzke a šikmé očné štrbiny, otvorená malá fontanela na záhlaví, veľký jazyk)
  • klinodaktylia
  • prsty na nohách sú kratšie, medzera medzi palcom a ostatnými prstami je širšia

U nás sa tejto téme venuje Spoločnosť Downoho syndrómu na Slovensku, ktorá má svoju oficiálnu stránku downovsyndrom.sk.

Zdroje: worlddownsyndromeday.org, downovsyndrom.sk, youtube.com

Témata:
Kalendár

Najnovšie články