EURO 2024 Bonus 70€ na stávky!

Medzinárodný deň žien (MDŽ) – vznik, dátum, priania, vinše, pohľadnice a darčeky

Aktualizované:

Autor: Denisa

Kedy je MDŽ

Medzinárodný deň žien, známy aj ako MDŽ, je medzinárodne uznávaný sviatok, ktorý každoročne pripadá na 8. marca. V tento deň oslavujeme rovnoprávnosť žien, ktoré v minulosti bojovali za svoje práva. Pozrite sa, kedy je MDŽ a ktoré sú najkrajšie priania.

Medzinárodný deň žien 

Každá žena je silná a preto si zaslúži uznanie, ktoré jej dáva Medzinárodný deň žien, ktorý bol OSN stanovený na 8. marca. V tento deň oslavujeme prvý štrajk newyorkských krajčírok v roku 1908, ktoré bojovali za lepšie pracovné podmienky.

Či už tento deň oslávite vo dvojici alebo večerným posedením s kamarátkami, nezabudnite na originálny darček na Deň žien, ktorý kúpite online na Temu shop.

V článku nájdete

Kedy je MDŽ 2024

Ak sa pýtate, kedy je MDŽ 2024, v tom prípade si do kalendára zapíšte dátum 8. marca.

Ak chcete vedieť, kto má v tento deň meniny, pozrite sa do kalendára, kde nájdete okrem oslávenca aj prikázané sviatky.

Medzinárodný deň žien vznik

Vznik sviatku MDŽ je spájaný so štrajkom newyorských krajčírok z roku 1908. Ženy vtedy usilovali o kratší pracovný čas, lepšie platy, hlasovacie právo a koniec detskej práce.

Sviatok Deň žien presadila v roku 1910 nemecká socialistka Clara Zetkinová. Prvý oficiálny sviatok žien sa oslávil 28. februára 1909, dátum 8. marca sa ustálil až po prvej svetovej vojne a MDŽ ako taký v roku 1975.

MDŽ kvety

Kvety na MDŽ sú každoročná tradícia, ktorá sa teší veľkej obľube medzi všetkými ženami. Potešte vašu manželku, mamičku alebo kamarátku a darujte jej na Medzinárodný deň žien jeden kvietok alebo rovno celú kyticu.

Pre tých viac kreatívnych je k dispozícií aj videonávod na ručne vyrobené kvety k MDŽ, ktoré nenechajú chladnou žiadnu ženu!

MDŽ prianie a blahoželanie

Blahoželania a priania k MDŽ je jedinečný spôsob, ako povedať žene vášho života, mamine alebo kamarátke, čo všetko pre vás znamená.

Vybrať si môžete jednoduché prianie s nápisom Všetko najlepšie k MDŽ, alebo dáte prednosť citátu, básničke, pozdravu alebo SMS ku Dňu žien. Výber je len na vás.

MDŽ priania

Blahoželanie k MDŽ

Cieľom blahoželania k MDŽ je rovnako, ako v prípade narodeninového priania potešiť obdarovanú osobu.

Najlepšie prianie k Medzinárodnému dňu žien by malo vyjadrovať lásku, úctu a obdiv.

MDŽ blahoželania

Byť ženou je náročné, ale aj krásne. Znamená to byť silnou kotvou v prístave aj nekonečnou studnicou lásky. Raduj sa z toho, že si žena! Prajem krásny Medzinárodný deň žien.

Dnes svoj sviatok oslavujú všetky ženy sveta. Mamičky, babičky, sestry, dcéry i priateľky. K MDŽ ti prajem všetko najlepšie a hlavne radosť z toho, že si žena!

Najlepším priateľom ženy nie sú diamanty ani kvety, ale dobrá kamarátka. Ďakujem ti za to, že si tu pre mňa, keď sa chcem podeliť o svoj smiech alebo zdieľať svoj plač. Prajem ti krásny Medzinárodný deň žien!

Vtipné priania k MDŽ

Medzinárodný deň žien nemusí byť iba seriózny a vážny. Práve naopak! Vtipné prianie k MDŽ nie je vhodné iba pre kamarátku alebo sestru, ale môžete ním rozosmiať aj vašu partnerku alebo mamu.

Deň žien MDŽ vtipné priania

Daj si žena pohár vína, po víne si vždy iná. Milá, svieža, prítulnejšia, jednoducho zo všetkých najskvelejšia. Všetko najlepšie k MDŽ!

Ženy oslavujú veľmi rady, s tortou, kávou, kamarátmi. Užívaj si života, k tomu patrí dobrota. Zabudni dnes na diétu, maj sa tiež trochu k svetu. Tak si dnes dopraj, ženo, dnes máš všetko povolené. Krásny Deň žien!

Ženy majú dnes sviatok, to zas bude veľký zmätok. Víno, torty, kávu, rum, hlavne nech nezborí sa dom. Osláv, že sa máte rady, nech má párty riadne grády!

Vtipné priania môžu byť aj skvelá voľba v prípade silvestrovských pozdravov.

Medzinárodný deň žien 
Zdroj: unsplash.com

Medzinárodný deň žien vinše

Vymyslieť originálne vinše k MDŽ môže byť niekedy veľmi náročné, podobne ako poďakovanie ku Dňu učiteľov, ktoré sa takisto oslavuje každý rok v marci.

Pokiaľ aj vy márne premýšľate nad vinšom k Medzinárodnému dňu žien, inšpirujte sa príkladmi z našej ponuky, ktoré urobia radosť kolegyni alebo dcére.

Vinše k MDŽ

Prajeme Ti ku Dňu žien, nech sa splní každý sen, ktorý sa v Tvojej hlave skrýva, a šťastie sa na Teba zblízka díva!

