EURO 2024 Bonus 70€ na stávky!

Svetový deň darcov krvi – význam, dátum, téma, história, zaujímavosti a kde darovať krv

Autor: Denisa

Svetový deň darcov krvi význam

Každoročne si 14. júna pripomíname Svetový deň darcov krvi, ktorý je venovaný všetkým, ktorí prišli darovať krv aspoň raz a svojim rozhodnutím zachránili ľudský život. Pozrite sa, kedy vznikol tento medzinárodný deň a aký má význam v spoločnosti.

Svetový deň darcov krvi

Potreba krvi je veľká, pričom len na Slovensku sa každoročne spotrebuje približne 180 000 transfúznych jednotiek červených krviniek a vo svete až 26,5 mil. Aj z tohto dôvodu je dôležité poďakovať všetkým darcom krvi a plazmy na Svetový deň darcov krvi.

Deň darcov krvi vznikol na základe skúseností získaných pri oslavách Medzinárodného dňa darcov krvi a Svetového dňa zdravia, ktorý je každoročne stanovený na 7. apríla.

V článku nájdete

Deň darcov krvi význam

Svetový deň darcov krvi je celosvetovým podujatím, ktoré sa spája s narodením Karla Landsteinera, známeho lekára a nositeľa Nobelovej ceny za medicínu a fyziológiu za objasnenie funkcie a určenie systému 4 krvných skupín AB0, ktorý sa neskôr spolupodieľal aj na objavení Rh faktora.

Deň darcov krvi vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) s cieľom upriamiť povedomie verejnosti na každodenných hrdinov, ktorými sú darcovia krvi, a takisto na to, aké je darcovstvo krvi dôležité a aký obrovský prínos má pre spoločnosť.

Hlavné ciele Svetového dňa darcov krvi sú:

 • Zvyšovanie povedomia o Svetovom dni darcov krvi vo všetkých krajinách sveta.
 • Propagácia a podpora každoročných osláv Dňa darcov krvi.
 • Poskytovanie poradenstva a usmernení krajinám pri oslavách Svetového dňa darcov krvi.
 • Poskytovanie potrebnej podpory krajinám pri zavádzaní programov bezpečnej krvi založených na dobrovoľnom bezpríspevkovom darcovstve krvi.

Do tejto iniciatívy sa každoročne okrem Svetovej zdravotníckej zapájajú aj ďalšie 3 organizácie – Medzinárodná federácia Červeného kríža a Červeného polmesiaca, Medzinárodná federácia krvi a Medzinárodná spoločnosť pre transfúziu krvi.

Okrem krvi môžete darovať aj vlasy, ktoré sa použijú napríklad na výrobu parochne pre ľudí s rakovinou.

Čo je darovanie krvi

Úloha ľudskej krvi je nezastupiteľná a preto majú vedci záujem vytvoriť plnohodnotnú umelú krv, ktorá by vedela zachrániť ľudí s rakovinou, ktorých si pripomíname najmä na Svetový deň proti rakovine, ako aj obete úrazov a nehôd, či ľudí podstupujúcich operácie.

Aj napriek snahám vedcov vytvoriť plnohodnotnú umelú krv sa to zatiaľ úplne nepodarilo.

To znamená, že naďalej zostáva jej výlučným a nenahraditeľným zdrojom zdravý človek. A z toho dôvodu je darovanie krvi nielen na Svetový deň darcov krvi veľmi dôležitým prínosom pre spoločnosť.

Interval darovania krvi je pre mužov každé 3 mesiace a pre ženy každé 4 mesiace. Celý proces darovania trvá približne hodinu a samotný odber zaberie len 5 až 15 minút, počas ktorých daruje darca 450 ml krvi.

Krv je ďalej spracovaná (rozdeľovaná) na jednotlivé zložky, ktoré môžu pomôcť zachrániť ľudské životy. Darca musí byť zdravý, takže ak vás napríklad trápi cukrovka, darovať krv nemôžete.

To, či máte ideálne hodnoty, zistite podľa tabuľky hodnoty cukru v krvi, ktorá je dostupná online.

Svetový deň darcov krvi 2024

Deň darcov krvi vyhlásila v roku 2004 Svetová zdravotnícka organizácia a stanovila ho na 14. jún.

