Slovan v Lige Majstrov Bonus na stávky tu!

Svetový deň sklerózy multiplex – dátum, kampaň, história a zaujímavosti

Autor: Denisa

Medzinárodný deň sklerózy multiplex

Každý rok si v máji pripomíname Svetový deň sklerózy multiplex. Ide o jedinú celosvetovú informačnú kampaň, ktorej cieľom je šíriť povedomie o skleróze multiplex v spoločnosti. Všetko o aktuálnej kampani sa dozviete v článku nižšie.

Medzinárodný deň sklerózy multiplex

Na celom svete trpí ochorením skleróza multiplex približne 2,1 až 2,8 milióna ľudí. Aj toto bol dôvod aby vznikol Medzinárodný deň sklerózy multiplex, ktorý si pripomíname každoročne poslednú májovú stredu.

V kalendári takisto nájdete aj významný dátum 14. máj Deň matiek. Svojej mamičke môžete v tento deň darovať vlastnoručne vyrobené blahoželanie, milý darček alebo voňavý kvet.

V článku nájdete

Svetový deň sklerózy multiplex 2024

Na Slovensku si každý rok pripomíname Svetový deň sklerózy multiplex poslednú májovú stredu.

V roku 2024 tento dátum pripadá na 29. mája, čiže iba tri dni po skončení Majstrovstiev sveta v hokeji v susednom Česku. Vo svete je Medzinárodný deň sklerózy multiplex stanovený na 30. mája.

Tento deň vyhlásila v roku 2009 Medzinárodná federácia sklerózy multiplex (MFSM) za účelom zvýšenia povedomia verejnosti o tomto autoimunitnom ochorení centrálneho nervového systému.

Svetový deň sklerózy multiplex kampaň

Svetový deň sklerózy multiplex združuje celosvetovú komunitu SM, aby sa podelila o svoje príbehy, zvýšila povedomie a viedla kampaň za zmenu.

A hoci si tento deň oficiálne pripomíname 30. mája, na Slovensku poslednú májovú stredu, aktivity sa konajú počas celého mája a začiatkom júna.

Tohtoročnou témou Svetového dňa sklerózy multiplex je Moja diagnóza SM, ktorá sa zasadzuje za včasnú a presnú diagnózu pre každého, kto žije so sklerózou multiplex. Rovnako upozorňuje na globálne prekážky pri diagnostikovaní ochorenia, zvyšuje povedomie v spoločnosti a šíri informácie.

Kampaň Moja diagnóza SM vyzýva k lepšiemu vzdelávaniu zdravotníckych pracovníkov v oblasti sklerózy multiplex, k novému výskumu a ku klinickému pokroku v diagnostike ochorenia. Takisto buduje starostlivé komunity a systémy, ktoré podporujú ľudí s diagnózou SM.

Každá kampaň sa pripravuje v spolupráci s medzinárodnou pracovnou skupinou zloženou zo zástupcov členov Medzinárodnej federácie SM (MSIF).

Súčasní zástupcovia MSIF

  • USA
  • Grécko
  • Argentína
  • Austrália
  • India,
  • Keňa
  • Tunisko
  • Španielsko
  • Spojené kráľovstvo

Medzinárodný deň sklerózy multiplex história

Svetový deň sklerózy multiplex sa po prvýkrát slávil 27. mája 2009. Iniciovala ho Medzinárodná federácia sklerózy multiplex (MSIF), čo je medzinárodná nezisková organizácia zameraná na podporu a obhajobu ľudí so sklerózou multiplex.

Dnes je Svetový deň sklerózy multiplex stanovený na 30. mája. Na Slovensku si tento významný deň pripomíname každoročne poslednú májovú stredu.

Medzinárodný deň sklerózy multiplex je dňom oslavy globálnej solidarity a nádeje do budúcnosti, ktorý v súčasnosti podporujú organizácie a jednotlivci s týmto ochorením v približne 100 krajinách.

Na Slovensku sa šíreniu osvety o tejto chorobe venuje Slovenský zväz sclerosis multiplex.

Zaujímavosti Svetový deň sklerózy multiplex

S Medzinárodným dňom sklerózy multiplex je spojených niekoľko zaujímavých faktov, ktoré sa dočítate ako na webe Wikipedia.org, tak aj na oficiálnej stránke Worldmsday.org.

Svetový deň sklerózy multiplex fakty

  • Na celom svete trpí ochorením skleróza multiplex približne 2,1 až 2,8 milióna ľudí.
  • Sklerózou multiplex trpia ženy trikrát častejšie ako muži. 
  • Vo svete je Svetový deň sklerózy multiplex stanovený na 30. mája, na Slovensku je tento dátum pohyblivý a pripadá vždy na poslednú májovú stredu.
  • Skleróza multiplex je najčastejšou neúrazovou príčinou invalidizácie mladých ľudí vo veku 20 – 40 rokov.
  • Výskyt SM stúpa so vzdialenosťou od rovníka – vysoký výskyt ochorenia je napríklad v krajinách Škandinávie a severnej Európy. Okolo rovníka sa toto ochorenie prakticky nevyskytuje.
Svetový deň sklerózy multiplex
Zdroj: unsplash.com

Skleróza multiplex čo je to

Skleróza multiplex (SM) je neurologické ochorenie postihujúce nervy v mozgu a mieche.

Ide o dlhodobé autoimunitné ochorenie centrálneho nervového systému, pri ktorom imunitný systém napáda ochranný obal nervových vlákien myelín a komunikácia medzi nervovými bunkami a mozgom je narušená.

Celosvetovo týmto ochorením trpí 2,8 milióna ľudí. Na Slovensku je diagnostikovaných približne 8 000 pacientov, pričom najčastejšie sú diagnostikovaní ľudia vo veku 20 až 40 rokov, hoci sa prvé príznaky mohli objaviť oveľa skôr. Aj preto vznikol Svetový deň sklerózy multiplex.

Neexistuje žiadny liek na sklerózu multiplex. Namiesto toho sa liečba a lieky zameriavajú na kontrolu príznakov, zníženie počtu relapsov a spomalenie progresie ochorenia.

Skleróza multiplex prvé príznaky

  • Nadmerná únava
  • Potácanie sa v dôsledku problémov s rovnováhou alebo koordináciou nôh
  • Necitlivosť alebo mravčenie v koži
  • Kognitívne problémy týkajúce sa koncentrácie, riešenia problémov a pamäte
  • Problémy so zrakom (rozmazané videnie, slepé miesta, bolesť pri pohyboch očí)

Ďalšími príznakmi sklerózy multiplex je napríklad problém s chôdzou, slabosť svalov, závraty, problémy so spánkom a ovládaním močového mechúra, depresia, úzkosť alebo spasticita. Problémy s mechúrom môžete mať aj pri zápale močových ciest.

Zdroje: wikipedia.org, worldmsday.org, szsm.sk, youtube.com

Témata:
Kalendár

Najnovšie články