LOH 2024 Všetky info tu!

Darovanie krvi – ako prebieha, podmienky, plakety, kde darovať krv

Aktualizované:

Autor: Lenka

Darovanie krvi

Darovanie krvi je neoceniteľným aktom ľudskosti, ktorý môže zachrániť životy. Prečítajte si, ako prebieha darovanie krvi, aké podmienky musíte splniť, za koľko darovaní získate plaketu a kde môžete darovať krv.

Darovanie krvi

Darovanie krvi je ten najšľachetnejší a najväčší dar, ktorý darcu nič nestojí, ale pre obdarovaného môže znamenať záchranu života.

Ak je pre vás darovanie krvi novinkou – prečítajte si komplexný prehľad a podmienky, vďaka ktorému budete mať jasnú predstavu o celom procese darovania. Zdravý životný štýl, vrátane správnej výživy a pravidelného cvičenia, môže prispieť k tomu, aby ste boli vhodným darcom krvi a pomohli tak zachrániť životy iných.

V článku nájdete

Ako prebieha darovanie krvi

Darovanie krvi nie je to isté ako klasický odber krvi, no nie je o nič viac bolestivejšie.

Po príchode do odberového centra sa zaregistrujete a vyplníte pre darovanie krvi dotazník. Potom máte možnosť občerstviť sa a napiť sa vody alebo čaju. Následne absolvujete kontrolný odber krvi a konzultáciu s lekárom. Ak sú výsledky v poriadku, môžete pristúpiť k darovaniu krvi.

Samotné darovanie prebieha v odberovej miestnosti, kde vás čaká pohodlné kreslo. Tento proces trvá približne 7 až 15 minút. Po odbere je dôležité zostať v odberovom centre ešte aspoň 15 minút pod dohľadom zdravotníckeho personálu, doplniť tekutiny a občerstviť sa.

Okrem krvi môžete darovať aj vlasy, ktoré sa použijú napríklad na výrobu parochne pre ľudí s rakovinou.

Ako prebieha darovanie krvi
Zdroj: unsplash.com

Darovanie krvi podmienky

Pri každom darovaní krvi musíte splniť určité podmienky. Darovať krv nemôžete pri určitých ochoreniach, medzi ne patrí aj cukrovka alebo zápal močových ciest.

Podmienky darovanie krvi

  • vek medzi 18- 60 rokov, 
  • vážiť minimálne 50 kg,
  • netrpíte žiadnym chronickým a infekčným ochorením, ani sa na žiadne neliečite.

V darovaní krvi vám môže brániť aj nasledovné:

  • tetovanie alebo piercing v priebehu posledného roka,
  • cestovanie do oblastí, kde je malária bežná, v priebehu posledného roka,
  • súčasná alebo minulá diagnóza rakoviny,
  • infekcia HIV alebo hepatitída,
  • užívanie intravenóznych drog, či už v minulosti alebo v súčasnosti.

Darovanie krvi lieky

V prípade, že užívate lieky môžete si so sebou priniesť lekársku správu alebo si zapísať názov lieku a informovať o tom lekára pri odbere.

To isté platí, ak sa liečite na nejaké ochorenie. Ak si nie ste istí, či môžete darovať krv, mali by ste vopred telefonicky kontaktovať odberové centrum a overiť si, či vaše ochorenie a lieky nie sú pre darcovstvo krvi kontraindikáciou.

Ako sa pripraviť na darovanie krvi

Pred plánovaným darovaním krvi si doprajte dostatok odpočinku. Na celý proces si vyhraďte približne dve hodiny. Vyhnite sa tréningu, ale aj saunovaniu.

Deň pred darovaním krvi vypite aspoň 2 litre tekutín, ako je voda, ovocné šťavy, minerálka alebo čaj. Povolená je aj čierna káva bez mlieka, najmä ak máte nízky krvný tlak. Tesne pred odberom vypite aspoň pol litra tekutín.

Na darovanie krvi nikdy nechoďte nalačno! Doprajte si ľahké sacharidové jedlo, napríklad pečivo, chlieb, sucháre, ovocie, zeleninu, vločky, džem alebo med. Vyhnite sa potravinám s vysokým obsahom tuku, ale dobre sa najedzte potravín bohatých na železo, ako je červené mäso, hydina, ryby, fazuľa a listová zelenina. Železo pomáha vášmu telu produkovať nové červené krvinky.

Minimálne 12 hodín pred darovaním krvi sa vyhýbajte tučným jedlám a nejedzte arašidy ani chipsy. Ak ste fajčiar, nefajčite aspoň 6 hodín pred odberom. Minimálne 12 hodín pred darovaním krvi určite nekonzumujte alkoholické nápoje. Doprajte si dostatočne dlhý spánok, aby ste boli oddýchnutí.