Tento dátum je totožný s dátumom narodenia Karla Landsteinera, ktorý sa narodil 14. jún 1868 v meste Baden pri Viedni. Zomrel 26. jún 1943 v New Yorku.

Svetový deň darcov krvi 2024 je predovšetkým oslavou dobrovoľných, bezpríspevkových darcov krvi a poďakovaním za ich ochotu prispieť k záchrane životov bez toho, aby za to očakávali odmenu.

Deň darcovstva krvi téma

Svetový deň darcov krvi je každoročné podujatie, ktorého cieľom je poďakovať dobrovoľným darcom krvi za ich činnosť a takisto povzbudiť nových darcov, aby sa pridali k tejto činnosti.

Čo sa týka témy na Deň darcov krvi, tak tá sa každý rok mení v závislosti od aktuálneho ročníka. Podobne fungujú aj témy na Svetový deň bez tabaku, ktoré každý rok riešia iný problém spojený s fajčením.

Svetový deň darcov krvi 2024 téma znie Zdieľaj život, daruj krv. Tohtoročná téma odkazuje na starostlivosť a súdržnosť, ktorú darcovstvo krvi a starostlivosť o iných zahŕňa.

Témy na Deň darcovstva krvi

RokTéma
2024Zdieľaj život, daruj krv
2023Daruj krv, daruj plazmu, zdieľať život, zdieľať často
2022Darovanie krvi je aktom solidarity
2021Daruj krv a udržuj svet v chode
2020Bezpečná krv zachraňuje životy
2019Bezpečná krv pre všetkých
2018Buď tu pre niekoho iného. Daruj krv. Podeľ sa o život
2017Daruj krv. Daruj teraz. Daruj často
2016Krv nás všetkých spája
2015Ďakujem za záchranu môjho života

Svetový deň darcov krvi história

Svetový deň darcov krvi si ľudia na celom svete každoročne pripomínajú 14. júna. Oslavuje sa v deň výročia narodenia lekára a držiteľa nobelovej ceny Karla Landsteinera 14. júna 1868.

Na základe skúseností získaných pri oslavách Dňa darcov krvi a Svetového dňa zdravia v roku 2000, ktoré sa zameriavali na tému bezpečnosti krvi, koncepciu Svetového dňa darcov krvi iniciovali 4 medzinárodné organizácie v roku 2003 s cieľom sponzorovať Deň darovania krvi každý rok 14. júna.

Medzinárodné organizácie, ktoré každoročne organizujú tento medzinárodný deň, sú:

 • Svetová zdravotnícka organizácia
 • Medzinárodná federácia spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca
 • Medzinárodná federácia organizácií darcov krvi
 • Medzinárodná spoločnosť pre krvnú transfúziu

Prvý World Blood Donor Day sa konal 14. júna 2004.

Svetový deň darcov krvi
Zdroj: unsplash.com

Deň darcovstva krvi zaujímavosti

Svetový deň darcov krvi je významným dňom, ktorý sa oslavuje po celom svete. Nižšie nájdete niekoľko zaujímavostí o tomto dni, ktoré ste určite nevedeli.

Zaujímavosti Deň darcovstva krvi

 • Jediným darcom plnohodnotnej krvi je zdravý človek.
 • Priemerný dospelý človek má približne 10 l krvi, pričom jedno darovanie celej krvi predstavuje len 1 l.
 • Každý deň je potrebných viac ako 38 000 odberov krvi.
 • Červené krvinky majú krátku trvanlivosť. Vydržia len 6 týždňov (42 dní).
 • Len 1 darovanie krvi môže zachrániť až 3 ľudské životy.
 • Darovanie plnej krvi trvá len asi 10-15 min.

Viac informácií o World Blood Donor Day nájdete na oficiálnej stránke Svetovej zdravotníckej organizácie.

Kde darovať krv na Slovensku

Ak sa rozhodnete darovať krv a zachrániť tak niekomu život, okrem klasických odberových centier, ktoré sa väčšinou nachádzajú v nemocniciach, existujú aj tzv. mobilné odberové centrá.

Zoznam niektorých odberových centier nájdete v zozname nižšie.

Národná transfúzna služba SR

Nemocnice AGEL

Penta Hospitals

Zdroje: wikipedia.org, cedars-sinai.org, who.com, youtube.com

Témata:
Kalendár

Najnovšie články