Na Slovensku je Deň učiteľov spojený so spomienkou na narodenie Jana Amosa Komenského a oslavou pedagógov, ktorých si môžete uctiť darčekom, praním alebo poďakovaním ku Dňu učiteľov. Všetko o tomto významnom dni nájdete v článku.
Deň učiteľov
Na Slovensku a Česku oslavujeme Deň učiteľov od roku 1955 ako spomienku na výročie narodenia Jana Amosa Komenského. V kalendári tento deň nájdete 28. marca, čiže v rovnaký mesiac, ako napríklad Medzinárodný deň žien, ktorý pripadá na 10. marec.
Vo svete sa naopak Medzinárodný deň učiteľov oslavuje 5. októbra. Svetový deň učiteľov bol vyhlásený organizáciou UNESCO v roku 1994 ako pripomienka Charty učiteľov, ktorá bola v tento deň podpísaná.
V článku nájdete
Medzinárodný Deň učiteľov
Medzinárodný deň učiteľov (World Teachers‘ Day) je sviatok, ktorý si pripomínajú učitelia po celom svete. Bol ustanovený v roku 1994 na deň 5. októbra. Dátum vybralo UNESCO ako pripomienku podpisu Charty učiteľov podpísanú v roku 1966.
Svetový deň učiteľov je oslava pedagógov, ktorí menia vzdelávanie, ale aj deň, keď sa uvažuje o podpore, ktorú potrebujú, aby naplno využili svoj talent a povolanie. Rovnako sa v tento dátum prehodnocuje vývoj tejto profesie do budúcna na celom svete.
Deň učiteľov na Slovensku
Deň učiteľov sa začal v Československu oslavovať v roku 1955 a oficiálnym dátumom, ktorý schválila vtedajšia vláda, bol 28. marec. Ostalo to tak aj po tom, ako v roku 1994 vyhlásila organizácia UNESCO Svetový deň učiteľov, ktorý pripadá na 5. októbra.
Deň učiteľov 2024
Deň učiteľov je príležitosť na to podarovať vášmu obľúbenému pedagógovi darček, blahoželanie alebo obrázok, ktorým mu vyjadríte vaše uznanie a vďaku.
Pedágog a filozof Jan Amos je dodnes považovaný za učiteľa národov a na jeho počesť vznikla Univerzita Komenského v Bratislave, ktorú navštevoval aj kandidát na prezidenta Ivan Korčok.
Deň učiteľov cirkevných škôl
Deň katolíckych učiteľov sa na Slovensku oslavuje vždy 7. apríla. Je to deň, kedy zomrel sv. Ján de la Salle, patrón učiteľov, vychovávateľov a katolíckych škôl. Jeho sviatok si pripomíname v celej Katolíckej cirkvi.
Deň učiteľov poďakovanie
Ku Dňu učiteľov býva zvykom na školách zorganizovať pre učiteľov a žiakov podujatie, ktorého súčasťou býva aj slávnostné poďakovanie všetkým pedagógom za ich profesionálny a edukatívny prístup, ktorý je súčasťou ich povolania.
Na internete nájdete hneď niekoľko príhovorov ku Dňu učiteľov, ktoré môžu slúžiť ako inšpirácia v tento slávnostný deň. Rovnako si toto poďakovanie môžete napísať aj sami, pričom pomôcť vám v tomto prípade môže umelá inteligencia ChatGPT.
Ďalšou možnosťou, ako poďakovať vašej pani učiteľke na Deň učiteľov, je podarovať jej darček alebo prianie ku Dňu učiteľov.
Deň učiteľov darčeky
Darček ku Dňu učiteľov je jeden zo spôsobov, ako vyjadriť rešpekt a úctu vašej triednej učiteľke alebo učiteľovi za dobre odvedenú prácu.
Medzi tipmi na darčeky pre učiteteľov nájdete klasické darčeky, ktorými nič nepokazíte, alebo voňavý či originálny dar, s ktorým sa odlíšite od ostatných. Veľmi obľúbené sú aj kvety pre učiteľov.