Ženy sú silné, ženy sú svoje, ženy sú krásne a niekedy aj náročné. Hlúpy je ale ten, ktorý im nepraje krásny Deň žien!

Deň žien je len raz za rok, to má každá žena nárok na kvet, pusu, bál, aby za ňou muž vždy stál. Uži si ten dnešný deň, veď je práve sviatok žien!

Báseň k MDŽ

Ako krajšie potešiť vašu partnerku na Medzinárodný deň žien, ako jej poslať pozdrav s krásnou básničkou.

Ak nemáte umelecké črevo, inšpirujte sa príkladom nižšie alebo požiadajte o pomoc ChatGPT, ktorý vám vytvorí báseň k MDŽ na počkanie.

Básnička k MDŽ

Posielam k MDŽ prvé jarné kvety,
pohoda a šťastie pre Teba v nich letí.
Nech sa Ti splní každý Tvoj sen,
prajem Ti zo srdca v dnešný Deň žien.

Medzinárodný deň žien SMS

Ak chcete popriať Všetko najlepšie k MDŽ niekomu, kto sa nachádza na druhej strane republiky, skvelou voľbou sú v tomto prípade SMS na Deň žien. Do takejto SMS-ky môžete zakomponovať aj MDŽ gif alebo obrázok k MDŽ.

SMS k MDŽ

Tej najmilšej a najzlatšej žienke k sviatku,
s prianím všetkého najlepšieho pre radosť a na pamiatku.

Nech je dnešný deň jeden veľký sen,
bozky sú korením, večer Ťa odmením.
Mojej láske všetko najlepšie ku dňu žien.

Dnes je Medzinárodný deň krásnych, inteligentných a úspešných žien.
Pokiaľ nejakú poznáš, pošli to ďalej. Späť nie, o sebe viem.

Poslať SMS na Deň žien predstavuje rýchly a praktický spôsob, no nezabudnite si dobiť kredit, inak by SMS nemusela nájsť svojho prijímateľa.

Pozdrav k MDŽ

Pozdravy a pohľadnice k MDŽ si môžete vyrobiť aj doma, stačí mať kúsok predstavivosti alebo sa inšpirovať rôznymi videonávodmi, ktoré nájdete online.

Takúto pohľadnicu na MDŽ môžete ozvláštniť napríklad vtipnými obrázkami alebo básničkou ku Dňu žien.

V marci okrem MDŽ oslavujeme aj Deň Downovho syndrómu, ktorý je 21. marca.

MDŽ darčeky

Darčeky na Medzinárodný deň žien nemusia byť drahé, kedy ženy v mnohých prípadoch potešia aj drobné veci alebo darček vyrobený od srdca. To platí najmä vtedy, ak vám darček na Deň žien vyrobia napríklad vaše deti alebo vnúčatá.

Ak si netrúfate na domácky vyrobený darček, na Heureka sk nájdete množstvo originálnych darčekov k MDŽ.

Najlepšie darčeky k MDŽ

Medzinárodný deň žien história

História MDŽ je spojená s bojom žien za ich rovnoprávnosť, právo voliť, za 8 hodinový pracovný čas a lepšie pracovné podmienky. Medzinárodný deň žien vznikol na Medzinárodnej ženevskej konferencii v roku 1910.

Ako dátum tohto sviatku bol stanovený 8. marec na počesť veľkého štrajku 40 000 newyorských krajčírok z textilných tovární, ktorý sa konal v roku 1908.

Deň žien sa veľmi rýchlo rozšíril do sveta a časom sa jeho význam vyvíjal, kedy bol tento sviatok považovaný za politický,feministický či apolitický.

V Rakúsku, Švajčiarku a Nemecku ho oslavovali ženy už od roku 1911. V cárskom Rusku tento sviatok oslavovali od roku 1913, ale demonštrácie neustávali a tak po veľkej demonštrácii v Petrohrade v roku 1917 bol dátum pevne stanovený na 8. marca.

MDŽ na Slovensku

Prvý sviatok MDŽ v ČSR sa konal v roku 1921. Počas druhej svetovej vojny bol Medzinárodný deň žien zrušený, posledný sa konal v roku 1938. Po roku 1945 bol MDŽ znovu obnovený.

Čo sa týka samotného Slovenska, tak u nás je 8. marec od roku 2004 významným dňom. Tento deň je spájaný so socializmom, kedy ho oslavovali skôr funkcionári ako samotné ženy, ktoré dostávali najmä červené karafiáty.

Prvotným záujem bolo, aby Medzinárodný deň žien nahradil prvorepublikový Deň matiek, pripadajúci na druhú májovú nedeľu. Avšak časom sa Deň matiek stal obľúbenejším ako MDŽ.

MDŽ tradície

Medzinárodný deň žien má tradície najmä v Európe, USA či Ázii. 

Veľkej obľube sa tento sviatok teší najmä v Rusku, kde ženy dostávajú od mužov okrem kvetín aj luxusné domáce potreby alebo šperky. Školáci takisto organizujú párty pre svoje spolužiačky.

Aké sú ďalšie tradície na MDŽ vo svete

  • Talianky dostávajú od mužov žltú kvetinu mimózy a od štátu napríklad bezplatný vstup do múzeí.
  • Turkyne absolvujú rôzne spoločenské akcie, kde sú vyhlásené párty bez prítomnosti mužov.
  • Ženy v Argentíne sa vydávajú do ulíc a bojujú za svoje práva.
  • V Číne je MDŽ od roku 1949 štátnym sviatkom spojeným s poldňovým voľnom pre zamestnankyne.

Zdroje: wikipedia.org, womansday.com, heureka.sk, youtube.com

Najnovšie články