Ruža pre nevestu Sledujte v predstihu!

Svetový deň bez tabaku – kedy je, význam, téma, história a zaujímavosti

Aktualizované:

Autor: Denisa

Svetový deň bez tabaku téma

Každý rok si posledný májový deň pripomíname Svetový deň bez tabaku, ktorý má ľudí odradiť od užívania tabaku a vyzvať verejnosť a štát, aby aktívne propagovali životný štýl bez tabaku. Pozrite sa, aká je tohtoročná téma a čo hovorí história.

Svetový deň bez tabaku

Fajčenie je považované za jeden z najhorších zlozvykov. Spája sa s rôznymi ochoreniami, na ktoré ročne zomierajú milióny ľudí po celom svete.

Svetový deň bez tabaku vyhlasuje každoročne Svetová zdravotníctva organizácia, rovnako ako aprílový Svetový deň zdravia. V tento deň sa upriamuje pozornosť na škodlivý účinok a smrteľné následky používania tabakových výrobkov.

V článku nájdete

Svetový deň bez tabaku význam

Každý rok na následky požívania tabaku vo svete zomrie viac než 7 miliónov ľudí. 

Svetová zdravotníctva organizácia sa snaží zvyšovať povedomie o škodlivých a smrteľných účinkoch fajčenia a požívania tabakových výrobkov prostredníctvom Svetového dňa bez tabaku, ktorý si pripomíname aj v roku 2024.

Svetový deň bez tabaku význam spočíva rovnako v upozornení na obchodné praktiky tabakových spoločností, ktoré sa snažia získať generácie spotrebiteľov, a na ich zasahovanie do politických rozhodnutí, ktoré podkopávajú účinnú kontrolu tabaku.

V minulosti Svetová zdravotnícka organizácia v tento deň upozorňovala aj na to, že tabak je smrteľný v akejkoľvek podobe a ohrozuje zdravie každého, kto je vystavený tabakovému dymu.

Rovnako môže fajčenie spôsobiť aj rakovinu, o ktorej sa hovorí aj v rámci Svetového dňa proti rakovine.

Svetový deň bez tabaku 2024

Svetový deň bez tabaku si na celom svete pripomíname od roku 1987, kedy sa členské štáty WHO rozhodli upozorňovať verejnosť na tabakovú epidémiu, ktorej následkom je rozvoj závažných ochorení a úmrtí, ktorým je možné predchádzať.

Dátum Svetového dňa bez tabaku je od roku 1988 stanovený na 31. mája.

Svetový deň bez tabaku 2024 téma

V rámci aktivít prebiehajúcich na Svetový deň bez tabaku sa každý rok poukazuje na jednu vybranú tému, ktorá sa stane jednotným posolstvom pre celý svet. Takisto sa táto téma venuje konkrétnemu problému súvisiacemu s tabakom a jeho priemyslom.

Témou Svetového dňa bez tabaku 2024 je Ochrana detí pred zásahmi tabakového priemyslu s cieľom chrániť budúce generácie a zabezpečiť, aby sa spotreba tabaku naďalej znižovala.

Prostredníctvom rozsiahlych kampaní na sociálnych sieťach ako napríklad Mastodon sú mladí ľudia čoraz viac vystavovaní lákadlám tabakových výrobkov, čo predstavuje významnú hrozbu pre ich zdravie a blaho.

Témy Svetového dňa bez tabaku

RokTéma
2024Ochrana detí pred zásahmi tabakového priemyslu
2023Potrebujeme potraviny, nie tabak
2022Tabak: hrozba pre naše životné prostredie
2021Záväzok prestať
2020Tabak odhalený
2019Urobme každý deň Svetovým dňom bez tabaku
2018Tabak – hrozba pre rozvoj
2017Tabak láme srdcia

Svetový deň bez tabaku história

Každý rok 31. mája sa oslavuje Svetový deň bez tabaku, ktorý vznikol v roku 1988 s cieľom šíriť osvetu o škodlivosti užívania tabaku a fajčenia, ktoré býva častým spúšťačom vysokého krvného tlaku.

V roku 1987 prijalo Svetové zdravotnícke zhromaždenie rezolúciu, v ktorej vyzvalo, aby sa 7. apríl 1988 stal „svetovým dňom bez fajčenia“. Neskôr v roku 1988 bola prijatá ďalšia rezolúcia, ktorá vyzývala na oslavu Svetového dňa bez tabaku, a to každoročne 31. mája.

Odvtedy Svetové zdravotnícke zhromaždenie každoročne podporuje Svetový deň bez tabaku, pričom každý rok sa spája s inou témou týkajúcou sa tabaku a tabakového priemyslu.

Svetový deň bez tabaku
Zdroj: unsplash.com

Zaujímavosti Svetový deň bez tabaku

So Svetovým dňom bez tabaku je spojených niekoľko zaujímavostí, ktoré sa dočítate ako na webe Wikipedia.org, tak aj na stránke Svetovej zdravotníckej organizácie Who.it.

Svetový deň bez tabaku zaujímavosti

  • Svetový deň bez tabaku je každý rok zameraný na inú tému týkajúcu sa tabakového priemyslu.
  • Fajčenie je najčastejšou príčinou rakoviny pľúc na svete.
  • Symbolom Svetového dňa bez tabaku je popolník s čerstvými kvetmi.
  • Priemerný fajčiar zomiera o 10 rokov skôr ako nefajčiar.
  • Na Filipínach je stanovený mesiac jún za „Národný mesiac bez fajčenia“. Vyhlásil ho v roku 1993 prezident Fidel V. Ramos.

Zdroj: wikipedia.org, who.it, mana.md, youtube.com

Témata:
Kalendár

Najnovšie články