Deň učiteľov darček
Kvety pre učiteľov
Medzi tradičný darček na Deň učiteľov patria aj kvety. Či už ide o rezané kvety alebo izbové rastliny, kvety pre učiteľov môžete podarovať ako triednej pani učiteľke, tak aj pánovi učiteľovi. V tomto prípade však myslite na to, pre koho je daný kvet určený.
Ak plánujete podarovať kvet učiteľke, úplne stačí napríklad gerbera, ktorú necháte jemne ozdobiť stužkou a listom. V prípade kvetu pre učiteľa môžete radšej zvoliť trvalku akou je napríklad kaktus v kvetináči, ktorý mu ostane na pamiatku aj niekoľko rokov.
Blahoželanie ku Dňu učiteľov
Na Deň učiteľov 2024 môžete vášmu obľúbenému učiteľovi podarovať, napríklad aj originálne prianie.
Blahoželanie ku Dňu učiteľov môžete kúpiť v papierníctve alebo si ho môžete vyrobiť aj sami doma. Pritom stačí mať iba trochu fantázie alebo si pozrieť videonávod, ktorých je na internete hneď niekoľko.
Takéto prianie ku Dňu učiteľov môžete doplniť napríklad citátmi alebo obrázkami, ako je to aj pri narodeninových prianiach. Medzi Deň učiteľov obľúbené obrázky patria kvety rôznych druhov a knihy.
Deň učiteľov citáty
Na Slovensku sa Deň učiteľov oslavuje 28. marca, kedy si pripomíname aj výročie narodenia Jana Amosa Komenského. Nezabudnite v tento deň oceniť snahu a tvrdú prácu všetkých pedagógov a pošlite im milý citát, ktorým im dáte najavo, že si ich ceníte.
Dobrý učiteľ vie vzbudiť nádej, predstavivosť aj vyvolať lásku k učeniu. (Brad Henry)
Skvelí učitelia sa vedia vcítiť do detí, rešpektovať ich, a veria, že každé jedno má niečo jedinečné, na čom sa dá stavať. (Ann Liberman)
Učiteľ je kompasom, ktorý v deťoch aktivuje magnety zvedavosti, poznania a múdrosti. (Ever Garrison)
Báseň na Deň učiteľov
Básnička na Deň učiteľov je ďalším spôsobom, ako si svojmu obľúbenému pedagógovi poďakovať za jeho trpezlivosť, snahu, ľudský prístup a profesionalitu.
Učiteľ je spása naša, vždy pri nás aj ťarchu znáša.
Učiteľ Ťa pochváli ale, pri neúspechu sa mrzuto zatvári.
Učiteľ je niekto, kto nás má vždy viesť,
skláňať sa nad lavocou,aj ťaháky zniesť.
Učiteľ nás vždy chápe, pomôže vždy a rád,
radí žiakom múdre veci ako kamarát.
Deň učiteľov história
Deň učiteľov je obľúbeným sviatkom, ktorý sa oslavuje každý rok. Jeho cieľom je vzdať poctu učiteľom za ich prácu a oddanosť. Deň učiteľov sa oslavuje v každej krajine v iný deň.
Vo svete majú pedagógovia sviatok 5. októbra. Tento deň vyhlásila v roku 1994 Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru za Medzinárodný deň učiteľov. Naopak na Slovensku sa Deň učiteľov začal oslavovať ešte skôr, a to v roku 1955.
Rozhodla o tom československá vláda a tento sviatok pripadol na 28. marec. Nejde o náhodný dátum, ale v tento deň sa narodil Jan Amos Komenský, ktorý patril medzi najvýznamnejšie osobnosti svetovej pedagogiky.
Pri príležitosti tohto dňa oceňujú prácu pedagógov aj štátne inštitúcie. Tradíciu každoročného oceňovania pedagógov pri príležitosti Dňa učiteľov na Slovensku obnovil v roku 1999 vtedajší minister školstva Milan Ftáčnik.
Viac o histórii sviatku Deň učiteľov nájdete na stránke wikipedia.org.
Zdroje: unesco.org, wikipedia.org, minedu.sk, youtube.com