Ruža pre nevestu 2 Sledujte bez reklám!

Fašiangy 2024 – dátum, história, zvyky, masky a piesne

Aktualizované:

Autor: Lenka

Fašiangy turice

Fašiangy sú odjakživa symbolom radosti, veselosti a hojnosti. Po období fašiangov nastáva 40 dňový pôst. Prečítajte si, kedy sa tento rok oslavujú fašiangy, zistite zaujímavosti a aké tradície sa s nimi spájajú.

Fašiangy 2024

Fašiangy sú tradičnou slovenskou slávnosťou, ktorá sa koná v období pred Veľkou nocou. Fašiangy sú viac než len oslava konca zimy – sú príležitosťoou na pripomenutie si tradičných hodnôt a kultúrnych koreňov, ktoré tvoria slovenskú identitu.

Fašiangy sa spájajú s veselicami, karnevalmi a zvykmi, ktoré majú hlboké korene v ľudovej tradícií. Pre toto obdobie sú charakteristické masky, kostými a rôzne známe piesne.

V článku nájdete

Čo sú fašiangy

Fašiangy sa každoročne konajú v období pred Veľkou nocou a slúžia na oslávenie konca zimy a príchodu jari. S príchodom jari súvisí aj stavanie mája, ktoré má dlhoročnú tradíciu a bohatú históriu.

Najveselšie obdobie roka však strieda 40-dňový pôst. Ukončia sa všetky zábavy a svet sa vráti opäť na rok do starých koľají.

Kedy sú fašiangy
Zdroj: unsplash.com

Kedy sú fašiangy

Kedy začínajú Fašiangy 2024 je jasne dané. Fašiangy sa začínajú hneď po sviatku Troch kráľov, teda 7. januára a končia sa na Popolcovú stredu, ktorá v roku 2024 pripadá na 14. februára.

Keďže Veľká noc sa radí medzi pohyblibý sviatok, a teda ani dĺžka fašiangov nie je vždy rovnaká. Z toho dôvodu sa v minulosti striedali dlhé fašiangy s krátkymi. Paradoxom bolo, že počas krátkych sa vydalo viac dievčat. Hovorilo sa, že cez dlhé mali mládenci veľa času na ženbu a váhali, až sa napokon fašiangy skončili.

Tento časový úsek trvajúci niekoľko týždňov je výnimočný v tom, že prepája koniec zimy s príchodom jari, symbolizujúc tak obnovu a radostný začiatok nového cyklu. 

Po fašiangoch nasledujte prvý deň štyridsaťdňového pôstu, ktorý sa začína na Popolcovú stredu (Škaredá streda). 

Fašiangy história

Aj keď sa začiatok i koniec fašiangov spája s významnými cirkevnými sviatkami, ich história nepochádza z kresťanstva, ale pramení z dávnejších čias – najmä z ľudových tradícií.

Fašiangy slúžili na odháňanie zimy i chladu – symbolov smrti, hlasnou zábavou, sprievodmi, bláznivými maskami a pálením moreny.

Fašiangy názov

Názov fašiangy pochádza z nemeckého slova Faschang, ktoré má korene v staronemeckom výraze vast-schane, čo znamená výčap a nápoj pred pôstom. Na našom území sa nazývali mjasopust – teda čas, keď sa končilo s jedením mäsa pred pôstom.

Na hornej Nitre mali tzv. Bakchusove dni spájané s bohom Bakchusom (Dionýzom), ktorý bol známy sústavným hodovaním a zabávaním sa.

Zvyky na fašiangy

Fašiangové obdobie je odpradávna spojené so zábavou a rôznymi zvykmi. Spravidla počas fašiangov prevláda bujará zábava, organizujú sa svadby a zabíjačky.

Súčasťou fašiangov sú tradičné fašiangové hry, v rámci ktorých boli predvádzané rôzne magicko – rituálne úkony. Po dedinách šli v sprievode mladí muži preoblečení v rôznych maskách.

