EURO 2024 Bonus 70€ na stávky!

Zdravý životný štýl – strava, pohyb, zmena životného štýlu, projekt do školy

Aktualizované:

Autor: Lenka

Zdravý životný štýl

Aby sme mohli žiť zdravo, mali by ste do svojho života zaradiť zdravý životný štýl. Ale viete, čo to vôbec znamená, čo ho ovplyvňuje a ako účinne zmeniť životný štýl? Prečítajte si, prečo je dôležité dodržiavať zdravý životný štýl a ako si ho udržať.

Zdravý životný štýl

V dnešnej dobe sa s pojmom „zdravý životný štýl“ stretávame veľmi často. Z každej strany počujete, že pre udržanie pevného zdravia a na prevenciu civilizačných chorôb je kľúčový zdravý životný štýl.

Existuje veľa rád a odporúčaní, ktoré je potrebné dodržať. Navyše zdravý životný štýl zasahuje do všetkých životných oblastí: vašich stravovacích návykov, trávenia voľného času, spánku, vzťahov, dobrej nálady a do pohybu.

Pri zdravom životnom štýle bude skvelým pomocníkom aj BMI index a poznať ideálnu hodnotu cukru v krvi. Je ľahké žiť zdravo, no najťažšou úlohou je si udržať zdravý štýl života.

V článku nájdete

Čo je zdravý životný štýl

Zdravie ovplyvňujete svojim životným štýlom v priemere až na 80 %, iba zvyšných 20 % je daných ostatnými vplyvmi, ako je genetika a zdravotná starostlivosť.

Zdravý životný štýl predstavuje všetko to, čo telu prospieva. Tým je napríklad 8-hodinový spánok, zdravá strava, dostatok pohybu, pitný režim. A naopak pri zdravom životnom štýle je nutné vylúčiť to, čo organizmu škodí, napríklad fajčenie, alkohol a stres.

Aby sme mohli žiť zdravo, mali by ste do svojho života zaradiť zdravý životný štýl.
Zdroj: unsplash.com

Zmena zdravého životného štýlu

Pravdou ostáva, že ak ste spokojní, pravdepodobne štýl života nezmeníte. No ak začnete pociťovať nepohodu v niektorej oblasti života, skúste najskôr zistiť, čo môžete vo svojom živote robiť lepšie.

Ak zmeníte svoj životný štýl k lepšiemu, vo vašom živote sa môžu naozaj diať zázraky. Nielenže sa budete príjemne cítiť vo svojej koži, dokonca sa zlepšia vaše vzťahy s okolím. Za vyskúšanie to stojí, nie? A to najmä vtedy, ak vás trápia zdravotné problémy ako žlčník – v tom prípade je ideálna žlčníková diéta.

Zdravý životný štýl strava

Zdravé stravovacie návyky sú dôležité k udržaniu normálneho metabolizmu a slúžia aj ako prevencia pred mnohými chorobami, ako sú cukrovka, vysoký cholesterol, vysoký krvný tlak, cievne poruchy a migréna. Ako prevencia proti chorobám poslúži aj Ginger shot.

Pridanie ovocia a zeleniny je tým najlepším základom pri začatí zdravej rutiny. Obsahujú množstvo živín, akými sú vitamíny a antioxidanty – tie posilňujú váš imunitný systém. Kľúčové sú aj kvalitné obilniny a strukoviny. Kvalitné tuky nájdete v orechoch a semenách. Netreba zabúdať ani na ryby, ktoré majú vysoký obsah omega 3 a 6 mastných kyselín. Zdravá strava pomáha v boji proti zápche.

Ak chcete zistiť, koľko kalórií má jedlo, ktoré prijímate, skvele vám poslúžia kalorické tabuľky.

Zdravý životný štýl pohyb

Pri zdravom životnom štýle je kľúčovým bodom dostatok pohybu. V prípade, že ste sa doteraz málo hýbali, začnite pomaly a zvoľna. Ideálne je začať s prechádzkami pri rýchlom tempe aspoň 4krát do týždňa.

Neskôr môžete zvyšovať náročnosť a môžete pridať aj silový tréning. Najdôležitejšie je cítiť sa pri pohybe a športe dobre. Veľmi obľúbené sú aj kolektívne športy.