Odporúčania po odbere krvi

Počas 48 hodín po darovaní krvi nezabúdajte dostatočne piť a aspoň 5 hodín sa vyhýbajte ťažkej fyzickej aktivite. Buďte opatrní pri šoférovaní domov z odberového centra a doprajte si oddych. Ak sa vám po vpichu vytvorí modrina, priložte na ňu studený obklad.

V prípade, že sa váš zdravotný stav zhorší alebo sa u vás do 24 hodín po odbere objavia príznaky chrípky, ihneď telefonicky kontaktujte odberové centrum.

Plaketa za darovanie krvi

Plakety za darovanie krvi sú ocenenia, ktoré sa odovzdávajú bezpríspevkovým darcom krvi. Na Slovensku za darovanie krvi plakety udeľuje Červený kríž.

Darovanie krvi plaketa je spôsobom, ako oceniť a poďakovať darcom krvi za ich nezištnú pomoc a príspevok k záchrane životov. Tento ocenenie je udeľované na základe počtu darovaní krvi.

Plakety za darovanie krvi

KategóriaBronzováStriebornáZlatáDiamantováKňazovického
Muži10204080100
Ženy1020306080
plaketa za darovanie krvi
Zdroj: redcross.sk

Na Slovensku aj vo svete sa takisto oslavuje Svetový deň darcov krvi na počesť dobrovoľných darcov.

Plakety za darovanie krvi výhody

Preukaz držiteľa ocenenia za bezplatné darcovstvo krvi môžete využiť na získanie rôznych výhod poskytovaných externými firmami, zamestnávateľmi, zdravotnými poisťovňami, mestami a obcami.

Vitamínové balíčky a výhody od zdravotných poisťovní

Cestovné výhody 

Plakety za darovanie krvi výhody môžete využiť aj na niektoré prímestské autobusové dopravy a mestské hromadné dopravy.

Kde darovať krv Slovensko

Krv môžete darovať na pracovisku každého odberného centra NTS SR v čase odberových hodín a rovnako aj prostredníctvom mobilnej výjazdovej jednotky, kedy výjazdový tím príde priamo za darcami (do firiem, škôl, organizácií).

  • Darovanie krvi Bratislava: Národná transfúzna služba SR – Bratislava
  • Darovanie krvi Nitra: Národná transfúzna služba SR – Nitra
  • Darovanie krvi Trnava: Národná transfúzna služba SR – Trnava
  • Darovanie krvi Košice: Národná transfúzna služba SR – Košice
  • Darovanie krvi Trenčín: Národná transfúzna služba SR – Trenčín
  • Darovanie krvi Poprad: Nemocnica Poprad a.s. – Oddelenie hematológie a transfuziológie
  • Darovanie krvi Banská Bystrica: Národná transfúzna služba SR – Banská Bystrica
  • Darovanie krvi Dolný Kubín: Hematologicko-transfúziologické oddelenie – Dolný Kubín
  • Darovanie krvi Michalovce: Národná transfúzna služba SR – Michalovce
  • Darovanie krvi Martin: Národná transfúzna služba SR – Martin
  • Darovanie krvi Považská Bystrica: Nemocnica s poliklinikou Považská Bystrica – Transfúziologické oddelenie

Okrem klasických odberových centier, ktoré sa umiestnené v nemocniciach, existujú aj mobilné odberové centrá.

Darovanie krvi zaujímavosti

Vedeli ste o to, že vďaka jednému darovaniu krvi môžete zachrániť až 3 ľudské životy? Prečítajte si o ďalších zaujímavostiach:

  • Muži môžu darovať krv každé tri mesiace, ženy každé štyri mesiace.
  • Pravidelné darovanie krvi môže pomôcť udržiavať stabilný krvný tlak.
  • Každé dve sekundy niekto potrebuje krvnú transfúziu. Tento dopyt je konštantný a neustále narastá, najmä pri operáciách, liečbe rakoviny a pri nehodách.
  • Niektoré krvné skupiny sú vzácnejšie ako iné. Krvná skupina 0- (nula negatív) je univerzálny darca, čo znamená, že jej krv môže byť použitá pre každého pacienta.
  • Prvá úspešná transfúzia krvi sa uskutočnila v 17. storočí. Odvtedy sa metódy odberu a transfúzie krvi výrazne zlepšili.
  • Krv môže byť uskladnená v krvnej banke až 42 dní pri správnych podmienkach.
  • Plazma môže byť zmrazená a uskladnená až rok.
  • Po darovaní krvi telo začne okamžite produkovať novú krv, aby nahradilo darovanú. Tento proces sa nazýva hematopoéza a prebieha v kostnej dreni.

Zdroje: wikipedia.org, who.com, redcross.sk, ntssr.sk

Témata:
Zdravie

Najnovšie články