Najčastejšie to boli masky: cigánka, žobrák, drotár, stará žena, prespanka s deckom, mladucha a mladý zať, kováč, kominár, handrár, ale aj maska medveďa, kozy, turoňa a slameníka, ktoré symbolizovali plodnosť, ale aj smrť.

Fašiangy zvyky – pochovávanie basy

Fašiangové obchôdzky a zábavy vrcholili na spoločnej veselici v krčme, kde sa z naturálií zozbieraných po celej dedine vystrojila hostina spojená s tancovačkou a o polnoci nastalo pochovávanie basy.

Pochovanie basy symbolizovalo to, že hudobné nástroje zmĺknu, zábava sa končí, nastáva obdobie pôstu a ľudia sa majú ponoriť viac do seba.

Fašiangy maska

Fašiangy masky, podobne ako kostými na Halloween, môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, vrátane látky, papiera, plastu alebo dreva, a môžu mať rôzne tvary a motívy.

Maska na fašiangy a jej výber je dôležitou súčasťou prípravy na fašiangové oslavy, najčastejšie si ľudia zvolia nasledovné masky a kostými:

  1. Historické postavy: králi, kráľovné, rytieri, alebo známe historické postavy
  2. Príšery a duchovia: víly, upíri, duchovia alebo strašidlá
  3. Zvieratá: kostými medveďov, mačiek, vtákov, levov a iných zvierat

Fašiangy masky kreslené sú skvelým spôsobom, ako môžete vytvoriť unikátny kostým. Inšpirovať sa môžete aj nápadmi na Pintereste.

Masky na Fašiangy
Zdroj: unsplash.com

Fašiangy piesne

Fašiangy sú sprevádzané rôznymi fašiangovými piesňami a melódiami, ktoré pridávajú do osláv atmosféru zábavy a veselosti.

Fašiangy turice

Fašiangy turice patria medzi najznámejšie piesne fašiangového sprievodu.

Fašiangy turice text

Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide,
kto nemá kožucha, zima mu bude.
Ja nemám, ja nemám, len sa tak trasiem,
dajte mi slaniny, nech sa popasiem.

A tam hore na komore
sedí kocúr na slanine.
Ak sa máte pozerať,
idem si sám odrezať.

Fašiangy, fašiangy,
fašiangové časy,
jedni pijú,
druhí jedia
za stolom klobásy.

Tuto nám nedali,
tuto nám dajú.
Tu koňa zabili,
tu rebrá majú.

A my žiaci, neboráci,
nemáme čo jesť,
musíme sa z domu do domu
po dedine pliesť.

Fašiangy jedlo

Strava počas fašiangov bola výdatná, jedli sa jedlá pripravované na tuku – šišky, fánky, pampúšiky, kreple, chrapne a neodmysliteľnou súčasťou fašiangovej stravy boli záviny: tvarohové, makové, orechové. 

Nechýbali ani zabíjačkové jedlá, údeniny, klobásky, slaninka, vajíčka. Všetko fašiangové jedlo bolo sýte, pretože po fašiagoch nasledoval 40-dňový pôst, v minulosti bezmäsitý, takže organizmus sa s mastnejšou a výdatnejšou stravou vyrovnal.

Fašiangy v MŠ

Fašiangy v MŠ aktivity sú medzi deťmi veľmi obľúbené. Fašiangové oslavy v MŠ môžu byť príležitosťou na učenie sa a spoznávanie tradičných zvykov a kultúrnych tradícií, zároveň však deti majú možnosť zabaviť sa.

Fašiangy aktivity pre deti

Tak ako tomu je aj počas Adventu, aj počas obdobia fašiangov je potrebné zapojiť deti do prípravy. Fašiangy obrázky môžete využiť pri tvorivých aktivitách, akým je kreslenie obrázkov alebo tvorba masiek.

Prečítajte si inšpiráciu na fašiangové aktivity s deťmi:

  • výroba kostýmov a masiek
  • učenie sa fašiangových básní a piesní
  • hry a súťaže (napr. o najlepší kostým)
  • tvorivé dielne
  • krátke fašiangové predstavenia

Zdroje: unsplash.com, wikipedia.org, nmg.sk

Témata:
Kalendár

Najnovšie články