Zdravý životný štýl spánok

Kvalita a pravidelnosť spánku sa podieľa na fyzickej a psychickej pohode. Ideálna dĺžka spánku je 7-8 hodín. Všeobecne platí, že dospelé osoby by nemali spať menej ako 6 hodín denne, no na druhej strane ani dlhšie ako 10 hodín denne. Popri samotnej dĺžke je kľúčová aj kvalita spánku.

Ak spíte málo, zjavne cez deň pociťujete únavu. To sa odráža aj na výkone mozgu a vašej produktivite. Telo vám jasne vysiela signály, že potrebuje energiu a vy máte chuť na energeticky bohaté jedlo, ktoré je väčšinou plné sacharidov.

Zdravý životný štýl spánok

DetiMladistvíDospelíSeniori
9–11h8–10h7–9h7–8h

Ideálny čas na spánok je pred polnocou. Ak chcete mať kvalitný spánok, nemali by ste pred spaním používať mobil, notebook alebo TV. Namiesto toho si môžete prečítať dobrú knihu alebo si dať upokojujúci kúpeľ.

Kvalita a pravidelnosť spánku sa podieľa na fyzickej a psychickej rovine. Ideálna dĺžka spánku je 7-8 hodín.
Zdroj: unsplash.com

Zdravý životný štýl vzťahy

Pre život človeka je najdôležitejšie jeho zdravie, ktoré je harmóniou telesného a duševného stavu. Túto rovnováhu môžete dosiahnuť jedine zdravým životným štýlom, ktorý vplýva vo veľkej miere aj na vzťahy.

Zlé zdravie, vnútorná nepohoda a stres ovplyvňujú vzťahy v každom aspekte života, či už na osobnej rovine alebo pracovnej. Sami viete, že ak ste vystresovaní, tak ste na ľudí okolo seba nepríjemní a nahnevaní.

Dobrou správou je, že problémy so vzťahmi môžete vyriešiť aj zmenou životného štýlu.

Nie nadarmo sa hovorí, že zvyk je železná košeľa. Ak ste si zvykli niečo robiť pravidelne, len ťažko sa toho vzdáte. Pravdou je, že starý zvyk je uložený v mozgu. Práve z toho dôvodu je potrebné si vytvoriť nový zvyk a vybudovať si v mozgu nové neurónové cesty.

I keď to nemusí byť vždy tak jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. No ak ste správne odhodlaní, po 21 dňoch sa pre vás určitá činnosť stane zvykom a bude to už pre vás prirodzená vec.

Zdravý životný štýl stres

V dnešnej dobe veľmi podceňovanou súčasťou zdravého životného štýlu je psychohygiena a zvládanie stresových situácií. Z viacerých strán ste určite počuli tvrdenia typu obmedzte stres, čo je síce pekné, ale v praxi to pre mnohých nie je také úsmevné.

Stres priamo vplýva na zdravie v podobe problémov so spánkom a vznikom chorôb. Keď ste v strese, viac fajčíte, prejedáte sa, hádate sa s ľuďmi a ste nahnevaní. Skúste sa na chvíľu zastaviť, zhlboka sa nadýchnuť a relaxovať.

Skvelými technikami na zvládanie stresu sú relaxačné a meditačné techniky, ako je joga, cvičenie, čítanie knihy alebo počúvanie hudby. Ak stres zvládate veľmi ťažko, môžu sa vám hodiť aj rôzne kurzy, ktoré si viete nájsť na internete.

So stresom vo veľkej miere súvisí aj syndróm vyhorenia a syndróm dráždivého čreva.

Zdravý životný štýl projekt

Zdravý životný štýl prezentácia je naozaj jednoduchá na vytvorenie. Stačí si nájsť potrebné informácie a v bodoch ich spísať do programu PowerPoint. Tak môžete veľmi rýchlo vytvoriť projekt zdravý životný štýl.

V dnešnej dobe sa k dostupným informáciám viete dostať lusknutím prsta. Tieto informácie potom iba stačí logicky spojiť a následne stručne vložiť do prezentácie.

Zdroj: unsplash.com, schneider-lekaren.sk, benulekaren.sk

Témata:
Zdravie

Najnovšie články